Turkcell Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” konulu araştırmamıza e-ticaret sektöründen sonra iletişim sektörüyle devam ediyoruz. İnceleyeceğimiz ilk marka ise ülkemizin lider GSM Operatörü Turkcell. Bakalım Turkcell bu liderliğini sosyal medyada da gösterebiliyor mu?

facebook

  • 2.553.756 beğeni
  • 20.264 hakkında konuşma

İncelememize ilk olarak Turkcell’in yapmış olduğu paylaşımlardan başlayalım. Markanın genel olarak günde en az 1 içerik paylaştığını görüyoruz. Bu sayı bazı günlerde 3’e 4’e çıkabiliyor. Bazen de 3 gün hiçbir içerik paylaşılmadığı oluyor. Bu çok sık yapılmayan bir şey olsa da içerik paylaşımı konusunda belli bir düzen olmadığını bize gösteriyor. Paylaşımların içeriğine baktığımızda ise doğal olarak önceliğin kampanyalarda olduğunu görüyoruz.

türkiye kumbarası

Kampanyaların dışında ise takipçilerle etkileşime girmek için kurgulanmış içeriklerin paylaşıldığını söyleyebiliriz. Bu içeriklerde takipçilere günlük hayatımızdaki iletişimle ilgili çeşitli sorular soruluyor. Gelen cevapların ve beğenilerin sayısına bakılırsa bunun etkileşim için oldukça yararlı olduğu bir gerçek. Bu markanın kullanıcılarıyla arasındaki bağın güçlenmesini, onların markayı sadece hizmet aldıkları ve karşılığında para ödedikleri bir mekanizma olarak görmemelerini sağlıyor.

hızlı arama

İkinci olarak Turkcell’in kullanıcılarına sunduğu hizmetleri Facebook uygulamalarıyla da desteklediğini görüyoruz. Facebook üzerinden Müşteri Hizmetleri uygulaması, Turkcell Cüzdan gibi uygulamalar bunlardan bazıları. Bu hizmetlerin Facebook gibi sosyal ağlardan da sağlanması markanın ulaşılırlığını artırıyor ve online dünyada çok vakit geçiren kullanıcıların da işini oldukça kolaylaştırıyor.

hizmetler

turkcell müFacebook’ta Turkcell’in dikkatimizi çeken paylaşımlarından biri İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunlarına verdiği destek oldu. Özellikle uluslar arası müsabakalarda milli takımlarımızı hep destekleyen Turkcell’in bu spor organizasyonunda da en büyük sponsorlardan biri olacağı anlaşılıyor.

olimpiyat

Asıl dikkatimiz çeken şey ise şu oldu: dün gerçekleşen İran Depreminin hemen ardından yaptığı paylaşımda marka deprem bölgesinde olan müşterilerine acil ihtiyaçları için ücretsiz 50 dakika hediye etti. Bu durumu bazı takipçiler 50 dakikayı az bularak fırsatçılık olarak değerlendirirken bazıları da bu düşünce için markayı tebrik etti. Bu tarz bir krizi daha önce başka markalar da yaşamıştı. Bu durumu reklam olarak değerlendirip markanın samimi olmadığını iddia eden takipçiler hemen tepki gösterdi. Böyle hassas konularda insanların tepkilerini ölçmek oldukça zor oluyor. Bu yüzden böyle durumlarda markanın da sosyal medyayı çok dikkatli kullanması gerekiyor. Aksi takdirde böyle kampanyalar ve paylaşımlar büyük bir krize yol açabiliyor. Peki siz Turkcell’in deprem bölgesindeki insanlara yaptığı bu yardımı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

turkcell deprem

deprem yorumlar

Sosyal medya kullanımında şikayet yönetiminin çok önemli olduğu bir gerçek. Turkcell’in şikayet yönetimi konusunda çözüm odaklı, kullanıcıyı oyalamayan bir strateji izlediğini görüyoruz. Şikayetlere ya da yorumlara verdiği tüm cevaplardan sonuna “Teşekkür ederiz” yazılması ise Turkcell’e özgü bir strateji. Turkcell’in şikayet yönetimi konusunda en büyük eksikliği ise şikayetlerin an be an takip edilmemesi. 3 saat boyunca cevaplanmayan şikayetlerin olması Turkcell gibi sektör lideri bir markanın imajına zarar veriyor.

