Yapı Kredi Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamıza e-ticaret ve iletişim sektöründen sonra bankacılık sektörü ile devam ediyoruz. İlk inceleyeceğimiz marka ise Yapı Kredi. Bakalım Yapı Kredi sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

  • 517.047 beğeni
  • 15.050 hakkında konuşma

Türkiye’nin ilk Özel Bankası olan Yapı Kredi’nin Facebook’ta rakiplerine oranla beğeni sayısının oldukça az olduğunu görüyoruz. Rakiplerinden Akbank ve Garanti Bankası’nın 1 milyon’un üzerinde hayranı varken Yapı Kredi bu bankaların yarısı kadar beğeniye sahip. Bunun en büyük nedenlerinden birinin yaptığı paylaşımların tek yönlü olması olduğunu düşünüyorum. Çünkü genel olarak paylaşımların içerikleri kampanyalar ile ilgili. İkinci neden ise rakiplerinin çok başvurmadığı ancak Yapı Kredi’nin uyguladığı bir yöntem olan 2 farklı sayfadan paylaşımda bulunma. İkinci sayfa Yapı Kredi İnsan Kaynakları adında, yani bu sayfanın amacı diğer sayfadan biraz daha farklı ancak diğer sayfada ve bu sayfada duvarın takipçilere kapalı olması marka imajına zarar veriyor. Açık ve çok yönlü iletişimden bahsettiğimiz şu günlerde şikayetlerden kaçmak için duvarı kapatmak markaya hiçbir şey kazandırmaz. Aksine üstüne birçok şeyi de kaybettirir.

Duvar kapalı olunca takipçiler şikayetlerini paylaşımların altına yorum olarak yazmak zorunda kalıyorlar. Yani aslında markalar için şikayetlerden kaçmanın bir yolu yok. Hatta bu yöntem marka için çok daha kötü bir yöntem. Çünkü duvara yazılan şikayetleri sadece markanın sayfasına girip bakanlar görebiliyor. Paylaşımların altına yapılan şikayetler ise sayfaya giriş yapılmasına gerek kalmadan paylaşımı gören herkes tarafından görünüyor. Yani bu sayede marka kendi açısından kaş yapayım derken göz çıkarmış oluyor.

kurallar2

Diğer yandan sayfada bulunan ‘sayfa kuralları’ isimli bölümde kullanıcıların neler yapıp neler yapamayacakları yazıyor. Aslında her madde ile ilgili birçok şey söylenebilir ancak en çok dikkat çekenleri dile getireceğim. İlk olarak böyle bir kurallar dizinini sayfaya koymak kullanıcılar açısından hiçbir şey değiştirmez. Çünkü sosyal medyada konulan yasaklar çok bir anlam ifade etmez. Yani marka oraya alakasız içerik paylaşanlar sayfadan uzaklaştırılacaktır diye yazdığında bu alakasız içerik paylaşacak olan birini engellemez. Asıl sorun ise zaten burada; markanın duvarı paylaşıma kapalı. Yani kullanıcının elinden zaten bir şeyler paylaşma imkanı alınmış durumda. Dolayısıyla bu durumda böyle bir kurallar dizini oldukça komik duruyor. Ayrıca ilk cümlede “marka ile ilgili görüş ve önerilerinizle karşılıklı etkileşim içinde olabilirsiniz” yazıyor. Ancak bunu söyleyen marka yorumlara bile cevap vermiyor. Bunun örneklerini aşağıda görebilirsiniz:

şikayet

yapı 1

Gelelim markanın paylaşım stratejisine; Yapı Kredi’nin düzenli olarak uyguladığı bir paylaşım stratejisi yok. Bazen 3 gün hiç paylaşım yapılmıyor. Bazen günde 3 tane yapılıyor. Daha öncede belirttiğim gibi kampanyalar dışında herhangi bir içerik paylaşılmadığı için durum bu şekilde.

