Son yılların en popüler konularından birisi sosyal medya. Her ne kadar ülkemizde onbinlerce sosyal medya uzmanı (!) olsa da, sosyal medya dinamiklerini anlayan ve efektif stratejiler üreten kişi ya da ajans sayısı parmakla gösterilir bir durumda. Hal böyle olunca bu dinamikleri anlayan ve uygulayabilen kişiler her zaman bir adım önde oluyorlar.

Bugün bu dinamiklerin sadece bir bölümü olan sosyal mecralarda bulunan tüketicilerin davranışları ve beklentilerinden söz edeceğim. Bu beklenti ve davranışları iyi bir şekilde kavramak, markaların bütünleşik pazarlama iletişimi ekosisteminde bulunan sosyal medya stratejilerini yaratma konusunun en büyük bileşenlerinden biri.

Tüketiciler online mecralarda neler yapıyor?

NetBase’in ABD’li tüketiciler arasında yaptığı araştırma tüketicilerin online mecralar arasında en çok sosyal ağları kullandığını gösteriyor. Sosyal ağların 18-24 yaş segmentindeki kullanım oranı %90’ın üzerinde. İlginç olan nokta ise +55 segmenti. 55 yaşın üzerindeki her 10 ABD’liden 7’si sosyal ağları kullanıyor. Bu da teknolojinin hayatımıza ne kadar hızlı adapte olduğunun büyük bir kanıtı.

 tüketici davranışları

Sosyal mecraların önemini gördükten sonra biraz da ‘şirketler tarafından sosyal medyada izlenme’ konusuna geçiyoruz.

Dinlenilmek İstiyoruz

asd

Tüketicilerin %50’den fazlası markalar hakkında yazdıklarının markalar tarafından dinlenilmesini istiyor. Dikkat çekici olan durum ise yaş aralıklarının farklılığı. 18-24 yaş arası gençlerin sadece %17’si yazdıkları şeylerin markalar tarafından dinlenmesine karşı çıkarken, +55 yaş segmentinde bu oran %36 civarında.

Ama dinlenildiğimizi farketmiyoruz

Yukarıdaki sonuçlar özellikle gençlerin sosyal medyada mahremiyet konusunda esnek olduğu yönünde ve bu %54.7’lik oran önümüzdeki yıllarda sosyo-kültürel nedenlerden dolayı daha da artacağa benziyor. Peki insanlar, özellikle de gençler, markaların kendilerini sosyal medya üzerinden takip ettiklerini biliyorlar mı?

sosyal medya

Görünüşe bakılırsa gençler bu konuda pek bilgili değil. Her ne kadar ”dinlenildiğimden haberdarım” diyenlerin oranı %61.7 olsa da sosyal mecralara tümüyle adapte olmuş bir nesil için düşük bir oran bu. İşin ilginç yanı markalar tarafından dinlenme durumundan haberdarım diyen +55 yaş segmentinin oranı %67.6. Yani yaşlılar bu konuda gençlere nazaran daha bilgili.

Tüketiciler cevap istiyor

Gelelim tüketicilerin sosyal mecralarda markalardan ne istediğine…

Tüketicilerin %65’i markalar hakkında sosyal medyada yaptıkları yoruma yanıt bekliyor. Araştırmada dikkati çeken bir unsur ise kullanıcıların yaptığı pozitif ve negatif yorumlar hakkındaki beklentileri.

sdd

18-24 yaş segmenti negatif ve pozitif yaptığı yorumlara karşı aynı oranda yanıtlar beklerken,+55 yaş segmentinde yapılan negatif ve pozitif yorumlara karşı beklenen yanıtların oranı %5’in üzerinde bir farklılık gösteriyor.

Bir Cevap Yazın