#UnfollowEdildinizÇünkü 0

Bireylerin de markaların da sosyal medyada hiç istemeyeceği şeylerden biridir unfollow edilmek. Bunun 2 taraf için de ortak sebepleri olduğu gibi farklılaştığı noktalar da vardır. Bireylerin unfollow edilme sebepleri başka bir yazının konusu olarak kalsın, ben bu yazımda konuyu markalar açısından ele alacağım.

Sosyal medyada follower veya like sayısının önemli olduğu yıllar “Facebook bir ülke olsaydı…” döneminde kaldı. Artık tamamen bağlılık ve etkileşim ön planda. Ve bağlılığı sağlamak da hiç kolay değil. Herhangi bir yanlış yaptınız ve kullanıcı sizinle olan bağını koparıp sizi unfollow etti. Acaba neden unfollow edildiniz?

#UnfollowEdildinizÇünkü

Sıkıcıydınız. İnsanlar günün stresini atmak için sosyal medyaya giriyorlar ve burada eğlenceli şeyler görmek istiyorlar. Sürekli ürününüzün reklamını yaparak onları sıktınız. Tabii ki ürününüzü de tanıtacaksınız ancak fanlarınızı kaçırmamak için ürün tanıtım – eğlenceli içerik dengesini iyi ayarlamanız gerekiyor.

Boğucuydunuz. Şöyle düşünün, sizi haftada 3 kez arayan bir marka olsa o markanın çağrı merkezini arayıp arama listesinden çıkartılmanızı istemez misiniz? Veya bir markadan her gün mail aldığınızda “abonelikten çık” butonuna basmaz mısınız? Zaman periyodu değişse de sosyal medyada da durum farklı değil. Fazla içerik girdiniz ve insanlar boğuldu.

Konunun dışına çok çıktınız. Tamam, eğlenceli şeyler yapmalıyız ancak defalarca markanızla hiç alakası olmayan içeriklere yer verirseniz bu durum kullanıcılarınızın gözündeki saygınlığını azaltacak ve sizi like peşinde koşan bir marka konumuna getirecektir. Çok farklı tellerden çalmanızın sonucu ne? Elbette 1 adet unfollow.

Kırıcı oldunuz. Bunun sosyal medyada olması şart değil tabii. Mağaza personeliniz veya çağrı merkezi çalışanınız da müşterinizi kırmış olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı size kızdı, kırıldı ve markanızla bağlarını koparmaya karar verdi. Bu yüzden de artık sizi takip etmeye gerek duymuyor.

İlgisizdiniz. Müşteriler artık sorunlarına anında çözüm getiren markaları tercih ediyorlar. Hatta bu tarz markalar ilk başta müşteriyi üzen bir şey yapsalar bile problemi çabuk çözdüklerinde müşteriyi eskisinden bile daha bağlı bir hale getirebilirler. Bunu göz ardı edip sosyal medyada size bir şeyler soran kullanıcılarınıza kayıtsız kaldınız. Onlar da size elveda dedi.

Kaptırdınız. Kullanıcınız rakibinizin müşterisi olmuş olabilir. Bu yüzden de sizi takip etmeye artık gerek duymuyorlar. Bu durumda sosyal medyada aldığınız unfollow kadar önemli bir diğer nokta da müşterinizi kaybetmiş olmanızdır.

Suçsuzdunuz. Unfollow eden kullanıcı haber akışında farklı farklı markalardan birçok gönderi görmeye başladı. Tam bu konudaki rahatsızlığı üst seviyeye çıktığı sıralarda sizin içeriğiniz de bardağı taşıran son damla oldu. Çok içerik girmemenize rağmen kurban siz oldunuz.

Neler yapılabilir?

Maddeleri sıralarken bilerek geçmiş zaman kalıbını kullandım. Peki bu durumu engellemek için, “geçmiş zaman” olmadan önce neler yapılabilir?

  • BuzzStream’in yaklaşık 1000 kişi üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %60’ı içeriklerin sıkıcılığından ve sayıca fazla olmasından şikayet ediyor. Yani kullanıcıların asıl aradığı şey eğlence. Ürünlerin tanıtımını yaparken sıkıcılıktan uzak durulması gerekiyor.
  • Aynı araştırma sonucuna göre kullanıcıların yaklaşık %50’si şimdiye kadar Linkedin’de hiçbir markayı unfollow etmediklerini söylüyor. Bu çok önemli bir veri. Linkedin konseptinden çok sapmadan sosyal medya stratejinizde Linkedin’e daha fazla ağırlık verebilirsiniz.
  • “Hangi tür içerikler ilginizi çekiyor?” sorusuna %55 oranında görsel, video ve infografik cevabı veriliyor. Yani insanlar yazı okumak yerine göze hitap eden ve tüketilmesi kolay içerikleri seviyor. Çünkü herkesin zamanı çok kıymetli ve o kıymetli zamanın size ayrılması için önce onların dikkatini çekmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

Nissan, Twitter Hesabından Yanlışlıkla Nissan Karşıtı Sitenin Linkini Paylaştı 0

Japon otomotiv markası Nissan, geçtiğimiz salı günü yeni elektrikli aracı Nissan Leaf‘i tanıttı ve bu tanıtım kapsamında da şirketin resmi Twitter hesabından bu yeni araç ile ilgili olarak “Yeni Nissan Leaf %100 elektrikli. Burada. Sadece harika. Resmi tanıtım için Youtube’da bize katılın.” şeklinde bir tweet paylaşıldı. Ancak bu tweet’te yer verilen bağlantı, şirketin sosyal medyada alay konusu olmasına neden oldu.

Nissan’ın Resmi Twitter Hesabından Atılan Tweet

Nissan Leaf ile ilgili olarak atılan ve yapılan hatanın farkedilmesi sonucunda kısa sürede silinen tweet’in sonunda nissan.com/nissan bağlantısı paylaşıldı. Bağlantı adresine bakıldığında sorun yok gibi gözükse de sorun şu ki, nissan.com adresi Nissan’a ait değil. Hatta ironik bir şekilde bu site, Nissan’dan nefret eden bir kişiye ait ve sitede Nissan karşıtı ifadeler yer alıyor. Siteye girdiğinizde ilk olarak aşağıda resmini paylaştığımız gibi üstü çizili bir Nissan logosu sizleri karşılıyor. Daha sonra ise “Nissan Motor’s Lawsuit Against Us“, yani “Nissan Motor’un Davası Bize Karşı” şeklinde bir başlığın bulunduğu bir sayfa karşınıza geliyor.

Peki bu sitenin sahibinin Nissan ile alıp veremediği ne olduğuna gelecek olursak, Jalopnik’in yaptığı habere göre Nissan.com adresinin sahibi İsrail uyruklu Uzi Nissan. İsrailli adam, 1991’de kurduğu ve soyadını taşıyan yazılım ve bilgisayar şirketi için 1994 yılında nissan.com alan adını satın alarak bir internet sitesi kurdu. Daha sonra ise Japon otomotiv devi Nissan, ismini izinsiz bir şekilde kullanarak reklam geliri elde ettiği gerekçesiyle Uzi Nissan’a karşı 10 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı. Yıllar süren dava sonucunda, mahkeme nissan.com alan adının Uzi Nissan’da kalmasına, ancak sitede belirgin olacak bir şekilde sitenin otomotiv üreticisi olan Nissan ile herhangi bir alakası olmadığına dair bir yazının yer almasına ve Uzi Nissan’ın otomotiv ile alakalı herhangi bir işle ilgili bir banner reklamı yayımlamamasına karar verdi.

Uzi Nissan’a karşı açtığı davayı kaybeden otomotiv şirketi, Twitter hesabından yaptığı bu gaf ile birlikte, kendisinden nefret eden Uzi Nissan’ın ekmeğine yağ sürmekle kalmadı; haklı olarak sosyal medya kullanıcılarının da eleştirilerine maruz kaldı.

Türkiye’nin Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları 0

Türkiye’nin en çok oy kullanılan sosyal anket platformu Poltio, kullanıcıları tarafından sorulan ve toplam 13111 kez yanıtlanan sorularını analiz ederek Türkiye’nin sosyal medya kullanımı alışkanlıklarını inceledi.

En çok vakit geçirilen sosyal medya platformu hala Facebook!

İnsanlara en çok hangi sosyal medya platformunda vakit geçirdikleri sorulduğunda görüldü ki insanlar en çok Facebook’ta, ikinci olarak da Instagram’da vakit geçiriyor. 1939 kişinin %55’i bu soruya Facebook cevabını verirken, %30’u da Instagram cevabını verdi.

 

Sosyal medyada arkadaşlıktan çıkarmak için en önemli sebepler: Siyasi görüş farklılıkları, görgüsüz paylaşımlar, ve gerçek hayatta görüşülmeyen kişiler!

İnsanlara Poltio.com’a gore en çok vakit geçirilen sosyal medya platformu Facebook’ta paylaşımlarından hoşlanmadıkları kişilere ne yaptıkları sorulduğunda 2828 kişinin %61’i ‘arkadaşlıktan çıkarırım’ cevabını verirken, %39’u ise ‘gönderilerini gizlerim’ yanıtını verdi. Aynı soru Instagram için yöneltildiğinde ise 1942 kişinin %64’ü ‘takipten çıkarırım’ cevabını verirken, %36’sı ‘görmezden gelirim’ şeklinde yanıtladı.

Arkadaşlıktan çıkarmak ile ilgili sorulan ‘Facebook’ta arkadaşlıktan çıkarma veya arkadaşınızın gönderilerini engellemenizin başlıca nedeni nedir?” sorusuna verilen cevaplara göre, 1919 kişinin %33.3’ü siyasi görüş farklılıklarını sebep olarak gösterirken, %25.3’ü  görgüsüz paylaşımlar yapılması sebebiyle, %14.4’ü ise gerçek hayatta görüşmedikleri kişiler olduğu için arkadaşlıktan çıkardığını ya da arkadaşlarının gönderilerini engellediğini belirtti.

Aynı şekilde, 752 kişiye ‘Instagram’da takip ettiğiniz kişileri takibi bırakmanızın başlıca nedeni nedir?” sorusu yöneltildiğinde ise, bu kişilerin %27.8’i  görgüsüz paylaşımlar yapılmasını buna sebep olarak gösterirken, %21.6’sı gerçek hayatta görüşmedikleri kişiler olması sebebiyle, %18.9’u ise siyasi görüş farklılıkları sebebiyle takip ettikleri kişilerin takibini bıraktıklarını belirtti.

Sosyal medyada ayıp olmasın diye takip ediyoruz!

Poltio.com’da verilen cevaplara göre ‘Sosyal medyada seni takip eden birini sırf ayıp olmasın diye istemeden takip ettiğin oluyor mu?’ sorusunu yanıtlayan 3731 kişinin %65’i evet derken %35’i hayır cevabını verdi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link