Yapı Kredi İnsan Kaynakları sayfasında farklı içerikler giriliyor ancak orada da her gün paylaşımda bulunulmuyor. Bazen 5 gün boyunca paylaşım yapılmadığı oluyor. Beğeni sayısının düşüklüğünün en önemli sebeplerinden birinin de bu olduğu aşikar. Çünkü sosyal medya gibi hedef kitlenize kolayca ulaşabileceğiniz bir mecrada en azından her gün bir paylaşım yaparak kendinizi onlara hatırlatmanız gerekir.

Ayrıca Yapı Kredi İnsan Kaynakları sayfasına biraz daha yakından bakacak olursak; bu sayfanın 14.359 beğenisi ve 161 kişinin hakkında konuşuyor olduğunu görüyoruz. Özellikle öğrencilerin yoğun olarak çalışmak istediği bir sektör olan bankacılık sektöründe önde gelen bir marka olan Yapı Kredi’nin İnsan Kaynakları sayfasının çok daha fazla beğeniye ve hakkında konuşma oranına sahip olması gerekirdi diye düşünüyorum. Ancak bu sayfanın da duvarının kapalı olması bu sorunun en temel nedenlerinden biri. Ve böyle bir sayfanın duvarının kapalı olmasına anlam verebilmek çok güç. Özellikle genç bankacı adayları için açılmış bir sayfada bu insanların sorularını sorabilecekleri en önemli mecrayı onlara kapatmak markanın iletişim stratejisinin oldukça yanlış olduğunu gösteriyor. Halbuki dijitalleşen dünyada marka en azından Facebook üzerinden bankacı adaylarının sorularını samimi bir şekilde cevaplayarak onlara yakın olduğunu bir parça da olsa hissettirebilse rakiplerinin önüne geçebilir. Ki aşağıda göreceğiniz gibi rakiplerden biri sadece bu iş için Facebook’da uygulama geliştirmiş:

akbank destek

twitter

Twitter’da 2.611 tweet atmış olan marka, 4.167 hesabı takip ediyor ve 23.517 takipçiye sahip. Bu atılan tweetlerin büyük bölümünün gelen tweetlere cevap olduğunu görüyoruz. Sayfaya gelen tweetlerin ise birçoğu şikayet tweeti. Ve burada dikkat çeken şey ise neredeyse tüm tweetlerde aynı şeyden şikayet ediliyor olması: telefon bankacılığı.

tweet şikayet

tweet şikayet1

tweet şikayet2

twit

twit2

Bunun dışında sayfada paylaşılan içerikler Facebook hesabıyla paralel. Orada paylaşılan kampanya haberleri burada da paylaşılıyor. Yine Twitter hesabında da kampanya ve sponsorluk haberleri dışında takipçiyle etkileşim sağlayacak bir içerik paylaşılmıyor ve 2-3 gün gelen tweetlere verilen cevaplar dışında hiç paylaşım yapılmadığı oluyor. Bu da markanın bize sosyal medyayı yeterince aktif kullanamadığını gösteriyor. Özellikle banka sektörü gibi sürekli kullanıcılarıyla temas halinde olması gereken bir sektörde markanın kendi kampanyaları dışında takipçileriyle etkileşim sağlayacak, içten ve samimi paylaşımlarda bulunması gerekiyor. Aksi takdirde sadece şikayet edilen marka olarak akıllara kazınma tehlikesiyle karşı karşıya kalınmış oluyor.

kampanya tweeti

googleplus

GOOGLE

Google Plus’ta Facebook ile aynı içerikleri paylaşan markanın 374 takipçisi var. Henüz gelişmekte olan bir mecra olan Plus’ı aktif olarak kullandığını gördüğümüz markanın takipçi sayısını artırması yararlı olacaktır. Bunun için sadece Plus’a özel kampanyalar ya da yarışmalar düzenleyebilir. Facebook’un eskisi kadar popüleritesinin olmadığı hatta Twitter, Google+ gibi ağlar yüzünden giderek kullanıcı kaybettiği bir dönemde diğer ağlara da ağırlık vermek oldukça önemli.

