#UnfollowEdildinizÇünkü

Bireylerin de markaların da sosyal medyada hiç istemeyeceği şeylerden biridir unfollow edilmek. Bunun 2 taraf için de ortak sebepleri olduğu gibi farklılaştığı noktalar da vardır. Bireylerin unfollow edilme sebepleri başka bir yazının konusu olarak kalsın, ben bu yazımda konuyu markalar açısından ele alacağım.

Sosyal medyada follower veya like sayısının önemli olduğu yıllar “Facebook bir ülke olsaydı…” döneminde kaldı. Artık tamamen bağlılık ve etkileşim ön planda. Ve bağlılığı sağlamak da hiç kolay değil. Herhangi bir yanlış yaptınız ve kullanıcı sizinle olan bağını koparıp sizi unfollow etti. Acaba neden unfollow edildiniz?

#UnfollowEdildinizÇünkü

Sıkıcıydınız. İnsanlar günün stresini atmak için sosyal medyaya giriyorlar ve burada eğlenceli şeyler görmek istiyorlar. Sürekli ürününüzün reklamını yaparak onları sıktınız. Tabii ki ürününüzü de tanıtacaksınız ancak fanlarınızı kaçırmamak için ürün tanıtım – eğlenceli içerik dengesini iyi ayarlamanız gerekiyor.

Boğucuydunuz. Şöyle düşünün, sizi haftada 3 kez arayan bir marka olsa o markanın çağrı merkezini arayıp arama listesinden çıkartılmanızı istemez misiniz? Veya bir markadan her gün mail aldığınızda “abonelikten çık” butonuna basmaz mısınız? Zaman periyodu değişse de sosyal medyada da durum farklı değil. Fazla içerik girdiniz ve insanlar boğuldu.

Konunun dışına çok çıktınız. Tamam, eğlenceli şeyler yapmalıyız ancak defalarca markanızla hiç alakası olmayan içeriklere yer verirseniz bu durum kullanıcılarınızın gözündeki saygınlığını azaltacak ve sizi like peşinde koşan bir marka konumuna getirecektir. Çok farklı tellerden çalmanızın sonucu ne? Elbette 1 adet unfollow.

Kırıcı oldunuz. Bunun sosyal medyada olması şart değil tabii. Mağaza personeliniz veya çağrı merkezi çalışanınız da müşterinizi kırmış olabilir. Herhangi bir sebepten dolayı size kızdı, kırıldı ve markanızla bağlarını koparmaya karar verdi. Bu yüzden de artık sizi takip etmeye gerek duymuyor.

İlgisizdiniz. Müşteriler artık sorunlarına anında çözüm getiren markaları tercih ediyorlar. Hatta bu tarz markalar ilk başta müşteriyi üzen bir şey yapsalar bile problemi çabuk çözdüklerinde müşteriyi eskisinden bile daha bağlı bir hale getirebilirler. Bunu göz ardı edip sosyal medyada size bir şeyler soran kullanıcılarınıza kayıtsız kaldınız. Onlar da size elveda dedi.

Kaptırdınız. Kullanıcınız rakibinizin müşterisi olmuş olabilir. Bu yüzden de sizi takip etmeye artık gerek duymuyorlar. Bu durumda sosyal medyada aldığınız unfollow kadar önemli bir diğer nokta da müşterinizi kaybetmiş olmanızdır.

Suçsuzdunuz. Unfollow eden kullanıcı haber akışında farklı farklı markalardan birçok gönderi görmeye başladı. Tam bu konudaki rahatsızlığı üst seviyeye çıktığı sıralarda sizin içeriğiniz de bardağı taşıran son damla oldu. Çok içerik girmemenize rağmen kurban siz oldunuz.

Neler yapılabilir?

Maddeleri sıralarken bilerek geçmiş zaman kalıbını kullandım. Peki bu durumu engellemek için, “geçmiş zaman” olmadan önce neler yapılabilir?

  • BuzzStream’in yaklaşık 1000 kişi üzerinden yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcıların %60’ı içeriklerin sıkıcılığından ve sayıca fazla olmasından şikayet ediyor. Yani kullanıcıların asıl aradığı şey eğlence. Ürünlerin tanıtımını yaparken sıkıcılıktan uzak durulması gerekiyor.
  • Aynı araştırma sonucuna göre kullanıcıların yaklaşık %50’si şimdiye kadar Linkedin’de hiçbir markayı unfollow etmediklerini söylüyor. Bu çok önemli bir veri. Linkedin konseptinden çok sapmadan sosyal medya stratejinizde Linkedin’e daha fazla ağırlık verebilirsiniz.
  • “Hangi tür içerikler ilginizi çekiyor?” sorusuna %55 oranında görsel, video ve infografik cevabı veriliyor. Yani insanlar yazı okumak yerine göze hitap eden ve tüketilmesi kolay içerikleri seviyor. Çünkü herkesin zamanı çok kıymetli ve o kıymetli zamanın size ayrılması için önce onların dikkatini çekmelisiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata

  • KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor.
  • Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor…
  • Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
  • İlgili yazı; Neden Sosyal Medya Pazarlaması İçin Strateji Oluşturmamalısınız?

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken Linkedin daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Her iki platformun sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılacağı arasında büyük bir fark vardır. Facebook, B2C Kampanyaları için iyi bir sosyal medya platformu iken, LinkedIn B2B Kampanyaları için iyi bir platformdur.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 15 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun dağıldığı yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir…

Yaratıcılık Faktörünü Kaçırmak

Küçük işletmeler sosyal medyada nasıl fark edilir?

Küçük İşletmeler sınırlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden onlar için harika içerikler oluşturmak üzere süper pahalı bir ekip kuramazlar. 

Sosyal medya platformlarına katkıda bulunmaları için sınırlı bir zamanları var. Peki, bu kadar çok kısıtlamayla nasıl başarılı olurlar? Canva, Piktochart gibi ücretsiz araçları, yaratıcı ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için çekici afişler, Infographics ve diğer içerik türleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinizi doğru ve güzel bir şekilde tanıtmak.

İnsanlar toplamda hayatlarının 5 yılını sosyal medyada harcıyorlar. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link