Twitter Dördüncü Çeyrek Raporunu Açıkladı 0

Twitter’ın dördüncü çeyrek raporu açıklandı. Açıklanan verilere göre Twitter ilk kez aylık kazanç oranlarında analistlerin tahminlerini geçmeyi başardı.

Buna göre, 217 milyon dolar olarak tahmin edilen Twitter geliri, dördüncü çeyrekte 243 milyon dolar ve hisse başına 2 sent olarak belirtildi. 2013 yılının üçüncü çeyreğinde bu oran 168 milyon dolar civarında belirtilmişti.

revenue

Gelir oranları açısından Twitter için, güçlü karşılanan dördüncü çeyrek sonunda, kullanıcı büyüme oranı beklenenden daha yavaş seyretti ve  Twitter  aylık aktif kullanıcı sayısını 241 milyon olarak bildirdi.

user

Tabi bu da, Twitter’ın büyüme ve sürdürülebilirliği konusundaki sorunlarının başarıyla sonuçlanmaması halinde kar oranlarının diğer çeyrekte tehlikede olacağının sinyallerini gözler önüne sermiş oluyor.

Twitter’ın zarar tablosu ise, 253.3 milyon olarak tahmin edilirken; 511,5 milyon dolar olarak kaydedildi. Geçen yıl bu rakam 8,7 milyon dolar olarak belirtilmişti.

Diğer bir karşılaştırma ise, halka arz sonrasında düşüşe geçen Facebook’un tersine Twitter’ın yükselişi konusunda gerçekleşti. Kasım ayında 26 dolar olarak belirtilen hisse fiyatı dün 65,97 dolardan kapatıldı.

Rapor ile ilgili diğer başlıklar ise şu şekilde;

 

Aylık 241 milyon aktif kullanıcı.

184 milyon aktif mobil kullanıcı.

148 milyon timeline inceleme.

 %76 artışla görüntüleme başına 1,49 $ reklam geliri.

 

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Sanal Koridorlarda, Parasız Dolaşan Tüketicilere Ulaşma Yolları Nelerdir? 0

“Cryptocurrency” sektörü Temmuz ayı itibariyle inanılmaz bir yükselişe geçti. Bitcoin, Ethereum, SETLcoin ve diğerleri, alana giren yeni oyuncular, vahşi değer dalgalanmaları yaşadı. Gelecek bize “cashless/parasız” bir dünyanın çağrısını sunuyor.


Bugün Bitcoin devletler tarafından korunmaya alınmış, spekülasyonları dengede tutulan bir birimdir. Diğer sanal sikkelere oranla güvenliği daha fazla koruma altındadır ve çok da uzun olmayan bir vadede, diğerlerine oranla artısı net ölçümlenebilecek bir birimdir.

Ethereum, SETLcoin ve diğerleri bugün güvenlik açıkları bulunan, saldırıya uğrayan ve belli bir grubun elindeki birimlerdir. Dolayısıyla manipülasyona çok daha açıklardır.

 

 


Her ne kadar Türkiye’deki yatırım araçları hala “geleneksel” altın, döviz, gayrimenkul seviyesinde gezmeye devam etse de, hızlı adapte olan ülkem insanı için, oyun gibi başlayacak olan sanal para kullanımı, pek yakında bir yatırım değerine de dönüşecektir. Tıpkı 1637’de yaşanan, Hollanda’nın Lale Soğanı Çılgınlığı gibi…
2016 Google aramalarına baktığımızda “No More Cash” aramasının ilk 10’da yer aldığını görüyoruz. Dünyada yaşanan sosyal, ekonomik ve güvenlikle ilgili dalgalanmalar, sanal paraların yükselişine, elbette neden oldu. Dijital cüzdanlar, anında iptal edebildiğimiz kredi kartları, sanal kartlar, tehlikeli dünyaya karşı “kaynaklarımızı” korumanın en güvenli yolları olmaya başladı.

Türkiye’de de durum, az biraz geriden gelmesine rağmen hiç de göz ardı edilir gibi değil. Peş peşe kapanan online alışveriş devlerine inat, her geçen gün abone kutuları, online satış siteleri, sadece kredi kartı ile ulaşabildiğimiz gündelik hizmet açılımları bir bir ortaya çıkıyor.

Dünya, esas olarak maddi malların mülkiyetine dayalı bir ortamdan, hizmet, hayatı kolaylaştırma ve erişim odaklı bir ortama kayma eğilimindedir. Küresel ekonominin tamamı, maddi nesnelerden, maddi olmayan alanlara doğru kaymaktadır. Birçok analist bu dalgalanmaların, sürdürülemez olduğunda hem fikir olsa da işin pazarlama tarafında değişen alışveriş alışkanlıkları için adımlar atılması elbette kaçınılmaz.

Avrupa’nın bireyselliğine oranla Türkiye pazarında bu dinamikleri yönetmek bir miktar daha zor. Sosyalleşmesinden asla vazgeçemeyen Türk halkı, “parasını verdim, hizmetin de kralını isterim” edasından online dünyada bile vazgeçmeyecek.