Markanın bu ağlar dışında herhangi bir sosyal ağda hesabı bulunmuyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz banka sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Markaların Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Gaf

  • Her ne kadar sosyal medya, markalar için son derece önemli bir mecra olsa da, aynı zamanda büyük bir risk barındırıyor. Bu zamana dek tek bir sosyal medya paylaşımı yüzünden birçok markanın başı ağrıdı.
  • Son yıllarda birçok marka sosyal medyada çeşitli gaflara imza attı, ancak bazı markaların yaptığı gaflar diğerlerini gölgede bırakır nitelikteydi.
  • İlgili Yazı: Sosyal Medyanın Gücü: Peugeot Türkiye, Tepkilerden Sonra Ekşi Sözlük’te Açıklama Yaptı

Son yıllarda sosyal medya, markalar için önemli bir pazarlama aracı haline gelse de, bu mecrada herhangi bir paylaşım yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira düşüncesiz ya da dikkatsiz bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı bir paylaşım, koca bir markanın imajının zedelenmesine neden olabiliyor. Bu zamana kadar yaşanan bu tarzlar olaylarda, birçok markanın sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulduğuna ve marka açısından telafisi zor durumların yaşandığına şahit olduk. ABD merkezli iş dergisi Forbes, bazı büyük markaların sosyal medyada yaptıkları en büyük gafları derledi.

Delta

Amerikan hava yolu şirketi Delta, ABD ve Gana arasında gerçekleşen bir Dünya Kupası maçından kısa bir süre sonra iki takımı da kutlayan, bir zürafa ve Özgürlük Heykeli’nin yer aldığı görseller paylaştı. Ancak bir problem vardı: Gana’da zürafa yoktu. Hem ABD hem de Gana vatandaşları, bu paylaşımın ne kadar cahilce yapıldığına dikkat çekti. Bunun üzerine Delta, yapılan bu paylaşımdan ötürü özür diledi.

J.P. Morgan

ABD merkezli, çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetleri şirketi J.P. Morgan, #AskJPM (JPM’e Sor) şeklinde bir etiketle takipçilerinde sorular alarak iyi bir şey yapmayı amaçlıyordu. Ancak bununla ilgili büyük bir sorun vardı: dünya finans piyasalarını manipüle etmeye ve cezai araştırmaları sonuçlandırmaya yönelik olarak yaptığı son kamu denetimi. İnsanlar, J.P. Morgan’ın hedeflediği yol ile ilgili kibar ve anlayışlı sorular sormak için bu etiketi kullanmak yerine, şirketi sorguya çekmeye ve iş uygulamalarını eleştirmeye başladılar. Bunun üzerine #AskJPM etiketi trendlere girdi, ancak J.P. Morgan’ın istediği gibi pozitif şekilde değil.

The Home Depot

Ev dekorasyonu ürünleri satan ABD merkezli perakende şirketi The Home Depot, 2013 yılında iki Afro-Amerikalı’nın yanında goril kostümü giymiş bir adamı gösteren bir görsel paylaştı. Bunu paylaşan sosyal medya sorumlusu, muhtemelen bunu zararsız bir şaka olarak görmüştü, ancak görselde bariz bir ırkçı altyazı vardı ve kullanıcılar bu paylaşımdan rahatsız oldular. Öyle ki, insanların öfkesinin dinmesi haftalar aldı.

US Airways

Kızgın bir müşteri, Twitter üzerinden US Airways’e bir şikayet iletti. Hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışan bir sosyal medya çalışanı da daha önce şirkete tweet olarak gönderilmiş pornografik bir görüntü içeren bir tweet’i yanlışlıkla cevap olarak gönderdi. Daha sonra bu tweet hızlı bir şekilde silinse de, birçok US Airways takipçisi, içerik akışlarında bu rahatsız edici görüntüyü gördü.

