Turkcell Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” konulu araştırmamıza e-ticaret sektöründen sonra iletişim sektörüyle devam ediyoruz. İnceleyeceğimiz ilk marka ise ülkemizin lider GSM Operatörü Turkcell. Bakalım Turkcell bu liderliğini sosyal medyada da gösterebiliyor mu?

facebook

  • 2.553.756 beğeni
  • 20.264 hakkında konuşma

İncelememize ilk olarak Turkcell’in yapmış olduğu paylaşımlardan başlayalım. Markanın genel olarak günde en az 1 içerik paylaştığını görüyoruz. Bu sayı bazı günlerde 3’e 4’e çıkabiliyor. Bazen de 3 gün hiçbir içerik paylaşılmadığı oluyor. Bu çok sık yapılmayan bir şey olsa da içerik paylaşımı konusunda belli bir düzen olmadığını bize gösteriyor. Paylaşımların içeriğine baktığımızda ise doğal olarak önceliğin kampanyalarda olduğunu görüyoruz.

türkiye kumbarası

Kampanyaların dışında ise takipçilerle etkileşime girmek için kurgulanmış içeriklerin paylaşıldığını söyleyebiliriz. Bu içeriklerde takipçilere günlük hayatımızdaki iletişimle ilgili çeşitli sorular soruluyor. Gelen cevapların ve beğenilerin sayısına bakılırsa bunun etkileşim için oldukça yararlı olduğu bir gerçek. Bu markanın kullanıcılarıyla arasındaki bağın güçlenmesini, onların markayı sadece hizmet aldıkları ve karşılığında para ödedikleri bir mekanizma olarak görmemelerini sağlıyor.

hızlı arama

İkinci olarak Turkcell’in kullanıcılarına sunduğu hizmetleri Facebook uygulamalarıyla da desteklediğini görüyoruz. Facebook üzerinden Müşteri Hizmetleri uygulaması, Turkcell Cüzdan gibi uygulamalar bunlardan bazıları. Bu hizmetlerin Facebook gibi sosyal ağlardan da sağlanması markanın ulaşılırlığını artırıyor ve online dünyada çok vakit geçiren kullanıcıların da işini oldukça kolaylaştırıyor.

hizmetler

turkcell müFacebook’ta Turkcell’in dikkatimizi çeken paylaşımlarından biri İstanbul 2020 Olimpiyat Oyunlarına verdiği destek oldu. Özellikle uluslar arası müsabakalarda milli takımlarımızı hep destekleyen Turkcell’in bu spor organizasyonunda da en büyük sponsorlardan biri olacağı anlaşılıyor.

olimpiyat

Asıl dikkatimiz çeken şey ise şu oldu: dün gerçekleşen İran Depreminin hemen ardından yaptığı paylaşımda marka deprem bölgesinde olan müşterilerine acil ihtiyaçları için ücretsiz 50 dakika hediye etti. Bu durumu bazı takipçiler 50 dakikayı az bularak fırsatçılık olarak değerlendirirken bazıları da bu düşünce için markayı tebrik etti. Bu tarz bir krizi daha önce başka markalar da yaşamıştı. Bu durumu reklam olarak değerlendirip markanın samimi olmadığını iddia eden takipçiler hemen tepki gösterdi. Böyle hassas konularda insanların tepkilerini ölçmek oldukça zor oluyor. Bu yüzden böyle durumlarda markanın da sosyal medyayı çok dikkatli kullanması gerekiyor. Aksi takdirde böyle kampanyalar ve paylaşımlar büyük bir krize yol açabiliyor. Peki siz Turkcell’in deprem bölgesindeki insanlara yaptığı bu yardımı nasıl değerlendiriyorsunuz? 

turkcell deprem

deprem yorumlar

Sosyal medya kullanımında şikayet yönetiminin çok önemli olduğu bir gerçek. Turkcell’in şikayet yönetimi konusunda çözüm odaklı, kullanıcıyı oyalamayan bir strateji izlediğini görüyoruz. Şikayetlere ya da yorumlara verdiği tüm cevaplardan sonuna “Teşekkür ederiz” yazılması ise Turkcell’e özgü bir strateji. Turkcell’in şikayet yönetimi konusunda en büyük eksikliği ise şikayetlerin an be an takip edilmemesi. 3 saat boyunca cevaplanmayan şikayetlerin olması Turkcell gibi sektör lideri bir markanın imajına zarar veriyor.

şikayetler

cevapsız şikayetler 2

twitter

Twitter’da şimdiye kadar 2.633 tweet atan Turkcell’in 338.813 takipçisi bulunuyor. Markanın yöneticilerinin ve diğer hizmetler için açılan hesapların dahil olduğu 13 hesabı takip ediyor. Burada da günlük içerik paylaşımında belli bir düzen bulunmuyor. Bazen sadece 1 paylaşım yapılırken markanın özel etkinliklerinin olduğu zamanlarda bu sayı 17’ye kadar çıkabiliyor.

Paylaşımlarda genel olarak kampanyalar anlatılıyor. Bunun yanında Facebook’ta etkileşim sağlamak için sorulan sorular burada da soruluyor.

twitter sorular

Bu paylaşımlara ek olarak birçok markanın yaptığı gibi Twitter yarışmaları yapılıyor. Daha çok Turkcell’in sponsor olduğu organizasyonlara katılım için yapılan bu yarışmalarda kazananlara organizasyon bileti hediye ediliyor.

turkcell yarışmaBuna ek olarak Turkcell diğer markalar gibi hakkında atılan tweetleri RT yapmıyor. RT yapılan tweetler sadece markanın yöneticilerinin markayla ilgili tweetleri ve Turkcell’in diğer hizmetleri için açılan Twitter hesaplarından atılan tweetler. Öte yandan Turkcell resmi Twitter hesabında genel olarak gelen tweetlere cevap vermiyor. Bu işi daha çok Turkcell Müşteri Hizmetleri olarak açılmış olan Twitter hesabına bırakmış görünüyor. Şikayetlerin oldukça fazla olduğu bir kategoride bu strateji çok mantıklı. Çünkü resmi hesabın şikayet tweetleriyle ya da takipçi yorumlarıyla dolması bu hesabın etkili kullanılamamasına yol açar.

müşteri hizmetleri

Turkcell’in de birçok markanın yaptığı gibi gelen şikayetlere karşı direkt mesaj yoluyla takipçileriyle iletişime geçmeyi tercih ettiğini  görüyoruz. Ayrıca Facebook’un tersine burada şikayetlerin an be an kontrol edildiğini söyleyebiliriz. Alınan irtibat numaralarının da boşa alınmadığını gerçekten şikayetin takibinin yapıldığını da aşağıdaki tweetten anlıyoruz. Bu açıdan Turkcell’in Twitter’da şikayet yönetimini başarılı bir şekilde yaptığını söylemek mümkün.

şikayet cevap

pinterest

pinterestPinterest’te 10 board’ı 90 pin’i bulunan Turkcell 441 takipçiye sahip. Yaklaşık 1 yıl önce Pinterest’te açılan ilk teknoloji mağazası diyerek Turkcell Timterest isimli bir konsept oluşturan Turkcell daha sonraları Pinterest’i biraz boşlamış gibi görünüyor. Pinterest hesabında yalnızca magaza.turkcell.com.tr deki cep telefonlarının fotoğrafları bulunan Turkcell en son paylaşımı 6 ay kadar önce yapmış. Ayrıca Pinterest’te Gnctrkcll adına da bir hesap açılmış ancak herhangi bir paylaşımda bulunulmamış. Buna rağmen bu hesap 82 takipçiye sahip. Kategorisi itibariyle Pinterest’in yapısına çok uygun olmasa da Turkcell’in bu mecraya da ağırlık vermesi gerekiyor. Lider bir markanın tüm mecralarda lider olması gerekir ki zihinlerdeki marka imajı zedelenmesin.

timterestgoogleplusGoogle+

Turkcell’in diğer sosyal ağlar kadar olmasa da Google Plus’ı da aktif kullandığını görüyoruz. Burada Turkcell’in 78.705 takipçisi var. Paylaşım konusunda Google Plus diğerlerine göre daha düzensiz kullanılıyor ve genel olarak Facebook’ta paylaşılan içerikler burada da paylaşılıyor. Ancak burada gelen yorumlara cevap verilmediğini görüyoruz.

Markaların Google Plus’ı aktif ve düzenli bir şekilde kullanmaları önemli çünkü buradaki paylaşımlar onları Google arama sonuçlarında daha öne çıkarıyor. Tabi ayrıca her geçen gün bu mecradaki kayıtlı kullanıcı sayısının da artması yadsınamayacak bir etken.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamız iletişim sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En Değerli Markaları Listesinde Teknoloji Hakimiyeti

  • Brand Finance marka değeri raporunda tepelerde hakimiyeti teknoloji markaları kuruyor. Ancak Apple ve Google gibi devleri yıkıp listede ilk sıralara yerleşen ise 150.8 milyar dolar marka değeri ile teknoloji ve e-ticareti harmanlayan Amazon oldu.
  • Ülke bazında Çin’in büyümesi dikkat çekerken, marka gücü konusunda ise çoğunluk hissesi 21st Century Fox’a satılmış olsa da 92.3 puan ile Disney öne çıkıyor.
  • İlgili yazı; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Teknoloji ve e-ticaret günümüzün marka değeri listesinde çok şey değiştirdi. Brand Finance tarafından hazırlanan Global 500 2018 raporunun çıktıları ise her markanın ders çıkarabileceği nitelikte. Gelin ilk 10’da yer alan markalara hep beraber göz atalım;

Bu yıl teknoloji devleri Apple ve Google’ı geride bırakarak birinciliğin sahibi Amazon oldu. Öyle ki e-ticaret devinin marka değeri %42’lik bir artış göstererek 150.8 milyar dolarlara ulaştı. Hem piyasa değeri hem de ciro bakımından dünyanın en büyük internet girişimi olan Amazon artık sadece online bir perakendeci olmaktan uzak, çünkü aynı zamanda hem bulut altyapısı hem de elektronik üreticisi rollerini de üstleniyor. Çünkü Amazon hem yeni sektör hem de coğrafyalara doğru da emin adımlarla büyüyor.

İkincilik tahtında geçen yıla göre %27.2’lik bir düşüşle, 146.3 milyar dolarlık marka değeri ile Apple yer alıyor. Markanın amiral gemisi iPhone’lar cironun üçte ikilik bir kısmını sağlarken, 29 milyon dolarlık satışı ile iPhone X’lerin beklentiyi karşılayamadığı görülüyor.

Listede üçüncü sırada %10’luk düşüş ile 120.9 milyar dolar marka değeri Google yer alıyor. İnternet aramaları, bulut ve mobil teknolojilerde lider olsa da Apple gibi belirli bir sektöre odaklanıyor olması markanın tüm potansiyelini açığa çıkaramamasına neden oluyor olabilir.  Google her ne kadar sürücüsüz araçlara yatırım ile bu döngüden çıkmaya çalışsa da şimdilik Amazon’un yeni yatırımlarının gölgesinde kalmaya mahkum.

Dijital çağın aslında bugünümüz  olduğunun altını çizen Brand Finance, ilk defa Global 500 listesinin ilk 5 sırasında sadece teknoloji markalarının bulunduğunu belirtiyor. Listede 4. sırada 92.3 milyar dolar ile Samsung yer alırken, 5. Sırada yer alan Facebook’un marka değeri 89.7 milyar dolar görülüyor.

Bununla beraber Google’ın satın almış olduğu Youtube ise marka değerini neredeyse ikiye katlayarak 42. Sırada 25.9 milyar dolar ile yer alırken, Çinli teknoloji markaları da marka değerlerini artırma trendinde ilerliyor. Çin’in küresel marka değeri 2008’den bu yana %3’den %15’lere yükselirken 2018’de marka değerini 911.5 milyar dolar olarak görüyoruz. Bununla beraber 2018’in en hızlı büyüyen markalarının da Çin’den geldiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Bölgelere göre öne çıkan markalara göz attığımızda 8.4 milyar dolar ile Latin Amerika’nın en değerli markasının bu sene Meksika’dan Pemex olduğunu, Avrupa’nın en değerli markası olarak 43.9 milyar dolar değerleme ile listede 15.sırada yer alan Mercedes Benz’i görüyoruz. Mercedes Benz’in değerini artıran ise takip ettiği pazarlama stratejisi ile genç hedef kitleye daha fazla hitap etmeye başlaması olarak görülüyor.

Orta Doğu’da ise dijital inovasyona artık eskisinden daha fazla önem veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin telekomünikasyon markası Etisalat 7.7 milyar dolar değerleme ile yer alırken, Asya’nın en değerli markası Samsung listede daha önce bahsettiğimiz gibi 4.sıradan kendine yer buluyor.

Türkiye’nin en değerli markası ise 2.42 milyar dolar ile Türk Hava Yolları, ikinci en değerli marka ise 1.97 milyar dolar ile Turkcell iken, Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27.2 milyar dolar değerinde. Ancak, İsveç’in en değerli markası olan listede yer bulan Ikea ise tek başına 24.4 milyar dolar marka değerine sahip. Türkiye’nin en değerli markaları ile ilgili yazdığımız “En Değerli 100 Türk Markası, Bir Starbucks Etmiyor” yazısına buradan ulaşıp daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Avusturya’nın en değerli markası olan medya ve telekomünikasyon şirketi Telstra’nın değeri ise 12.4 milyar dolar olarak belirlenmiş.

En güçlü markalar endeksini incelediğimizde 92.3lük puanı ile zirvede Disney’i görüyoruz. Her ne kadar yakın zamanda çoğunluk hisseleri 21st. Century Fox tarafından satın alınmış olsa da dünyada daha fazla kitleye ulaşabilmek için Disney sürekli markayı geliştirmek adına yatırımlar yapıyor.

En güçlü markalar endeksinde ilk 5’te ise Disney’den sonra sırayla Visa, Ferrari, Neutrogena, Facebook ve Lego yer alıyor.

