Damla pazarlama hareketleri aracılığıyla müşteri elde etmek için doğrudan pazarlamada kullanılan bir yöntemdir. Uzun dönemli tekrar eden amaçlar için pazarlama bilgilerini göndermeyi içerir. Genellikle e-mail pazarlaması yoluyla gerçekleştirilir. Önceden belirlenmiş zamanlarda içerikler otomatik olarak gönderilir.

Damla damla iletişime geçme diye tanımlayabileceğimiz Drip Marketing de; iletmek istediğimiz mesajlarımızı, tüketicilere belirli aralıklarla, önceden zamanlanmış olarak hazırlarız. Bir çoğumuz adının damla pazarlama olduğunu bilmesekde, bir çok kere kullanmışızdır. Genellikle e-mail gönderimlerinde damla pazarlama tekniği kullanılır.

Pazarlama otomasyon şirketi Pardot’un hazırladığı akış diyagramı infografiğinde, damla pazarlama e-mail kampanyası, örneğini inceleyebilirsiniz.

Pardot-Drip-MarketingPlanlamacıların çoğu bu durumla haşır neşirdir. Ms Project kullananlar iş akışlarını hazırlarken bir durumun olumlu veya olumsuz karşılıklarında neler yapacaklarını da planlarlar. Yazılımcılar; koşul tanımlarken benzer kod yazarlar. if’ler else’ler; eğer şöyle ise bunu yap, değilse şunu yap gibi. Drip Marketing yani damla pazarlamada da mantık aynı; Koşullara göre hareket etmek.

Örneğin, bir e-mail kampanyası ile tüketicinin dikkatini çekip müşteri porföyünüzü genişletmek istiyorsunuz. Pardot’un örneğindeki gibi öncelikle bir akış diyagramı hazırlamalısınız. Her koşul için farklı bir ilerleyiş ile damla damla bunu planlayıp, tüketiciyle iletişime geçmelisiniz. Tüm stratejilerinizi belirlediniz, mailleri nasıl göndereceksiniz? Outlook mu? Tabi ki Hayır. Bunun için Sendloop, Mailchimp gibi internet üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz programlara ihtiyacınız var.

Drip Marketing sadece e-mail pazarlaması için kullanılmaz. Birebir pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi gibi bir çok alanda kullanılır.

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

 

Paylaş
İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın