Sosyal medya kullanımı her geçen gün büyüyor ve ağlardaki kullanıcı sayısı artarken, popülerlik kazanarak reklamcılar ve pazarlamacıların dikkatinin çekilmesi hedefleniyor. Pazarlamacıların bir sosyal ağ hakkında en önem verdikleri verilerden biri demografik verilerdir. Demografik verilerde en dikkat edilenler ise yüksek dijital anlayışa sahip gençlerdir.

Eylül 2013’te Piper Jaffray’in çalışmasında belirttiği üzere, sosyal ağlarda bir yer değiştirme göze çarpıyor. Ortalama yaşları 16.2 olan, 8.650 Amerikan genci ile yapılan araştırma da,bu yaş grubunda sosyal ağ kullanıcısı olanlar, ilk kez Twitter’ın onlar için en önemli sosyal ağ olduğunu söylediler.

156565

Twitter’ın bu yükselişi oldukça önemli ancak Facebook’un ayağını kaydırırken kendisi de geçen yıllara göre zemin kaybetmiş durumda. Diğer taraftan, Instagram ve diğerleri kategorisi her yıl yüzde 10 artış gösterdi. Diğer sosyal ağları önemli olarak gösteren gençlerin oranı da Bahar 2013’ten Eylül 2013’e kadar önemli bir artış göstermiş durumda. Yüzde 4’ten, 17’lere yükselen oran gençler arasında önemli bir zemin kaymasının yaşandığını gösteriyor. Diğer bir dille, bu sonuçlar Facebook ve Twitter arasındaki mücadeleden daha çok, ikisinin dışında yer alanlarında boş durmadığını ve gençlerden daha iyi reaksiyonlar aldıklarını gösteriyor. Bunu sağlayan en önemli özellikler olarak ise, diğer ağların oturmuş bir sistemleri olmadığından yenilikçi davranarak gençlere yönelik yeni sosyal uygulamalar sunmaları ve bu yeni ağlarda gençlerin ailelerinin bulunmaması gösterilebilir.

Facebook kullanımının gençler arasında düştüğü konusunda bir hata yok. RBC Capital Markets’in araştırmasında 16-18 yaş arasındaki gençleri %41’i, geçtiğimiz yıla göre site üzerinde daha az vakit harcıyor. Bir diğer %35’i de gelecek yıl siteyi daha az kullanacağını düşünüyor. Bu trendin devam etmesi Facebook’un gelecekte önemli problemler yaşamasına neden olabilir.

160253

Sıradaki büyük patlamayı yapacak kim olursa olsun, pazarlamacılar için önemli olan görüşü kaybetmemek ve en büyük ile yola devem etmektir. Genç internet kullanıcıları arasında, Facebook sosyal medya penetrasyonunda hala lider durumda, eMarketer’e göre 12-17 yaş arasındaki internet kullanıcıları 2017’ye kadar aynı seviyelerde kalacak. Bu periyot süresince Twitter belirtilen yaş grubunda, sürekli bir yükselme trendinde devam edecek. Ancak 2017’de 12-24 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının %95’i hala Facebook’u kullanıyor olacak ve Twitter’ı hala ancak bu grubun %35’i kullanacak. 

Gençlerin Facebook üzerinde geçirdiği zaman her geçen yıl azalsa da, onları Facebook’tan gerçek anlamda koparacak bir ağ ortaya çıkmadıkça orada yer alacaklar ve Facebook penetrasyon konusunda herkesten bir kaç adım önde. Sitede geçirilen zamanın azalması Facebook’a uzun vadede içerik konusunda sıkıntı yaratabilir, ancak Facebook bu problemi de çözerse uzun yıllar dünyanın lider sosyal ağı olarak devam edecek.

Kaynak: eMarketer

Bir Cevap Yazın