Türk Telekom Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell’den sonra Türk Telekom ile devam ediyoruz. Türk Telekom kullanıcıları tarafından en çok eleştirilen markalardan biri. Müşteri memnuniyeti oldukça düşük. Bakalım böyle zor bir marka sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

134.024 beğeni

4.662 hakkında konuşma

Türk Telekom Facebook’taki hesabını 19 Aralık 2012’de açmış. Yani sadece 4 ay önce. Bu hesaptan önce başka bir hesap mı kullanılıyordu bilmiyorum. Ama eğer bu Türk Telekom’un ilk Facebook hesabıysa ve gerçekten Türk Telekom Facebook’a yalnızca 4 ay önce katıldıysa teknoloji ve yenilikçilik konusunda ciddi çelişkiler var demektir. Türkiye gibi büyük bir pazarda neredeyse tekel konumda olan bir iletişim markasının en çok kullanıcısı olan sosyal ağa bu kadar geç girmiş olması en başta markanın vaat ettiği hizmetlerle çelişiyor. Kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını bu sosyal ağı kullanırken markanın bu mecraya bu kadar geçmiş olması hayret verici.

facebooka katıldı

Geçelim markanın Facebook’u nasıl kullandığına… Marka Facebook’ta günde en fazla 3 içerik paylaşıyor. Bu sayı genelde 2 oluyor hatta bazı günler hiç içerik paylaşılmadığı da oluyor. İçeriklerde genellikle kampanyaların duyuralı yer alıyor. Bunun yanında sponsor olan etkinliklerin duyuruları, takipçilere iletişim ile ilgili küçük sorularda olabiliyor. Ancak burada dikkat çeken şu ki; Türk Telekom marka kimliğiyle alakalı veya alakasız birçok başka markayla anlaşma yapmış. Bu kadar promosyon ürünün satışı açısından yararlı olabilir belki ama uzun vadede markanın zararına olacaktır. Tüketiciye ürünün ya da hizmetin yanında sürekli bir şeyler vermek ya da durmadan indirim yapmak tüketici zihninde markanın promosyonla özdeşleşmesine, promosyon kesildiğinde tüketicinin markayı satın almak istememesine yol açabilir. Bunun en güzel örneği Pepsi’dir.

facebook kampanya

facebook kampanya4

facebook kampanya2

facebook kampanya3

Türk Telekom’un Facebook sayfasında diğer bir dikkatimizi çeken şey ise duvarın takipçi yorumlarına kapalı olması oldu. Şimdiye kadar incelediğimiz markaların hiçbirinin Facebook duvarı takipçilere kapalı değildi. Kategorisi itibariyle çok fazla şikayet alan bir marka olabilir Türk Telekom ancak ne olursa olsun şeffaflığını korumalı ve takipçilerine söz hakkı tanımalı. Onlardan gelen şikayetlere sosyal medya üzerinden de yapıcı çözümler getirebilmeli. Duvarı kapatmak yalnızca bir sorundan kaçma politikası olabilir. Ayrıca paylaşımların altına gelen yorumlara da marka tarafından herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu da büyük bir marka için çok büyük bir hatadır. Siz kullanıcılarınızı hiçe sayarsanız onlarda ellerine geçen ilk fırsatta sizi hiçe sayarlar. Malum sadece Cem Yılmaz’ı reklama çıkarıp “Türkiye’ye fiber interneti getirdik, dünyanın en hızlı interneti” demekle büyük marka olunmuyor. Tüketicinizi dinlediğiniz, ona söz hakkı verdiğiniz ve sorunlarına dürüstçe çözüm arayışı içinde olduğunuzda ancak marka algınızı ve imajınızı düzeltebilirsiniz. Aksi takdirde tüm dünyayı fiber internetle donatsanız da sevilmeyen ama mecbur olunduğu için kullanılan marka olmaktan öteye gidemezsiniz.

twitter

Twitter’da Türk Telekom 2 farklı hesap kullanıyor. Biri markanın genel hesabı. Bu hesaptan şimdiye kadar 1.066 tweet atılmış. 46 hesap takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 12.201. Burada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynısı paylaşılıyor. Yani bu mecrada da içerik paylaşım stratejisi aynı. Günde en fazla 3 içerik paylaşılıyor. Kullanıcılardan gelen tweetlere herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu iş daha çok diğer hesaba bırakılmış. Bu hesap Türk Telekom Destek isminde. Bu hesaptan 8.853 tweet atılmış. 5.721 kişi takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 5.820. Burada gelen şikayetlere çözüm aranıyor. Çözüm arama yöntemi de neredeyse tüm markaların yaptığı gibi “iletişime geçmek için irtibat numarası isteme” taktiği. Ancak Türk Telekom’un bu taktiği de etkili bir şekilde kullanamadığını görüyoruz. Bu iş resmen kopyala yapıştıra dönmüş durumda. Alakasız bir tweete de aynı cevap verilebiliyor örneğin.

