BlogKısa bir süre önce 1.1 milyar dolara Yahoo tarafından satın alınan Tumblr’ın aylık tekil ziyaretçi sayısı 225 milyonu geçerken, her gün 125 milyon kez görüntülenen site markalar için ne derece cezbedici?

Bu  soruya yanıt vermek için birkaç istatistiğe bakmamız yeterli. Öncelikle geçtiğimiz aylarda ABD’de  100’den fazla sektördeki 10.600 şirkete yapılan araştırmada, şirketlerin sadece 2400’ünün Tumblr’da isim olarak var olduğu gün yüzüne çıktı. Basit bir oranlama yaptığımızda kullanım oranının %25’in altında kaldığını görüyoruz ki bu oran Tumblr’ın kalesi olan ABD için son derece düşük bir rakam.  Ek olarak bu 2400 markanın da 600’ünün hiç bir paylaşımda bulunmadığı da ortaya çıktı. Yani net kullanım oranı %20’ye bile ulaşmıyor.

ABD’de %20’yi bile bulmayan Tumblr kullanımının Türkiye’deki rakamları henüz belli değil. Ancak Tumblr’ın Türkiye’de çok da iyi bir seviyede kullanılmadığını göz önünde bulundurursak şirketlerimizin çok büyük bir kısmının bu siteye rağbet göstermediğini de anlayabiliriz.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]Peki neden her gün milyonlarca kişi tarafından görüntülenen bir sosyal ağın şirketler tarafından kullanım oranı düşük?[/colored_box]

Yanıt aslında çok basit: WordPress. Markaların çoğu iletişim kanallarını geliştirmek için WordPress tabanını kullanıyor. WordPress’in çoklu kullanıcı tarafından kontrol edilme, SEO ve gelişmiş optimizasyon seçenekleri ile Tumblr’dan bir hayli önde olduğu bir gerçek. Ancak Tumblr’ın bir sosyal ağ olması ve basit arayüzü sayesinde geri plana atılmaması gerekiyor. İletişimdeki aksiyonunu geliştirmek isteyen markalar WordPress’e ek olarak Tumblr’ın görselliğinden de faydalanmalılar.

Bir Cevap Yazın