Pew Research Center’ın yayınlamış olduğu rapor alışagelenin aksine artık sosyal medya kullanıcılarının yeni arkadaşlık isteklerini kabul etmede daha titiz davrandıklarını , arkadaş listelerinden tanımadığı insanları çıkardığını , daha az fotoğrafta etiketlenmek istediğini ve geçmiş yıllara nazaran yorumları daha fazla sildiğini gösterdi.

2009 verileriyle 2011 verilerini karşılaştırıldığı araştırmada , özellikle dikkat çeken kısım  ” arkadaşlıktan çıkarma ” oldu . Eskiden insanlar günlük hayatta daha popüler olduğunu göstermenin bir yolunun da sosyal medya da daha fazla arkadaş / takipçi sayısına sahip olmadan geçtiğine inanır , bu yüzden de tanımadığı insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini de kabul etme eğilimi gösterirlerdi.

Bu eğilim bilinçlenen internet kullanıcılarının sayısının artması ve büyük sosyal mecraların değişen gizlilik ayarlarıyla birlikte insanların kendi istekleriyle vermiş oldukları kişisel bilgilerin güvenli bir şekilde tutulacağına dair inançlarının zayıflamasıyla birlikte yerini daha temkinli hareket eden kullanıcı kitlesine bıraktı.

Araştırma da dikkat çeken bir diğer ilginç nokta ise bayan kullanıcıların erkek kullanıcılara göre daha temkinli davranması.

Yukarıda ki grafikte de görüldüğü üzere bayan kullanıcıların % 67’lik kısmı sosyal medya üzerinden paylaştığı kişisel bilgilerin sadece arkadaşları tarafından görüntülenmesine izin verirken , bu oran erkek kullanıcılarda ise yalnızca %48 olarak görülmekte.

Araştırmayı genel olarak değerlendirirsek , sosyal medya kullanıcılarının eskiye nazaran kişisel bilgilerini paylaşmada ve arkadaş / takipçi seçiminde daha temkinli davrandıklarını ve Facebook’un site içi trafiği artırmaya yönelik çalışmalarından biri olan ” Tanıyor olabileceğin arkadaşlar ” hizmetinin de bundan sonra elbette tamamen olmasa da büyük bir ölçüde kullanırlığını kaybedeceğini  söyleyebiliriz .

Bir Cevap Yazın