.

Zamanında bir kavram vardi: ‘İnternet Uzmanlığı‘. İnternet Uzmanları, internetin ilk çıktığı yıllarda bilgisayar başında birkaç saat oturan, gerektiğinde sitemynet yapabilen kişilerin kendilerine verdiği bir sıfattı. Ancak  İnternet Uzmanlığı gibi kutsal bir sıfat sektörde fazla tutunamadı çünkü biraz(!) geniş bir kavramdı. Bu tutunamayışın ardından evrimleşme sürecine giren İnternet Uzmanlığı yerini SEO Uzmanlığına bıraktı. SEO uzmanları daha avantajlıydı çünkü İnternet Uzmanlarına göre daha spesifik bir alandaydılar.

2010’lu yıllardan itibaren de evrimleşmenin son ürünü olan Sosyal Medya Uzmanı çıktı karşımıza. Nam-ı diğer Social Media Specialist. Bu yazıda iyi bir sosyal medya uzmanının yapması gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

1. Twitter BIO kısmına etkileyici şeyler yazın.

BIO kısmında ‘Sosyal Medya Uzmanı’ yazmak çoğu insana yeterli gelmiyor. Siz sosyal medya uzmanısınız yaratıcılığınızı konuşturun! İşte birkaç örnek:

  • Takip edildiğime dair bir his var içimde
  • Herkes sosyal medya uzmanı oldu artık
  • Your ego is my lego
  • Kendimi anlatmama 140 karakter yeter mi?

2. BIO kısmı Ingilizce olsun. BRIC ülkelerinin dilleri de revaçta.

Twitter çok önemli bir platform. Ancak sayıları yüzbinleri bulan sosyal medya uzmanı twitter kullanıcısının arasından sıyrılmak kolay olmuyor. İngilizce bilginizi göstermek şart. Dünyada adından sıkça bahsettiren BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin dillerinde yazarsanız da tadından yenmez! İşte Sosyal Medya Uzmanı olduğunuzu belirten birkaç örnek  :

  • I am a Social Media Specialist (İngilizce)
  • especialista em mídia social (Portekizce)
  • 社交媒体专家 (Çince)
  • सामाजिक मीडिया विशेषज्ञ (Hintçe)

3.Takipçi satın alın

Bolluktan zarar gelmez. İnsanlar takipçi sayınızı gördüğünde ‘Vay bizim İsmail gerçekten Sosyal Medya Uzmanıymış’ desin.

4. Havalı olun

Pazartesi sendromlarınızı mutlaka kitlenizle paylaşın. İnsanlar sizin yoğun bir şahsiyet olduğunuzu bilsinler. Takipçilerinize sorular sorun, mümkünse film önerileri isteyin. İnsanlar size cevap verdikçe, iletişime geçtikçe gururlanacaklardır.

5. Sürekli eleştirin

Eleştirin ama çözüm üretmeyin. İnsanların çözüme ihtiyacı yok. Çözüm sunarsanız o konunun insanların gözünde bir değeri kalmaz; gizem ortadan kaybolur.

6. Facebook ve Twitter neyinize yetmiyor?

Herkes Facebook ve Twitter’ı kullanırken neden Branch’a üye olasınız ki? Facebook ve Twitter’da milyonlarca insan varken onbinlerle uğraşmak beyhude bir çabadan öteye geçmez. Facebook ve Twitter haricindeki ağların popülerliği arttığında tekrar düşünürsünüz nasıl olsa.

7. Kedi videosu

Olmazsa olmaz… Bu tür videolar paylaşmanız sizin sadece sektör odaklı olmadığınızı, günlük hayatta cool bir insan olduğunuzu gösterir. İnsanlar sizin de onlardan biri olduğunuzu düşünürler.

8.İnsanlara küçük sürprizler yapın

Ortada bir neden yokken takipçilerinizin hesabına girip birkaç gönderisini beğenin/favorileyin. İnsanlar böyle sürprizlere bayılırlar. Ancak bunu sürekli yaparsanız aranızdaki duvarlar yıkılabilir.

9. Gelen tebrikleri Retweet’leyin

Siz SMU’sunuz neden kendi başarınızı kendiniz anlatacaksınız ki? Bırakın onu sizin gözünüze girmek isteyen başkaları yapsın. Takipçileriniz de ‘İsmail abi neler yapıyor böyle’ desin.

10. Check-in’ler önemli

Check-in’ler dikkatli yapılmalı. İnsanların sizi görmek istediği yerlerde check-in yapın. Orada olup olmamanız önemli değil. Mühim olan orada olduğunuzu gösterebilmek. Check-in yapılan yer önemli bir hotel veya konferans merkezi olabilir. Halka açık yerlerde check-in yapmak ise ‘O artık bir Alex değil’ dedikodularını çıkartabilir.

Bir Cevap Yazın