Sosyal Medyada Marka Kişilikleri ve Samimiyet

Yıllardır telefonlarını beklettiğimiz, şikayetlerini dikkate almadığımız müşteriler karşısında sosyal medya ile birlikte çok değişik suretlere / kişiliklere bürünmeye başladık.

Bazı markalar ciddi olmayı seçti, bazıları samimi görünmeye çalıştı, bazıları da kendini insanmış gibi konumlandırdı. Bu konumlandırmalar sonucunda ortaya çıkan oyunun kesin bir kuralı yok aslında. Ayşe’ye göre doğru olan Fatma için geçerli değil. Örneğin 12-18 segmentine hitap eden ve kolayda ürün satan bir markanın sosyal medya kişiliği ile ev aletleri satan bir markanın sosyal medya kişiliği elbette bir değil, olmamalı da. Ancak her ne olursa olsun markaların  sosyal medya stratejilerini belirlerken kendilerine şu önemli soruyu sorması gerekiyor:

  • Sosyal medya stratejim sonucu oluşturduğum sosyal medya kişiliğim ile genel iletişim stratejim sonucunda oluşan mesajlar ve yaratmaya çalıştığım algılar bütünü paralel olacak mı?

Bu soru özellikle Türkiye’deki markalar tarafından görmezden gelinebiliyor. Örneğin reklam kampanyasında çok samimi mesajlar veren marka sosyal medyada son derece katı tutumlar sergileyip, kullanıcılarına yanıt verme zahmetinde bile bulunmayabiliyor.

Bu durum aynı mecralar için de geçerli. Örneğin Facebook’ta senli benli olan markalar Twitter’da sorulara yanıt bile vermeyebiliyor. Hal böyle olunca  tüketicinin bilinçaltında yatan marka algısı zarar görebiliyor. İşte bu noktada bütünleşik pazarlama iletişimi devreye giriyor. Yapılan iletişimin ve  uygulanan stratejilerin  tüm mecralarda tutarlı olması, bütünleşik pazarlama iletişiminin de kaliteli yapıldığının bir göstergesi.

Gelelim marka kişiliklerine…

Son zamanların en çok göze çarpan modası markaları gerçek bir kişiymiş gibi konumlandırmak.  Örneğin Cipso Facebook’ta kendisini 20-25 yaş aralığında, gününü gün eden, her konuda bilgisi olan erkek bir üniversite öğrencisi gibi konumlandırmış.

3cipso

Bu konumlandırma ile tüketicilerine ‘samimi’ mesajlar vermeye çalışıyor. Ancak bu noktada da şu soruyu sormak gerekiyor:

  • Markaların şimdiye kadar uyguladıkları iletişim modelleri ile hali hazırda uyguladıkları iletişim modelleri paralel mi? Gelecekte de bu modeller uygulanabilir mi?

Demek istediğim şu: Cipso şimdiye kadar bu şekilde mi iletişimi yürüttü? Hayır. Belli ki Cipso’nun iletişim stratejisi yeni reklam kampanyalarıyla birlikte değişmiş ve böyle bir konumlandırma yapmışlar. Peki ya bundan sonrası?

Bu şekilde bir konumlandırma yapan markalar için bundan sonrası önemli bir hal alıyor. Kısa bir süre öncesine kadar ‘ben genç ve yenilikçi bir markayım’ diyen bir marka şu anda veya gelecekte bu savını çürütecek iletişim yöntemleri uyguladığı takdirde tüketicinin gözündeki algı yerle bir olacak, yıllardır verdiği emek boşa gidecektir. Dolayısıyla iletişimin sürdürülebilir olması, bir markanın en çok dikkat etmesi gereken hususların başında gelmeli ve bu sürdürülebilirliği bozmamak adına, oluşturduğu stratejiyi kolay kolay değiştirmemelidir.

