Twitter şüphesiz fikirlerinizi paylaşmak ve hitap etmek istediğiniz kitleye ulaşmak için biçilmiş kaptan. Öyle ki bir tweet çığ etkisiyle yalnızca birkaç saat içerisinde küçük bir kar topundan koca bir kar kütlesine dönüşebiliyor. Tabi bu dönüşüm Twitter üzerinde yarattığınız içeriğin kalitesi ve özgünlüğüyle doğru orantılı olsa da, tweetinizde kullanacağınız birkaç anahtar kelime ve tweetlediğiniz saate dikkat ederek çok daha büyük kitlelere hitap etmeniz olası.

Dan Zarrella kendi gözlemleri ve tweet analizleriyle ulaşmış olduğu verileri derlemiş. İşte Dan Zarrella’ya göre tweetleriniz daha çok paylaşılması için yapmanız gerekenler:

charac.Tweetlerinizde 120 – 130 karakter arasını hedefleyin. İkiyüzbinden fazla tweeti inceleyen Zarrella, en fazla tıklanma oranına sahip içeriğin 120 ila 130 karakter arasında karakter içeren tweetler olduğunu gözlemlemiş. Bunun yanı sıra tweetinizde yer alan linklerin yeri de paylaşım oranını etkileyen bir diğer unsur. İçinde link içeren 200,000 tweeti inceleyen Zarrella’ya göre en fazla tıklanma oranına sahip, link içeren tweetler, linki tweetin başında içeriyor. Tıklanma oranı, link tweetin sonuna doğru kaydıkça düşürüyor.

via

Paylaşımı artırmak için kullandığınız anahtar kelimelerde büyük öneme sahip. Tweetinizde kullanacağınız aracılığıyla, @, RT, Lütfen ve Bakın gibi anahtar kelimeler paylaşımlarınızın tıklanma oranını 3 kata kadar artırabilirken, @Addthis, @GetGlue gibi sosyal paylaşım eklentilerinin bıraktığı izleri silmemek, tweetlerinizin paylaşım oranını düşürebilir.

day n hour

Tweet gönderdiğiniz gün ve saat tıklanma oranını etkileyen bir diğer önemli etken. Cuma, cumartesi ve pazar haftanın diğer günlerine göre daha fazla tıklanma oranına sahipken, günün öğleden sonrası ise paylaşım oranı açısından günün diğer saatlerine göre daha avantajlı.

Takipçi sayınızı organik yollardan artırmak ve daha fazla kişiye hitap etmeniz için tweet atarken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı yukarıda sıraladık. Bu ve infografikte yer alan diğer önemli noktarala dikkat ederek istediğiniz hedef kitleye daha kolay ulaşabilirsiniz. Araştırmanın diğer sonuçlarına ve infoğrafiğe buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın