TV şovları, programları ve dizilerinin Twitter üzerindeki etkisi tartışılmaz. Nitekim hepimiz pek çok kez “Trend Topic” olan bir çok TV programıyla karşılaşmışızdır.

Ipsos’un yaptığı bir araştırmaya göre  bu oran aslında dünya genelinde tahminimizden biraz daha fazla.

Twitter kullanıcılarının %50’si televizyonun Twitter üzerindeki etkisine kesinlikle inanıyor. Hatta %51’i yüksek çoğunlukla attığı tweet’lerin televizyon programları ile ilgili olduğu belirtiyor.

IPSOS_TV_Influencer_Infographic_FINAL_12.10.14

İnfografikte belirtilmiyor olsa da araştırmaya göre Twitter kullanıcılarının %26’sı günlük saatlerinin çoğunu televizyon başında geçiriyor.

Öte yandan benzer araştırmayı yürüten Nielsen raporuna göre oranlar çok daha yüksek. Twitter kullanıcılarının ortalama %68’i televizyon programlarını izlerken tweet atıyor.

Extending-Twitter-TV-Engagement-Beyond-Live_68-Percent-592x600

Ayrıca Nielsen’ın insanların neden veya ne ile ilgili tweet attığına ilişkin yaptığı araştırmada %46’lık dilimin yine izlediklerimiz üzerine olduğunu gösteriyor. Daha sonraki en büyük oranı ise “isteklerimiz ve duygularımızla ilgili attığımız tweetler” izliyor.

En düşük oran ise promosyonlar ve ünlüler üzerine odaklanmış. (Ancak ünlüler kısmı bazen ülkemizle  uyuşmuyor.)

Extending-Twitter-TV-Engagement-Beyond-Live_Qualitative

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın