Yatırımcı Bunu “Beğen”medi !.. 0

Geçtiğimiz mayıs ayında  ilk defa halka arz edilen  Facebook ,157 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı ve yatırımcısını hayal kırıklığına uğrattı. Şirket büyümesini sürdürse de gerçekleşen zarar nedeniyle hisselerinde büyük oranda bir düşüş gerçekleşti. New York borsasının kapanışının ardından 11% lik düşüş yaşayan  şirket hisseleri bu güne kadar kaydedilen  en düşük  seviyesine ulaştı ve günü 23.94  dolar  ile kapattı.

Mayıs ayında 38 dolardan satışa sunulmasının ardından  yatırımcılar tarafından havada kapılan şirket hisseleri , satışların haziran ayının sonuna doğru 32%  artmasıyla 1,1 milyar dolara ulaşmıştı.

Oluşan zararın sebebini  “hisse bazlı telafi harcamaları” olarak açıklayan şirketin net zararını 295%  yükselen maliyet ve masraflarının 1.93 milyar dolara ulaşması sonucuna bakarak da görmek mümkün. Facebook ‘un açıkladığı  32% lik gelir artışı ise şirketin bu zamana kadar kaydedilen en düşük hızı. Ekonomi uzmanı Anupam Palit ise bu durumu şöyle açıklıyor:

“İnsanlar Facebook’un özel bir şirket olduğunu, her zaman inanılmaz oranlarda, çok yüksek iki haneli rakamlarla büyüyeceğini , yüzde 50’lerin üzerinde operasyon marjının devam ettirilebileceğini düşündü ama bunu hiçbir şirket yapamaz. Bu çeyrekte de gördük ki büyüme yavaşladı ve kar normal seviyelere indi. Şimdi bu şirketin ayakları yere basıyor.”

Aktif kullanıcı sayısı aylık bazda 29% artış göstererek 955 milyona ulaşan şirket, zararın diğer bir sebebini ise Facebook’un mobil uygulamalardaki kullanımının artmasına bağlıyor. Telefon üzerinden bağlanan aktif kullanıcı sayısının geçen seneye kıyasla 67% artarak  543 milyona ulaştığı bilinen şirketin bunu avantaja döndürememesinin en büyük sebebi ise mobil uygulamalarda reklam verilememesi olarak nitelendiriliyor.

Şirketin kurucusu  Mark Zuckerberg mobil uygulamaların aslında facebook için bir avantaj olduğunu belirtmişti. Hatta bu alanda yaptığı ilk yatırımı mobil reklam özelliğini şubat ayında tanıtmıştı. Ama görünen o ki yapılan bu yatırımlar şirketin zararını kapatacak nitelikte gelir elde etmesini sağlayamadı, dahası ilerleyen günlerde de göreceğimiz gibi şirket hisselerinin güven vermemesiyle yatırımcısını daha fazla üzeceği kaçınılmaz.

Türkiye ve Dünya ekonomisinin nabzını tutan her konuya duyarlı bir ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Kahveye Alternatif Geliyor: Kafein Oranı Artırılmış ‘Coca-Cola Plus’ 0

Sabahları uyandığınızda kendinize gelmek için düzenli olarak kafein takviyesine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Ya da öğleden sonra bastıran uyku gelmesi durumunu bir şekilde bastırmaya çalışıyor da olabilirsiniz. Eğer sizde neredeyse hepimizin rutini olan bu olaylar için kahve ve benzeri içecekler tüketiyorsanız tüm dünyada en çok bilinen marka Coca-Cola’nın ‘Coca-Cola Plus’ adıyla kafein oranı fazlalaştırılmış içeceğini Japonya’da satışa sunduğunu haber vermek isteriz.

Siyah hamburger, şeker pembesi Kit-Kat ve birçok ilginç ürünün denenme şansı bulduğu Japonya’nın kahve aromalı Coca-Cola içinde hedef pazar seçilmesi tabii ki şaşırtmadı. İlk bakışta ilginç bir tat kombinasyonu olarak düşündüğümüz Coca-Cola Plus’ın kafein oranı %50 fazla, kalori oranı ise standart kolaya göre %50 düşük olması ile öne çıkıyor.

Deneyenlerin yorumlarına göre ne kahve ne de kola gibi kokan bu yeni içecek kahve tadında ilginç bir Coca-Cola karışımı gibi görünüyor. Ancak markanın Twitter hesabında paylaşılan tweet altındaki yorumlarda tadının daha çok karamele benzediği ve Coca-Cola’dan daha zengin bir aromaya sahip olduğu paylaşılmış.

Aslında şirketin kahve ile kolayı karıştırma fikrinin ilk mahsulü Coca-Cola Plus değil. Çünkü şirket 2006’da Avrupa’da Coca-Cola Blak ismiyle kahve aromalı bir kola çeşidini piyasaya sürmüş ancak 2008’de kaldırılma kararı alınmış. Sonrasında kafein oranı artırılarak yeni tatlar denemeye açık olması ile bilenen Japon pazarına farklı bir isim ile yeniden sunulmuş.

Otomatlarda 130 Yen yani neredeyse 4 TL piyasa satış fiyatı ile satılmaya başlanan bu yeni içeceğin ülkemize gelip gelmeyeceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor ancak yeni aromalar denemeye alışkın markanın, enerji içeceği pazarından da pay almak için böyle bir hamle yapması tahmin edilemeyecek bir durum gibi de görünmüyordu. Ne dersiniz sizce Coca-Cola Plus kahve alternatifi olabilir mi?

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link