Sosyal medyanın doğasında var olan, hatta sosyal medyayı bir anlamda var eden düşünce yapısı şüphesiz paylaşım üzerine. İnsanların doğasında var olan kendini gösterme iç güdüsü, sosyal medyayın da aktif  olarak kullanılmasını sağlayan temel etken. Öyle ki sosyal medyada yapılan paylaşımları analiz ettiğimizde rahatça görebiliriz ki paylaşımların büyük bir çoğunluğunu insanların neleri yaptığı, neleri yapmaktan hoşlandığı ve bunları diğer insanlara en güzel nasıl gösterebilirim düşüncesi üzerine.

httpv://www.youtube.com/watch?v=A3PDXmYoF5U

Sosyal medyanın yani bir anlamda paylaşımın günlük hayatımızda bu denli büyük bir yer tutmaya başlaması ve kullanıcıların kendini diğer insanlara nasıl daha mutlu ve daha eğleniyor gösterebilirim tutkusu, sosyal medyadan önce var olmayan bazı pazarların var olmasını sağladı. Bu konuya verilebilecek en iyi örneklerden birisi GoPro.

GoPro’dan kısaca bahsetmek gerekirse, sporcular için tasarlanmış küçük, su ve darbeye dayanıklı kameraları üreten küçük bir firma diyebiliriz. Bu kamerayı özel kılan neden ise şimdiye kadar pek mümkün olmayan bir şekilde ve kolaylıkta videoları kaydedip, paylaşmaya izin vermesi ve bu sayede bir anlamda kulaktan kulağa pazarlama stratejisiyle çok büyük kitlelere ulaşabiliyor olması. Markanın kurucusu Nick Woodman markanın pazarlama stratejileri hakkında şunları söylüyor: ” İnsanların çektikleri görüntüler, markanın büyümesinde temel rol oynuyor. Bizim tüm müşterilerimiz inanılmaz güzel videolar çekiyor ve bunları online olarak paylaşıyor. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, GoPro başarısını kamerasına değil, paylaşılan içeriğe borçlu. “

2010 yılı başında 8 kişiyle başlayan bu serüven sosyal medyanın da yadsınamaz katkısıyla küçük bir firmayı bu denli yüksek bir başarıya taşıyabiliyor. Blendtec‘le alıştığımız bu tür başarılar, yalnızca bir firmayla kalmayıp artmaya devam ediyor. Sosyal medyanın gücünü fark edip, bu mecralar üzerinden pazarlama stratejilerini planlayan markalar, rekabetin bu denli çetin olduğu piyasa ortamında şüphesiz dezavantajları avantaja çevirme konusunda diğer firmalardan çok daha avantajlı. Sosyal medyanın yadsınamaz gücü geleneksel mecraları kullanmakta direnen firmaları küçültüyor ve sosyal medyayı kullanmak zorunda bırakıyor. Geleceğin büyük firmaları bugünü iyi anlayan ve geleceği daha iyi görebilen markalardan oluşacak elbette.

Bir Cevap Yazın