Twitter’da Etkileşimi Artırmanın Yolları

Twitter şüphesiz fikirlerinizi paylaşmak ve hitap etmek istediğiniz kitleye ulaşmak için biçilmiş kaptan. Öyle ki bir tweet çığ etkisiyle yalnızca birkaç saat içerisinde küçük bir kar topundan koca bir kar kütlesine dönüşebiliyor. Tabi bu dönüşüm Twitter üzerinde yarattığınız içeriğin kalitesi ve özgünlüğüyle doğru orantılı olsa da, tweetinizde kullanacağınız birkaç anahtar kelime ve tweetlediğiniz saate dikkat ederek çok daha büyük kitlelere hitap etmeniz olası.

Dan Zarrella kendi gözlemleri ve tweet analizleriyle ulaşmış olduğu verileri derlemiş. İşte Dan Zarrella’ya göre tweetleriniz daha çok paylaşılması için yapmanız gerekenler:

charac.Tweetlerinizde 120 – 130 karakter arasını hedefleyin. İkiyüzbinden fazla tweeti inceleyen Zarrella, en fazla tıklanma oranına sahip içeriğin 120 ila 130 karakter arasında karakter içeren tweetler olduğunu gözlemlemiş. Bunun yanı sıra tweetinizde yer alan linklerin yeri de paylaşım oranını etkileyen bir diğer unsur. İçinde link içeren 200,000 tweeti inceleyen Zarrella’ya göre en fazla tıklanma oranına sahip, link içeren tweetler, linki tweetin başında içeriyor. Tıklanma oranı, link tweetin sonuna doğru kaydıkça düşürüyor.

via

Paylaşımı artırmak için kullandığınız anahtar kelimelerde büyük öneme sahip. Tweetinizde kullanacağınız aracılığıyla, @, RT, Lütfen ve Bakın gibi anahtar kelimeler paylaşımlarınızın tıklanma oranını 3 kata kadar artırabilirken, @Addthis, @GetGlue gibi sosyal paylaşım eklentilerinin bıraktığı izleri silmemek, tweetlerinizin paylaşım oranını düşürebilir.

day n hour

Tweet gönderdiğiniz gün ve saat tıklanma oranını etkileyen bir diğer önemli etken. Cuma, cumartesi ve pazar haftanın diğer günlerine göre daha fazla tıklanma oranına sahipken, günün öğleden sonrası ise paylaşım oranı açısından günün diğer saatlerine göre daha avantajlı.

Takipçi sayınızı organik yollardan artırmak ve daha fazla kişiye hitap etmeniz için tweet atarken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı yukarıda sıraladık. Bu ve infografikte yer alan diğer önemli noktarala dikkat ederek istediğiniz hedef kitleye daha kolay ulaşabilirsiniz. Araştırmanın diğer sonuçlarına ve infoğrafiğe buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook, Tinder’ı da Karşısına Alıyor

Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın, Cambridge Analytica isimli şirket 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesi son dönemde dünya çapında en çok konuşulan konulardan birisiydi.

Gündemi değiştirmek adına mı, kullanıcılarının gönlünü yeniden kazanmak için mi bilinmez, Facebook kendi içinde bir çöpçatanlık uygulaması geliştiriyor. Facebook’un bu hamlesinin duyurulmasından sonra çöpçatanlık söz konusu olduğunda akla ilk gelen uygulama olan Tinder‘ın bağlı olduğu Match Group’un borsada işlem gören hisseleri yüzde 17’yi aşan oranda düşüş gösterdi.

Hürriyet’in haberine göre; Yeni özellik aracılığıyla Facebook kullanıcıları, mevcut profilleriyle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratabilecek. Bu özelliğin kullanımı tamamen isteğe başlı olacak ve oluşturulan profil kullanıcının arkadaşları tarafından görülemeyecek. Daha sonra Facebook algoritması kullanıcıya olası eş tavsiyelerinde bulunmaya başlayacak.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, “Bu özellik geçici ilişkiler değil, gerçek ve uzun ömürlü ilişkileri hayata geçirecek” dedi. Zuckerberg aynı zamanda, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini, kullanıcıların kişisel bilgilerinin tamamen güvende olacağını da taahhüt etti. Tabii Cambridge Analytica skandalından sonra kullanıcıların buna ne derece inanacakları şaibeli bir durum.

Facebook’un Instagram’ı satın aldıktan sonra Snapchat’in neredeyse tüm özelliklerini Instagram’a getirdiğini düşünürsek Tinder için hayati bir tehlike söz konusu olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz, çöpçatanlık konusunda Facebook’a güvenir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link