Yemeksepeti.com Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 2

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” konulu araştırmamıza  Markafoni‘den sonra Yemeksepeti.com ile devam ediyoruz. Tamamen online olarak hayatımızda bulunan bu markanın sosyal medya kullanım stratejisini anlamamız yararlı olacaktır.

Yemeksepeti.com ‘sepet’li e-ticaret sitelerinin arasında hayatımıza ilk girenlerden. Bakalım Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+’da nasıl hareket ediyorlar.

facebook

  • 111.673 beğeni
  • 3.933 hakkında konuşma

2000 yılından beri hayatımızda yer alan marka Facebook’ta günlük ortalama 1 içerik paylaşıyor. Kampanya dönemlerinde bu sayı artabiliyor. Ancak bir e-ticaret sitesinin günlük ortalama sadece 1 paylaşım yapması oldukça ilginç. Online olarak sürekli müşterileriyle temasta bulunması gereken bir marka için bu sayı oldukça az.

Paylaşımlarda asıl dikkat çeken ise hafta sonları lig maçlarından önce ya da şampiyonlar ligi veya UEFA Avrupa ligi maçlarından önce yaptıkları paylaşımlar.

futbol zamanı

5781_10151503106707500_1982204520_n

schalke

lazio

Özellikle maç sırasında insanları yemek yemeye teşvik ediyorlar. Buradaki asıl strateji ise maçların genelde arkadaş grubu halinde izlenmesi ve bu arkadaş grubunun karnı acıktığında verilecek olan siparişin miktarının 4’e 5’e katlanması.

Sosyal medya kullanım stratejisinin bir diğer önemli ayağı ise şikayet yönetimi. Yemeksepeti.com’un şikayet yönetimini incelediğimizde genellikle ‘irtibata geçmek için iletişim bilgisi isteme’ taktiğini kullandıklarını görüyoruz. İletişim bilgileri alındıktan sonra gerçekten iletişime geçen markalar için bu taktik efektif bir taktik ancak daha sonrasında müşterinin şikayetiyle yeterince ilgilenilmiyorsa ileride markanın başına  dert açabilir.

Facebook kullanımıyla ilgili söyleyeceğimiz son şey ise Coca Cola ile birlikte yaptıkları kampanya paylaşımlarının ağırlıkta olması. Son zamanlarda özellikle kebap kampanyaları oldukça ilgi görüyor.

kebap

urfa

twittertwittertwitter2Yemeksepeti.com’un Twitter‘da 13.935 takipçisi var. Takip ettiği kişi sayısı ise 4.821. Atılan tweet sayısı da 3.868. Bu tweetlerde kullanıcılardan gelen tweetlere verilen cevaplar ve kullanıcı tweetlerinin RT yapılmasının büyük payı var.

Twitter’da Facebook’tan sıklıkla paylaşılan ‘kebap kampanyasının’ yarışması yapılıyor. Takipçilere bir soru soruluyor ve doğru yanıtı veren takipçiye hediye olarak kebap gönderiliyor. Twitter yarışmalarının doğru ve abartısız kullanıldığında etkileşim için oldukça yararlı olduğu bir gerçek.

Marka Twitter’da da Facebook’ta olduğu gibi günlük ortalama 1 paylaşım yapıyor. Ancak takipçilerden gelen tweetlerin hepsine de cevap veriyor ya da RT yapıyor. Ayrıca burada kullanılan dil de gayet samimi ve eğlenceli. Bu da markanın insanlar tarafından sempati kazanmasına yol açıyor.

pinterest

pinterestYemeksepeti.com’un Pinterest‘e diğer sosyal ağlar kadar ağırlık vermediğini görüyoruz. 191 takipçiye sahip olan markanın sadece 103 pin’i var. Paylaşımları ise oldukça düzensiz görünüyor. Paylaştıkları görselleri kategorilendirseler çok daha düzenli bir şekilde hareket edebilirler ve insanların ilgisini daha fazla çeker. Ayrıca yaptıkları paylaşımların zaman aralıkları da çok geniş. Sayfa adeta terkedilmiş bir ev gibi duruyor.

googleplusYemeksepeti.com Google Plus‘ı aktif olarak kullanmıyor. Hatta marka adına birden fazla hesap var ve bu hesapların birinden en son 2011 yılında diğerinden de Ocak 2012’de paylaşım yapılmış. Böyle bir markanın gittikçe artan kullanıcı sayısıyla yükselişte olan Google Plus’ı ihmal etmemesi yararlı olacaktır.

Yemeksepeti.com gibi online ortamda yaşayan bir marka Facebook ve Twitter’a verdiği önemi diğer sosyal ağlara da eşit olarak vermek zorunda. Özellikle Google’ın, Google Plus’ı genişletmek için son derece sert bir oyun oynadığı bu dönemde, bu ağda belirli bir sistem çerçevesinde paylaşım yapmak markanın sosyal medyadaki elini kuvvetlendirecektir.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz Trendyol.com ile devam edecek.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor 0

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

Tech Meetup AI & IoT Day’e Sayılı Günler Kaldı 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz Tech Meetup serisinin ilk üç buluşmasını gerçekleştirmiştik.  ‘Digital Day’, ‘Chatbot Day’, ‘Fintech Day’ konseptlerinin ardından sıradaki buluşmamızın konsepti ‘AI & IoT Day’ olacak.

Serinin dördüncü buluşması ‘AI & IoT Day’ 21 Kasım Salı saat 19.00’da Microsoft Türkiye Ofisi‘nde gerçekleşecek. Konuşmacılarımız İbrahim Kıvanç ve Çağlar içer AI & IoT Day’de hayatın her alanına yayılan yapay zeka üzerine konuşacaklar.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç  “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı çerçevesinde konuşacak.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları” konu başlığı ile konuşmasını yapacak.

Siz de gelecek etkinliğimiz ‘AI & IoT Day’de yer almak istiyorsanız detaylı bilgi ve ücretsiz  kayıt için techmeetup.net adresini ziyaret edebilirsiniz. İlgilenen herkesi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link