Tv Reklamları Hâlâ Yükselişte

Bundan 1 ay önce, yabancı bir pazarlama sitesinde çıkan habere göre Tv reklam yatırımları (ABD’de) yükselişini devam ettiriyordu. Özellikle son yıllarda bize pompalanmaya çalışılan bilgi ise dijital reklamcılığın yükselişi yönündeydi. Bu yükselişi düşününce tekrar eski sevgilim Tv reklamlarını hatırladım. Elbette rakamlara baktığımızda dijitale harcanan yatırımları kolaylıkla görebiliyoruz.  Bunun yanında Tv reklamlarının da dijitalden hiç geri kalmadığını söylemeliyim. Hepimiz -neredeyse- dijital reklamla kafayı bozmuşken, Tv reklam yatırımlarının biraz yavaşlasa da büyümesini devam ettirmesi ve bir süre daha pazarı domine etmesi bekleniyor.

small-old-tv1Şimdi kısaca Türkiye’deki duruma bir göz atalım. Reklamcılar Derneği’nin 2012 verilerine baktığımızda toplam reklam yatırımı 4 milyar 652 milyon TL olmuş. Bu rakam 2011’de 4 milyar 320 milyon TL ve bir önceki yıla göre büyüme % 8 oranında gerçekleşmiş. Pastadaki paya bakınca; % 56 ile Tv‘nin başı çektiğini görüyoruz. Tv’yi % 24 ile basın, % 9 ile dijital, % 7 ile açıkhava, % 3 ile radyo ve % 1 ile sinema reklam yatırımları izliyor. Türkiye’de reklam yatırımlarının Tv hegemonyasında olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Saydığım istatistiki verilere ve kocaman rakamlara bakarak reklam yatırımlarının artan bir ivmeyle yükseleceğini görebiliyoruz. Bu noktada küçük ve ilginç bir bilgi vermek gerekiyor; reklam yatırımları artmış, ama reklam verenlerin sayısında % 7‘lik bir azalma olmuş. Bu da bazı sektörlerin reklam harcamalarında kesenin ağzını açtığını, bazılarının ise yatırımdan vazgeçtiğini gösteriyor.

Gelelim Türkiye’de dijital reklam harcamalarına. IAB‘nin Türkiye verilere göre dijital reklam yatırımları 943 milyon TL‘ye ulaştı. Yatırımlardaki artış oranı bir önceki yıla göre % 30 oranında. Dünya dijital reklam pazarının 100 milyar dolar hacminde olduğu düşünülürse Türkiye’deki bu rakam ne az ne de çok.

Konu başlığına kaynak olan haberde ise ABD’nin 2013 Tv reklam harcamalarının 66 milyar dolar civarında olacağı söyleniyor. Önümüzdeki beş senelik dönemde % 3.7‘lik artışla bu rakamın 75 milyar dolara ulaşacağı öngörülmekte. Tv reklamlarındaki yatırımlar ABD’de artarken dijital video reklamlarından yatırımlar da boş durmuyor. 4.14 milyar dolarlık bu yatırımın 2017’de 9.06 milyar dolara çıkacağı söyleniyor. Rakamlara bakılınca Tv reklam harcamalarının hâlâ pastadaki büyük dilimi aldığı görülmekte. Kaynak haberde dijital taraftaki yükselişin ise hız kesmeden artacağını ekleniyor. Sonuç olarak eski sevgilimiz Tv reklamlarının bir süre daha pazarımızın dominant reisi olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: eMarketer, IAB, Silikonvadisi.tv, Finansgundem.com, Sabah Gazetesi

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv mezunu. Bir yakınının zorlamasıyla girdiği reklam dünyasında öğreniyor, paylaşıyor, durmadan araştırıyor. Digital Experience alanında hizmet veren Hoop'ta Proje Direktörü olarak çalışmakta.

