Markalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?” diye sormuştuk. Markafoni ve Yemeksepeti‘nden sonra Trendyol ile bu soruyu yanıtlamaya devam ediyoruz.

E-ticaretin en büyük oyuncularından biri olan Trendyol, bakalım Facebook, Twitter, Pinterest ve Google+‘da ne durumda?

facebook

  • 1.4 Milyon Beğeni
  • 50.507 Hakkında Konuşma

Trendyol’un Facebook’ta rakiplerine oranla çok daha fazla paylaşım yaptığını söyleyebiliriz. Hemen hemen her gün 10’un üzerinde paylaşım ile tüketicileri web sitelerine yönlendiriyorlar. Hafta sonları bu rakam biraz düşse de 5’in altına pek inmiyor.

1.4 Milyon beğeni sayısına göre 50 bin hakkında konuşma sayısı ise son derece iyi bir sayı. Örneğin geçen hafta Markafoni için yazdığımız yazıda, beğeni sayısı hemen hemen aynı olmasına rağmen konuşulma oranının 41 binde kaldığını söylemiştik.

Trendyol -olması gerektiği gibi- tüketicilerinin yorumlarına yanıt veriyor ve şikayet yönetimini efektif bir şekilde uyguluyor. Verilen yanıtlar genelde ”senli benli” diye nitelendirdiğimiz, samimi yanıtlardan oluşuyor. Geçen hafta yazdığımız Markafoni, genellikle ”Bey, Hanım” gibi kelimelerle yanıtlar vermeye özen gösterirken, Trendyol bu konuda çizgisini net bir şekilde belirlemiş.

(Markafoni)

ee5001fa

(Trendyol)

trend

Trendyol’un kullanıcılara yanıt verirken belirli kalıpları kullandığını görüyoruz. Yukarıda yer alan ”İsteğini gelecek kampanyalarımızın arasında yer alması için hemen not alıyoruz, teşekkürler :) ” bu kalıplardan sadece biri. Aşağıda bu konuyla ilgili bir görselimiz daha mevcut;

ss

Cuma günleri ise ”Geleneksel cuma günleri yarışması” ile kullanıcılarla daha çok etkileşime girme niyetinde Trendyol. Ek olarak her cuma   ‘Cuma Postu” giriliyor. trendyo

Son olarak da ”Trendyol’da Bugün” bölümünden bahsetmek istiyoruz. En çok önemin verildiği bölüm de bu. Bunun en önemli sebebi ise satışları en çok etkileyen bölüm olması.  Her sabah istisnasız ”Trendyol’da Bugün” postu paylaşılıyor ve bu postlar sayesinde siteye önemli bir miktarda giriş sağlanıyor.

Ek olarak Trendyol’un sürekli ‘Sponsorlu sayfa postları’nı kullandığını da belirtmekte fayda var.

twitter

Trendyol’un toplam 67.087 takipçisi var ve şu ana kadar 19.627 tweet atmış. Günlük 15-20 tweet’in atıldığı Trendyol’un Twitter hesabında haftasonları ise bu sayı 2-3′ e kadar iniyor. Tabii bu rakamların içinde tüketicilere verilen yanıtlar yok. Verilen yanıtlar ile birlikte günlük tweet sayısı 25-30’u geçiyor.

Trendyol, Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da tüketicileri ile ”senli benli” konuşuyor. Ancak bu durumun dezavantajları olduğunu da belirtmek gerek. Bu tür bir iletişime alışık olmayan tüketiciler, hitap konusunda sıkıntılar yaşıyor.

trendyoll

Trendyol’un gelen eleştiri ve yorumların tamamına yakına yanıt verdiğini ve olumlu olan tweet’lerin RT yapıldığını da   söylemek gerek.

Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da ”Günaydın” postları kullanıyor Trendyol. Sürekli markanın pazarlama faaliyetlerinin yapılması yerine geniş zaman aralıklarıyla (tüketicileri sıkmadan) yapılan bu etkileşimi arttırma çabaları elbette son derece pozitif bir durum. Ancak Türkiye’de çoğu marka bu konuda işi abartıp sürekli hayata dair postlar ile etkileşimi arttırmaya çalışıyor. Trendyol bu konuda da çizgisini iyi belli etmiş ve tutarlı tweet’ler ile tüketicilerinin karşısına çıkıyor. Her gün istisnasız 1 ”Günaydın” tweet’i görüyoruz Trendyol’un Twitter sayfasında. Ancak fotoğraflar Photoshop’lansa ve biraz daha emek gösterilse daha iyi olur. Örneğin aşağıdaki fotoğrafın sağ altında yer alan ‘Furry Photos‘ yazısı fotoğrafın ahenkini bozmuş.

62603_10151323476226557_179736469_n

pinterest

trendyy

Ürünlerinin genel olarak giyim kategorisinde yer almasından dolayı Pinterest’i efektif  bir şekilde kullanmak zorunda olan Trendyol’un Pinterest’i aktif olarak kullanmaya çalıştığını  ancak daha fazla aktif olması gerektiğini söyleyebiliriz.

16 board’ı ve 465 pin’i bulunan Trendyol, sektördeki en büyük rakibi olan Markafoni’nin 3’te 1’i kadar board’a ve 10’da 1’i kadar pin’e sahip. Ek olarak markanın 720 kişi tarafından takip edildiğini de söylemek de fayda var.

Facebook’ta uyguladığı ”Trendyol’da Bugün” konseptini Pinterest için de uygulasa ya da o gün yapılacak olan kampanyaları segmente edip kullanıcıları ile buluştursa Pinterest’ten çok daha fazla verim alacağı kesin. Bunların yanında 720 olan takipçi sayısını da biraz da arttırması gerekiyor.

Pinterest’in en önemli özelliği kullanıcılarının alım gücünün yüksek olması. Hal böyle olunca efektif bir Pinterest stratejisi belirlemek Trendyol’u çok daha yukarılara taşıyabilir. googleplus

Trendyol Google Plus’ı aktif olarak kullanıyor. Hemen hemen her gün en az 1 paylaşım yapıyorlar. Facebook’taki en önemli stratejileri olan ”Trendyol’da Bugün”ü Google Plus’a da entegre etmiş durumdalar.

Bu arada ”Trendyol’da Bugün”ün video halini de kullanıcıları ile paylaşıyor Trendyol. İletişimin sadece yazıdan öteye gidip videolarla da desteklenmesi Trendyol için büyük bir artı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=J6c7z7efKNA

Bir Cevap Yazın