Samimiyet özellikle sosyal mecralar için çok önemli bir artı. Markaların da bu artıyı değerlendirmek istemeleri son derece normal. Ancak samimiyeti arttırmak adına markayı sosyal medyada ete kemiğe büründürmek son derece riskli bir süreç. Bir kaç yıl sonra markanın sosyal medya taktiklerini yeniden belirleme yoluna gitmesi durumunda ete kemiğe bürünmüşlük, uygulanabilecek taktiklerin daralmasına yol açabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayelerinde Başarıyı Yakalamanın Yolları

Instagram

Günlük 300 milyon aktif kullanıcısı olan ve bu sayıyı her geçen gün artıran Instagram, Facebook tarafından satın alındıktan sonra kazandığı hikâye özelliğiyle, markalar ve kullanıcılar için daha da cezbedici bir sosyal medya platformu olmuştu. Bu yenilikle Snapchat işleyişini taklit eden Instagram, platformun kullanıcılarına farklı bir paylaşım yöntemi sunmuş ve popülerliğini artırmıştı.

Hikayelerin şöhreti arttıkça bu gidişat reklamverenlerin de gözünden kaçmadı ve markalar da bu yöntemle paylaşım yapmaya yöneldi. Öyle ki Facebook, Instagram’daki işletmelerin ve markaların yarısının ayda en az bir hikâye paylaşımı yaptığını açıkladı.

Instagram
Instagram kullanıcılarını en çok etkileyen hikâye biçimi, mesajı makul bir sürede veren hikâyeler.

Fakat her güzel şey gibi Instagram hikâyelerinin de zor bir tarafı var. Doğru bir strateji hazırlandığı takdirde büyük etki yaratan bu paylaşımlar, bilinen sosyal medya reklamlarından daha farklı bir yaklaşıa ihtiyaç duyuyor. Çünkü her ne kadar video veya animasyon deneyimi üzerine çalışan markalar için Instagram hikâyesi iyi bir tercih olsa da; Instagram hikâyelerinin dikey görüntü formatı tam ekran gerektiren içerikler paylaşmayı tercih eden yayıncı ya da markalar için ayrı bir dikkate ve odaklanma gerektiriyor.

Platformun sahibi dev sosyal ağ Facebook da bu noktayı görmüş olacak ki hangi kullanıcıların Instagram hikayesi konusunda en iyi geri dönüşü alabileceğine dair ipuçları veren bir araştırma raporu yayınladı. Pazarlamacıların yeni formatı anlamasına ve bu noktada ustalaşmasına yardım etmek için hazırlandığı açıklanan çalışmada; yapılan anket üzerinden Brezilya, Birleşik Krallık, ABD ve Endonezya’daki kullanıcıların Instagram hikayesi içeriklerinde aldığı sonuçlara dair veriler paylaşıldı. Araştırma ayrıca, ABD’de hangi yaratıcı unsurların ticari amaçlı hikayelerde sonuç verdiği hakkında önemli bir veri çözümlemesini de ortaya koyuyor.

Instagram hikayesinin günlük aktif kullanıcı sayısı geçen yılın bu ayında 250 milyondu.

Facebook tarafından açıklanan raporda, hikayelerde başarıyı yakalamanın yolunun reklam veren markanın kolay anlaşılabilir ve görenlerin dikkatini hemen çeken bir içerik paylaşması, markanın öyküsünü makul bir sürede ve olabildiğince kısa sürede anlatması, ürün tanıtımı söz konusuysa ürünün hikâyede denenirken gösterilmesi, etkinin tam anlamıyla oluşması için Instagram hikayelerinin mobil uyumlu olmasından geçtiği vurgulandı.

Araştırma sonucuna baktığımızda, başarılı bir hikâye yaratmada benzer tavsiyeleri görüyoruz. Kuşkusuz ki bunların başında, hikâyenin içerikle yakaladığı uyum var. Zira hiçbir kullanıcı, hikâye izlerken deneyiminin alakasız bir reklamla kesilmesinden hoşlanmıyor ama aynı zamanda hikâyenin kısa olmasını da istiyor. Hâl böyleyken, markanın vermek istediği mesajı açık ve akış içinde erkenden vermesi oldukça önemli bir rol oynuyor. Facebook geçen yıl yayınladığı raporda da benzer bir noktaya değinmiş ve marka ekiplerine aynı tavsiyeyi vermişti.

Instagram hikayeleri konusunda markaların dikkat etmesi gereken özel noktalar bulunuyor.

Esasen hikaye reklamlarına bildiğimiz video reklamlara olduğu gibi yaklaşabilirsiniz. Fakat bunu yaparken en yüksek verimi alabilmek için dikine sunum ve mobil uyumlu olmak gibi hikâyelerin kendine has özelliklerini de dikkate almanız gerekiyor. Özetle, doğru ve tutarlı bir strateji izlendiğinde Instagram hikâyeleri hem “fenomenler” hem de markalar için kullanıcıların dikkatini çekmede son derece etkili bir paylaşım yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Yine de hikâyeleriniz için sağlam bir altyapı oluşturmak adına ne istediğinizi bilmeniz ve rakiplerinizin bu yöntemle neler yaptığını takip etmeniz, bakış açınızı genişletecek başlıca etkenlerden olacaktır. Nitekim markanız için nelerin işe yarayıp nelerin yaramayacağını en iyi yine siz bilirsiniz. İyi bir içgörü elde ettiğinizde bunu, Facebook’un verdiği ipuçlarıyla harmanlamanız hâlinde, Instagram hikâyelerinden yüksek performans almanız işten bile değil.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ve Welder Moody, Tahminine Güvenene Gidiyor…

90. Akademi Ödülleri, 4 Mart 2018’de sahiplerine kavuşacak. Welder Watch, dünya çapında tüm filmseverlerin göz diktiği ve sonuçlarını her yıl merakla beklediği bu ödül törenini, Instagram üzerinden gerçekleştirdiği yeni yarışmasına entegre etti.

Markanın yaratıcı ajansı Promoqube tarafından hayata geçirilen yarışmada katılımcılar, yılın “En İyi Film” ödülüne kavuşacak filmi tahmin etmeye davet ediliyor. Yarışmaya katılmak için kullanıcıların Welder Watch’un Instagram hesabını takip etmeleri ve yarışma gönderisinin altına tahminlerini yorum olarak yazmaları gerekiyor.

Oscar ödüllerinin her yıl büyük heyecanla beklenen En İyi Film kategorisinde, ödülün sahibi olacak filmi doğru tahmin edenler arasında gerçekleşecek çekilişte, bir kişi dilediği Welder Moody saatin sahibi olacak! 4 Mart 2018 Pazar günü yerel saatle 23.59’a kadar devam edecek yarışmanın sonucu, 6 Mart 2018 Salı günü markanın Instagram hesabından yayınlayacağı hikaye ile açıklanacak.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki Instagram postunun altına yorumlarınızı yazmanız gerekiyor.

🏆CONTEST🏆 Who will be the winner of The Best Picture category at the 90th Academy Awards? Guess the winner, win a Welder Moody watch! Nominees: 📌#CallMeByYourName 📌#DarkestHour 📌#Dunkirk 📌#GetOut 📌#LadyBird 📌#PhantomThread 📌#ThePost 📌#TheShapeOfWater 📌#ThreeBillboardsOutsideEbbingMissouri Here's what you need to do 👇 ➡ Make sure you follow Welder Watch Instagram account! 😊 ➡ Write your best guess at who will win at The Best Picture category as a comment! ✏ ➡ If your guess is correct, follow our stories! 📍 ➡Be the winner, choose your favorite #WelderMoody watch! 🎁 🔎Check Terms&Conditions from our FB page! ** The contest will end on Sunday, March 4, 2018. We will announce the winners on Tuesday, March 6th at Instastory ** #contest #90thAcademyAwards #oscars #oscars2018 #shareyourmood

A post shared by Welder (@welderwatch) on

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link