facebook kopyala yapıştır

turkcell destek twitter3

turkcell destek twitter1

turkcell destek twitter2

turkcell destek twitter

Türk Telekom gibi bir markanın şikayet yönetimini iyi yapması gerek. Ancak gelen tweetlerden anlaşılıyor ki bu doğru bir biçimde yapılamıyor.

pinterest

Pinterest’te Türk Telekom tarafından bir hesap oluşturulmuş ancak herhangi bir şekilde içerik girilmemiş. Buna rağmen bir gün bir şeyler paylaşılır umuduyla markayı takip eden 9 kişi var. Tabi bu kişiler markanın çalışanları değillerse.

pinterest

Pinterest sosyal ağların yükselen değerlerinden. Bu yüzden bu mecrayı da ihmal etmemek markaların yararına olacaktır.

googleplus

Google Plus’ta Türk Telekom’a ait herhangi bir hesap bulunmuyor. Araştırmamızda neredeyse tüm markalar için söylediğimiz bir şey var ve bunu Türk Telekom için de tekrarlamak zorundayız: Plus markalar için Google’da üst sıralara çıkmada önemli ve ayrıca Google’ın oynadığı sert oyunla gün geçtikçe gelişiyor. Bu yüzden markaların bu mecrayı da etkin biçimde kullanmaları gerekiyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamız iletişim sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Brand Finance 11’inci kez Türkiye’nin en değerli markalarını açıkladı. Bu yıl Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları oldu.

Listede ilk sırayı 2 milyar 42 milyon dolarlık marka değeriyle THY alırken, onu 1 milyar 907 milyon dolarlık marka değeriyle geçen yılın şampiyonu Türk Telekom takip etti.

En değerli 100 markanın toplam değeri 27,5 milyar dolar

Çalışmaya göre, Türkiye’nin en değerli yüz markasının toplam değeri 27,5 milyar dolar oldu. Listeye bu yıl muhtelif iş kollarından 6 yeni marka dahil olurken, Kütahya Porselen 87, Çelebi Hava Servisi 93, Ray Sigorta 96, Karel Elektronik 97, Ege Profil 98, Lokman Hekim 100. sıradan listeye girdi. İlk 100’de yer alan markaların değerlerinde en yüksek artış yüzde 91 ile ASELSAN’da oldu. Şirket bu artışla 34. sıradan 28. sıraya yükseldi. Söz konusu dönemde marka değerinde en yüksek düşüş ise yüzde 53 ile Karsan Otomotiv’de oldu. Şirket bu düşüşle 56. sıradan 75. sıraya geriledi.

Futbol kulüpleri arasında Beşiktaş birinci

Dünyanın en değerli 50 futbol kulübü listesine giremeyen Türk kulüplerine bakıldığında ülke sıralamasında Beşiktaş 121 milyon dolarlık marka değeri ile ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin en değerli markaları arasında 40. sırada bulunan Beşiktaş’ı, 102 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe, 74 milyon dolar ile Galatasaray, 33 milyon dolar ile Trabzonspor izledi.

Brand Finance’ın çalışmasına göre Türkiye’nin en değerli markaları şöyle:

 1. Türk Hava Yolları — Marka Değeri: 2 milyar 42 milyon dolar.
 2. Türk Telekom — Marka Değeri: 1 milyar 907 milyon dolar.
 3. Turkcell — Marka Değeri: 1 milyar 841 milyon dolar.
 4.  Akbank — Marka Değeri: 1 milyar 659 milyon dolar.
 5. Garanti Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 584 milyon dolar.
 6. Ziraat Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 432 milyon dolar.
 7. İş Bankası — Marka Değeri: 1 milyar 334 milyon dolar.
 8. Arçelik — Marka Değeri: 1 milyar 238 milyon dolar.
 9. Yapı Kredi — Marka Değeri: 937 milyon dolar.
 10. Ford Otosan — Marka Değeri: 878 milyon dolar.
 11. Halkbank — Marka Değeri: 757 milyon dolar.
 12. Migros — Marka Değeri: 638 milyon dolar.
 13. VakıfBank — Marka Değeri: 622 milyon dolar.
 14. Ülker Bisküvi — Marka Değeri: 616 milyon dolar.
 15. Bim — Marka Değeri: 584 milyon dolar.
 16. Bsh — Marka Değeri: 539 milyon dolar.
 17. Tofaş — Marka Değeri: 445 milyon dolar.
 18. Vestel — Marka Değeri: 441 milyon dolar.
 19. Anadolu Efes — Marka Değeri: 402 milyon dolar.
 20. Opet — Marka Değeri: 365 milyon dolar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link