Türk Telekom Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell’den sonra Türk Telekom ile devam ediyoruz. Türk Telekom kullanıcıları tarafından en çok eleştirilen markalardan biri. Müşteri memnuniyeti oldukça düşük. Bakalım böyle zor bir marka sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

134.024 beğeni

4.662 hakkında konuşma

Türk Telekom Facebook’taki hesabını 19 Aralık 2012’de açmış. Yani sadece 4 ay önce. Bu hesaptan önce başka bir hesap mı kullanılıyordu bilmiyorum. Ama eğer bu Türk Telekom’un ilk Facebook hesabıysa ve gerçekten Türk Telekom Facebook’a yalnızca 4 ay önce katıldıysa teknoloji ve yenilikçilik konusunda ciddi çelişkiler var demektir. Türkiye gibi büyük bir pazarda neredeyse tekel konumda olan bir iletişim markasının en çok kullanıcısı olan sosyal ağa bu kadar geç girmiş olması en başta markanın vaat ettiği hizmetlerle çelişiyor. Kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını bu sosyal ağı kullanırken markanın bu mecraya bu kadar geçmiş olması hayret verici.

facebooka katıldı

Geçelim markanın Facebook’u nasıl kullandığına… Marka Facebook’ta günde en fazla 3 içerik paylaşıyor. Bu sayı genelde 2 oluyor hatta bazı günler hiç içerik paylaşılmadığı da oluyor. İçeriklerde genellikle kampanyaların duyuralı yer alıyor. Bunun yanında sponsor olan etkinliklerin duyuruları, takipçilere iletişim ile ilgili küçük sorularda olabiliyor. Ancak burada dikkat çeken şu ki; Türk Telekom marka kimliğiyle alakalı veya alakasız birçok başka markayla anlaşma yapmış. Bu kadar promosyon ürünün satışı açısından yararlı olabilir belki ama uzun vadede markanın zararına olacaktır. Tüketiciye ürünün ya da hizmetin yanında sürekli bir şeyler vermek ya da durmadan indirim yapmak tüketici zihninde markanın promosyonla özdeşleşmesine, promosyon kesildiğinde tüketicinin markayı satın almak istememesine yol açabilir. Bunun en güzel örneği Pepsi’dir.

facebook kampanya

facebook kampanya4

facebook kampanya2

facebook kampanya3

Türk Telekom’un Facebook sayfasında diğer bir dikkatimizi çeken şey ise duvarın takipçi yorumlarına kapalı olması oldu. Şimdiye kadar incelediğimiz markaların hiçbirinin Facebook duvarı takipçilere kapalı değildi. Kategorisi itibariyle çok fazla şikayet alan bir marka olabilir Türk Telekom ancak ne olursa olsun şeffaflığını korumalı ve takipçilerine söz hakkı tanımalı. Onlardan gelen şikayetlere sosyal medya üzerinden de yapıcı çözümler getirebilmeli. Duvarı kapatmak yalnızca bir sorundan kaçma politikası olabilir. Ayrıca paylaşımların altına gelen yorumlara da marka tarafından herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu da büyük bir marka için çok büyük bir hatadır. Siz kullanıcılarınızı hiçe sayarsanız onlarda ellerine geçen ilk fırsatta sizi hiçe sayarlar. Malum sadece Cem Yılmaz’ı reklama çıkarıp “Türkiye’ye fiber interneti getirdik, dünyanın en hızlı interneti” demekle büyük marka olunmuyor. Tüketicinizi dinlediğiniz, ona söz hakkı verdiğiniz ve sorunlarına dürüstçe çözüm arayışı içinde olduğunuzda ancak marka algınızı ve imajınızı düzeltebilirsiniz. Aksi takdirde tüm dünyayı fiber internetle donatsanız da sevilmeyen ama mecbur olunduğu için kullanılan marka olmaktan öteye gidemezsiniz.

twitter

Twitter’da Türk Telekom 2 farklı hesap kullanıyor. Biri markanın genel hesabı. Bu hesaptan şimdiye kadar 1.066 tweet atılmış. 46 hesap takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 12.201. Burada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynısı paylaşılıyor. Yani bu mecrada da içerik paylaşım stratejisi aynı. Günde en fazla 3 içerik paylaşılıyor. Kullanıcılardan gelen tweetlere herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu iş daha çok diğer hesaba bırakılmış. Bu hesap Türk Telekom Destek isminde. Bu hesaptan 8.853 tweet atılmış. 5.721 kişi takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 5.820. Burada gelen şikayetlere çözüm aranıyor. Çözüm arama yöntemi de neredeyse tüm markaların yaptığı gibi “iletişime geçmek için irtibat numarası isteme” taktiği. Ancak Türk Telekom’un bu taktiği de etkili bir şekilde kullanamadığını görüyoruz. Bu iş resmen kopyala yapıştıra dönmüş durumda. Alakasız bir tweete de aynı cevap verilebiliyor örneğin.

facebook kopyala yapıştır

turkcell destek twitter3

turkcell destek twitter1

turkcell destek twitter2

turkcell destek twitter

Türk Telekom gibi bir markanın şikayet yönetimini iyi yapması gerek. Ancak gelen tweetlerden anlaşılıyor ki bu doğru bir biçimde yapılamıyor.

pinterest

Pinterest’te Türk Telekom tarafından bir hesap oluşturulmuş ancak herhangi bir şekilde içerik girilmemiş. Buna rağmen bir gün bir şeyler paylaşılır umuduyla markayı takip eden 9 kişi var. Tabi bu kişiler markanın çalışanları değillerse.

pinterest

Pinterest sosyal ağların yükselen değerlerinden. Bu yüzden bu mecrayı da ihmal etmemek markaların yararına olacaktır.

googleplus

Google Plus’ta Türk Telekom’a ait herhangi bir hesap bulunmuyor. Araştırmamızda neredeyse tüm markalar için söylediğimiz bir şey var ve bunu Türk Telekom için de tekrarlamak zorundayız: Plus markalar için Google’da üst sıralara çıkmada önemli ve ayrıca Google’ın oynadığı sert oyunla gün geçtikçe gelişiyor. Bu yüzden markaların bu mecrayı da etkin biçimde kullanmaları gerekiyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamız iletişim sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link