Earned Media (Edinilen Medya) Nedir?

Kazanılan Medya; pazarlamanın üç tarafından birini temsil eder. (Üretilen Medya ve Satın Alınan Medya) Basın bültenleri, basın bildirisi gibi oluşturulan bir içeriği duyurmak için kullanılan ücretsiz kullanılan araçlardır.

Markaların tüketici ile iletişime geçtikleri araçlardan ilki Satın Alınan Medyadır. Adından da anlaşılacağı gibi firmalar markalarının reklamlarını yayınlatmak için para öderler. Televizyon, Radyo, Gazete, Outdoor, İnternet gibi mecralar da kullanılabilir. İkinci olarak Üretilen Medyayı kullanılar. Yani kendi ürettikleri içerikleri, kurumsal web sitelerinde, sosyal medya sayfalarında, bloglarında herhangi bir bedel ödemeden yayınlarlar. Üçüncü olarakta firmaların satın almadıkları ve kendileri tarafından oluşturmadıkları Kazanılmış Medyadır.

Kazanilan_Medya
İnternetin ve onunla paralel sosyal medyanın hızla ilerleyişi pazarlama alanında  kazanılmış medyanın hayatımıza girmesine neden olmuştur.
Tüketiciler sizin satın aldığınız veya üretiğiniz içeriklerinizle, ürünlerinizle veya hizmetlerinizle, kendi iradeleriyle iletişime geçerler. Sunduğunuz içerik bir nevi tüketici tarafından kontrol edilir. Deneyimlerini, olumlu yada olumsuz beğenilerini, düşüncelerini ilgili platformlarda paylaşırlar. Tüketicilerin bu paylaşımları sayesinde marka hakkında gerçekçi bilgilerin yayılması sağlanır.

“Word of mouth advertising yani” “kulaktan kulağa reklam” en etkili pazarlama tekniklerinden biridir. Siz müşteri olsaydınız, satınalacağınız ürün hakkında markanın kendi yorumunu mu? Yoksa o ürünü kullanmış ve ürün hakkında yorum yapmış başka bir müşterinin yorumunu mu dikkate alırdınız? Tüketicinin yaptığı bu yorum kazanılmış medyadır ve sizi harekete geçirmek için, çok daha etkiler.

Kazanılmış medyaya sahip olmak istiyorsanız;

 • Öncelikle kaliteli içerikler oluşturmalı,
 • Sosyal medyayı etkin olarak kullanmalı,
 • Sorularına cevap vermeli,
 • Tüketici yorumlarını dikkate alınmalı,
 • Onlarla etkileşimde olmalı,
 • Sorunları varsa hemen açıklama yapmalısınız.

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

Click-Bait Nedir ?

Click-Bait Nedir ?

İçerik pazarlaması tamamen kullanıcı trafiği oluşturmakla alakalıdır. Eğer siz sitenize ziyaretçi çekemiyorsanız, başarılı olma şansınız hiç oluşmayacaktır. Son yıllarda dünyada oluşan bu büyük start-up dalgalanmasında girişimciler kendi sitelerine daha kalabalık trafik çekebilmek için daha kolay yollar arıyorlar. Başvurulmuş yollardan biri de “Click-bait”, Türkçeye çevirirsek “Tıklama Tuzağı” gibi bir anlam çıkıyor.

Click-bait’i basit bir şekilde tanımlamak gerekirse; bir içeriğin trafik toplamak amacıyla kasti bir şekilde koyulmuş başlığının tam anlamıyla veya eksik bir şekilde içeriğini karşılamaması. Çoğu zaman “Ünlü Oyuncu Hayata Gözlerini Yumdu” veya ” ŞOK ŞOK Son Halini Görenler İnanamadı” gibi başlıklarla görebilirsiniz. Click-bait idareli ve akıllı bir kurnazlıkla kullanıldığı zaman çok verimli bir araç olabilir. Click-Bait’in her zaman iyi bir trafiğe dönüşüp dönüşmeyeceğini söylemek çok zor fakat çok sık kullanımlarda şirketlere büyük bir darbe olacağı aşikardır.

Click-bait içeren yazılar genellikle gerçek içeriği yansıtmadığı için 100-200 kelime sayısı içerirler. Başlığı içeren küçük ve her yerde bulunabilir bilgilerle küçük bir özetleme yapılır.

Click-Bait Örnekleri;

Ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy öldü mü ?

Başlığında dizi oyunucusu olan Çağatay Ulusoy’un ölüğünü idda eden başlık, içeriğinde bu haberin asılsız olduğunu belirtiyor.

Çocuklar Duymasın’nın ünlü karakteri “Çaycı Hüseyin Öldü Mü ?” 

Aynı Çağatay Ulusoy haberi gibi benzer bir içerik. Başlıkta Alparslan Özmol’un öldüğünü mü yoksa öldürüldü mü haberini sunacak sandığımız haber, yine bize haberin asılsız olduğunu bildiriyor. Sonuç olarak kullanıcı trafiği  kazanıldı.

Şirketler Neden Click-Bait Yaparken Dikkatli Olmalı?

Click-bait normal bir içeriğin abartılmış başlığı ile başladığı için muhtemel site ziyaretçileri için zamanla zamanının orada ziyan olduğu düşüncesine varabilir. Ziyaretçiler zamanla sitenizi görmezden gelmeye başlayacaktır ve bu da ziyaretçi trafiğinizi düşürebilir. Ayrıca hiç kimse zamanını boşa harcamak veya kandırılmak istemez. Bu yüzden çok sık Click-bait yapmak sizin markanıza çok ağır darbeler indirebilir.

Fakat Click-bait’in çok sık kullanılması en büyük darbenin SEO tarafından alınmasına yol açar. Google gibi çoğu arama motoru  Click-Bait’leri pek sevmiyor. Arama motorları arama sonuçlarını sıralamk için algoritmalar kullanıyorlar. Bu algoritmalar ziyaretçilerin bir site içerisinde ne kadar süre durduğuna dikkat ederek o sitelerin içeriklerinin Click-bait olup olmadığını veya yasak bir içerik sunup sunmadığını anlayabiliyor ve sıralamayı da buna göre yapıyor. Bu yüzden herhangi bir sitenin sahibiyseniz veya ziyaretçi sayısını önemseyen bir yerde çalışıyorsanız Click-bait’lere değil kaliteli içeriğe odaklanın çünkü Google sizi kalitenizle ilk sıralara yerleştirecektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Barter Sistemi Nedir ?

Barter Nedir?

Eğer daha önce kullanmadığınız ve çok sevmediğiniz oyuncaklarınızı başka oyuncaklarla takas yaptıysanız, siz çoktan barter sistemine dahil olmuşsunuz demektir. Barter para olmadan bir servis karşılığı ya da bir ürün karşılığında yapılan takas sisteminin adıdır. Bu tarz bir takas yöntemi çok eski uygarlıklar tarafından kullanılmış ve hatta hala bazı kültürler tarafından bu sistem kullanılmaktadır. Örneğin pizza malzemelerinden biri olan parmesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da para alternatifi yerine kullanılıyor yani barter sistemi ile alınıp veriliyor.

Barter sistemini basit bir örnek ile düşünelim; biz bir halı mağazası sahibiyiz ve iş yerimizin ışıklandırmasını değiştirmemiz gerekiyor ancak bunun için bütçemiz yok. Biz ise bir elektrikçiyle anlaşıp bizim ışıklarımızı değiştirmesinin maliyeti karşılığında elektrikçiye aynı değerde iş yerinin halılarını döşemeyi teklif ediyoruz. Sonuç olarak para kullanmadan ticaret gerçekleşmiş oldu yani barter sisteminden yararlanmış olduk.

Dünyada barter örnekleri:

Çay Blokları

 

 

 

 

 

 

Asya ülkeleri tarafından ikinci dünya savaşı sırasında çay blokları para yerine kullanılıyordu. Moğolistan, Tibet ve Sibirya 19. yüzyıldan itibaren 1935 yılına kadar hayvan alımlarında ve vergi ödemelerinde de kullanılıyordu. Çay blokları o dönemde 1 rupi değerine denk gelmekteymiş . Hatta çay blokları bu bahsi geçen ülkelerin paralarından daha değerli bir haldeydi.

Permesan Peyniri

Pizzalardan aşina olduğumuz permesan peyniri hala Kuzey İtalya ve Romanya’da barter yapılarak kullanılıyor. 1 baş permesan peynirinin 300 dolara denk gelmesinden dolayı İtalya’da olan Banco Emiliano Bankası teminat olarak bu peynirleri kabul ediyor. Neden bu kadar değerli olmasının sebebi ise 1 baş permesan peynirinin 2-3 yıl içerisinde oluşmasından kaynaklanıyor. 2009 yılında 187 milyon dolar değerinde peynir rezervine sahip olan bankaya bir çok kez soygun girişiminde bulunulmuştur.

Mobil Dakikalar

2011 yılından itibaren Mısır, Nijerya, Hindistan Güney Afrika ve Gana gibi ulusal para birimi hiperenflasyon etkisinde olan ülke vatandaşları telefon dakikalarını alışverişlerde kullanabiliyor. Yani barter sistemini ülke insanları kontörlerle sağlıyor.

Barter sisteminin avantajları ve dezavantajları:

Avantajlar:

 • Esneklik: Barter sisteminin ilk avantajı esnekliktir. İstediğin ya da satın almayı planladığın ürünü nakit kullanmadan her hangi bir ürün veya servisle temin edebilirsin.
 • Vergiler: Barter sistemi vergilendirilebilir bir sistem olmadığı ya da henüz vergilendirmenin bir yolu bulunmadığı için barter sistemini kullanarak vergi ödemeden muaf olunabilir.
 • Döviz rahatlığı: Uluslar arası her hangi bir barter sistemi ile yapılmış ticarette döviz kaynaklı bir sorunla karşılaşılmaz.
 • Basitlik: Son ama en önemli avantaj barter sisteminin çok basit olmasıdır. Kazan-kazan biçiminde ilerler.

Dezavantajlar:

 • Lojistik sorunları: Barter sistemi kullanılarak yapılmış her hangi bir işlemin (özellikle uluslar arası olanlar) lojistiğinde riskler her zaman olaya dahildir.
 • Vadeli gibi bir alternatif olmaması: Vadeli yapılan işlemlerde çek veya senet kullanıldığından her hangi bir vadeli işlem kabul görmez bu sistemde.
 • Bölünemezlik: Diğer bir dezavanajda bütün ürünler veya servisler bölünebilir olmamasıdır. Örneğin bir galericinin bir araba karşılığında galerisini boyatmasında değer eşliği bulunması çok zordur

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link