Sosyal Paylaşımı Daha Etkili Kılacak Zaman İpuçları 0

Sosyal medya vazgeçilmez bir pazarlama aracı haline geldi. Bu yüzden markalar da sosyal medyayı en fazla verim alacakları şekilde kullanmak istiyor. Facebook’un son yaptığı algoritma değişiklikleri ile reklamsız olarak erişilen kişi sayısı azaldı. Bu yüzden doğru paylaşım saatleri ile Twitter, Facebook, Linkedin gibi çok kullanılan sosyal mecralarda zamanlama çok önemli. Erişim sayısı markanın bilinirliğini artırırken dönüşlere de yardımcı olur. Surepayroll’un yaptığı araştırmaya göre;

En iyi paylaşım gün ve saatleri:

 • Facebook için; 13:00-16:00 arası
 • Twitter için;  Pazartesi – Perşembe 13:00 – 15:00 arası
 • Linkedin için ise salı ve perşembe günleri

En yüksek erişimin olduğu zamanlar:

 • Facebook için; Çarşamba günleri 15:00
 •  Twitter için;  Pazartesi – Perşembe günleri 9:00 – 15:00 saatleri arasında
 • Linkedin için;  akşam 17:00 – 18:00

En kötü paylaşım gün ve saatleri:

 • Facebook için; hafta sonları 8:00’da önce ve 20:00’dan sonra
 • Twitter için; her gün 20:00’dan sonra ve cuma günleri 15:00’dan sonra
 • Linkedin için;  Pazartesi ve Cuma günleri 22:00 – 6:00 arası

Gerçekler:

 • Facebook’ta fotoğraflı paylaşımlar normale göre %53 fazla beğeni alırken, %104 fazla yorum alıyorlar
 • Fotoğraflı tweetler ziyaretlerde %31 artış sağlarken, retweetlerde ortalamaya göre %41 fazla.
 •  Linkedin’de ziyaretlerin %41’i mobil cihazlardan geliyor

Pinterest, Google+ ve Tumblr için bilgileri de aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz:

sosyal-medya-zaman

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Çin, Saatte 4.000 Km Hıza Ulaşabilen Uçan Tren Geliştirecek 0

Yeni bir ulaşım türü olarak adlandırılan hyperloop, özellikle Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin üzerinde çalıştığı proje nedeniyle son dönemde adından sıkça söz ettiriyor. Kapalı bir tüp sisteminin içinde yer alan kapsül aracılığıyla seyahat etmeyi sağlayan sistem, teorik olarak saatte 1.200 km hıza ulaşabiliyor. Ancak son gelen haberlere göre Çin, bundan çok daha iyisini hedefliyor.

World Economic Forum’un internet sitesinde yayımlanan habere göre Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu, “yüksek hızlı uçan tren” geliştirmek için araştırmalara başladığını duyurdu. “Yüksek hızlı treni biliyoruz da yüksek hızlı uçan tren de ne?” diye sorabilirsiniz. Kurumun yüksek hızlı uçan tren olarak tanımladığı taşıt, bildiğimiz yüksek hızlı trenlerin çok daha hızlısı. Öyle ki, kurumun yaptığı açıklamaya göre bu tren, saatte 4.000 km hıza ulaşabilecek. Bu da bu trenin, Çin’de bulunan dünyanın en hızlı treninden 10 kat daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Ayrıca ticari uçaklardan da 4 kat daha hızlı olacak.

Çin Havacılık Bilimi ve Endüstrisi Kurumu’nun müdürü olan Liu Shiquan, Çin medyasına yaptığı açıklamada uçan trenin, manyetik kaldırma kullanan ve vakumlu tüp aracılığıyla seyahat eden bir yolcu kapsülünden oluştuğunu belirtti. Yani yüksek hızlı uçan trenin konsepti, hyperloop’a oldukça benziyor.

Kurum, kendi tüp ile çevrelenmiş sisteminin, dünyadaki ilk süpersonik hız için tasarlanmış sistem olacağını ifade etti. Yapılan açıklamaya göre projedeki ilk hedef saatte 1.000 km hıza ulaşmak olacak. Bununla birlikte kurum, bu proje için 200’ün üzerinden patente sahip olduğunu da açıkladı. Ancak projeyle ilgili olarak herhangi bir zaman çizelgesi paylaşılmadı.

Süper Lig’de En Çok Hangi Takımın Forması Satıldı? 0

Futbol, özellikle 2000’li yılların başlangıcıyla beraber, diğer birçok spor dalı gibi çok büyük bir endüstri haline geldi. Milyon euro’ların havada uçuştuğu futbol endüstrisinde, bu paraları harcayan takımların da haliyle çok büyük giderleri bulunuyor. Öyle ki, Avrupa’nın büyük liglerindeki birçok takımın ve Spor Toto Süper Lig‘de zirveye oynayan takımların yıllık giderleri 9 haneli rakamları buluyor.

Bu kadar büyük giderleri bulunan takımların da buna göre birtakım gelir kalemleri mevcut. Bu gelir kalemlerinin başlıcaları bilet ve kombine gelirleri, yayın gelirleri, sponsorluk gelirleri ve tabii ki forma ve lisanslı ürün satışından elde edilen gelirler. Forma satışını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Özellikle zirveye oynayan takımları baz alarak konuşursak; takımın bir önceki sezon şampiyonluk yarışınının içinde yer alıp almaması, ligdeki mevcut konumu ve tabii ki transfer edilen futbolcular.

Transfer edilen futbolcular, forma satışını o kadar etkiliyor ki; futbol kulüpleri zaman zaman bir oyuncu transfer ederken oyuncunun takıma katkı sağlamasının yanı sıra, taraftarları heyecanlandıracak ve forması satılacak bir isim olmasına da dikkat ediyorlar.

Forma satışının en çok olduğu dönemlerden biri sezon başlangıcı. Durum böyle olunca da sezonun henüz başında olduğumuz şu dönemde büyük takımların forma satış rakamları da merak edilebiliyor. Sputnik Türkiye, Spor Toto Süper Lig’de zirveye oynayan üç büyük takımın forma satış rakamlarını ve her takımda forması en çok satılan futbolcuları paylaştı. Sputnik Türkiye’nin paylaştığı verilere göre sezonun ilk 6 haftasında 16 puan toplayarak sezona iddialı bir giriş yapan Galatasaray, yaklaşık olarak 290.000 forma sattı. Onu 270.000 civarında forma satışıyla son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş izledi. Fenerbahçe ise şimdiye dek yaklaşık 200.000 adet forma sattı.

Süper Lig’de Şu Ana Kadar Forması En Çok Satılan Futbolcu Gomis

Spor Toto Süper Lig’de en çok forması satılan futbolcu ise Galatasaray’ın Fransız forveti Bafetimbi Gomis oldu. Şu ana kadar 85.000 Gomis forması satıldı. Beşiktaş cephesinde ise en çok Ricardo Quaresma‘nın forması satıldı. Quaresma formalarının satış rakamı 50.000’e ulaştı. Fenerbahçe’de de ise en çok takımın Hollandalı golcüsü Robin van Persie‘nin forması satıldı. Hollandalı futbolcunun forma satış rakamı ise yaklaşık 30.000 civarında.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link