Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa mitinginde “Twitter mivıttter kökünü kazıyacağız.”  konuşmasının ardından, Başbakanlık bir açıklama yapmış ve Twitter’ın bazı mahkeme kararlarına uymadığını belirterek, gerekirse yaptırım uygulanabileceğini ima etmişti. Bu açıklamaların ardından saatler gece yarısını gösterdiğinde Twitter’a erişim yavaş yavaş kesilmeye başladı.

Twitter’da kullanıcıların paylaştıkları bilgiye göre Turkcell, Avea, Vodafone gibi mobil operatörler ve Uydunet, Kablonet internet sağlayıcılarının erişimi engellemesi ile başlayan süreç şu anda tüm sağlayıcılara yayılmış durumda olabilir. DNS değiştirerek veya VPN programları kullanılarak erişimin sağlandığı Twitter ile ilgili haberler dış basın ve bloglarda da yankılanmaya başladı.

Mashable, “Twitter Türkiye’de Engellendi. Başbakan Kökünü Kurutacaklarına Söz Verdi.” başlığı ile takipçilerine ülkemizde yaşanan bu sıcak gelişmeyi duyurdu.

http://eekg.tib.gov.tr/ adresinde yapabileceğiniz bir sorgulama ile TİB’in Twitter’a erişim konusunda alınan tedbir kararlarına da ulaşabilirsiniz.

twit

Bir Cevap Yazın