ABD’nin California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sosyal medyanın insanların hafızalarının üzerinde değiştirici etkileri olduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonucu gayet ilgi çekici: “İnsanlar, Facebook iletilerini insan yüzlerden veya kitap cümlelerinden daha fazla hatırlıyor!”

Sosyal ağların insan hayatında daha fazla yer tutmaya başlamasıyla birlikte bilim insanlarının bu konuda yaptığı araştırmalarda hız kazandı. Giderek vazgeçilmezimiz haline gelen sosyal medyanın beynimizin işleyişi üzerinde kalıcı değişikliklere yol açabileceği söyleniyor.

ABD, California Üniversitesi’nde Dr. Laura Mickes önderliğinde yapılan bir araştırmada ‘duyguların hafıza üzerindeki etkisi’ni inceleyen bilim insanları, duyguları harekete geçirmek için Facebook iletilerinden de yardım aldılar.

social-media-addiction-576x230

32 denek üzerinde gerçekleşen deneyde, asistanlar Facebook iletilerinden ve amazon.com’un son dönemdeki kitap tanıtımlarından derlenen 200’er cümlelik içerikleri deneklerle paylaştı.

Facebook iletisi olarak, “Kütüphane telefonla konuşulacak yer değil; ders çalışılacak yerdir” gibi içerikler derlenirken; kitap cümlesi olarak da “Şerefin bile limiti vardır!” gibi edebi içerikler derlendi. İçeriklerin yer aldığı kağıtlar deneklere dağıtılarak bir süre çalışmaları sağlandı. Deney sonunda denekler bilgisayarda bir teste tabi tutuldu. “Daha önce bunu gördünüz mü?”, “Emin misiniz?” tarzında sorularla deneklerin hafızaları yoklandı.

Deney sonucunda insanların Facebook iletilerini kendilerine gösterilen insan yüzlerinden ya da okutulan kitap cümlelerinden daha fazla hatırladığı verisine ulaşıldı. Deney sonuçlarının kendileri için de beklenmedik olduğunu belirten Dr. Mickes, “Bu çalışma, öğretme tekniklerinin yanı sıra, nasıl reklamcılık yapmamız ve nasıl iletişim kurmamız gerektiği konusunda da bilgi veriyor.” dedi.

Sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu artık hepimiz biliyoruz ama bilimsel olarak da yaşamlarımızı nasıl etkilediği kanıtlanmış oldu. Belki de sosyal medyayı bir külfet olarak gören ve gereken değeri vermeyen şirketler bu deneyin sonucunu daha detaylı incelemeli… Siz ne dersiniz?

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın