etkilesim-orani

Etkileşim Oranı: içeriğinizin hedef kitleniz tarafından ne kadar algılandığını gösterir. Etkileşim oranını etkileyen faktörler kullanıcıların yorumları, beğenileri ve paylaşımlarıdır. Oluşturulan içerikle etkileşimde bulunma sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle hesaplanan bir orandır.

Sayfanızı binlerce kişinin beğenmesi mi yoksa sayfanızda yayınladığınız içeriklerinizle fanlarınızın etkileşime geçmesi mi önemlidir?

Firmalar için beğeni sayılarının yüksek olması çok önemlidir. Sayfalarını beğenlenlerin sayısı ne kadar yüksekse, sosyal medyada o kadar başarılı olduğunu zannederler. Rakiplerin sayfalarındaki fan sayılarına bakıp eğer düşükse bununla üstünlük sağladıklarını sanırlar. Oysa ki gerçek, sayfanızı beğenen sayısının on binler olması, içeriklerinizle etkileşim yapmıyorlarsa pekte önemli değildir.

Etkileşim Oranı Nasıl Hesaplanır?

Örneğin, Facebook da Aralık ayında toplam 18.000 fan sayısına ulaştığınızı varsayalım. O ay içerisinde toplam 93 içerik yayınlamışsınız. Yayınladığınız tüm içeriklerden etkileşim olarak; 8.120 beğeni, 1.850 yorum, ve 624 paylaşım almışsınız. Buradaki rakamları örnek olarak veriyorum. Siz doğru verileri kullanmak isterseniz, bu bilgileri istatistikler sayfasından kolayca alabililrsiniz.
Tüm rakamlara ulaştınız peki bu verilerden nasıl yararlanacaksınız?

etkilesim_orani_formulu

Facebook etkileşim oranını bulmamız için bize bu formülü verir. Bizim yapmamız gereken sadece sayıları yerlerine koymak ve işlemi yapmaktır.

(8.120+1.850+624)/93/18.000×100= 0,6328

Yukarıdaki örneğimizdeki çıkan sonuca göre etkileşim oranımız yüzde 6 dır. Yüzde 1-2 arasındaki sonuçlar başarı olarak nitelendirilebilir. Eğer altında çıkıyorsanız daha yaratıcı ve etkileşimi yüksek olacak içerikler paylaşmalısınız.

Etkileşimi Arttırmak İçin Neler Yapmalıyız?

  • Görsel seçimlerinizde itinalı davranın, ilgi çekici olmasına özen gösterin.
  • Emotion kullanımı sizi daha samimi gösterir.
  • Takipçilerinizle iletişime geçebilecek sorular sorun.
  • Etkileşim alabileceğiniz anketler yayınlayın.
  • İçeriklerinizi doğru zaman dilimlerinde paylaşın.
  • Takipçi davranışlarının analizini yapın.

Sosyal medya pazarlamasında sayfanızı beğenen kullanıcıların, marka hakkında konuşması çok değerli bir veridir. Etkileşim oranının yüksek olması, içeriklerinizin kullanıcı ile etkileşime geçmesinin bir göstergesidir.

 

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

Paylaş
İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın