Son günlerde sıklıkla konuşulan bir konu nitelik ve nicelik farkı. Özellikle Twitter’daki TT listesine baktığımızda bu konunun nasıl bir noktaya geldiğini anlayabiliyoruz. Soracaksınız ‘Hala Türkiye TT listesine bakmaya devam mı ediyorsunuz?‘ diye, alışkanlık meselesi ne yapalım!

Yandaki resmi alan bir İBF öğrencisi bunu Twitter’da paylaşırken şöyle yazmış: ‘ Twitter’ın amacına tecavüz edildiği anın şok görüntüleri…‘ Hakikaten de bu resim Twitter’ın da Türkiye için sosyal mecralıktan çıkıp yeni bir yaşam platformu olduğunun kanıtı.

Twitter böyle bir platform olmuşken  markaların taktiklerini neye göre yaptıkları çok önemli bir hal aldı. Daha fazla kişiye ulaşmaktan ziyade markanın hedef segmentinde olan  kitlelere ulaşılmasının yapılabilecek en doğru iş olduğu zaten apaçık ortada.

Bunun en açık örneği özel ürün kategorisindeki markalar. Ferrari’nin 10 milyon takipçisi de olsa 10 bin takipçisi de olsa o araba 2 kişi tarafından alınıyor.Bu demek değil ki Ferrari Twitter aktiviteleri yapmasın, yapmalıdır, yapıyor da…Ancak 17 yaşındaki bir lise öğrencisinin Ferrari’yi takip etmesinin markaya olumlu hiçbir yanı yok.  Bu arada şunu da belirtelim: Ferrari’nin takipçi sayısı 316.903 .

Bu konu hakkında uzun süredir araştırma yapan Sosyal Medya Danışmanı ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ercüment Büyükşener, sitesinde şöyle bir yazı kaleme almış;

Sosyal Medya İletişimi Nedir?

“Sosyal Medya İletişimi” Seyirci ile takipçiyi ayırt etme fırsatıdır!

Nedir bu seyirci ve takipçiyi ayırt etme fırsatı?

Markalar ve ajanslar yaptıkları kampanyalar ile Facebook/Twitter sayfalarında yüzbinlerce, milyonlarca kişiye ulaşma hayaliyle yanıp tutuşuyorlar!

Peki bu ulaşılan milyonlarca kişi gerçekten takipçi mi? Yoksa sadece seyirci mi?

Size bu ayrışmanın farkını kısa bir örnekle anlatacağım ve aşağıdaki video ile de bu örneği destekleyeceğim.

Okan Bayülgen’in şu an itibariyle 1.730.498 takipçisi var.

Haftada 5 gün TV’de 23:00 / 02:00 arası 3 saat canlı yayın yapıyor.

Türkiye’nin en popüler TV yüzü diyebiliriz.

Peki bu saydıklarımız neticesinde; KingoAnket.com’da haftada 3 gün yayınlanan ankete yayınlandığı gün içinde kaç kişi katılım gösteriyor dersiniz?

Maksimum 15.000 Kişi..

Sizlere sunmak istediğim iki önemli tesbitim olacak. Detaylarını videodan lütfen izleyin!

1.7 milyon takipçisi olan ve anketi Twitter’ından aynı gece 2 defa paylaşan, Türkiye’nin popüler ismi Okan Bayülgen sosyal medyadan ankete katılım gösteren 15000 kişiyle nasıl ve neden övünüyor?

Peki markalar ve ajanslar, Okan’ın övündüğü 15000 rakamıyla aynı sosyal medya dünyasında bulundukları halde; neden yüzbinler ve milyonların peşine düşüyor?

Yazının devamını ve videoyu Sosyal Medya İletişimi Nedir? 2 başlıklı yazıda  bulabilirsiniz.

Markaların sosyal mecraya harcadığı tutarların karşılıklarını alamaması ile günyüzüne çıkan nitelik/nicelik farkı, ülkemizdeki  sosyal medya  yönetiminin profesyonelleşme sürecinin belirli bir noktaya geldiğinin önemli kanıtlarından.   İlerleyen günlerde de  bu konuyu Pazarlamasyon’da Ercüment Büyükşener‘le yapacağımız röportajda göreceğiz.

Bir Cevap Yazın