Sosyal Medyada ‘Content is King’ mi? 0

Dünyada en çok içerik tüketen ülkelerden biri olan ülkemizde maalesef aynı derecede içerik üretilmiyor, üretilen içerik de belirli bir kalitenin üstüne çıkamıyor. Kalite demişken; ‘Content is king‘ felsefesi birçok alan için doğru ama sosyal medya buna dahil mi?

Diğer alanlar bir yana dursun, sosyal medya için konuşmak gerekirse çoğu insanın yakındığı konu olan üretilen içeriğin kalitesizliği bence çok da önemli bir unsur değil.

Olaya marka açısından bakıyorum; Markaların sosyal medyayı kullanmak için birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi etkileşimi efektifleştirebilmek ve bu etkileşim sonucunda markanın satış ve bilinirlik gibi unsurlarını arttırmak.Bu amaçlar doğrultusunda elde edilen olumlu her türlü feedback, markanın karnesinde bir artı olacaktır.

Olaya bir de tüketiciler açısından bakalım; Öncelikle Tüketici sosyal medyayı ne için kullanıyor? sorusuna yanıt vererek ilerlemek, kaynağa inmek açısından çok önemli. Sosyal medya birçok insan için yaşamın merkezinde olduğundan tüketicinin sosyal medyayı kullanma amacı yaşama amacından farklı değil. Haliyle insanlar günlük hayatta karşılaştıkları çoğu şeyi  sosyal medyaya yansıtıyorlar. Yansıttıkları şey bazen futbol, bazen iş bazen de özel yaşantıları…

Sosyal medyanın günlük hayatla entegrasyonunun bu denli yüksek olduğu bir dönemde markaların kaliteli içerik yerine daha alt seviyede içeriklerle tüketicinin karşısına çıkması da kaçınılmaz oluyor. Birçok insan tarafından eleştirilen ‘Şöyle olanlar beğensin, böyle olanlar yorum atsın‘ gibi içerikler bu entegrasyonun bir sonucu olarak doğuyor.

Aşağıdaki resim Caramio tarafından 2 hafta önce Facebook’ta kullanıldı. Normal koşullarda 100-200 etkileşim alan paylaşımlardan bulunan Caramio, bu çalışması ile 4000 etkileşim elde etti. Önemli olan nokta bu etkileşimin satışa nasıl yansıyacağı ancak Caramio’nun hedef kitlesinin  sosyal medyadan beklentisi bu tür paylaşımlar değil mi? Onların hoşuna giden bu tür içerikler değil mi?

Şunu da belirtmekte fayda var, bu tür paylaşımlar hedef kitle odaklı olduğundan çoğu marka için olumlu olmayabilir. Örneğin Markafoni’nin bu tür paylaşımlarda bulunması ciddi bir reputasyon kaybı oluşturacaktır. O yüzden markanın hedef kitlesini çok iyi analiz etmesi gerekiyor.

Elbette ‘Content is  king’. Ancak sosyal medyada ‘Segmented Content is King!’

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Çocukları İnternette Tehlikeli İçeriklerden Korumak İçin Öneriler 0

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46.

Özellikle internet dünyasına yeni adım atan çocukları zararlı içeriklerden korumak oldukça önemli bir konu. Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46. Ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 19’u çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini kontrol altına alan yazılımlar kullanırken, bunların yüzde 15’i ise bir yazılım kullanmaktansa çocukların interneti nasıl güvenli kullanacaklarını kendi başlarına öğrenmelerinin daha iyi olacağı kanaatinde. Kaspersky Lab uzmanları bu şekilde düşünen çok sayıda aile olduğu söylüyor ve bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor:

  • Öncelikle bir antivirüs programı kullanın. Çocuğunuz internette oyun oynarken, iletişim kurarken ya da araştırma yaparken birçok riskli bağlantıya tıklayabilir.
  • İstenmeyen içeriklere erişimi kısıtlamak için belirli klavye/aygıt/uygulama mağazası ayarlarını ya da bir ebeveyn kontrolü yazılımı kullanın.
  • Çocuğunuzla virüsler, oltalama, siber zorbalık ve özellikle de zararlı URL’ler hakkında konuşun ve farkındalık kazanmasını sağlayın. İnternette karşılaştığı sıkıntıları sizinle paylaşmasının çok önemli olduğunu ve her zaman onun yanında olduğunuzu bilsin.
  • Sadece gerçekten tanıdığı kişilerle arkadaş olması gerektiğini anladığından emin olun. Tanınmış kişiler ya da topluluklara ait sayfalar bu konuda bir istisna olabilir.
  • Zaman zaman tüm çevrimiçi aktivitelerini ve hatta arkadaş listelerini dahi kontrol edebileceğiniz konusunda onu bilgilendirin. Bunu önden konuşun ki, zamanı geldiğinde bu onun için tatsız bir sürpriz olmasın.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link