Youtube Reklam Formatları

Google Türkiye’nin 24 Ocak’ta Tekfen Towers’da düzenlediği Youtube reklam formatları eğitime katıldım. Markaların ne tür youtube reklam modellerini kullandıklarını ve örnekler çalışmaları Google Türkiye – Kıdemli Medya ilişkileri Uzmanı Can Demirezen’den dinleme fırsatı yakaladım.

Öncelikle Google Türkiye’nin düzenlediği bu tür etkinliklere katılmak gerçekten çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Öğretici ve fazla zaman almayan(çalışıyor iseniz) bu tür eğitimler gerçekten çok yarar sağlıyor.

Can Demirezen, sunumunun başlangıcında birkaç istatistik paylaştı. 1 dakikada twitter’da 700 youtube videosunun paylaşıldığı ve Dünyanın 1 numaralı video sitesin youtube ikincisinin ise m.youtube.com (mobil) olduğunu belirtti.

Youtube reklam formatlarının neler olduğunu sizlerle paylaşmada önce şunu belirtmeliyim ki bahsedeceğim reklam formatlarının Türkiye’de henüz hizmette olmadığını ve 2013 yılında Türkiye’de hizmete girmesinin beklenildiğini Google Türkiye ekibi özellikle belirtti. Umarım öle olur. Türkiye’de markalar, reklam ajansları ve dijital ajansların büyük bir iştahla bu hizmetleri beklediklerini söyleyebilirim.

Youtube mecrasında yapılan başarılı kampanyaların beğenilen ve eğlendirilen içerikler olmasının yanında kullanıcıyla diyalog kuran kampanyalar olduğu söylendi. Örneğin, Old Spice videoları. Bu arada Old Spice’ın TV reklamlarından önce Youtube’da tanıtım faaliyetlerine başladığını biliyor muydunuz?

Youtube’da 3 tür kanal çeşidi bulunuyor.

  • Kullanıcı kanalları
  • Marka kanalları
  • Müşteri kanalları

Kullanıcı kanalları üye olan her kullanıcının sahip olduğu bir kanal çeşidi. Marka kanalları ise markanın hizmet ve ürünleri tanıtan özel olarak tasarlanmış kanal çeşidi. Customer channel ise Öne Çıkanlar ismiyle markanın öne çıkan videolarını sergiledikleri tab fonksiyonlu bir kanal çeşidi. Youtube Marka Kanalı oluşturma rehberini detaylıca incelemek için buraya tıklamanız yeterli.

Gelelim Youtube reklam formatlarına. Youtube mecrasında global’de yapılan o kadar başarılı ve güzel işler var ki Türkiye’de bu hizmetler yayında olsa bizler acaba neler yapabilirdik diye düşünmedim değil. Youtube mecrasında bilmediğim birçok reklam formatını öğrendim. Sırasıyla başlayalım:

  • Annotation reklamlar

Youtube videosunu izlerken video üzerinde çıkan konuşma baloncuklu reklamlar. Kullanıcılar, bu konuşma balocuklarına tıklayarak başka bir youtube videosuna ya da video içerisinde başka bir sahneye yönlendiriliyor. Yaratıcı olmayan, video içerisinde doğru kurgulanmayan bu tür reklamlar sıkıcı olabiliyor. Youtube Rewind 2012 bunun en güzel örneklerinden httpv://www.youtube.com/watch?v=iCkYw3cRwLo.

Ayrıca Slap – Jamie Oliver videosu da çok güzel bir örnek. httpv://www.youtube.com/watch?v=usPV2cXhxp0

  • Homepage – Masthead Unit reklamlar

Youtube’da anasayfa’da en üst bar kısmında yayınlanan reklamlar. Flash oyun vs. gibi tüm özellikler kullanılabiliyor. Günlük rezervasyon bazından reklam veriliyor. Sadece ülkeye göre hedefleme yapılıyor. 1 günlüğe sadece Almanya kullanıcılarına çıkmak isterseniz o 1 gün sadece sizin markanıza ayrılıyor ve tüm Almanya Youtube kullanıcıları reklamınızı en tepede görüyor. Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Homepage – Masthead Lite reklamlar

Standart masthead reklam formatı. Marka görseli ve markanın ilgili youtube videosunun ile yine youtube’un anasayfasın da en üst barda yayınlanan reklamlar. Yine günlük rezervasyon bazında reklam veriliyor. Bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Youtube Truview Video Reklamları

TrueView video reklamları, “Google AdWords Video” ile oluşturulabilen video reklamları. İzleme başına maliyet alınıyor. Kullanıcı izlediği bir youtube videosu öncesinde reklam videosu karşısına çıkıyor. Örneğin, kullanıcı izleyeceği video öncesinde toplam 10 saniyelik bir reklam çıkıyor karşına ama kullanıcı 5 saniyesini izleyip, atlıyor. Youtube burada bunu “view” olarak saymıyor. Yani maliyetlendirmiyor. Kısacası youtube, kullanıcı reklamın tamamını izlemeli ki benim için para etsin demek istiyor.

Trueview reklam modelinde 2 strateji var;

  1. İlk 5 saniyede kullanıcı reklamının hepsini izlemeli.
  2.  Ya da ilk 5 saniyede reklam videon ilgi çekici olmalı ki kullanıcı da devamını izlemeli.

Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz:

  • Video İçi Reklamlar

YouTube video içi reklamlar, kullanıcı videoyu oynatmayı başlattığında alt barda çıkan reklamlardır. Ayrıntılı bilgi için almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sunumda paylaşılan önemli birkaç notu da paylaşmak isterim;

– Kreatif çalışma iyi değilse youtube kampanyaları başarılı olmuyor.
– Videonun iyi içerik olduğunu yansıtan metriğin artık view sayısı olmadığı belirtildi. Watch time’ın artık en önemli metrik olduğu söylendi.
– En az skip (atlanan) edilen reklam, en kalite reklam. Bir reklam ne kadar çok atlanmışsa Youtube o içeriği kaliteli olarak görmüyor. Dolayısıyla reklamı daha az yayınlıyor.

Eğitimden aldığım notlar bunlar. Gördüğünüz gibi Türkiye’de bizim kullanmadığımız birçok youtube reklam formatı var. Ama Türkiye’de “yurt dışını hedefleyen” bazı markaların bu tür reklam formatlarını kullandıkları da sunumda belirtildi. Umarım 2013 yılında bu hizmetler Türkiye’de de devreye girmiş olur.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sosyal medya ve topluluk yönetimi uzmanı. Dijital pazarlama uygulamalarını ve teknolojiyi dünyasını yakından takip eder.

Bir Cevap Yazın

Askeri Ürün Tedariği ile İşe Başlayan Dünyaca Ünlü 7 Marka Hikayesi

Dünyanın en ünlü markalarının geçmişleri ile alakalı ne kadar bilgi sahibiyiz? İlk ürettikleri ürünler, ilk piyasaya sürülen modelleri, ilk işlevleri nelerdi dersiniz?

Peki dünyanın en ünlü markalarının bıraktığı askeri miras hakkında bilginiz var mıdır? Markaların çoğu bunu marka geçmişlerinde detaylı olarak açıklamıyor olsa bile; bazıları kendi logolarında, web sitelerinde arka planda bu tarz bilgileri geçiyorlar.

Fakat markaların sahip olduğu askeri geçmiş öyle azımsanacak cinsten de değil, şaşırtıcı miktarda silahlı kuvvetlere ürün tedarik kısmında işe başlayan marka mevcut dünyada. Hatta segment olarak düşündüğümüzde bazıları hakikaten şaşırtıcı.

İşte onlardan bazıları ve işe ilk olarak askeri tedarikle başlayan markalar:

Jeep

1Jeep, Amerikan Chrysler otomotiv grubuna ait tescilli bir arazi aracı markası. İsmin nereden geldiği tam olarak bilinmemekle birlikte, Ford’un bir yarışma için ürettiği ‘Ford GP’den geldiğine inanılıyor. İngilizce’de GP harfleri yan yana geldiğinde, “ci pi” şeklinde seslendirilir. ‘GP’ isminin ise “General Purpose – Genel kullanım için” ya da G (Government) ve ABD’deki 4X4 sınıfını ifade eden P’nin birleşimiyle oluştuğuna inanılıyor. Yani ciipii = Jeep kelimesi doğmuş sayılıyor.

Jeep’in hikayesi II. Dünya Savaşı’yla iç içedir. Savaş koşullarında her yola gelecek, gerektiğinde uçakla taşınacak, paraşütle sahaya atılacak, nehirlerden geçecek, küçük, sağlam bir canavar gerekmektedir, işte Jeep budur. Jeep ilk olarak 1941 yılında İkinci Dünya Savaşında kullanılmak üzere üretilen bir araç olup, daha sonra çekişi ve yol tutuşundan memnun kalındığı için seri üretime geçilmiştir.


M&M

İspanya Sivil Savaşı’nda Forrest Mars Sr. askerlerin çikolatanın ellerine yapışmasını engellemek için şekerle kaplı çikolata topları yediğini gördü. Hakları 1939’da Amerikalılar tarafından satın alınınca Forrest Mars Sr. ve R. Bruce Murrie, Amerika’da zaten Smarties adında bir şekerleme olduğu için ürünlerini iç piyasada başka bir isimle tanıtmak zorunda kaldılar.

Yeni markalarını belirlemek için soyadlarının baş harflerini birleştirdiler: M & M.

M&M’ler ABD’de ilk olarak 1941’de satıldı. II. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu Amerikan askerlerine bu şekerlemeyi verdi; çünkü her iklimde bozulmadan taşınabilen pratik bir atıştırmalık yiyecekti. Her bir askerin elinde bu şekerlemeden görmek mümkündü.  Bundan kısa süre sonra halka da pazarlanmaya başladı.


Ray-Ban

4Dünyanın en çok tanınan güneş gözlüğü markalarından Ray-Ban aslında işe ilk olarak Amerikan hava ordusuna gözlük üreterek başlamıştı. Yüksekten uçuş yapan pilotlarda olan baş dönmesi ve mide bulantısını önlemek için anti-parlama özelliğini piyasaya sürmesi günümüz güneş gözlüğü furyasının da başlangıcını oluşturdu aslında.