şikayetler

cevapsız şikayetler 2

twitter

Twitter’da şimdiye kadar 2.633 tweet atan Turkcell’in 338.813 takipçisi bulunuyor. Markanın yöneticilerinin ve diğer hizmetler için açılan hesapların dahil olduğu 13 hesabı takip ediyor. Burada da günlük içerik paylaşımında belli bir düzen bulunmuyor. Bazen sadece 1 paylaşım yapılırken markanın özel etkinliklerinin olduğu zamanlarda bu sayı 17’ye kadar çıkabiliyor.

Paylaşımlarda genel olarak kampanyalar anlatılıyor. Bunun yanında Facebook’ta etkileşim sağlamak için sorulan sorular burada da soruluyor.

twitter sorular

Bu paylaşımlara ek olarak birçok markanın yaptığı gibi Twitter yarışmaları yapılıyor. Daha çok Turkcell’in sponsor olduğu organizasyonlara katılım için yapılan bu yarışmalarda kazananlara organizasyon bileti hediye ediliyor.

turkcell yarışmaBuna ek olarak Turkcell diğer markalar gibi hakkında atılan tweetleri RT yapmıyor. RT yapılan tweetler sadece markanın yöneticilerinin markayla ilgili tweetleri ve Turkcell’in diğer hizmetleri için açılan Twitter hesaplarından atılan tweetler. Öte yandan Turkcell resmi Twitter hesabında genel olarak gelen tweetlere cevap vermiyor. Bu işi daha çok Turkcell Müşteri Hizmetleri olarak açılmış olan Twitter hesabına bırakmış görünüyor. Şikayetlerin oldukça fazla olduğu bir kategoride bu strateji çok mantıklı. Çünkü resmi hesabın şikayet tweetleriyle ya da takipçi yorumlarıyla dolması bu hesabın etkili kullanılamamasına yol açar.

müşteri hizmetleri

Turkcell’in de birçok markanın yaptığı gibi gelen şikayetlere karşı direkt mesaj yoluyla takipçileriyle iletişime geçmeyi tercih ettiğini  görüyoruz. Ayrıca Facebook’un tersine burada şikayetlerin an be an kontrol edildiğini söyleyebiliriz. Alınan irtibat numaralarının da boşa alınmadığını gerçekten şikayetin takibinin yapıldığını da aşağıdaki tweetten anlıyoruz. Bu açıdan Turkcell’in Twitter’da şikayet yönetimini başarılı bir şekilde yaptığını söylemek mümkün.

şikayet cevap

pinterest

pinterestPinterest’te 10 board’ı 90 pin’i bulunan Turkcell 441 takipçiye sahip. Yaklaşık 1 yıl önce Pinterest’te açılan ilk teknoloji mağazası diyerek Turkcell Timterest isimli bir konsept oluşturan Turkcell daha sonraları Pinterest’i biraz boşlamış gibi görünüyor. Pinterest hesabında yalnızca magaza.turkcell.com.tr deki cep telefonlarının fotoğrafları bulunan Turkcell en son paylaşımı 6 ay kadar önce yapmış. Ayrıca Pinterest’te Gnctrkcll adına da bir hesap açılmış ancak herhangi bir paylaşımda bulunulmamış. Buna rağmen bu hesap 82 takipçiye sahip. Kategorisi itibariyle Pinterest’in yapısına çok uygun olmasa da Turkcell’in bu mecraya da ağırlık vermesi gerekiyor. Lider bir markanın tüm mecralarda lider olması gerekir ki zihinlerdeki marka imajı zedelenmesin.

timterestgoogleplusGoogle+

Turkcell’in diğer sosyal ağlar kadar olmasa da Google Plus’ı da aktif kullandığını görüyoruz. Burada Turkcell’in 78.705 takipçisi var. Paylaşım konusunda Google Plus diğerlerine göre daha düzensiz kullanılıyor ve genel olarak Facebook’ta paylaşılan içerikler burada da paylaşılıyor. Ancak burada gelen yorumlara cevap verilmediğini görüyoruz.