Microsoft

Microsoft, 2016 yılının mart ayında temel bir Twitter kullanıcı hesabı olarak görev yapması ve insanlarla konuşması için “Tay” ismini verdiği yapay zeka sohbet botunu faaliyet geçirmişti. Tay, insanlarla yaptığı konuşmalardan sosyal medya topluluğunda güçlü bir katılımcı olmanın ve sohbet etmenin nasıl olduğunu öğrenecekti.

Ne yazık ki, bazı kötü amaçlı kullanıcılar, bu durumu kısa bir süre içinde farkettiler ve Tay ile ırkçı, cahil, hatta acımasız hale gelmesi için onu kandıracak şekillerde konuşmaya başladılar. Tay, yalnızca bir gün içerisinde “Bir duvar inşa edeceğiz ve Meksika bunun bedelini ödeyecek.” şeklinde tweet’ler atmaya başladı. Bunun sonucunda Microsoft, programı iptal etmek zorunda kaldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Rakip Markalar Arasındaki 4 Büyük Reklam Savaşı


Markalar çeşitli pazarlama kanallarını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşıp insanların rakipleri yerine kendilerini tercih etmeleri için sürekli olarak bir gayret gösteriyorlar. Hatta zaman zaman markaların bunu yaparken doğrudan rakiplerine sataştıklarına da şahit oluyoruz. Durum böyle olunca da ortaya izleyiciler açısından şahane reklamlar çıkabiliyor. Bu yazımızda sizlerle Hongkiat isimli internet sitesinin derlediği, rakip markalar arasındaki dikkat çeken 4 reklam savaşını paylaşıyoruz.

Mercedes-Benz vs Jaguar

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, 2013 yılının eylül ayında optimum sürüş konforunu sağlayan “Akıllı Sürüş Sihirli Vücut Kontrolü” özelliğini tanıtmak için viral bir reklam kampanyası başlattı. Markanın bu reklam kampanyasıyla vermek istediği mesaj ise şu şekildeydi:

“Tavukların ve Mercedes-Benz’in ortak noktası nedir? Her zaman kararlılık.”

Bu reklamdan yaklaşık üç ay sonra Jaguar, Mercedes-Benz’in bu reklamına atıfta bulunan “Jaguar vs Tavuk” reklamını yayımladı. Jaguar’ın reklam filminde, aynı Mercedes-Benz’in reklam filminde olduğu gibi kararlılığını gösteren bir tavuk yer alıyordu, ama ufak bir farkla. Reklamın sonunda şu ifade yer alıyordu:

“Sihirli Vücut Kontrolü? Biz kedi gibi refleksleri tercih ediyoruz, siz tercih etmez misiniz?”

Mercedes-Benz’in Jaguar’ın bu reklamına karşılık vermesi uzun sürmedi. Alman otomobil markası, Jaguar’ın bu reklamından sadece üç gün sonra basit, ama etkili bir afiş ile karşılık verdi. Afişte şu ifade yer alıyordu:

“Çünkü kedi gibi refleksler yeterince hızlı değildir. Ön emniyetli fren.”

Microsoft vs Google

2013 yılının mart ayında Google, tarayıcısını tanıtmak için “Chrome: Şimdi Her Yerde” isimli bir reklam yayımladı.

Bu reklamdan iki ay sonra Microsoft, Google’ın gizliliklerini ihlal ettiği konusunda Chrome kullanıcılarını uyarmak için “Scroogled” isimli bir reklam kampanyasıyla ortaya çıktı. Microsoft, Chrome’un, kullanıcıların yaptıkları her şeyi takip ettiğini iddia ederek Google Chrome reklamını tiye alan “Microsoft Dahili, Google Chrome Zıplayan Top Şimdi Her Yerde” isimli bir reklam yayımladı.

Kasım ayının ortasında Microsoft’un Scroogled reklam kampanyası kapsamında, Google karşıtı mesajlar içeren tişört vb. ürünler satılmaya bile başlandı. Bu kapsamda satılan ürünlerden biri ise bir kupaydı. Google Chrome logosunun yer aldığı bu siyah kupanın üzerinde, Biz verini çalarken sakin ol. ifadesi yer alıyordu.

Google ise Microsoft’un bu hamlesine, “Microsoft’un son girişimi sürpriz değil, giyilebilir alanda rekabet gerçekten kızışıyor.” şeklinde birkaç zekice yorumla karşılık verdi. Bununla birlikte Google, Microsoft tişört satmakla meşgulken kendilerinin Google Glass’ı geliştirmekle uğraştıklarını ifade etti.

Samsung vs Apple

Son yıllarda iki teknoloji devi Samsung ve Apple‘ın, akıllı telefon pazarında sıkı bir rekabet içerisinde olduğuna şahit oluyoruz. İki marka arasındaki reklam savaşları ise Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy S2’yi tanıtmak için 2011 yılının sonlarında yaptığı “Sonraki Büyük Şey” isimli reklam kampanyasıyla başladı.

Bu reklam filminde, bir sonraki iPhone modeli için sırada bekleyen Apple hayranları, ironik bir şekilde yoldan gelip geçenlerin Samsung Galaxy S2 telefonlarına göz atıyorlardı. Reklamda sadece “Neden sadece 4G telefon almıyorsunuz?” gibi ifadelerle iPhone kullanıcılarıyla dalga geçilmekle kalınmadı, aynı zamanda Samsung Galaxy S2’nin daha büyük ekranına da dikkat çekildi.

Bu reklamdan yaklaşık bir ay sonra, Samsung bir afiş hazırlattı ve bunu Facebook sayfasında yayımladı. Bu afişte Samsung Galaxy S2; bir iPhone, eski bir cep telefonu ve bir çift boş konserve kutudan meydana gelen bir grupla yan yana gösterildi ve iPhone hayranlarına “Neyi bekliyorsunuz?” sorusu yöneltildi.

Samsung’un Apple’a sataştığı bir başka reklam ise 2013 yılının mayıs ayında, Samsung Galaxy S4‘ün tanıtımı için yayımlanan “Mezun Havuz Partisi” isimli reklamdı.

Xbox One vs PlayStation 4

Xbox ve PlayStation arasında uzun bir süredir devam eden rekabet, iki markanın da yeni nesil oyun konsollarının çıkış yapmasıyla bambaşka bir boyuta taşındı. 2013 yılının ekim ayında Sony, en yeni oyun konsolu PlayStation 4‘ü tanıtmak için bir reklam yayımladı.

Rakibinin bu hamlesini karşılıksız bırakmak istemeyen Xbox cephesi de yeni oyun konsolu Xbox One‘ı tanıtmak için “Davetiye” isimli bir reklam yayımladı. Xbox’ın reklamı futbol yıldızı Steven Gerrard ve Star Trek‘ten tanıdığımız ünlü oyuncu Zachary Quinto gibi yıldızları içermesine rağmen, Sony’nin reklamı yayımlanma gününde iki kat daha fazla heyecan yarattı.

Ancak bu durum, Xbox’ın bu reklamdan yaklaşık bir ay sonra Twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yayımlamasına engel olmadı. Xbox yaptığı açıklamada, Xbox One’ın en iyi oyunlara sahip olduğunu iddia etti.

Bundan yaklaşık bir hafta sonra, yani Xbox One’ın lansmanının yapıldığı günde, PlayStation, “Oyun Deklerasyonu. Bu Oyuncular İçin” başlıklı bir reklam yayımladı. Bu reklamda, “ağzı açık bırakan grafikler” gibi Xbox One’ın 720p sorununa göndermede bulunan göndermeler yer alıyordu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link