1.2 milyar üyeye sahip olan Facebook programcı Natalie Rojas  ile The Faces of Facebook adlı web projesini yayınladı. The Faces of Facebook ile 1.2 milyar kullanıcının fotoğrafları mozaik olarak tek bir sayfada bir araya getirildi.

Tek tek profil resimlerden oluşan bu sayfada herhangi alana tıklayarak yakınlaştırma yapabilirsiniz. Fotoğraflar kronolojik olarak yükleniyor ve bir kullanıcının üzerine geldiğinizde isim, soyisim ve #FACE şeklindeki  yapı ile sosyal ağ içerisindeki sıralamasını görebiliyorsunuz.

Serbest zamanlı tasarımcı olan ve bu sayfayı tasarlanan Natalia Rojas’ın söylediğine göre size özel herhangi bir bilgi,  isimleriniz veya fotoğraflarınız saklanmıyor. Facebook gizlilik kurallarından hiçbiri ihlal edilmiyor.

1facebook

Şahsen uygulamayı açtığımda 1. sırada kimin olduğuna baktım ve beklediğim gibi Mark Zuckerberg‘i gördüm.

Ortalama olarak bir fotoğrafa bakmak yarım saniye gibi bir süre alıyor, yani ufak bir hesaplama yapacak olursa, web sitesi üzerinden Facebook ‘un şu ana kadar olan üyelerine bakmak 20 yıl gibi bir süre alacaktır. Bu proje  Mark Zuckerberg’in sahip olduğu sosyal ağın büyüklüğünü ve küresel dağılım üzerindeki etkisini de kanıtlıyor.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü 4.sınıf öğrencisi. Dijital pazarlama ve sosyal medya en büyük ilgi alanları. Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Başkanı ve Google Developer Group Eskişehirde Organizer olarak görev alıyor.

Bir Cevap Yazın