Geçtiğimiz mayıs ayında  ilk defa halka arz edilen  Facebook ,157 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı ve yatırımcısını hayal kırıklığına uğrattı. Şirket büyümesini sürdürse de gerçekleşen zarar nedeniyle hisselerinde büyük oranda bir düşüş gerçekleşti. New York borsasının kapanışının ardından 11% lik düşüş yaşayan  şirket hisseleri bu güne kadar kaydedilen  en düşük  seviyesine ulaştı ve günü 23.94  dolar  ile kapattı.

Mayıs ayında 38 dolardan satışa sunulmasının ardından  yatırımcılar tarafından havada kapılan şirket hisseleri , satışların haziran ayının sonuna doğru 32%  artmasıyla 1,1 milyar dolara ulaşmıştı.

Oluşan zararın sebebini  “hisse bazlı telafi harcamaları” olarak açıklayan şirketin net zararını 295%  yükselen maliyet ve masraflarının 1.93 milyar dolara ulaşması sonucuna bakarak da görmek mümkün. Facebook ‘un açıkladığı  32% lik gelir artışı ise şirketin bu zamana kadar kaydedilen en düşük hızı. Ekonomi uzmanı Anupam Palit ise bu durumu şöyle açıklıyor:

“İnsanlar Facebook’un özel bir şirket olduğunu, her zaman inanılmaz oranlarda, çok yüksek iki haneli rakamlarla büyüyeceğini , yüzde 50’lerin üzerinde operasyon marjının devam ettirilebileceğini düşündü ama bunu hiçbir şirket yapamaz. Bu çeyrekte de gördük ki büyüme yavaşladı ve kar normal seviyelere indi. Şimdi bu şirketin ayakları yere basıyor.”

Aktif kullanıcı sayısı aylık bazda 29% artış göstererek 955 milyona ulaşan şirket, zararın diğer bir sebebini ise Facebook’un mobil uygulamalardaki kullanımının artmasına bağlıyor. Telefon üzerinden bağlanan aktif kullanıcı sayısının geçen seneye kıyasla 67% artarak  543 milyona ulaştığı bilinen şirketin bunu avantaja döndürememesinin en büyük sebebi ise mobil uygulamalarda reklam verilememesi olarak nitelendiriliyor.

Şirketin kurucusu  Mark Zuckerberg mobil uygulamaların aslında facebook için bir avantaj olduğunu belirtmişti. Hatta bu alanda yaptığı ilk yatırımı mobil reklam özelliğini şubat ayında tanıtmıştı. Ama görünen o ki yapılan bu yatırımlar şirketin zararını kapatacak nitelikte gelir elde etmesini sağlayamadı, dahası ilerleyen günlerde de göreceğimiz gibi şirket hisselerinin güven vermemesiyle yatırımcısını daha fazla üzeceği kaçınılmaz.

Bir Cevap Yazın