Türk Telekom Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamıza iletişim sektöründe Turkcell’den sonra Türk Telekom ile devam ediyoruz. Türk Telekom kullanıcıları tarafından en çok eleştirilen markalardan biri. Müşteri memnuniyeti oldukça düşük. Bakalım böyle zor bir marka sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

134.024 beğeni

4.662 hakkında konuşma

Türk Telekom Facebook’taki hesabını 19 Aralık 2012’de açmış. Yani sadece 4 ay önce. Bu hesaptan önce başka bir hesap mı kullanılıyordu bilmiyorum. Ama eğer bu Türk Telekom’un ilk Facebook hesabıysa ve gerçekten Türk Telekom Facebook’a yalnızca 4 ay önce katıldıysa teknoloji ve yenilikçilik konusunda ciddi çelişkiler var demektir. Türkiye gibi büyük bir pazarda neredeyse tekel konumda olan bir iletişim markasının en çok kullanıcısı olan sosyal ağa bu kadar geç girmiş olması en başta markanın vaat ettiği hizmetlerle çelişiyor. Kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını bu sosyal ağı kullanırken markanın bu mecraya bu kadar geçmiş olması hayret verici.

facebooka katıldı

Geçelim markanın Facebook’u nasıl kullandığına… Marka Facebook’ta günde en fazla 3 içerik paylaşıyor. Bu sayı genelde 2 oluyor hatta bazı günler hiç içerik paylaşılmadığı da oluyor. İçeriklerde genellikle kampanyaların duyuralı yer alıyor. Bunun yanında sponsor olan etkinliklerin duyuruları, takipçilere iletişim ile ilgili küçük sorularda olabiliyor. Ancak burada dikkat çeken şu ki; Türk Telekom marka kimliğiyle alakalı veya alakasız birçok başka markayla anlaşma yapmış. Bu kadar promosyon ürünün satışı açısından yararlı olabilir belki ama uzun vadede markanın zararına olacaktır. Tüketiciye ürünün ya da hizmetin yanında sürekli bir şeyler vermek ya da durmadan indirim yapmak tüketici zihninde markanın promosyonla özdeşleşmesine, promosyon kesildiğinde tüketicinin markayı satın almak istememesine yol açabilir. Bunun en güzel örneği Pepsi’dir.

facebook kampanya

facebook kampanya4

facebook kampanya2

facebook kampanya3

Türk Telekom’un Facebook sayfasında diğer bir dikkatimizi çeken şey ise duvarın takipçi yorumlarına kapalı olması oldu. Şimdiye kadar incelediğimiz markaların hiçbirinin Facebook duvarı takipçilere kapalı değildi. Kategorisi itibariyle çok fazla şikayet alan bir marka olabilir Türk Telekom ancak ne olursa olsun şeffaflığını korumalı ve takipçilerine söz hakkı tanımalı. Onlardan gelen şikayetlere sosyal medya üzerinden de yapıcı çözümler getirebilmeli. Duvarı kapatmak yalnızca bir sorundan kaçma politikası olabilir. Ayrıca paylaşımların altına gelen yorumlara da marka tarafından herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu da büyük bir marka için çok büyük bir hatadır. Siz kullanıcılarınızı hiçe sayarsanız onlarda ellerine geçen ilk fırsatta sizi hiçe sayarlar. Malum sadece Cem Yılmaz’ı reklama çıkarıp “Türkiye’ye fiber interneti getirdik, dünyanın en hızlı interneti” demekle büyük marka olunmuyor. Tüketicinizi dinlediğiniz, ona söz hakkı verdiğiniz ve sorunlarına dürüstçe çözüm arayışı içinde olduğunuzda ancak marka algınızı ve imajınızı düzeltebilirsiniz. Aksi takdirde tüm dünyayı fiber internetle donatsanız da sevilmeyen ama mecbur olunduğu için kullanılan marka olmaktan öteye gidemezsiniz.

twitter

Twitter’da Türk Telekom 2 farklı hesap kullanıyor. Biri markanın genel hesabı. Bu hesaptan şimdiye kadar 1.066 tweet atılmış. 46 hesap takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 12.201. Burada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynısı paylaşılıyor. Yani bu mecrada da içerik paylaşım stratejisi aynı. Günde en fazla 3 içerik paylaşılıyor. Kullanıcılardan gelen tweetlere herhangi bir şekilde cevap verilmiyor. Bu iş daha çok diğer hesaba bırakılmış. Bu hesap Türk Telekom Destek isminde. Bu hesaptan 8.853 tweet atılmış. 5.721 kişi takip ediliyor ve markanın takipçi sayısı 5.820. Burada gelen şikayetlere çözüm aranıyor. Çözüm arama yöntemi de neredeyse tüm markaların yaptığı gibi “iletişime geçmek için irtibat numarası isteme” taktiği. Ancak Türk Telekom’un bu taktiği de etkili bir şekilde kullanamadığını görüyoruz. Bu iş resmen kopyala yapıştıra dönmüş durumda. Alakasız bir tweete de aynı cevap verilebiliyor örneğin.

facebook kopyala yapıştır

turkcell destek twitter3

turkcell destek twitter1

turkcell destek twitter2

turkcell destek twitter

Türk Telekom gibi bir markanın şikayet yönetimini iyi yapması gerek. Ancak gelen tweetlerden anlaşılıyor ki bu doğru bir biçimde yapılamıyor.

pinterest

Pinterest’te Türk Telekom tarafından bir hesap oluşturulmuş ancak herhangi bir şekilde içerik girilmemiş. Buna rağmen bir gün bir şeyler paylaşılır umuduyla markayı takip eden 9 kişi var. Tabi bu kişiler markanın çalışanları değillerse.

pinterest

Pinterest sosyal ağların yükselen değerlerinden. Bu yüzden bu mecrayı da ihmal etmemek markaların yararına olacaktır.

googleplus

Google Plus’ta Türk Telekom’a ait herhangi bir hesap bulunmuyor. Araştırmamızda neredeyse tüm markalar için söylediğimiz bir şey var ve bunu Türk Telekom için de tekrarlamak zorundayız: Plus markalar için Google’da üst sıralara çıkmada önemli ve ayrıca Google’ın oynadığı sert oyunla gün geçtikçe gelişiyor. Bu yüzden markaların bu mecrayı da etkin biçimde kullanmaları gerekiyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” araştırmamız iletişim sektöründeki diğer markalarla devam edecek.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link