Sosyal Medya Yeni Pazarlar Yaratmaya Devam Ediyor – GoPro

Sosyal medyanın doğasında var olan, hatta sosyal medyayı bir anlamda var eden düşünce yapısı şüphesiz paylaşım üzerine. İnsanların doğasında var olan kendini gösterme iç güdüsü, sosyal medyayın da aktif  olarak kullanılmasını sağlayan temel etken. Öyle ki sosyal medyada yapılan paylaşımları analiz ettiğimizde rahatça görebiliriz ki paylaşımların büyük bir çoğunluğunu insanların neleri yaptığı, neleri yapmaktan hoşlandığı ve bunları diğer insanlara en güzel nasıl gösterebilirim düşüncesi üzerine.

httpv://www.youtube.com/watch?v=A3PDXmYoF5U

Sosyal medyanın yani bir anlamda paylaşımın günlük hayatımızda bu denli büyük bir yer tutmaya başlaması ve kullanıcıların kendini diğer insanlara nasıl daha mutlu ve daha eğleniyor gösterebilirim tutkusu, sosyal medyadan önce var olmayan bazı pazarların var olmasını sağladı. Bu konuya verilebilecek en iyi örneklerden birisi GoPro.

GoPro’dan kısaca bahsetmek gerekirse, sporcular için tasarlanmış küçük, su ve darbeye dayanıklı kameraları üreten küçük bir firma diyebiliriz. Bu kamerayı özel kılan neden ise şimdiye kadar pek mümkün olmayan bir şekilde ve kolaylıkta videoları kaydedip, paylaşmaya izin vermesi ve bu sayede bir anlamda kulaktan kulağa pazarlama stratejisiyle çok büyük kitlelere ulaşabiliyor olması. Markanın kurucusu Nick Woodman markanın pazarlama stratejileri hakkında şunları söylüyor: ” İnsanların çektikleri görüntüler, markanın büyümesinde temel rol oynuyor. Bizim tüm müşterilerimiz inanılmaz güzel videolar çekiyor ve bunları online olarak paylaşıyor. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, GoPro başarısını kamerasına değil, paylaşılan içeriğe borçlu. “

2010 yılı başında 8 kişiyle başlayan bu serüven sosyal medyanın da yadsınamaz katkısıyla küçük bir firmayı bu denli yüksek bir başarıya taşıyabiliyor. Blendtec‘le alıştığımız bu tür başarılar, yalnızca bir firmayla kalmayıp artmaya devam ediyor. Sosyal medyanın gücünü fark edip, bu mecralar üzerinden pazarlama stratejilerini planlayan markalar, rekabetin bu denli çetin olduğu piyasa ortamında şüphesiz dezavantajları avantaja çevirme konusunda diğer firmalardan çok daha avantajlı. Sosyal medyanın yadsınamaz gücü geleneksel mecraları kullanmakta direnen firmaları küçültüyor ve sosyal medyayı kullanmak zorunda bırakıyor. Geleceğin büyük firmaları bugünü iyi anlayan ve geleceği daha iyi görebilen markalardan oluşacak elbette.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

BMW, Twitter’da Audi’yi Solladı

  • Birçok sektörde rakip markaların, özellikle reklamlar üzerinden birbirleriyle yaptıkları atışmalara şahit oluyoruz. Son senelerde bu atışmalar, sosyal medyaya da taşındı.
  • Geçtiğimiz günlerde Alman otomobil markaları BMW ve Audi’nin Twitter’daki bu tarz bir atışmasına şahit olduk.
  • İlgili Yazı: Rakip Markalar Arasındaki 4 Büyük Reklam Savaşı

Zaman zaman rakip markaların reklamlarında yaptıkları göndermelerle vb. hamlelerle birbirlerine sataştıklarına şahit oluyoruz. Son dönemde sosyal medya da rakip markaların sıklıkla atıştıkları bir mecra haline geldi. Bunun son örneklerinden biri ise geçtiğimiz günlerde Twitter‘da yaşandı.

Her şey BMW ABD‘nin Twitter hesabından mavi renkteki yeni M4 model aracıyla ilgili olarak attığı bu tweet ile başladı:

Özel Yas Marina mavisi rengindeki bu M4 için kıvılcımlar uçuşuyor.”

Daha sonra Audi ise BMW ABD’nin attığı bu tweet’i RT’ledi ve bu RT’ye Onu gördüğünde… şeklinde bir yorum ekledi.

BMW’nin bu tweet’e cevabı ise oldukça iyiydi:

Görüyoruz, genellikle gördüğümüz yerde… Dikiz aynasında…

BMW’nin bu yerinde cevabından sonra Audi’den herhangi bir cevap gelmedi ve bir nevi bu atışmanın galibi BMW oldu. Nihayetinde önemli olan bu tarz atışmaları başlatmak değil, bunların sonunu getirebilmek.

Umuyoruz ki, Audi bir dahaki atışmasına daha iyi hazırlanıp gelir ve biz de sosyal medya kullanıcıları olarak daha uzun soluklu bir atışmaya şahit oluruz. Zira Twitter kullanıcılarının, Audi ve BMW’nin birbirlerine yönelik olarak atmış oldukları bu tweet’lere yaptıkları yorumlara baktığımızda, insanların da markaların birbirleriyle olan bu tarz atışmalarından keyif aldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bununla birlikte Alman otomobil markaları arasında, bu tarz sataşmaları sıklıkla görüyoruz. Daha önce de birçok defa Mercedes-Benz, BMW ve Audi arasında, özellikle reklamlar üzerinden dönen atışmalara şahit olmuştuk.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Okey’den Durex Skandalına Göndermeli Tweet

Geçtiğimiz günlerde Durex‘in ‘bazı paketlerde yırtılma ve patlama riski olabileceğini’ söyleyerek İngiltere ve İrlanda’da piyasaya sürdüğü prezervatifleri toplama kararı aldığını sizlerle paylaşmıştık. 

Yırtılma ve patlama riski bulunan paketlerin ‘Real Feel’ (Gerçek his) ve ‘Latex Free’ (Lateks içermeyen) modellerinde geçerli olduğunu bildiren Durex, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Test sonuçlarımız sonucunda İngitere ve İrlanda pazarında satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine yakın bir zamanda patlama ve yırtılma riski olduğunu tespit ettik. Dileyen tüketiciler ürünler karşılığında para iadesi alabilir” ifadelerini kullanarak durumu toparlamaya çalışmıştı.

Türkiye’de prezervatif denilince akla gelen diğer marka Okey de bu duruma kayıtsız kalmadı ve fırsatı değerlendirdi. Okey Twitter hesabından paylaştığı Tweet’te bir sevgiliden gelen ve hamilelik haberini çağrıştıran mesaj görseli ile birlikte “Bize güvenmeye devam edin, sonra patlamayın!” diyerek Durex’in patlayan prezervatiflerine gönderme yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?