Sosyal Medyada Marka Kişilikleri ve Samimiyet 0

Yıllardır telefonlarını beklettiğimiz, şikayetlerini dikkate almadığımız müşteriler karşısında sosyal medya ile birlikte çok değişik suretlere / kişiliklere bürünmeye başladık.

Bazı markalar ciddi olmayı seçti, bazıları samimi görünmeye çalıştı, bazıları da kendini insanmış gibi konumlandırdı. Bu konumlandırmalar sonucunda ortaya çıkan oyunun kesin bir kuralı yok aslında. Ayşe’ye göre doğru olan Fatma için geçerli değil. Örneğin 12-18 segmentine hitap eden ve kolayda ürün satan bir markanın sosyal medya kişiliği ile ev aletleri satan bir markanın sosyal medya kişiliği elbette bir değil, olmamalı da. Ancak her ne olursa olsun markaların  sosyal medya stratejilerini belirlerken kendilerine şu önemli soruyu sorması gerekiyor:

  • Sosyal medya stratejim sonucu oluşturduğum sosyal medya kişiliğim ile genel iletişim stratejim sonucunda oluşan mesajlar ve yaratmaya çalıştığım algılar bütünü paralel olacak mı?

Bu soru özellikle Türkiye’deki markalar tarafından görmezden gelinebiliyor. Örneğin reklam kampanyasında çok samimi mesajlar veren marka sosyal medyada son derece katı tutumlar sergileyip, kullanıcılarına yanıt verme zahmetinde bile bulunmayabiliyor.

Bu durum aynı mecralar için de geçerli. Örneğin Facebook’ta senli benli olan markalar Twitter’da sorulara yanıt bile vermeyebiliyor. Hal böyle olunca  tüketicinin bilinçaltında yatan marka algısı zarar görebiliyor. İşte bu noktada bütünleşik pazarlama iletişimi devreye giriyor. Yapılan iletişimin ve  uygulanan stratejilerin  tüm mecralarda tutarlı olması, bütünleşik pazarlama iletişiminin de kaliteli yapıldığının bir göstergesi.

Gelelim marka kişiliklerine…

Son zamanların en çok göze çarpan modası markaları gerçek bir kişiymiş gibi konumlandırmak.  Örneğin Cipso Facebook’ta kendisini 20-25 yaş aralığında, gününü gün eden, her konuda bilgisi olan erkek bir üniversite öğrencisi gibi konumlandırmış.

3cipso

Bu konumlandırma ile tüketicilerine ‘samimi’ mesajlar vermeye çalışıyor. Ancak bu noktada da şu soruyu sormak gerekiyor:

  • Markaların şimdiye kadar uyguladıkları iletişim modelleri ile hali hazırda uyguladıkları iletişim modelleri paralel mi? Gelecekte de bu modeller uygulanabilir mi?

Demek istediğim şu: Cipso şimdiye kadar bu şekilde mi iletişimi yürüttü? Hayır. Belli ki Cipso’nun iletişim stratejisi yeni reklam kampanyalarıyla birlikte değişmiş ve böyle bir konumlandırma yapmışlar. Peki ya bundan sonrası?

Bu şekilde bir konumlandırma yapan markalar için bundan sonrası önemli bir hal alıyor. Kısa bir süre öncesine kadar ‘ben genç ve yenilikçi bir markayım’ diyen bir marka şu anda veya gelecekte bu savını çürütecek iletişim yöntemleri uyguladığı takdirde tüketicinin gözündeki algı yerle bir olacak, yıllardır verdiği emek boşa gidecektir. Dolayısıyla iletişimin sürdürülebilir olması, bir markanın en çok dikkat etmesi gereken hususların başında gelmeli ve bu sürdürülebilirliği bozmamak adına, oluşturduğu stratejiyi kolay kolay değiştirmemelidir.

Samimiyet özellikle sosyal mecralar için çok önemli bir artı. Markaların da bu artıyı değerlendirmek istemeleri son derece normal. Ancak samimiyeti arttırmak adına markayı sosyal medyada ete kemiğe büründürmek son derece riskli bir süreç. Bir kaç yıl sonra markanın sosyal medya taktiklerini yeniden belirleme yoluna gitmesi durumunda ete kemiğe bürünmüşlük, uygulanabilecek taktiklerin daralmasına yol açabilir.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Twitter, karakter sınırlamasını 140’dan 280’e çıkarıyor 0

Twitter, resmi hesabından yaptığı bir açıklama ile Twitter’daki karakter sınırlamasını artırmak için çalıştıklarını bildirdi. Bununla birlikte kendi blogundan da bu çalışmalar ile ilgili bilgileri paylaştı. Yayınlanan bu blog yazısında, sorunun diller arasındaki farklılıklardan kaynaklandığını ve buna bir çözüm bulmak için böyle bir çalışmaya başladıklarını ifade ediyorlar. Örneğin, bir tweet yazdığımızda, hızla 140 karakter sınırına giriyoruz ve Tweeti uygun hale getirmek için düzenlememiz gerekiyor. Bu durum, bir anlamda önemli bir kelimeyi kaldırmamıza ki bu da cümledeki anlamı bozuyor ya da bazen tweet yazmaktan vazgeçmemize sebep oluyor.