Bu durumda, klasik satış yöntemlerini uygulayıp, göz teması kuramayacağımız, sesimizle, sözümüzle iknadan uzaklaştığımız tüketicileri, sanal koridorlarda, nasıl yakalayacağız sorusu geliyor akıllara…

Pazarlamaya yılları vermiş her meslektaşım bilir ki, bu ülkede hiçbir şey geçmişte kalmaz. Geçmişim değerlerinden ilham alır, yeniliklerle köpürtülür ama temeli, her daim insani ilişki ve yaşama dokunma olarak kalır.

Bugün zaten sanal dünya ve o dünyanın alışveriş alışkanlıkları giderek oturmaya başladı, çekingen tüketici için füzyon bir ilişki oluşturmak ve bunun üzerinden tetikleyici olmak mümkün. Ekonominin daraldığı, güvensizliklerin hat safhada olduğu ülkemizde dahi, tüketicilerin online alışveriş kanalları için “ihtiyat akçesi” mevcut. Az bir miktarla sitelerin güvenilirliğini ve hizmet kalitesini test eden tüketiciler, ilk alışverişin deneyimi sonucunda devamlılıklarını sağlıyorlar.


Pahada ağır ürünler için ise iş biraz daha değişiyor. Deneyime, servise, danışacak elemana daha fazla ihtiyaç duyuluyor. ( Özellikle kadın hedef kitle için kozmetik, teknoloji alışverişlerinde bu eğilimleri gözlemliyoruz) Bu noktada standart online danışmanların yerine, çok daha “gerçek” bir deneyim sunmanın fayda sağlayacağına inanıyorum. Artık herkes görüntülü konuşma özelliklerine sahip telefonlarla hayatını sürdürüyor. Bu sistemleri, alışveriş dünyasına adapte etmenin, deneyim ve hizmet kalitesi anlamında ciddi bir yükselişe neden olacağı aşikâr.

Call Centerlarda sadece sesini duyduğumuz ama kredi pazarlığı yaptığımız asistanlarla, ofisimizde, evimizde yüz yüze görüşmelerle iletişime geçmek her iki taraf için de daha hızlı ve verimli bir ilişkinin başlangıcı olacaktır.


Anlamsız pop-up reklamlar yerine, hali hazırda big datayı takip eden firmaların, eğilim bazlı online chat imkanları sunması, deneyim bazlı ürünlerle tüketicileri buluşturup, sanal ortamda da onlarla ilişki kurmaya başlaması, sms ve e-mailing trafiğinden, junk maile düşmekten çok daha hızlı satış getirecektir.
Düşünsenize, deneyimleme imkanı bulamadığını

z bir ürünü, yine de uzaktan bile olsa görerek, sorarak iletişim halinde kalarak satın almak, tembel bedenlerimiz, zamansız hayatlarımız için nasıl bir güzellik!

Yetmez, kredi kartlarımız, sadakat kartlarımız içerisinde biriken ve artık kurumlar için verimli olmaktan çıkan “parapuanlarımız” sanal koridorlarda, alışveriş imkanını bize sunsa…

CRM, big data ve deneyim pazarlamasının, güç birliği yapacağı bir ticari ortamda, tüketici için cazibe merkezi olmak kaçınılmaz. Tek sorun, egolarımızı, kaygı ve korkularımızı geride bırakıp, akıl birliği etmeye teşne hale gelmek.

Keyifli bir hafta dilerim.
Esra Baykal Güçlü

Premier Lig’in Yayın Hakları Online Platformlara Satılabilir 0

İngiltere Premier Lig’in 2017-2018 sezonu 11 Ağustos’ta başlayacak. Bu sezonun yayın hakları hâla Bt ve Sky Sport’ta bulunuyor. Ancak 2019-2020 sezonuyla ilgili ortaya atılan iddia oldukça dikkat çekici.

İngiltere Premier Lig’in Başkanı Richard Scudamore yaptığı açıklamada dünyanın  en pahalı ligi olan Premier Lig’in yayın hakları için online platformlarla da anlaşma yapabileceklerini söyledi.

Times’a konuşan ve yayın hakları için teklif veren herkesle görüşebileceklerini belirten Scudamore, maçların platformlarda kolaylıkla erişilebilmesini sağlayacak birtakım dağıtım kriterlerine ihtiyaç duyulacağını, bu konuda sıkıntı olmadığı taktirde de herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceklerini söyledi.

Scudamore’un yaptığı açıklama doğrudan online platformları işaret etmese de son dönemde online platformların spor yayıncılığına ilgisinin artması bu iddiaların gerçekleşme şansını artırıyor. Amazon’un köklü spor yayıncısı Sky’ı devre dışı bırakıp 2018 ATP Turu’nun yayın haklarını alması, Facebook, Twitter ve Snapchat’in 2018 Dünya Kupası özetleri için girişimlerde bulunması Premier Lig’i yakında online platformlardan izleyebileceğimizin işaretçisi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link