Türkiye’ye pazarına ilk girdiğinde Yandex’e Yandex yel değirmenlerine karşı! demiştik. Haksız da sayılmazdık çünkü Türkiye’de insanların çoğu Yandex’e girmek için Google’a ‘ Yandex ‘ yazıyorlardı.  Hal böyle olunca Yandex’in Google’dan farklı olan özelliklerini arttırması kaçınılmazdı.

Tam da bu noktada bugün itibariyle Yandex, Twitter iletilerini arama sonuçlarına eklediğini duyurdu. Aslında daha önceden bu haber mevcuttu ama Türkiye’de bugün itibariyle kullanıma girdi.Bu özellik geçen sene Google’da da kullanılıyordu ama anlaşmazlıklar nedeniyle Google bu servisini kapatmıştı.

Yandex, Türkiye piyasasına girdiği şubat ayından itibaren Twitter paylaşımlarını depoluyor. Dolayısıyla o tarihteki tweet’lere bile kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmet Türkçe Twitter kullanan tüm kullanıcıların verilerini içeriyor ancak tabi ki tweet’lerini koruma altına alan kişilerin tweet’leri hariç…

Aynı zamanda Yandex kullanıcıları sisteme üye olarak aynı ekranda Twitter iletilerine cevap verebiliyor, retweet edebiliyor veya favorilerine ekleyebiliyorlar. Bu da Yandex’in, Google’ın geçmişte yaptığı Twitter arama sonuçlarından bir adım daha ileri gittiğinin kanıtı.

Yandex’in önümüzdeki dönemlerde ne gibi gelişmelerle karşımıza çıkacağını kestirmek biraz güç ama Google’la rekabet etmek istiyorsa bu tür gelişmeleri sürdüreceği aşikar.

Bir Cevap Yazın