Geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “toplumların baş belası” olarak tanımladığı sosyal medyada belirli düzenlemelere gidileceği ve bazı hesap sahiplerinin paylaşımlarından dolayı gözaltına alınacağı açıklanmıştı. Ancak Twitter’ın uyguladığı politika nedeniyle bu işlemlerin zorlaşması hükümeti yeni yol arayışlarına itti.

Adalet ve Ulaştırma Bakanlıklarının ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın netleşmesiyle birlikte Twitter ile ilgili yeni düzenlemeler duyurulmaya başlandı. Yapılan çalışmanın iki ayağı var. Hürriyet’te yer alan habere göre bunlardan biri Ulaştırma Bakanlığı ile Twitter Merkezi’nin yapacağı protokole göre Twitter’in Türkiye üzerinden aldığı reklamlar dahil bir çok konuda hüküm içerecek ve Facebook’la olduğu gibi resmi bir ilişki kurulmuş olacak. Bu kısımda yasal düzenlemeye ihtiyaç olmayacak.

Çalışmanın diğer ayağında ise yasal düzenleme geliyor. Türkiye’de hakaret suçlarına verilen hapis cezası TCK’nın 125’inci maddesi değiştirilerek para cezasına çevrilecek. Twitter’a verilecek olan güvence de ikinci yasa değişikliği sonucunu doğuracak. Çünkü böyle bir durumda artık servis sağlayıcı değil suçu işleyen cezalandırılacak.

Yapılan tüm değişikliklere rağmen yeni bir suç tanımının oluşmayacağını belirten yetkililer bu çalışmanın mevcut yasalarda belirlenen suçları işleyenlere ulaşma amacı taşıdığını ifade ettiler.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın