Youtube Reklam Formatları

Google Türkiye’nin 24 Ocak’ta Tekfen Towers’da düzenlediği Youtube reklam formatları eğitime katıldım. Markaların ne tür youtube reklam modellerini kullandıklarını ve örnekler çalışmaları Google Türkiye – Kıdemli Medya ilişkileri Uzmanı Can Demirezen’den dinleme fırsatı yakaladım.

Öncelikle Google Türkiye’nin düzenlediği bu tür etkinliklere katılmak gerçekten çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Öğretici ve fazla zaman almayan(çalışıyor iseniz) bu tür eğitimler gerçekten çok yarar sağlıyor.

Can Demirezen, sunumunun başlangıcında birkaç istatistik paylaştı. 1 dakikada twitter’da 700 youtube videosunun paylaşıldığı ve Dünyanın 1 numaralı video sitesin youtube ikincisinin ise m.youtube.com (mobil) olduğunu belirtti.

Youtube reklam formatlarının neler olduğunu sizlerle paylaşmada önce şunu belirtmeliyim ki bahsedeceğim reklam formatlarının Türkiye’de henüz hizmette olmadığını ve 2013 yılında Türkiye’de hizmete girmesinin beklenildiğini Google Türkiye ekibi özellikle belirtti. Umarım öle olur. Türkiye’de markalar, reklam ajansları ve dijital ajansların büyük bir iştahla bu hizmetleri beklediklerini söyleyebilirim.

Youtube mecrasında yapılan başarılı kampanyaların beğenilen ve eğlendirilen içerikler olmasının yanında kullanıcıyla diyalog kuran kampanyalar olduğu söylendi. Örneğin, Old Spice videoları. Bu arada Old Spice’ın TV reklamlarından önce Youtube’da tanıtım faaliyetlerine başladığını biliyor muydunuz?

Youtube’da 3 tür kanal çeşidi bulunuyor.

  • Kullanıcı kanalları
  • Marka kanalları
  • Müşteri kanalları

Kullanıcı kanalları üye olan her kullanıcının sahip olduğu bir kanal çeşidi. Marka kanalları ise markanın hizmet ve ürünleri tanıtan özel olarak tasarlanmış kanal çeşidi. Customer channel ise Öne Çıkanlar ismiyle markanın öne çıkan videolarını sergiledikleri tab fonksiyonlu bir kanal çeşidi. Youtube Marka Kanalı oluşturma rehberini detaylıca incelemek için buraya tıklamanız yeterli.

Gelelim Youtube reklam formatlarına. Youtube mecrasında global’de yapılan o kadar başarılı ve güzel işler var ki Türkiye’de bu hizmetler yayında olsa bizler acaba neler yapabilirdik diye düşünmedim değil. Youtube mecrasında bilmediğim birçok reklam formatını öğrendim. Sırasıyla başlayalım:

  • Annotation reklamlar

Youtube videosunu izlerken video üzerinde çıkan konuşma baloncuklu reklamlar. Kullanıcılar, bu konuşma balocuklarına tıklayarak başka bir youtube videosuna ya da video içerisinde başka bir sahneye yönlendiriliyor. Yaratıcı olmayan, video içerisinde doğru kurgulanmayan bu tür reklamlar sıkıcı olabiliyor. Youtube Rewind 2012 bunun en güzel örneklerinden httpv://www.youtube.com/watch?v=iCkYw3cRwLo.

Ayrıca Slap – Jamie Oliver videosu da çok güzel bir örnek. httpv://www.youtube.com/watch?v=usPV2cXhxp0

  • Homepage – Masthead Unit reklamlar

Youtube’da anasayfa’da en üst bar kısmında yayınlanan reklamlar. Flash oyun vs. gibi tüm özellikler kullanılabiliyor. Günlük rezervasyon bazından reklam veriliyor. Sadece ülkeye göre hedefleme yapılıyor. 1 günlüğe sadece Almanya kullanıcılarına çıkmak isterseniz o 1 gün sadece sizin markanıza ayrılıyor ve tüm Almanya Youtube kullanıcıları reklamınızı en tepede görüyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Homepage – Masthead Lite reklamlar

Standart masthead reklam formatı. Marka görseli ve markanın ilgili youtube videosunun ile yine youtube’un anasayfasın da en üst barda yayınlanan reklamlar. Yine günlük rezervasyon bazında reklam veriliyor. Bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Youtube Truview Video Reklamları

TrueView video reklamları, “Google AdWords Video” ile oluşturulabilen video reklamları. İzleme başına maliyet alınıyor. Kullanıcı izlediği bir youtube videosu öncesinde reklam videosu karşısına çıkıyor. Örneğin, kullanıcı izleyeceği video öncesinde toplam 10 saniyelik bir reklam çıkıyor karşına ama kullanıcı 5 saniyesini izleyip, atlıyor. Youtube burada bunu “view” olarak saymıyor. Yani maliyetlendirmiyor. Kısacası youtube, kullanıcı reklamın tamamını izlemeli ki benim için para etsin demek istiyor.

Trueview reklam modelinde 2 strateji var;

  1. İlk 5 saniyede kullanıcı reklamının hepsini izlemeli.
  2.  Ya da ilk 5 saniyede reklam videon ilgi çekici olmalı ki kullanıcı da devamını izlemeli.

Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz:

  • Video İçi Reklamlar

YouTube video içi reklamlar, kullanıcı videoyu oynatmayı başlattığında alt barda çıkan reklamlardır. Ayrıntılı bilgi için almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sunumda paylaşılan önemli birkaç notu da paylaşmak isterim;

– Kreatif çalışma iyi değilse youtube kampanyaları başarılı olmuyor.
– Videonun iyi içerik olduğunu yansıtan metriğin artık view sayısı olmadığı belirtildi. Watch time’ın artık en önemli metrik olduğu söylendi.
– En az skip (atlanan) edilen reklam, en kalite reklam. Bir reklam ne kadar çok atlanmışsa Youtube o içeriği kaliteli olarak görmüyor. Dolayısıyla reklamı daha az yayınlıyor.

Eğitimden aldığım notlar bunlar. Gördüğünüz gibi Türkiye’de bizim kullanmadığımız birçok youtube reklam formatı var. Ama Türkiye’de “yurt dışını hedefleyen” bazı markaların bu tür reklam formatlarını kullandıkları da sunumda belirtildi. Umarım 2013 yılında bu hizmetler Türkiye’de de devreye girmiş olur.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sosyal medya ve topluluk yönetimi uzmanı. Dijital pazarlama uygulamalarını ve teknolojiyi dünyasını yakından takip eder.

Bir Cevap Yazın

Nike, İnsanlara Yeni Ayakkabısını Video Oyununda Denettiriyor

Son zamanlarda büyük markalar, özellikle potansiyel müşterilerinin bir parçası olduğu reklam kampanyaları yapmaya özen gösteriyorlar. Zira bu tarz etkileşimli reklam kampanyaları hem daha dikkat çekici hem de daha akılda kalıcı oluyor. Son olarak bu tarz bir reklam kampanyasını ise spor giyim markası Nike yaptı.

AdWeek’in yaptığı habere göre, Nike Çin ve Wieden + Kennedy Shanghai reklam ajansı ortaklığıyla meydana getirilen reklam kampanyası, Nike’ın yeni “Epic React” isimli spor ayakkabı modelinin ayırt edici özelliklerine dikkat çekmeyi amaçlıyordu. Matematiksel formüller kullanılarak tasarlanan Nike Epic React, markanın canlı, yumuşak, hafif ve dayanıklı olarak tanımladığı bir teknoloji barındırıyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız Nike Epic React ile ilgili yazıya buraya tıklayarak ulaşabilir ve bu yenilikçi ayakkabı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Çin’de gerçekleştirilen bu reklam kampanyası kapsamında, insanların Nike Epic React’ı “Reactland” isimli bir video oyununda test etmesine imkan tanıyan bir donanım meydana getirildi. Oyunu deneyimleyecek olan katılımcılar spor ayakkabılarını giydikten sonra kendi görünüşlerinin dijital ortama aktarılması ve oyun içerisinde kendi görünümlerinde bir oyun karakteri oluşturulması için bir kameranın karşısına geçiyorlar.

Oyun karakteri oluşturulduktan sonra ise katılımcılar dev bir ekranın önünde yer alan koşu bandına çıkıyorlar. Daha sonra da koşu bandında koşmaya başlayarak oyundaki karakterlerini yönlendiriyorlar. Katılımcılar, koşu bandında koşarak oyundaki karakterlerinin ilerlemesini ve ellerindeki kontrol cihazı sayesinde ise karakterlerinin zıplamasını sağlıyorlar.

Bu eğlenceli deneyimin sonunda, bu deneyimi sosyal medyada paylaşabilmeleri için katılımcılarla kendi oynanış videolarından 10 saniyelik bir kesit paylaşıldı. Bu oyun; Çin’in Şangay, Pekin, Guangzhou ve Çengdu şehirlerinde yer alan belirli mağazalarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Oyunlaştırma odaklı bu etkileşimli reklam kampanyasının, bir ürünü tanıtmanın için son derece eğlenceli ve akılda kalıcı bir yolu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Lexus, Müşterilerinin Teşekkür Mektuplarıyla Origami Heykeli Yaptı

Japon otomotiv şirketi Toyota‘nın sahibi olduğu lüks otomobil markası Lexus, Japon kağıt katlama sanatı olan origamiyi kullanarak ilginç bir pazarlama kampanyasının altına imza attı. PSFK’in yaptığı habere göre, Japon otomobil markası müşterilerinin yetkili satış bayilerine gönderdikleri 2.000 teşekkür mektubunu origami aracılığıyla “Mektuplar” ismini verdiği bir sanat kurulumuna dönüştürdü.

Lexus bu pazarlama çalışması kapsamında, her bir mektubu bir origami küresine dönüştürme görevini Michael Murphy isimli sanatçıya verdi. Mektuplardan yapılmış küreler, yandan bakıldığında 2018 model Lexus LS sedan aracın şeklini oluşturacak şekilde yerleştirildi. Bu sanat kurulumuna başka bir açıdan bakıldığında ise kürelerin Lexus logosunu meydana getirdiği farkediliyor.

Bu sanat kurulumu, insanların Lexus yetkili satış bayilerindeki olumlu deneyimlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan bir pazarlama kampanyasının bir parçası. Bu pazarlama kampanyası için meydana getirilen Mektuplar isimli bu sanat kurulumu, şu sıralarda Hulu ve Pandora’nın da aralarında yer aldığı çeşitli dijital platformlarda yayımlanan reklam filminde de yer alıyor.

Lüks otomobil markası Lexus, ayrıca resmi YouTube hesabından yapımına yaklaşık olarak 200 saat harcanan bu sanat kurulumunun nasıl meydana getirildiğini gösteren bir video da paylaştı.

Bunların yanı sıra şirket, Mektuplar adını verdiği bu sanat kurulumunun taşınabilir olarak tasarlandığını ve şirket ve bayi etkinliklerinde sergilenmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link