Bununla birlikte bu blog yazısında çalışma verilerini de paylaşan Twitter, bazı dillerde bu sıkıntının olmadığını(örnek olarak Japonca) ama bu sorunun tüm diller için çözülmesi için çalıştıklarını söylüyorlar.

Bu çalışma verilerinde, Japonca paylaşılan 140 karakter sınırında olan tweetlerin sadece %0,4 olduğunu ve İngilizce ile paylaşılan tweetlerin ise %9 olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte İngilizce paylaşılan çoğu tweet 34 kararkter iken, Japonca paylaşılan tweetlerin ise çoğunlukla 15 karakter olarak paylaşıldığı gösteriliyor.

Twitter, çalışmalarının test aşamasında olduğunu ve bu surunu çözmek için bu çalışmalara heyecanla devam edeceklerini de söyledi.

Instagram Reklamveren Sayısı 6 Ayda İkiye Katlanarak 2 Milyona Ulaştı 0

Sosyal medya reklamcılığında pastanın en büyük payı hâlâ Facebook’un olsa da, yine onun bünyesindeki Instagram arayı kapatmaya devam ediyor. Bu yılın Mart ayında, aylık bazda 1 milyon reklamvereni aşarak kendi zirvesini gören platform, aradan geçen 6 ayda kendi adına yeni bir rekor kırdı. Instagram reklamveren sayısı 6 ayda ikiye katlandı. Aylık 5 milyon reklamverene ulaşan Facebook’un en yakın takipçisi, artık ayda 2 milyon reklamverene ulaşıyor.

Bu önemli başarı, geçen yılın rakamlarıyla kıyaslandığında tam dört kat artış anlamına geliyor. Bu hızlı yükselişte kuşkusuz ki Facebook’un Instagram’ı satın almasının büyük bir etkisi var. Facebook’un iki yıl önceki girişimiyle, Instagram reklamlarının kendi reklam panelinden oluşturularak satın alınabilmesine olanak tanıması, markalar için büyük bir kolaylık sağladı. Böylece, Facebook’ta reklam veren markaların, yalnızca bir tıkla aynı zamanda Instagram’da da reklam vermesi mümkün oldu. Bu etkinin en büyük göstergelerinden biri, Facebook’ta reklam verenlerin büyük bir çoğunluğunun Instagram’da da reklam vermesi.

Instagram reklamları, markaların son dönemdeki en popüler tercihlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Geçen yıl marka profillerini hayata geçirerek önemli bir adım atan Instagram markalara, hesap yönetiminde ve paylaşımlarını öne çıkarmak için yapacakları ödemelerde kolaylık sağlayacak araçlar sunmuştu. Bu yenilik, beklendiği üzere markalardan olumlu bir cevap aldı ve Mart ayı itibarıyla, tam 8 milyon markanın şirket profiline geçtiği duyuruldu.

Görsel içeriğin gücüyle özgün bir konuma yerleşen Instagram, başta genç kullanıcılar olmak üzere, farklı yaş guruplarından insanları bir araya getiriyor. Durum böyle olunca, geri bildirimi tüketiciden doğrudan almayı bekleyen ve reklamlarının daha çok tıklanmasını isteyen markaların iştahını kabartıyor.

Instagram reklamveren sayısı yükselişinde rol oynayan bir başka neden de son dönemde video içeriklerin büyük ilgi toplaması. Kaliteli video içerik üretmenin kolay olmadığı ve video içeriğe gösterilen ilgiye sayısız markanın talip olduğu bir dönemde, Instagram’ın popülerliğinin artmasının ve bunun reklam satışlarına yansımasının gayet doğal olduğunu söylemeliyiz.

Özellikle video içerik yoluyla verilen yaratıcı Instagram reklamları, kullanıcılardan daha iyi etkileşim alıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Instagram tarafından yapılan açıklamada, 2016 yılıyla karşılaştırıldığında, kullanıcıların bu platformdaki videolarda yüzde 80 oranında daha uzun zaman geçirdiği ve günlük paylaşılan video sayısının dört kat arttığı belirtilmişti. Bu rakamları ve hikâye reklamlarının topladığı ilgiyi göz önüne aldığımızda, Instagram reklamlarının geleceği oldukça parlak görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link