Sosyal Medyada Tüketici Davranışları [Araştırma]

Son yılların en popüler konularından birisi sosyal medya. Her ne kadar ülkemizde onbinlerce sosyal medya uzmanı (!) olsa da, sosyal medya dinamiklerini anlayan ve efektif stratejiler üreten kişi ya da ajans sayısı parmakla gösterilir bir durumda. Hal böyle olunca bu dinamikleri anlayan ve uygulayabilen kişiler her zaman bir adım önde oluyorlar.

Bugün bu dinamiklerin sadece bir bölümü olan sosyal mecralarda bulunan tüketicilerin davranışları ve beklentilerinden söz edeceğim. Bu beklenti ve davranışları iyi bir şekilde kavramak, markaların bütünleşik pazarlama iletişimi ekosisteminde bulunan sosyal medya stratejilerini yaratma konusunun en büyük bileşenlerinden biri.

Tüketiciler online mecralarda neler yapıyor?

NetBase’in ABD’li tüketiciler arasında yaptığı araştırma tüketicilerin online mecralar arasında en çok sosyal ağları kullandığını gösteriyor. Sosyal ağların 18-24 yaş segmentindeki kullanım oranı %90’ın üzerinde. İlginç olan nokta ise +55 segmenti. 55 yaşın üzerindeki her 10 ABD’liden 7’si sosyal ağları kullanıyor. Bu da teknolojinin hayatımıza ne kadar hızlı adapte olduğunun büyük bir kanıtı.

 tüketici davranışları

Sosyal mecraların önemini gördükten sonra biraz da ‘şirketler tarafından sosyal medyada izlenme’ konusuna geçiyoruz.

Dinlenilmek İstiyoruz

asd

Tüketicilerin %50’den fazlası markalar hakkında yazdıklarının markalar tarafından dinlenilmesini istiyor. Dikkat çekici olan durum ise yaş aralıklarının farklılığı. 18-24 yaş arası gençlerin sadece %17’si yazdıkları şeylerin markalar tarafından dinlenmesine karşı çıkarken, +55 yaş segmentinde bu oran %36 civarında.

Ama dinlenildiğimizi farketmiyoruz

Yukarıdaki sonuçlar özellikle gençlerin sosyal medyada mahremiyet konusunda esnek olduğu yönünde ve bu %54.7’lik oran önümüzdeki yıllarda sosyo-kültürel nedenlerden dolayı daha da artacağa benziyor. Peki insanlar, özellikle de gençler, markaların kendilerini sosyal medya üzerinden takip ettiklerini biliyorlar mı?

sosyal medya

Görünüşe bakılırsa gençler bu konuda pek bilgili değil. Her ne kadar ”dinlenildiğimden haberdarım” diyenlerin oranı %61.7 olsa da sosyal mecralara tümüyle adapte olmuş bir nesil için düşük bir oran bu. İşin ilginç yanı markalar tarafından dinlenme durumundan haberdarım diyen +55 yaş segmentinin oranı %67.6. Yani yaşlılar bu konuda gençlere nazaran daha bilgili.

Tüketiciler cevap istiyor

Gelelim tüketicilerin sosyal mecralarda markalardan ne istediğine…

Tüketicilerin %65’i markalar hakkında sosyal medyada yaptıkları yoruma yanıt bekliyor. Araştırmada dikkati çeken bir unsur ise kullanıcıların yaptığı pozitif ve negatif yorumlar hakkındaki beklentileri.

sdd

18-24 yaş segmenti negatif ve pozitif yaptığı yorumlara karşı aynı oranda yanıtlar beklerken,+55 yaş segmentinde yapılan negatif ve pozitif yorumlara karşı beklenen yanıtların oranı %5’in üzerinde bir farklılık gösteriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

BMW, Twitter’da Audi’yi Solladı

  • Birçok sektörde rakip markaların, özellikle reklamlar üzerinden birbirleriyle yaptıkları atışmalara şahit oluyoruz. Son senelerde bu atışmalar, sosyal medyaya da taşındı.
  • Geçtiğimiz günlerde Alman otomobil markaları BMW ve Audi’nin Twitter’daki bu tarz bir atışmasına şahit olduk.
  • İlgili Yazı: Rakip Markalar Arasındaki 4 Büyük Reklam Savaşı

Zaman zaman rakip markaların reklamlarında yaptıkları göndermelerle vb. hamlelerle birbirlerine sataştıklarına şahit oluyoruz. Son dönemde sosyal medya da rakip markaların sıklıkla atıştıkları bir mecra haline geldi. Bunun son örneklerinden biri ise geçtiğimiz günlerde Twitter‘da yaşandı.

Her şey BMW ABD‘nin Twitter hesabından mavi renkteki yeni M4 model aracıyla ilgili olarak attığı bu tweet ile başladı:

Özel Yas Marina mavisi rengindeki bu M4 için kıvılcımlar uçuşuyor.”

Daha sonra Audi ise BMW ABD’nin attığı bu tweet’i RT’ledi ve bu RT’ye Onu gördüğünde… şeklinde bir yorum ekledi.

BMW’nin bu tweet’e cevabı ise oldukça iyiydi:

Görüyoruz, genellikle gördüğümüz yerde… Dikiz aynasında…

BMW’nin bu yerinde cevabından sonra Audi’den herhangi bir cevap gelmedi ve bir nevi bu atışmanın galibi BMW oldu. Nihayetinde önemli olan bu tarz atışmaları başlatmak değil, bunların sonunu getirebilmek.

Umuyoruz ki, Audi bir dahaki atışmasına daha iyi hazırlanıp gelir ve biz de sosyal medya kullanıcıları olarak daha uzun soluklu bir atışmaya şahit oluruz. Zira Twitter kullanıcılarının, Audi ve BMW’nin birbirlerine yönelik olarak atmış oldukları bu tweet’lere yaptıkları yorumlara baktığımızda, insanların da markaların birbirleriyle olan bu tarz atışmalarından keyif aldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bununla birlikte Alman otomobil markaları arasında, bu tarz sataşmaları sıklıkla görüyoruz. Daha önce de birçok defa Mercedes-Benz, BMW ve Audi arasında, özellikle reklamlar üzerinden dönen atışmalara şahit olmuştuk.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Okey’den Durex Skandalına Göndermeli Tweet

Geçtiğimiz günlerde Durex‘in ‘bazı paketlerde yırtılma ve patlama riski olabileceğini’ söyleyerek İngiltere ve İrlanda’da piyasaya sürdüğü prezervatifleri toplama kararı aldığını sizlerle paylaşmıştık. 

Yırtılma ve patlama riski bulunan paketlerin ‘Real Feel’ (Gerçek his) ve ‘Latex Free’ (Lateks içermeyen) modellerinde geçerli olduğunu bildiren Durex, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Test sonuçlarımız sonucunda İngitere ve İrlanda pazarında satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine yakın bir zamanda patlama ve yırtılma riski olduğunu tespit ettik. Dileyen tüketiciler ürünler karşılığında para iadesi alabilir” ifadelerini kullanarak durumu toparlamaya çalışmıştı.

Türkiye’de prezervatif denilince akla gelen diğer marka Okey de bu duruma kayıtsız kalmadı ve fırsatı değerlendirdi. Okey Twitter hesabından paylaştığı Tweet’te bir sevgiliden gelen ve hamilelik haberini çağrıştıran mesaj görseli ile birlikte “Bize güvenmeye devam edin, sonra patlamayın!” diyerek Durex’in patlayan prezervatiflerine gönderme yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?