#UnfollowEdildinizÇünkü

Bireylerin de markaların da sosyal medyada hiç istemeyeceği şeylerden biridir unfollow edilmek. Bunun 2 taraf için de ortak sebepleri olduğu gibi farklılaştığı noktalar da vardır. Bireylerin unfollow edilme sebepleri başka bir yazının konusu olarak kalsın, ben bu yazımda konuyu markalar açısından ele alacağım.

Sosyal medyada follower veya like sayısının önemli olduğu yıllar “Facebook bir ülke olsaydı…” döneminde kaldı. Artık tamamen bağlılık ve etkileşim ön planda. Ve bağlılığı sağlamak da hiç kolay değil. Herhangi bir yanlış yaptınız ve kullanıcı sizinle olan bağını koparıp sizi unfollow etti. Acaba neden unfollow edildiniz?

#UnfollowEdildinizÇünkü

Sıkıcıydınız. İnsanlar günün stresini atmak için sosyal medyaya giriyorlar ve burada eğlenceli şeyler görmek istiyorlar. Sürekli ürününüzün reklamını yaparak onları sıktınız. Tabii ki ürününüzü de tanıtacaksınız ancak fanlarınızı kaçırmamak için ürün tanıtım – eğlenceli içerik dengesini iyi ayarlamanız gerekiyor.

Boğucuydunuz. Şöyle düşünün, sizi haftada 3 kez arayan bir marka olsa o markanın çağrı merkezini arayıp arama listesinden çıkartılmanızı istemez misiniz? Veya bir markadan her gün mail aldığınızda “abonelikten çık” butonuna basmaz mısınız? Zaman periyodu değişse de sosyal medyada da durum farklı değil. Fazla içerik girdiniz ve insanlar boğuldu.

Konunun dışına çok çıktınız. Tamam, eğlenceli şeyler yapmalıyız ancak defalarca markanızla hiç alakası olmayan içeriklere yer verirseniz bu durum kullanıcılarınızın gözündeki saygınlığını azaltacak ve sizi like peşinde koşan bir marka konumuna getirecektir. Çok farklı tellerden çalmanızın sonucu ne? Elbette 1 adet unfollow.

Kırıcı oldunuz. Bunun sosyal medyada olması şart değil tabii. Mağaza personeliniz veya çağrı merkezi çalışanınız da müşterinizi kırmış olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı size kızdı, kırıldı ve markanızla bağlarını koparmaya karar verdi. Bu yüzden de artık sizi takip etmeye gerek duymuyor.

İlgisizdiniz. Müşteriler artık sorunlarına anında çözüm getiren markaları tercih ediyorlar. Hatta bu tarz markalar ilk başta müşteriyi üzen bir şey yapsalar bile problemi çabuk çözdüklerinde müşteriyi eskisinden bile daha bağlı bir hale getirebilirler. Bunu göz ardı edip sosyal medyada size bir şeyler soran kullanıcılarınıza kayıtsız kaldınız. Onlar da size elveda dedi.

Kaptırdınız. Kullanıcınız rakibinizin müşterisi olmuş olabilir. Bu yüzden de sizi takip etmeye artık gerek duymuyorlar. Bu durumda sosyal medyada aldığınız unfollow kadar önemli bir diğer nokta da müşterinizi kaybetmiş olmanızdır.

Suçsuzdunuz. Unfollow eden kullanıcı haber akışında farklı farklı markalardan birçok gönderi görmeye başladı. Tam bu konudaki rahatsızlığı üst seviyeye çıktığı sıralarda sizin içeriğiniz de bardağı taşıran son damla oldu. Çok içerik girmemenize rağmen kurban siz oldunuz.

Neler yapılabilir?

Maddeleri sıralarken bilerek geçmiş zaman kalıbını kullandım. Peki bu durumu engellemek için, “geçmiş zaman” olmadan önce neler yapılabilir?

  • BuzzStream’in yaklaşık 1000 kişi üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %60’ı içeriklerin sıkıcılığından ve sayıca fazla olmasından şikayet ediyor. Yani kullanıcıların asıl aradığı şey eğlence. Ürünlerin tanıtımını yaparken sıkıcılıktan uzak durulması gerekiyor.
  • Aynı araştırma sonucuna göre kullanıcıların yaklaşık %50’si şimdiye kadar Linkedin’de hiçbir markayı unfollow etmediklerini söylüyor. Bu çok önemli bir veri. Linkedin konseptinden çok sapmadan sosyal medya stratejinizde Linkedin’e daha fazla ağırlık verebilirsiniz.
  • “Hangi tür içerikler ilginizi çekiyor?” sorusuna %55 oranında görsel, video ve infografik cevabı veriliyor. Yani insanlar yazı okumak yerine göze hitap eden ve tüketilmesi kolay içerikleri seviyor. Çünkü herkesin zamanı çok kıymetli ve o kıymetli zamanın size ayrılması için önce onların dikkatini çekmelisiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Reklamlarına Carousel Özelliği Geliyor

