Yemeksepeti.com Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” konulu araştırmamıza  Markafoni‘den sonra Yemeksepeti.com ile devam ediyoruz. Tamamen online olarak hayatımızda bulunan bu markanın sosyal medya kullanım stratejisini anlamamız yararlı olacaktır.

Yemeksepeti.com ‘sepet’li e-ticaret sitelerinin arasında hayatımıza ilk girenlerden. Bakalım Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+’da nasıl hareket ediyorlar.

facebook

  • 111.673 beğeni
  • 3.933 hakkında konuşma

2000 yılından beri hayatımızda yer alan marka Facebook’ta günlük ortalama 1 içerik paylaşıyor. Kampanya dönemlerinde bu sayı artabiliyor. Ancak bir e-ticaret sitesinin günlük ortalama sadece 1 paylaşım yapması oldukça ilginç. Online olarak sürekli müşterileriyle temasta bulunması gereken bir marka için bu sayı oldukça az.

Paylaşımlarda asıl dikkat çeken ise hafta sonları lig maçlarından önce ya da şampiyonlar ligi veya UEFA Avrupa ligi maçlarından önce yaptıkları paylaşımlar.

futbol zamanı

5781_10151503106707500_1982204520_n

schalke

lazio

Özellikle maç sırasında insanları yemek yemeye teşvik ediyorlar. Buradaki asıl strateji ise maçların genelde arkadaş grubu halinde izlenmesi ve bu arkadaş grubunun karnı acıktığında verilecek olan siparişin miktarının 4’e 5’e katlanması.

Sosyal medya kullanım stratejisinin bir diğer önemli ayağı ise şikayet yönetimi. Yemeksepeti.com’un şikayet yönetimini incelediğimizde genellikle ‘irtibata geçmek için iletişim bilgisi isteme’ taktiğini kullandıklarını görüyoruz. İletişim bilgileri alındıktan sonra gerçekten iletişime geçen markalar için bu taktik efektif bir taktik ancak daha sonrasında müşterinin şikayetiyle yeterince ilgilenilmiyorsa ileride markanın başına  dert açabilir.

Facebook kullanımıyla ilgili söyleyeceğimiz son şey ise Coca Cola ile birlikte yaptıkları kampanya paylaşımlarının ağırlıkta olması. Son zamanlarda özellikle kebap kampanyaları oldukça ilgi görüyor.

kebap

urfa

twittertwittertwitter2Yemeksepeti.com’un Twitter‘da 13.935 takipçisi var. Takip ettiği kişi sayısı ise 4.821. Atılan tweet sayısı da 3.868. Bu tweetlerde kullanıcılardan gelen tweetlere verilen cevaplar ve kullanıcı tweetlerinin RT yapılmasının büyük payı var.

Twitter’da Facebook’tan sıklıkla paylaşılan ‘kebap kampanyasının’ yarışması yapılıyor. Takipçilere bir soru soruluyor ve doğru yanıtı veren takipçiye hediye olarak kebap gönderiliyor. Twitter yarışmalarının doğru ve abartısız kullanıldığında etkileşim için oldukça yararlı olduğu bir gerçek.

Marka Twitter’da da Facebook’ta olduğu gibi günlük ortalama 1 paylaşım yapıyor. Ancak takipçilerden gelen tweetlerin hepsine de cevap veriyor ya da RT yapıyor. Ayrıca burada kullanılan dil de gayet samimi ve eğlenceli. Bu da markanın insanlar tarafından sempati kazanmasına yol açıyor.

pinterest

pinterestYemeksepeti.com’un Pinterest‘e diğer sosyal ağlar kadar ağırlık vermediğini görüyoruz. 191 takipçiye sahip olan markanın sadece 103 pin’i var. Paylaşımları ise oldukça düzensiz görünüyor. Paylaştıkları görselleri kategorilendirseler çok daha düzenli bir şekilde hareket edebilirler ve insanların ilgisini daha fazla çeker. Ayrıca yaptıkları paylaşımların zaman aralıkları da çok geniş. Sayfa adeta terkedilmiş bir ev gibi duruyor.

googleplusYemeksepeti.com Google Plus‘ı aktif olarak kullanmıyor. Hatta marka adına birden fazla hesap var ve bu hesapların birinden en son 2011 yılında diğerinden de Ocak 2012’de paylaşım yapılmış. Böyle bir markanın gittikçe artan kullanıcı sayısıyla yükselişte olan Google Plus’ı ihmal etmemesi yararlı olacaktır.

Yemeksepeti.com gibi online ortamda yaşayan bir marka Facebook ve Twitter’a verdiği önemi diğer sosyal ağlara da eşit olarak vermek zorunda. Özellikle Google’ın, Google Plus’ı genişletmek için son derece sert bir oyun oynadığı bu dönemde, bu ağda belirli bir sistem çerçevesinde paylaşım yapmak markanın sosyal medyadaki elini kuvvetlendirecektir.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz Trendyol.com ile devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Facebook Hesabınızı Silmeden Kişisel Verilerinizi Korumanın Yolları

Facebook-Cambridge Analytica skandalı hepimizin aslında bildiği “veri satma” olayının yüzümüze sert bir tokat gibi çarpmasına neden olarak, aslında her yerde “takip ediliyormuş” hissinin verdiği bilinçle hareket etmemizi öğütlüyor bir yandan.

Aslında ilk etapta arayı açtığımız eski arkadaşlarla konuşma, biraz dünyayı takip etme gibi güzel temennilerle açtığımız bu hesapların aniden kişisel verilerimizi kullanarak en gizli zaaflarımızı bile fark ederek farklı amaçlar için kullanılması hepimizde güven sorunundan çok daha fazlasını yarattı ki zaten doğru olan da bu. Şimdi elimizdekilerin bilincinde olarak neler yapabileceğimizi konuşma zamanı.

Facebook’u hala bırakamıyorsanız, hesabınızı silmeden kendinizi nasıl koruyabileceğinize bir bakalım;

1.Yol: Facebook’a Diğer Uygulamaların Erişimini Engelleyin

3. parti uygulamaları olarak tabir ettiğimiz, Facebook hesabınıza bağladığınız uygulamaların erişimini engelleyerek başka uygulamaların hesabınıza ve bilgilerinize ulaşmasını kısıtlamak için;

Ayarlar menüsünden Hesap Ayarları bölümüne oradan Uygulamalar kategorisine girin.

Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları aşağıda göreceksiniz. Uygulama listesinin aşağısında yer alan “Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler” bölümüne Etkinleştirildi yazısının üstüne tıklayarak platformu kapatmanız gerekiyor. Platformu devre dışı bırakarak en azından başka uygulamaların sizin en temel de olsa bilgilerinizi kullanmasını engellemiş olursunuz.

2. Yol: Diğer Uygulamaların Kullandığı Bilgilerinizi Kısıtlayın

Bu yol ile sadece aile ve arkadaşlarınızın görmelerini istediğiniz bilgilerle beraber diğer uygulamaların göreceği bilgilerinizi de kısıtlayabilirsiniz. Buna eğitim, doğum gününüz, iş durumunuz gibi bilgiler dahil oluyor.

Ayarlar menüsü, Genel Hesap Ayarları, Uygulamalar kategorisine giriş yapın.

Başkalarının Kullandığı Uygulamalar’a girin ve Düzenle tuşuna tıklayın.

Burada yer alan tüm bilgileri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, sanırım bu haberlerden sonra tercihimiz hiçbir bilgi paylaşmamak yönünde olacaktır.

3.Yol: Facebook’un Diğer Websitelerden Veri Toplama Özelliğini Kapatın

İlgi alanlarımıza göre reklam gösterme algoritmasının hakkımızda bilgi toplamasını engellememizde fayda var.

Ayarlar, Genel Hesap Ayarları, Reklamlar, Reklam Ayarları, “İnternet sitelerini ve uygulamaları kullanmana dayalı reklamlar” bölümüne gelin ve kapatın.

İkinci olarak;

“Facebook Şirketleri dışındaki uygulamalarda ve internet sitelerinde yayınlanan reklamlar” ve kapatın.

Sosyal eylemlerini içeren reklamlar” Sadece arkadaşlarım ya da Hayır’ı seçebilirsiniz.

Elimizden geldiğince bilgilerimizi kısıtlamaya çalışsak bile şimdiye kadar alınan bilgilerimizin kullanımını engelleyemeyeceğiz. Bu nedenle sosyal ağlardaki tüm bilgilerimizi elimizden geldiğince “anonimleştirmeye” çalışmalı ve hesabı silmenin de bir yol olacağını hatırlatmak isteriz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp Kurucu Ortağından “Facebook’u Silin” Çağrısı

Facebook‘ta yaşanan Cambridge Analytica skandalından ve 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının bilgilerinin, ABD’deki 2016 başkanlık seçimlerinde nasıl izinsiz olarak Donald Trump‘ın lehine kullanıldığından dün sizlere bahsetmiştik. Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından, sosyal medyada Facebook’a yönelik olarak çok ağır eleştirilerde bulunuldu ve sonuç olarak birileri tarafından #DeleteFacebook (Facebook’u Sil) kampanyası başlatıldı.

Birçok insan #DeleteFacebook kampanyasına destek verirken ve bu etiket, Twitter’da en çok paylaşılan etiketler arasına girerken Facebook karşıtı bu kampanyaya hiç beklenmedik biri destek verdi: Facebook’un 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında satın aldığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in kurucu ortağı olan Brian Acton. WhatsApp kurucu ortağı, dün resmi Twitter hesabından attığı bir twette “Zamanı geldi.” şeklinde bir cümleyle birlikte #DeleteFacebook etiketini paylaştı.

TechCrunch’ın konuyla ilgili olarak yaptığı habere göre, Brian Acton aynı çağrıyı Facebook hesabı üzerinden de gerçekleştirdi ve yaptığı paylaşımın altına da kendisiyle iletişime geçmek isteyen insanlar için iletişim bilgilerini paylaştı.

WhatsApp’in kurucu ortağı Brian Acton, WhatsApp satıldığından beri, kullanıcılar açısından daha güvenli olan mesajlaşma uygulamalarına yatırım yapıyor. Bununla birlikte Brian Acton, bundan yaklaşık bir ay önce Moxie Marlinspike isimli bir bilgisayar güvenliği araştırmacısı ile birlikte Signal Foundation adını verdikleri kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurdu ve bu vakfa 50 milyon dolar bağış yaptı. Signal Foundation, özgür ifadeyi koruyan ve küresel bir güvenli iletişime imkan tanıyan açık kaynak bir gizlilik teknolojisi geliştirmek amacıyla kurulan bir vakıf.

Sonuç olarak Brian Acton’ın kullanıcıların mahremiyetine oldukça önem verdiğini söyleyebiliriz. Üstelik bu yeni bir durum değil. Brian Acton’ın, WhatsApp günlerinden beri bilinen bir gizliliği destekleme eğilimi var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link