Sosyal Medyada Tüketici Davranışları [Araştırma]

Son yılların en popüler konularından birisi sosyal medya. Her ne kadar ülkemizde onbinlerce sosyal medya uzmanı (!) olsa da, sosyal medya dinamiklerini anlayan ve efektif stratejiler üreten kişi ya da ajans sayısı parmakla gösterilir bir durumda. Hal böyle olunca bu dinamikleri anlayan ve uygulayabilen kişiler her zaman bir adım önde oluyorlar.

Bugün bu dinamiklerin sadece bir bölümü olan sosyal mecralarda bulunan tüketicilerin davranışları ve beklentilerinden söz edeceğim. Bu beklenti ve davranışları iyi bir şekilde kavramak, markaların bütünleşik pazarlama iletişimi ekosisteminde bulunan sosyal medya stratejilerini yaratma konusunun en büyük bileşenlerinden biri.

Tüketiciler online mecralarda neler yapıyor?

NetBase’in ABD’li tüketiciler arasında yaptığı araştırma tüketicilerin online mecralar arasında en çok sosyal ağları kullandığını gösteriyor. Sosyal ağların 18-24 yaş segmentindeki kullanım oranı %90’ın üzerinde. İlginç olan nokta ise +55 segmenti. 55 yaşın üzerindeki her 10 ABD’liden 7’si sosyal ağları kullanıyor. Bu da teknolojinin hayatımıza ne kadar hızlı adapte olduğunun büyük bir kanıtı.

 tüketici davranışları

Sosyal mecraların önemini gördükten sonra biraz da ‘şirketler tarafından sosyal medyada izlenme’ konusuna geçiyoruz.

Dinlenilmek İstiyoruz

asd

Tüketicilerin %50’den fazlası markalar hakkında yazdıklarının markalar tarafından dinlenilmesini istiyor. Dikkat çekici olan durum ise yaş aralıklarının farklılığı. 18-24 yaş arası gençlerin sadece %17’si yazdıkları şeylerin markalar tarafından dinlenmesine karşı çıkarken, +55 yaş segmentinde bu oran %36 civarında.

Ama dinlenildiğimizi farketmiyoruz

Yukarıdaki sonuçlar özellikle gençlerin sosyal medyada mahremiyet konusunda esnek olduğu yönünde ve bu %54.7’lik oran önümüzdeki yıllarda sosyo-kültürel nedenlerden dolayı daha da artacağa benziyor. Peki insanlar, özellikle de gençler, markaların kendilerini sosyal medya üzerinden takip ettiklerini biliyorlar mı?

sosyal medya

Görünüşe bakılırsa gençler bu konuda pek bilgili değil. Her ne kadar ”dinlenildiğimden haberdarım” diyenlerin oranı %61.7 olsa da sosyal mecralara tümüyle adapte olmuş bir nesil için düşük bir oran bu. İşin ilginç yanı markalar tarafından dinlenme durumundan haberdarım diyen +55 yaş segmentinin oranı %67.6. Yani yaşlılar bu konuda gençlere nazaran daha bilgili.

Tüketiciler cevap istiyor

Gelelim tüketicilerin sosyal mecralarda markalardan ne istediğine…

Tüketicilerin %65’i markalar hakkında sosyal medyada yaptıkları yoruma yanıt bekliyor. Araştırmada dikkati çeken bir unsur ise kullanıcıların yaptığı pozitif ve negatif yorumlar hakkındaki beklentileri.

sdd

18-24 yaş segmenti negatif ve pozitif yaptığı yorumlara karşı aynı oranda yanıtlar beklerken,+55 yaş segmentinde yapılan negatif ve pozitif yorumlara karşı beklenen yanıtların oranı %5’in üzerinde bir farklılık gösteriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Bu Bir Sosyal Kaçış Hikayesi: Sosyal Medyadan Kaçmak!

Forum zamanında büyüyen bir nesildik biz. MSN‘de ne dinlediğini paylaşan ama kimsenin ne yediğini umursamayan. Myspace‘de 2mp kameralık fotoğraflarımızı paylaşır forumlara yorumlar yazardık.

Bu bahsi geçen nesil en şanslısıydı belki de. 90larda çocuk olanlardan bahsediyorum elbette. Tüm hayatı akıllı telefona gömülmekten, hayatları sanal olmaktan yargılanan bu nesil elinde cep telefonu ile doğmadı ama bizler bu geçiş döneminin, teknoloji döngüsünün temel zincirini oluşturduk.