Bir Cevap Yazın

Coca Cola’dan Renksiz, 0 Kalori Bir Yenilik: Coca Cola Clear

  • Her sene farklı pazarlar için farklı ürün denemeleri yapan, bir çok farklı aroma deneyen, kahve ekleyen Coca Cola, özellikle içecek endüstrisi için kilit zamanlar olan Yaz ayları için bu sefer daha önce alışkın olmadığımız bir deneme ve yenilik yaptı.
  • Coca Cola tamamen renksiz ve alışkın olduğumuz tadın ötesinde bir ürün ile geliyor:  Coca Cola Clear..
  • Benzeri yazılar için; Şeffaf Ürünlerin Çıkmasına Neden Olan Pazarlama Akımı: Clear Craze

Tamamen renksiz ve 0 kalorili bu yeni içecek limon aromalı olacak.  Lansmanı 11 Haziran’da Coca Cola Japonya tarafından yapılacak olan içecek, Japon tüketicilere özel olarak geliştirilmiş.  Aslında bu markanın Japon tüketicisi için yaptığı ilk yenilik sayılmaz, daha önce şeftali aromalı Coca Cola Peach ve donmuş limon Coca Cola Frozen Lemon’da yine yeni şeyler denemekten hoşlanan Japon tüketicisi için piyasaya sürülmüş.

Standart koladan daha fazla asitli olduğu belirtilen bu yeni limonlu şeffaf kola 90’ların geri dönüşü olarak yorumlanıyor.

1992 yılında Coca Cola’nın en büyük rakibi Pepsi’nin Crystal Pepsi’yi çıkarması sonrası yine Coca Cola Tab Clear ile ona karşılık vermişti. Şimdilerde ise tamamen kendi ismi ve logosu altında ancak farklı bir tat denemesi ile Coca Cola Clear’a hayat vermeye karar vermiş gibi görünüyor.

Ambalaj tasarımı bildiğimiz Coca Cola ama uzaktan bakıldığında şişelenmiş sudan farkı olan bu yeni ürün, ikonik logosu ile beraber içinde yüzde bir meyve suyu ve 0 kalori içerdiğini belirtiyor. Tabi bu ürünü geliştirmek için de 50 farklı tat arasından seçim yapıldığını atlamamak gerek, bununla beraber ürünün tamamen renksiz olması için de orijinal Coca Cola içeriğinden de biraz uzaklaşılmış. Aslında Coca Cola’ya o özgün rengini veren karamel, renksiz kola için içerikten çıkarılmış.

Özellikle piyasa büyüklüğünün kış aylarından 1,5 kat daha fazla olduğu bu dönemde hem ürün seçkisini genişletmek hem de geçmiş dönemde de denemiş olduğu şeffaf ürün akımını bu sefer kendi logosu altında farklı bir lezzet ile deneyen marka, özellikle genç kesimin tüketim alışkanlıkları arasında yer almak istiyor.

Coca Cola Clear’ın başka ülkelere gelip gelmeyeceği konusu henüz belirsizliğini koruyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

MHP ve İyi Parti’nin Google Reklam Savaşı Kızıştı: Yeni Hamle MHP’den

24 Haziran‘daki erken seçime çok az bir süre kaldı ve partiler, seçim kampanyalarına iyice hız vermiş durumda. Seçime girecek partilerden biri olan İYİ Parti son günlerde yaptığı yaratıcı ve esprili hamleler yapmıştı hatırlarsanız. Tam da bu hamlelerin sonrasında, İyi Parti’nin hiç beklemediği bir karşı atak da MHP’den geldi.

Google’de “İyi Parti” kelimesine reklam veren MHP, arama yapan kullanıcıları “Ülkücülük MHP’de Olur | Başbuğ Alparslan Türkeş” sözleri ile kendi web sitesine yönlendirdi. Son zamanlarda Adwords’te yaratıcı işler yapan İyi Parti ekibinin “brand” yani “marka” kelimesine verilen bu reklam, İyi Parti’nin bu kelime grubuna çok da önem vermediğini ortaya çıkardı. Yani anlayacağınız, İyi Parti gol ararken, topu kendi ağlarında görmüş oldu.

Önümüzdeki dönemlerde reklam savaşları nasıl bir ivme ile devam eder bilinmez, şu anda durum eşitlenmiş gibi, siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link