cografi-hedefleme

Coğrafi Hedefleme: Coğrafik bir alan temel alınarak tüketiciler için bir pazarlama mesajını kişiselleştirme sürecidir. Bu coğrafik alanlara göre tüketici dağıtımı ayrılır ve her alan için farklı reklam kampanyaları gerçekleştirilir.

Coğrafi hedefleme yaptığınız reklam kampanyalarında dönüşüm oranınız maksimum düzeyde olur. Çünkü reklamınızı potansiyel müşterilerinize gösterirsiniz.

Örneğin: Boğazda gezi turları düzenleyen bir firma için reklam kampanyası oluşturduysanız, coğrafi hedeflemeniz İstanbul olmalıdır. Geri kalan 81 ilde reklamınızın gösterilmesi size sadece marka bilinirliği açısından bir katkı sağlarken geri dönüşleriniz minimum seviyede olacaktır.

Facebook’ta Coğrafi Hedefleme:

Facebook’ta coğrafi hedefleme yaparken bize 4 seçenek sunar:

  • Bu konumdaki herkes
  • Bu konumda yaşayan kişiler
  • Yakınlarda bu konumda bulunan kişiler
  • Bu konuma seyahat eden kişiler

Bu konumdaki herkesi seçtiğinizde diğer 3 seçeneği de dahil etmiş olursunuz. Yani İstanbul’a bir şekilde yolu düşenlere de bu reklamınızı gösterebilirsiniz. İstanbul’u merkez alıp  bir km değeri yazıp istanbul’un etrafında bir yarıçapın içerisindekileri seçebilirsiniz. Hatta daha da detaya inip Avcılar’da yaşayanların boğaza uzak kalacağı için reklamlarınızı görmesini istemezseniz: Şunlar hariç sekmesinden Avcılar’ı seçip, konumu Avcılar’da olan kişilerin reklamınızı görmesini engelleyebilirsiniz. Biraz daha abartıp hem Avcılar’da konumu olan hemde buraya 17 km yarı çapının yakınında olanlarda görmesin diye seçebilirsiniz. Hatta; daha da abartmayalım bence.

facebook_cografi_hedefleme
Google Adwords’te Coğrafi Hedefleme

Google Adwords’ te ayrı ayrı raklam kampanyalarınızı seçtiğiniz coğrafi alanlardaki kullanıcılara gösterebilirsiniz. Facebook’un coğrafi hedeflemesiyle benzer özellikler taşır. Aralarında ki farklardan biri Adwords’te özel alan hedefleme, yer grupları, toplu yerler hedefleme seçenekleri ile daha detaya inebilirsiniz. Diğeri ise; Facebook’ta kullanıcılar konumlarını kendileri tanımlarlarken, Adwods kullanıcı konumlarını; IP adresi, GPS, Wi-fi verilerini kullanarak tespit eder. Bundan dolayı doğru hedef kitleye ulaşma oranınız çok daha yüksek olur.

adwords_cografi_hedefleme

Reklam kampayalarınızın etkileşimini arttırmak istiyorsanız, öncelikle hedef kitlenizi iyi belirlemeli ve doğru coğrafi konumları tercih etmelisiniz.

 

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

 

Paylaş
İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın