Dünyada en çok içerik tüketen ülkelerden biri olan ülkemizde maalesef aynı derecede içerik üretilmiyor, üretilen içerik de belirli bir kalitenin üstüne çıkamıyor. Kalite demişken; ‘Content is king‘ felsefesi birçok alan için doğru ama sosyal medya buna dahil mi?

Diğer alanlar bir yana dursun, sosyal medya için konuşmak gerekirse çoğu insanın yakındığı konu olan üretilen içeriğin kalitesizliği bence çok da önemli bir unsur değil.

Olaya marka açısından bakıyorum; Markaların sosyal medyayı kullanmak için birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi etkileşimi efektifleştirebilmek ve bu etkileşim sonucunda markanın satış ve bilinirlik gibi unsurlarını arttırmak.Bu amaçlar doğrultusunda elde edilen olumlu her türlü feedback, markanın karnesinde bir artı olacaktır.

Olaya bir de tüketiciler açısından bakalım; Öncelikle Tüketici sosyal medyayı ne için kullanıyor? sorusuna yanıt vererek ilerlemek, kaynağa inmek açısından çok önemli. Sosyal medya birçok insan için yaşamın merkezinde olduğundan tüketicinin sosyal medyayı kullanma amacı yaşama amacından farklı değil. Haliyle insanlar günlük hayatta karşılaştıkları çoğu şeyi  sosyal medyaya yansıtıyorlar. Yansıttıkları şey bazen futbol, bazen iş bazen de özel yaşantıları…

Sosyal medyanın günlük hayatla entegrasyonunun bu denli yüksek olduğu bir dönemde markaların kaliteli içerik yerine daha alt seviyede içeriklerle tüketicinin karşısına çıkması da kaçınılmaz oluyor. Birçok insan tarafından eleştirilen ‘Şöyle olanlar beğensin, böyle olanlar yorum atsın‘ gibi içerikler bu entegrasyonun bir sonucu olarak doğuyor.

Aşağıdaki resim Caramio tarafından 2 hafta önce Facebook’ta kullanıldı. Normal koşullarda 100-200 etkileşim alan paylaşımlardan bulunan Caramio, bu çalışması ile 4000 etkileşim elde etti. Önemli olan nokta bu etkileşimin satışa nasıl yansıyacağı ancak Caramio’nun hedef kitlesinin  sosyal medyadan beklentisi bu tür paylaşımlar değil mi? Onların hoşuna giden bu tür içerikler değil mi?

Şunu da belirtmekte fayda var, bu tür paylaşımlar hedef kitle odaklı olduğundan çoğu marka için olumlu olmayabilir. Örneğin Markafoni’nin bu tür paylaşımlarda bulunması ciddi bir reputasyon kaybı oluşturacaktır. O yüzden markanın hedef kitlesini çok iyi analiz etmesi gerekiyor.

Elbette ‘Content is  king’. Ancak sosyal medyada ‘Segmented Content is King!’

Bir Cevap Yazın