Top Gun filminin popülaritesiyle Ray-Ban Aviator’ların satışında %40 artış görüldü. 1992 Quentin Tarantino filmi Rezervuar Köpekleri, Ray-Ban takan karakterler içermektedir (en çok siyah takım elbise giyen karakterlerin Wayfarer Ray-Ban’ları George Baker’ın “Küçük Yeşil Çantalarına” taktıkları açılış kredi sahnesiyle meşhur). Ray- Ban ayrıca Men in Black filminde de kullanılmıştı.


Kotex

5Kotex ve askeri ürün? İkisini aynı kategoride bağdaştıramıyorsunuz değil mi? Aslında öyle değil. Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarını sarmak adına gazlı bez tedariği sağlayarak işe başlayan Kotex, hijyenik ped ürünlerini kuruluşundan çok sonra piyasaya sürdü.

 


Hugo Boss

6Hugo Ferdinand Boss sıradan bir terziydi. 33 yaşında kendi firmasını açtı. Kendi adını taşıyan ve 30 kişi çalıştıran bu küçük firmanın dünyaca ünlü bir moda devi haline geleceğini o günlerde kimse tahmin edemezdi.

1931 yılında büyük ekonomik krizin etkileri ağır bir şekilde hissedilirken firmanın kaderi, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin firmaya parti üniformalarını sipariş etmesiyle bir yol ayrımına girdi.

Firmanın kurucusu Hugo Ferdinand Boss aynı yıl Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne katıldı. Hugo Boss bu tarihte partinin paramiliter SS ve SA birlikleri ile Hitler Gençliği’nin üniformalarını dikmeye başladı. Firma 1938’den itibaren ordu üniformalarını da dikmeye başlayarak çok para kazandı. Sonrası, 2. dünya savaşının kaybedilmesi, çöküş ve yeniden doğuş.


Fanta

7İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasında Coca Cola şurubu ambargosu uygulandı. Bunun üzerine marka farklı bir ad ve tadla birlikte piyasaya sürdüğü yeni formülü icat etti. Sonuç olarak “Fantasie” Kelimesinden gelen Fanta dünya çapında hizmete girdi.

 


Johnson & Johnson

8Sargı Bezinden Servete Giden Yol… 1885 yılında Robert Wood Johnson‘ın kardeşleri James Wood Johnson ve Edward Mead Johnson‘a katılarak, hem bireysel olarak hem de ameliyathanelerde kullanıma hazır sargı bezleri üretimine başlaması Johnson & Johnson’ın hikayesinin başlangıcı olarak biliniyor. İlk olarak askeri makine, ekipman ve mühimmat tamirinde kullanılan bant ihtiyacını karşılayarak iş hayatına başlayan J&J, askerler arasında Ördek Bant lakabı ile biliniyordu. Neredeyse tüm askerlerin kullandığı sargı bezi olan J&J, 2017 sonu itibarı ile dünyanın en büyük 100 şirketi arasında gösteriliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba Otomobil Piyasasına Afili Bir Giriş Yaptı

CNN Türk’ün haberine göre Çin’in ve dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba, otomat işine giriyor. Ancak firma burada da büyük oynuyor ve bildiğimiz kola / cips aldığımız otomatlardan yukarısını hedefliyor. Firma otomat ile otomobil satmak istiyor. Alibaba, kendi vatanına devasa bir otomat inşa ederek müşterilerine otomat ile araba satmayı hedefliyor.

Firmanın bu hamlesindeki asıl amacı, otomobil alımını “kutu kola alır gibi” kolaylaştırmak. Firma ayrıca ürün gamında da büyük oynayarak lüks otomobiller satmayı planlıyor. Uzun ve büyük bir yapıdan inşa edilmesi düşünülen otomat, lüks otomobiller ile donatılacak.

Müşteriler, Alibaba tarafından geliştirilen Taobao alışveriş uygulamasını kullanarak ilgilendikleri arabaları tarayabilecekler. Uygulamayı oldukça basit bir ara yüzle sunacak olan Alibaba, bununla ile ilgili bir video da yayınladı.

Otomobilleri satın almak isteyen müşteriler ise otomatın mobil uygulamasını cihazlarına indirecek ve satın alma işlemine başlayacak. Beğendiği modeli seçen müşterinin, Alibaba’nın Susamı kredisi iyi durumdaysa yüzde 10 ödeme yaparak aracını otomattan alabilecek. Fiyatın geri kalanı ise aylık taksit şeklinde ödenebilecek. Firma, otomobil otomatını bu yılın sonlarına doğru Çin’de kullanıma sunmayı hedefliyor.

Otomobil ile araba satmanın yeni bir girişim olmadığını belirtelim. Benzer bir uygulama 2013 yılında Amerika’da Carvana tarafından yapılmıştı. Singapur merkezli Autobahn Motors ise 15 katlık dünyanın en uzun otomobil otomatını hizmete sunmuştu. Firmanın sattığı araçlar içerisinde Ferrari, Porsche, BMW ve Bentley gibi büyük markalar bulunuyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link