Markaların Google Plus’ı aktif ve düzenli bir şekilde kullanmaları önemli çünkü buradaki paylaşımlar onları Google arama sonuçlarında daha öne çıkarıyor. Tabi ayrıca her geçen gün bu mecradaki kayıtlı kullanıcı sayısının da artması yadsınamayacak bir etken.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamız iletişim sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Okullarını Bitirmeden Hayata Atılan 10 Ünlü Milyarder

İyi bir okulu bitirmiş olmak önemli fakat diploma her zaman iyi bir kariyerin, başarılı bir iş hayatının garantisi olmayabiliyor. Günümüzün en zengin insanlarının bir kısmına baktığımızda ya okullarını yarıda bırakmış ya da akademik eğitime dahil bile olmamış olduklarını görüyoruz. Eğitimsizlikle yoksulluk arasında bir doğru orantı varken bu insanlar yetenekleri ve belki de yaver giden şanslarıyla birer istisna olmayı başarabilmişler. İşte okullarını bitirmemiş 10 dolar milyarderi:

1 – Bill Gates, Microsoft’un Kurucusu

Serveti: 90 Milyar Dolar                                                                                                                                                                                                                                                                         

İlk yazılımını 13 yaşında yazan Bill Gates, 1973 yılında girdiği Harvard Üniversitesi’inden 1975’te atıldı ve elindeki 100 dolarla Microsoft’u kurdu. Gates, 2007 yılında Harvard’dan Onur Madalyası aldı.

2 – Mark Zuckerberg, Facebook’un Kurucusu

Serveti: 73.1 Milyar Dolar

1984 doğumlu Zuckerberg, henüz Harvard’da bir öğrenciyken okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Siteyi kurmak için okulun veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg disiplin cezası aldı ve okuldan ayrıldı. 19 yaşında Facebook’u kurdu.

3 – Larry Ellison, Oracle’ın Kurucusu

Serveti: 58.8 Milyar Dolar

1944 yılında doğan Larry Ellison da Steve Jobs gibi evlatlık verilmiş bir çocuktu. Gençlik yıllarında kendisini evlat edinen annesinin vefatı sonrası, üniversiteyi bıraktı. 8 yıl boyunca farklı alanlarda farklı işler yapan Ellison, 1982’de Oracle Systems Corporation’ı kurdu.

4 – Li Ka-Shing, Cheung Kong Holdings Kurucusu

Serveti: 36.2 Milyar Dolar

Ka-Shing, 50’den fazla ülkede 310 bin çalışana sahip Cheung Kong’un sahibi. Henüz 15 yaşındayken babasını kaybettiği için ailesinin geçimini sağlamak durumunda kalır. Bir plastik atölyesinde çalışmaya başlayan Ka-Shing zamanla kendi fabrikasını kurmuş, sonrasında emlak sektörüne geçiş yaparak büyük bir servet elde etmiştir. Asya’nın en zengin insanı liseyi bitirememiş olmasına rağmen eğitime çok saygı duyduğunu söylüyor.

5 – Michael Dell, Dell’in Kurucusu

Serveti: 24.2 Milyar Dolar

Ailesinin doktor Michael’ın doktor olmasını istiyordu. Texas Üniversitesi’nde biyoloji okuyan Michael ise zamanını gazetelere verdiği reklamlar sayesinde bilgisayar satışı yaparak değerlendiriyordu. 1000 dolarlık bütçeyle kurduğu şirket büyümeye başlayınca, 18 yaşındayken kendi isteğiyle okulu bıraktı.

6 – Steve Jobs, Apple’ın Kurucusu

 

Serveti: 12 Milyar Dolar

Paul ve Clara Jobs çiftinin evlatlık çocukları olan Steve Jobs, 1972’de Oregon’daki Reed Üniversitesi’ne girdi ancak akademik hayattaki disipline uyum sağlayamadığından okulunu bıraktı ve kendi şirketi Apple’ı kurdu. Steve aynı zamanda Pixar animasyon şirketinin de sahibiydi.

7 – Jan Koum, Whatsapp’ın Kurucusu

Serveti: 9.8 Milyar Dolar

Koum, günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın kurucusu. Yahoo’da çalışmak için üniversiteyi bırakan Koum 9 yıllık çalışma hayatının ardından Whatsapp’ı kurdu. Whatsapp 2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alındı.

8 – Ralph Lauren, Polo’nun Kurucusu

Serveti: 8.2 Milyar Dolar

Ralph Lauren henüz lise yıllarındayken arkadaşlarına kravat satarak para kazanıyordu. Liseyi bitirdikten sonra Baruch College’a bir süre devam eden Lauren, orduya katılmak üzere okulu bıraktı. Ordudan ayrıldıktan sonraysa bir şirkette tasarımcı olarak çalışmaya başladı, tasarımları beğenilmeyince şirketten ayrılıp kendi şirketi olan Polo’yu kurdu.

9 – Steven Spielberg, Yönetmen-Yapımcı

Serveti: 6 Milyar Dolar

Henüz 16 yaşındayken ilk filmi Firelight ile adını duyuran Spielberg, bir çok film okulu tarafından düşük notları nedeniyle reddedilir. California State Üniversitesi’nde öğrenciyken, Universal Stüdyoları’ndan aldığı teklif üzerine okulu bırakır. Spielberg; E.T, Jaws, Jurassic Park, Schindler’in Listesi gibi popüler filmlerin yönetmenliğini yaptı.

10 – Jack Dorsey, Twitter’ın Kurucu Ortağı

Serveti: 3.1 Milyar Dolar

Aslında başarılı bir öğrenci olan Dorsey, New York Üniversitesi’nde okurken aklına gelen bir fikirle okulu bıraktı ve üç ortağıyla birlikte Twitter’ı kurdu. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

En Çok Konuşulan Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları, yükselen trendler olan “çekiliş” ve “iyilik hareketleri”ni etkin bir şekilde kullanmalarıyla ön plana çıkıyor.

Markaların müşterileriyle etkileşime geçmek, süren sohbetlere eş zamanlı katılarak marka algısına katkıda bulunmak ve diğer markalardan farklılaşmak için en çok kullandığı sosyal medya mecralarından biri de Twitter. Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı mizahi bir Tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri nezdinde paha biçilemez konumlara getirmeyi başarabiliyor ve markaların belirlediği Twitter stratejisi, kullanıcılar tarafından bolca konuşulma fırsatı yaratıyor.

Bu fırsatı 2017’de başarıyla kullanmış ve en fazla konuşulan olmayı başarmış 5 markayı sizler için mercek altına aldık. Bu markalar 2017’de hangi stratejiyi izledi ve hangi paylaşım alışkanlık ve eğilimlerini gösterdiler?

İşte 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları ve Twitter alışkanlıkları:

1-MadameCocoTR
2-AskidaNeVar
3-StarbucksTR
4-Turkcell
5-VodafoneTR

1- @MadameCocoTR

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markası olmayı başaran Madame Coco TR, Twitter’ı kullanıcılarla etkileşime geçerken etkin bir şekilde kullanıyor. Madame Coco TR’nin göze çarpan Twitter’ı kullanma eğilimi, çekilişler üzerine yoğunlaşıyor.

2)@askidanevar

Oğuzhan Canım adlı bir girişimcinin sosyal girişim projesi olan Askıda Ne Var, 2017’de Twitter’da en çok konuşulan ikinci marka olmayı başardı. Bu başarıyı iyilik hareketlerini teşvik etmesi ve yine iyilik amaçlı, öğrencilere ücretsiz sanat aktivitesi, yurtdışı stajı, eğitim gibi fırsatlar sunan çekilişlere yoğunlaşmasıyla kazanmışa benziyor.

3-@StarbucksTR

Starbucks Türkiye, Twitter’da takipçileriyle günün her anı etkileşime geçiyor dense yanlış olmaz. StarbucksTR, günün her anını gerçek zamanlı bir sohbet fırsatına dönüştürmesi ve kullanıcıları da sohbete dahil etmeye teşvik etmesiyle öne çıkıyor; pazar gününün mahmurluğunu, bir kahve Tweet’iyle ortadan kaldırmayı teklif ediyor. Mahmurluğa devam etmek isteyenler için ise kahve teklifi yine de geçerli.

4-@Turkcell

Turkcell, bir derya olan sohbet fırsatlarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bu fırsatları kullanıcılarla etkileşime çevirerek başarı elde eden Turkcell, gençlere yönelik şirket projelerini Twitter’da ön plana çıkararak farklılaşıyor. Buna ek olarak marka, kampanya ve indirimlerini de sık bir şekilde Twitter’dan duyuruyor. Turkcell haberlerinden geri kalmamak isteyen herkesi Twitter’da Turkcell’i takip etmeye teşvik ederek, 2017’nin en çok konuşulan markaları arasına girmeyi başaran marka, 2018’de de bu başarısını sürdürecek gibi.

5-@VodafoneTR

2017’nin en çok konuşulan markalarından biri de Vodafone Türkiye. Marka, Twitter’da gençlik projelerini duyurması ve takipçileriyle etkin iletişime geçmesiyle ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link