Instagram, markaların daha uzun reklamlar oluşturabilmesi için carousel tipte reklam seçeneğini sunmaya hazırlanıyor. Markalar ve yayıncılar şu anda Instagram hikâyelerinde 24 saat içinde kaybolan dikey video serileri paylaşabiliyorsa da, bu reklamlar 15 saniyelik tek parça videoyla sınırlı kalıyor. Yeni özellik sayesinde bu durum ortadan kalkacak ve Instagram hikayesi reklamlarına tek seferde üç video birden yüklenebilecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamada yeni uygulamayla birlikte, markaların Instagram hikâyelerindeki popüler konulardan daha iyi yararlanmasının önünü açacağı belirtildi. Bu özelliğin aynı zamanda, kullanıcıların markaları Instagram deneyimini bölen ticari bir içerik gibi görme riskini azaltacağı bekleniyor. Instagram’dan yapılan ilk açıklamalara göre GAP, Netflix, Paramount gibi güçlü markalar carousel özelliğinden yararlanmaya hazırlanıyor bile!

Instagram hikayesi

Her ne kadar Instagram’ın da sahibi olan Facebook’un son yaptığı algoritmik değişikliklere bağlı olarak reklamverenler açısından cazibesi düşse de durum Instagram için tam tersi yönde ilerliyor. Instagram, günden güne reklamverenlerin gözdesi olma noktasına doğru uygun adımlarla gidiyor.

Öyle ki Facebook’un Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg de bunu açık yüreklilikle kabul ediyor. Sandberg, Facebook’un son çeyrek sonuçlarında kullanıcıların geçirdiği zamanın düştüğünü söylüyor ama diğer yandan da Instagram’ın iş çevrelerindeki çarpıcı yükselişine ve gücüne dikkat çekiyor. Ayrıca, Instagram hikâyesi olarak paylaşılan kısa video hâlindeki marka içeriklerinin dönüşümünün oldukça etkileyici olduğunu, kullanıcıların bu tip videoları sonuna kadar izleyebildiğini ve ardından videoyu yukarı çekip söz konusu marka ya da ürün hakkında hızlı bir şekilde bilgi almaya çalıştığının altını çiziyor.

Yeni özellik üzerine çalışmalara başlayan markalardan birinin de isteğe bağlı yayın platformu Netflix olduğu söyleniyor.

Instagram hikâyelerinde markalar açısından yaşanan bu olumlu yöndeki etki-tepki etkileşimini rakamlar da destekliyor. Instagram hikâyesi şeklindeki marka veya yayıncı içeriklerinin yüzde 60’ı sesli olarak görüntüleniyor. Facebook’ta paylaşılan ve otomatik oynatılan videoların kullanıcıların haber akışlarında çoğu zaman sessiz olarak izlediğini göz önüne aldığımızda, yaratıcı video içerikler için reklamverenlerin Instagram’a yönelmesini gayet anlaşılır bir durum olarak görebiliriz. Uluslararası yaratıcı ajans McCann’in Sosyal Medya ve Mobil Teknoloji Sorumlusu Gemma Craven de bunu doğruluyor. Craven, etkili bir şekilde ölçülebilen anlık içerik deneyiminin merkezi konumunda gördüğü Instagram’ın markalar için çekiciliğinin devam edeceğini, yeni özelliğin markaların düzenleyeceği kampanyalar için büyük katkı yapacağını vurguluyor.

Instagram’ın bu başarısı, reklam geliri verilerine de yansıyor. Ortada Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama olmamakla birlikte, eMarketer’ın tahminlerine göre Instagram reklam gelirleri, bu yıl 8 milyar dolarlık reklam satışı yapması beklenen Facebook’un yıllık reklam gelirinin yüzde 18’ini oluşturacak.

Şüphesiz ki Instagram hikayesi reklamlarına gelen bu carousel özelliğinin, Snapchat’i biraz daha zora sokacağını söyleyebiliriz. Anlaşılan o ki Facebook’un satın alma teklifini reddeden Snapchat’i sadece kullanım yoğunluğu değil, reklam gelirleri konusunda da önümüzdeki günlerde zor bir süreç bekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

En Güvenilir Sosyal Medya Platformu Linkedin Seçildi

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bir yandan da internet kullanıcılarının kafasındaki en büyük soru işareti ulaştıkları içeriklerin güvenilirliği… AdColony ve Nielsen yaptıkları araştırma ile bu sorunun cevabını aradılar. Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Günde ortalama 17 dakika

Kullanıcıların yüzde 24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, yüzde 20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

  • LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.
  • Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Yeni iş bağlantıları kurmak için doğru adres: LinkedIn

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor. Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

Kullanıcıların çoğu LinkedIn reklamlarını dikkat çekici buluyor!

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu  ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link