Daha fazla detay için raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Gaf

  • Her ne kadar sosyal medya, markalar için son derece önemli bir mecra olsa da, aynı zamanda büyük bir risk barındırıyor. Bu zamana dek tek bir sosyal medya paylaşımı yüzünden birçok markanın başı ağrıdı.
  • Son yıllarda birçok marka sosyal medyada çeşitli gaflara imza attı, ancak bazı markaların yaptığı gaflar diğerlerini gölgede bırakır nitelikteydi.
  • İlgili Yazı: Sosyal Medyanın Gücü: Peugeot Türkiye, Tepkilerden Sonra Ekşi Sözlük’te Açıklama Yaptı

Son yıllarda sosyal medya, markalar için önemli bir pazarlama aracı haline gelse de, bu mecrada herhangi bir paylaşım yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira düşüncesiz ya da dikkatsiz bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı bir paylaşım, koca bir markanın imajının zedelenmesine neden olabiliyor. Bu zamana kadar yaşanan bu tarzlar olaylarda, birçok markanın sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulduğuna ve marka açısından telafisi zor durumların yaşandığına şahit olduk. ABD merkezli iş dergisi Forbes, bazı büyük markaların sosyal medyada yaptıkları en büyük gafları derledi.

Delta

Amerikan hava yolu şirketi Delta, ABD ve Gana arasında gerçekleşen bir Dünya Kupası maçından kısa bir süre sonra iki takımı da kutlayan, bir zürafa ve Özgürlük Heykeli’nin yer aldığı görseller paylaştı. Ancak bir problem vardı: Gana’da zürafa yoktu. Hem ABD hem de Gana vatandaşları, bu paylaşımın ne kadar cahilce yapıldığına dikkat çekti. Bunun üzerine Delta, yapılan bu paylaşımdan ötürü özür diledi.

J.P. Morgan

ABD merkezli, çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetleri şirketi J.P. Morgan, #AskJPM (JPM’e Sor) şeklinde bir etiketle takipçilerinde sorular alarak iyi bir şey yapmayı amaçlıyordu. Ancak bununla ilgili büyük bir sorun vardı: dünya finans piyasalarını manipüle etmeye ve cezai araştırmaları sonuçlandırmaya yönelik olarak yaptığı son kamu denetimi. İnsanlar, J.P. Morgan’ın hedeflediği yol ile ilgili kibar ve anlayışlı sorular sormak için bu etiketi kullanmak yerine, şirketi sorguya çekmeye ve iş uygulamalarını eleştirmeye başladılar. Bunun üzerine #AskJPM etiketi trendlere girdi, ancak J.P. Morgan’ın istediği gibi pozitif şekilde değil.

The Home Depot

Ev dekorasyonu ürünleri satan ABD merkezli perakende şirketi The Home Depot, 2013 yılında iki Afro-Amerikalı’nın yanında goril kostümü giymiş bir adamı gösteren bir görsel paylaştı. Bunu paylaşan sosyal medya sorumlusu, muhtemelen bunu zararsız bir şaka olarak görmüştü, ancak görselde bariz bir ırkçı altyazı vardı ve kullanıcılar bu paylaşımdan rahatsız oldular. Öyle ki, insanların öfkesinin dinmesi haftalar aldı.

US Airways

Kızgın bir müşteri, Twitter üzerinden US Airways’e bir şikayet iletti. Hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışan bir sosyal medya çalışanı da daha önce şirkete tweet olarak gönderilmiş pornografik bir görüntü içeren bir tweet’i yanlışlıkla cevap olarak gönderdi. Daha sonra bu tweet hızlı bir şekilde silinse de, birçok US Airways takipçisi, içerik akışlarında bu rahatsız edici görüntüyü gördü.

Microsoft

Microsoft, 2016 yılının mart ayında temel bir Twitter kullanıcı hesabı olarak görev yapması ve insanlarla konuşması için “Tay” ismini verdiği yapay zeka sohbet botunu faaliyet geçirmişti. Tay, insanlarla yaptığı konuşmalardan sosyal medya topluluğunda güçlü bir katılımcı olmanın ve sohbet etmenin nasıl olduğunu öğrenecekti.

Ne yazık ki, bazı kötü amaçlı kullanıcılar, bu durumu kısa bir süre içinde farkettiler ve Tay ile ırkçı, cahil, hatta acımasız hale gelmesi için onu kandıracak şekillerde konuşmaya başladılar. Tay, yalnızca bir gün içerisinde “Bir duvar inşa edeceğiz ve Meksika bunun bedelini ödeyecek.” şeklinde tweet’ler atmaya başladı. Bunun sonucunda Microsoft, programı iptal etmek zorunda kaldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link