Ülkemizde filizlenen bir tohumdu sosyal medya ve bizler, aynı yaşlarda iki arkadaş gibi kendimize uyarlayarak dönüştürdük onu.

UP UP +Rep

Forumlarda muhabbetler eder, amatör müzik gruplarını keşfeder, çokça oyun oynar ve yorum yapardık bu oyunlar hakkında. Sonra bir gün o cümle girdi hayatımıza “Duydun mu Facebook diye bir şey varmış” Çok sevdiğimiz forumları kısa sürede terk etmeye başladık. Çünkü burada gerçek arkadaşlarımız vardı. Üstelik sıra beklemek ya da onay gerekmeksizin üye olup paylaşım yapabiliyorduk. Çok eğleniyorduk ve artık gizli saklı diye bir şey kalmamıştı.

Takibe takip

Aradan yıllar geçti ve çeşitlendi bu mecralar. Twitter, Instagram, Vine, Scorp, Periscope derken arttı da arttı. Hepsine de kolay uyum sağladık. Saatlerce tweet okuyup gülüyor, oraya buraya yorum yapıyorduk. Ama sonra biz eğlenen çocukların elinden aldılar bu eğlencenin tekelini.

Önce Facebook’a takım elbise giydirdiler, derken Twitter kravat takmaya başladı. Bu ailelerimizin bile profil açmasından tehlikeliydi. Çünkü artık eğlenmiyorduk. Biz büyümüştük. Yani Türkiye’de sosyal medyayı kendileri büyürken şekillendiren nesil büyümüş, düşünmeye veya hiç düşünmemeye başlamıştı.

İlk olarak kendi aramızda bölündük. Sonra bölünenler kendi aralarında. Daha sonra diğerleri… Derdini klavye başında anlatarak büyüyen nesil siyasi olayların tam ortasında kaldı böylece.
Evet, artık eğlenmiyorduk. Artık öyle bir konuma gelmiştik ki sadece bağırıyorduk.

Facebook: Ne düşünüyorsun?

Derdimizi anlatabilmenin tek yolu buydu ve bir şeylere tepki göstermemek de tepki göstermekti aslında. Bize ne düşündüğümüzü soran Facebook’a kinimizi ve nefretimizi döküyorduk. Twitter bile Ne yapıyorsun‘u Neler oluyor‘a çevirdi.

Sahi neler oluyordu?

O kadar bölünmüştük ve dönüşmüştük ki esas amacımızı unutur hale gelmiştik. Öfkeliydik, gamsızdık, nefret doluyduk. Ancak yaptıklarımızın sadece birkaç harfi bir araya getirmek olduğunu çoktan unutmuştuk. Durmadan eleştiriyorduk insanların bizim istemediğimiz kelimeleri birleştirmesini. En küçük bir fırsatta fırtınalar koparıyor sonra üzerine bir kedi videosu patlatıyor kendi dengemizi bozuyorduk.

Bu bir sosyal kaçış hikayesi

Artık orada bulunma amacımız sadece fikirlerimizi beyan etmek ve başkalarının fikirlerine saygı duymadan sert eleştirilerde bulunmak olmuştu. Başta Facebook olmak üzere zamanla kopmaya başladı bu dünyadan birçok kişi. Başlarda çok eğlenceli gelen bu dünya artık sadece canımızı sıkar hale gelmeye başlamıştı. Sadece ulaşılmak için profilini kapatmayan ancak elini eteğini bu mecralardan çeken insanların sayısı hızla arttı.

Artık anasayfalarımızda sadece siyasi gönderiler baş göstermeye başladığı, atılan tweetlerin sadece kötü haberler olduğu, Periscope videolarının sadece +18 içerikli olmaya başlaması ve de severek takip ettiğimiz fenomenlerin birer reklam yıldızı olmalarıyla bu mecra hem güvenimizi hem de keyfimizi kaçırmaya başladı.

İşin bir diğer kötü yanı ise bu yeni alanı kendine iş kolu olarak belirleyenlere vurdu. O ise bambaşka bir mesele. Bu hissiyatla sosyal medyadan uzaklaşan ancak iş gereği tam ortasına düşen ve de gündeme dokunmayan (fakat duyarlı da olması beklenen) yine de yaratıcı içerikler oluşturması istenen dijital emekçilerimize başarılar ve sabırlar diliyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link