Hemen her gün hayatımızın birçok alanında bizlerle birlikte olma konumunda bulunan internet ve sosyal medya kanallarının bugün geldiği yer tartışılmaz. Gün geçmiyor ki yeni bir dijital trend ortaya çıkmasın veya hayatımızın önem derecesinde üstlerde  yerini edinmesin.

Hal böyle olunca giderek artan ve artarak devam edecek olan internet ve sosyal medya kanallarının ilkleri daha da merak uyandırır bir durum aldı. Peki sizce ilk atılan tweet, ilk internet sitesi veya ilk yayınlanan video neydi?

Pazarlamasyon olarak bu konuyla ilgili sizler için kısa bir araştırma derledik;

İşte sosyal medya ve internetin ilkleri,

 

İlk Tweet

Dünya çapında atılan ilk tweet, Jack Dorsey’in @jack hesabından attığı tweet’ti. Bundan 7 yıl önce 21 mart 2006 yılında atılan ilk tweetin saati ise 20:50 olarak kaydedilmiş.

Jack Dorsey dünya çapında atılmış bu ilk tweet’te yalnızca, twitter’ının ayarlarını yaptığını belirtiyor.

tw1

İlk Youtube Video’su

23 Nisan 2005′ de, Jawed Karim tarafından kaydedilen 18 saniyelik video Youtube’ un ilk videosu olarak kaydedilmişti.

İlk Instagram Fotoğrafı

Instagram üzerinde yayınlanan ilk fotoğraf, #instagramnews hastag’i altında, Instagram’ın kuruluş yıldönümü anısına tekrar paylaşılmıştı.

tumblr_m79s7pFFG71qm4rc3

İlk Facebook Profili

Tahmin edilmesi zor olmayan bir profil olarak, ilk facebook profili Mark Zuckerberg’ e aitti. Ayrıca Facebook’ta oluşturulan ilk 10 hesap da yine sitenin kurulumunda emeği geçenlerden oluşuyor.

facw

İlk Doodle

Google tarafından artık ritüel haline gelmiş Doodle’ları hepimiz artık iyi biliyoruz. Hazırlanan ilk Doodle ise 30 Ağustos 1998’de ‘Burning Man’ festivaline ithafen yapılmıştı.

google_doodle_01

İlk Web Sitesi

Tabi tüm paylaşım sitelerinin önünde, internetin asıl çıkış noktasını oluşturan ilk web sitesi yer alıyor. Web site, ilk olarak 1991’de internet kullanıcıları için geliştirildi. Daha sonra 30 Nisan 1993’te CERN tarafından WWW başlangıcı ile bütün internet kullanıcılarının ulaşabileceği şekle getirildi.

ilk-web-sayfasi

İlk Flickr Fotoğrafı

Flickr’da kayıtlı fotoğrafların ID kodlarına göre, 15 Aralık 2003’de yayınlanan bu fotoğraf, Flickr’ın ilk fotoğafı gibi görünüyor.

fli

 

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın