Sponsorlu Reklamlar Marka İmajına Zarar Veriyor 0

Uzun yıllardır var olan ama pek sık kullanılmayan, sosyal medya kanallarının reklam almak adına yeni yollar aradığı dönemlerde hızır gibi yetişen ve giderek popüler hale gelen; adının yeni yeni gündeme geldiği bir kavram var: sponsorlu reklamlar ( Native Advertising ) Konuya geçmeden önce sponsor reklamların ne olduğundan biraz bahsetmek istiyorum.

Sponsor reklam ( native advertising ) kavramı biraz karışık. ‘ın Mashable’da bu konu üzerine yazdığı yazıda dediği gibi cevap kimle konuştuğunuza göre değişiklik gösteriyor. Ancak bu yazımda yoğunlukla aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi Twitter ve Facebook’ta gördüğünüz sponsorlu reklamlardan bahsedeceğim.

Peki sponsorlu reklamlar dediğimizde tam olarak hangi kavramdan bahsediyoruz ? Facebook’ta Twitter’da ya da StumbleUpon’da dolaşırken, birden araya giren ve Facebook size bu sayfayı beğenmenizi tavsiye ediyor, peki ya bu tweeti gördünüz mü şeklinde bir anda karşınıza çıkan reklamlardan bahsediyoruz. Sektörün büyük bir çoğunluğunda geleceğin reklam anlayışının bu tarz reklamlar üzerine kurulacağı fikri hakim olsada, yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. MediaBrix adlı araştırma şirketinin 18 yaş ve üstü 2,516 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmaya göre sponsorlu reklamlar insanların zihninde oluşan marka imajına zarar veriyor.

Grafikte de görüldüğü gibi, insanların sponsorlu reklamlara karşı yaklaşımı platformdan platforma farklılık gösteriyor. Katılımcıların %45’î Twitter üzerinden yayınlanan sponsorlu reklamları yanıltıcı bulurken bu rakam Facebook’ta %57’e, televizyonlarda yayınlanan ve ortalama 15-30 dakika süren reklamlarda %61’e kadar yükselirken, sponsor videoda tavan yaparak %86’a ulaşıyor.

Ayrıca araştırmada yer alan, yazının savını destekleyen diğer gözlemler ise şunlar: katılımcıların %62’si Twitter üzerinden yayınlanan sponsorlu reklamların, tüketicilerin marka algısını ya değştirmiyor ya da hiç etki etmiyor. Bu rakam Facebook üzerinden yayınlanan sponsorlu reklamlarda %72, video tabanlı sponsor reklamlarda ise %86.

İnsanların günlük hayatta maruz kaldığı bilgi ve reklam bombardımanı, markaları kendilerini diğer markalardan ayırmak ve öne çıkarmak adına farklı yollar aramaya ve kullanmaya itiyor. Bu arayışın bir ürünü olan sponsorlu reklamlar, sektörün büyük bir bölümü tarafından geleceğin reklam araçlarından biri gibi görülse de, yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki bu tarz reklamlar tüketiciyi etkilemek, zihinlerde oluşan marka imajını bir adım ileriye götürmek yerine markaya zarar veriyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link