Display Ad (Görüntülü Reklam) Nedir?

goruntulu-reklam

Ücretli online reklamların bir çeşididir. Genellikle şekil yada fotoğraf olarak tasarlanır. Arama sonuçlarında bulunmadığından yazılı reklamlardan işlev olarak farklıdır.

Dijital pazarlama iletişim sektörü çift haneli rakamlarla büyümeye devam ediyor!
Bu büyüme dijital alanda reklamların önemini de arttırıyor. Geleneksel medyada reklamları yavaş yavaş terkediyoruz. Tv izlerken hangimiz reklamları izliyoruz? Kişiye özel reklam gösterseler belki bir nebze ilgimizi çekip izleme olasılığımızı artırabilirdi. Dijital işte bunu yapıyor. Yani bizim ilgimizi çekme olasılığı yüksek reklamları bize sunuyor.

Web sitelerinde dolaşırken farklı boyutlarda ki banner alanlarında bize görüntülü reklamlar gösterilir. Esasen marka bilinirliği oluşturmak için hayatımıza girsede, yavaş yavaş şatış yapmak, tanıtım yapmak, form doldurtmak gibi amaçlar içinde kullanılmaya başlanmıştır.
Display_Ad
Görüntülü reklam potansiyel müşterilerimiz de, önce farkındalık yaratmamızı sağlar. Sonra sırasıyla; ilgisini çekeriz, değerlendirmeye alır, satın alma gerçekleşir ve en önemlisi sadakat sağlanır.

Görüntülü reklamlar bin gösterim başına (BGBM) ile fiyatlandırılır. Arama reklamlarına göre fiyatı daha uygundur. Müşterilerin bizi arayarak bulması yerine, ürünümüzle veya hizmetimizle ilgileneceğini düşündüğümüz potalsiyel müşterilere görüntülü reklamlarla ulaşabiliriz.

Örneğin, inşaat firmanızın olduğunu düşünelim. İstanbul’a 2 saat uzaklıkta triblex villalarınızın satışını yapmak istiyorsunuz. Hem firmanızın marka bilinirliğini arttırmak hemde satış yapmak için görüntülü reklam vermeyi öngördünüz.
Öncelikle standart ölçülerde, harekete geçirici ve ilgi çekici bannerları hazırlamalısınız. Bannerlar hazır esas iş şimdi başlıyor. Bu bannerları hangi alanlarda, kimlere göstereceksiniz? Hedef kitleniz A+ kullanıcılar ve bu kullanıcılara ulaşmamız gerekiyor. Peki A+ kullanıcalara nerelerden ulaşacaksınız? Onlarda web sayfalarına bakıyorlar. Peki hangi sayfalara bakarlar? Mesela bosra sitelerine bakarlar mı? Ya da yüksek tirajlı gazete sayfalarına. Spor arabalara merakları olur mu? gibi doğru kullanıcılar ulaşmak için bir çok soru sormalıyız . Birde coğrafi olarak nereyi hedeflemeliyiz? Villalarımız İstanbul’a yakın, dolayısıyla İstanbuldaki kullanıcılar bizim hedef kitlemizi oluşturmalı.

Artık reklamınızı verelim. Adwords, Google’nin reklam vermemizi sağladığı bir hizmetidir. Google Adwords’den görüntülü reklamınızı İstanbulda oturan, borsa sitelerine, haber sitelerine, spor araba sitelerine giren kullanıcılara reklamlarınızı göstermek için gerekli ayarlamaları yapmalısınız. Dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri, kullanıcılara reklamlarınızı gösterirken sıklık sınırı ile sınırlandırmalıyız. Tekil kullanıcıya reklamımızı günlük  3-5 tekrardan fazla göstermemiz olumsuz bir davranışa sebep olabilir.

Görüntülü Reklamlar Hangi Alanlardan Oluşur?

  • Zengin medya reklamları
  • İçerik sayfalarındaki resimli reklamlar
  • Video reklamları

Görüntülü Reklamlarda Hedefleme Seçenekleri Nelerdir?

  • Anahtar kelime ile hedefleme
  • Konu hedefleme
  • Yerleşim hedefleme
  • Gelişmiş hedefleme
  • İlgi alanı
  • Demografi
  • Yeniden pazarlama

 

 

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

İstasyon Sanat Akademisi'nde güzel sanatlar eğitiminin yanı sıra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler & Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu. Eğitim serüvenine Dijital Pazarlama Uzmanlığıyla devam etmekte.10 yıldır bir yazılım firmasında Proje Yöneticisi olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

Customer Relationship Management (CRM) Nedir?

customer-relationship-management

Müşteri ilişkileri Yönetimi: işletme ve müşteriler arasındaki etkileşimi yönetmekle ilgili aktivitelerdir. Müşterilerden elde edilen bilgilerin düzenlenmesine odaklanır.

Rekabetin artması, dağıtım kanallarının çeşitlenmesi ve müşterilerimizin ihtiyaçları olan hizmet veya ürüne internetten hızlıca ulaşması, geleneksel pazarlama yöntemlerinden uzaklaşılıp müşteri memnuniyetinin değer kazanması gerekliliğini getirmiştir. Kazanılmış müşterilerin memnuniyetini yükseltmek, onlarla ilgilenmek işletmeler için çok önemlidir. Harward Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; işletmeler müşterilerinin sadece yüzde 5’ini kaçırmayarak karlılık oranlarını yüzde 100 arttırabiliyorlar.

Bir işletmenin varlığının devamlılığı müşteri ilişkilerinin iyi yönetilmesinden geçmektedir. Müşteri ile uzun soluklu ilişkiler içerisinde olmak müşteri ilişkileri yönetiminin olmazsa olmazıdır.

Müşteri ilişkileri yönetimi, işletmelerin mevcut müşterileri ile aralarındaki ilişkileri pekiştirmek, onların elde tutulmasını sağlamak ve yeni müşteriler edinmek için geliştirilmiştir.

Müşterilerimizle iletişim halinde olmak, onların davranışlarını analiz etmek, isteklerine karşılık vermek ve elde tutmak için müşteri memnuniyetini sağlamak size kazanç olarak geri dönüş sağlayacaktır.

İşletmelerin müşteri ilişkileri yönetimini yapmaları için öncelikle müşteri hakkında ayrıntılı bilgileri almalı ve gerekli tanımlamaları, çeşitli yazılımlar ile bilgisayara kaydetmelidir. Bilgisayara kaydedilen veriler işlenmediği sürece bir anlam taşımaz. Bu veriler işletme stratejileri doğrultusunda gerekli süzgeçlerden geçirilip, müşterimizin bizden neler istediğini göz önünde tutarak, ona daha iyi hizmet verebilmek için neler yaptığımızı, neler yapabileceğimizi, her müşteriye özel olarak kategorize edilmelidir.

Bill Brendler CRM mi tanımlarken şöyle bir ifade kullanmıştır: “başarılı bir CRM daima üst yönetimle başlar. Eğer değişimin başında olmazlarsa bu gerçekleşmez.” Bu sözden de anlaşılacağı gibi işletmelerin üst yönetimden başlayarak tüm kademelerinde müşteri memnuniyetinin benimsenmesi ve uygulamanın içerisinde olması gerekmektedir.

 

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

Demand Generation (Talep Yaratma) Nedir?

Talep Yaratma Çalışmaları: Şirketlerarası (B2B) pazardaki şirketlerin gerçekleştirdiği pazar payı artırma, farkındalık yaratma gibi genel kapsamlı pazarlama çalışmalarıdır.

Demand generation (talep yaratma) ve Lead Generation  (müşteri yaratma) birbiri ile karıştırılan iki kavramdır. Demand generation lead generation’ı kapsayan bir üst basamak diye düşünebiliriz. Lead generation ürün veya hizmeti satın alabilecek müşterilere rakip firmalardan önce ulaşmaya çalışır. Demand generation da ise hedef müşterilerin şirketimize, bizim oluşturduğumuz kampanyalar ile isteyerek ulaşmasıdır.

demand-generation


Talep yaratma, firmamızın ürün yada hizmetini, satın alma potansiyeli olan şirketleri bulmak için yapılan işlemlerinlerin tamamını kapsamaktadır. Öncelikle satın alabilecek hedef kitleyi tespit edip, satın alma alışkanlıklarını analiz etmeliyiz.

Hedef kitlemizi tespit ettikten sonra  mecra seçimine geçmeliyiz. Her mecradaki kullanıcı davranışları farklıdır. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak doğru mecraları seçmek çok önemlidir. Yanlış mecralarda yapılan işler doğru hedef kitleye ulaşmadığı için, yaptığınız çalışmalar ne kadar iyi olursa olsun, başarıya ulaşmaz.

Talep yaratmak hedef kitlenizin ilgisini çekmek ile doğru orantılıdır.

Potansiyel müşterileriniz belli fakat siz yeni müşteriler kazanmak istiyorsunuz. O zaman talep yaratmak için müşteriniz olabilecek farklı kesimlere ulaşmanız gerekir. Hedef kitlenize “bu ürünü almalı mıyım?” sorusunu sordurmanız gerekir. Bunun için bu ürün veya hizmete neden ihtiyacı olabileceğini ve faydalarını sunmalısınız.

 

Siz de Pazarlamasyon’un aboneleri arasına katılın, tüm pazarlama konularında bilgilenin! Asla Spam mail almayacaksınız.

[mc4wp_form]

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday