Sosyal Medya Uzmanının Yapması Gereken 10 Şey

.

Zamanında bir kavram vardi: ‘İnternet Uzmanlığı‘. İnternet Uzmanları, internetin ilk çıktığı yıllarda bilgisayar başında birkaç saat oturan, gerektiğinde sitemynet yapabilen kişilerin kendilerine verdiği bir sıfattı. Ancak  İnternet Uzmanlığı gibi kutsal bir sıfat sektörde fazla tutunamadı çünkü biraz(!) geniş bir kavramdı. Bu tutunamayışın ardından evrimleşme sürecine giren İnternet Uzmanlığı yerini SEO Uzmanlığına bıraktı. SEO uzmanları daha avantajlıydı çünkü İnternet Uzmanlarına göre daha spesifik bir alandaydılar.

2010’lu yıllardan itibaren de evrimleşmenin son ürünü olan Sosyal Medya Uzmanı çıktı karşımıza. Nam-ı diğer Social Media Specialist. Bu yazıda iyi bir sosyal medya uzmanının yapması gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

1. Twitter BIO kısmına etkileyici şeyler yazın.

BIO kısmında ‘Sosyal Medya Uzmanı’ yazmak çoğu insana yeterli gelmiyor. Siz sosyal medya uzmanısınız yaratıcılığınızı konuşturun! İşte birkaç örnek:

  • Takip edildiğime dair bir his var içimde
  • Herkes sosyal medya uzmanı oldu artık
  • Your ego is my lego
  • Kendimi anlatmama 140 karakter yeter mi?

2. BIO kısmı Ingilizce olsun. BRIC ülkelerinin dilleri de revaçta.

Twitter çok önemli bir platform. Ancak sayıları yüzbinleri bulan sosyal medya uzmanı twitter kullanıcısının arasından sıyrılmak kolay olmuyor. İngilizce bilginizi göstermek şart. Dünyada adından sıkça bahsettiren BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin dillerinde yazarsanız da tadından yenmez! İşte Sosyal Medya Uzmanı olduğunuzu belirten birkaç örnek  :

  • I am a Social Media Specialist (İngilizce)
  • especialista em mídia social (Portekizce)
  • 社交媒体专家 (Çince)
  • सामाजिक मीडिया विशेषज्ञ (Hintçe)

3.Takipçi satın alın

Bolluktan zarar gelmez. İnsanlar takipçi sayınızı gördüğünde ‘Vay bizim İsmail gerçekten Sosyal Medya Uzmanıymış’ desin.

4. Havalı olun

Pazartesi sendromlarınızı mutlaka kitlenizle paylaşın. İnsanlar sizin yoğun bir şahsiyet olduğunuzu bilsinler. Takipçilerinize sorular sorun, mümkünse film önerileri isteyin. İnsanlar size cevap verdikçe, iletişime geçtikçe gururlanacaklardır.

5. Sürekli eleştirin

Eleştirin ama çözüm üretmeyin. İnsanların çözüme ihtiyacı yok. Çözüm sunarsanız o konunun insanların gözünde bir değeri kalmaz; gizem ortadan kaybolur.

6. Facebook ve Twitter neyinize yetmiyor?

Herkes Facebook ve Twitter’ı kullanırken neden Branch’a üye olasınız ki? Facebook ve Twitter’da milyonlarca insan varken onbinlerle uğraşmak beyhude bir çabadan öteye geçmez. Facebook ve Twitter haricindeki ağların popülerliği arttığında tekrar düşünürsünüz nasıl olsa.

7. Kedi videosu

Olmazsa olmaz… Bu tür videolar paylaşmanız sizin sadece sektör odaklı olmadığınızı, günlük hayatta cool bir insan olduğunuzu gösterir. İnsanlar sizin de onlardan biri olduğunuzu düşünürler.

8.İnsanlara küçük sürprizler yapın

Ortada bir neden yokken takipçilerinizin hesabına girip birkaç gönderisini beğenin/favorileyin. İnsanlar böyle sürprizlere bayılırlar. Ancak bunu sürekli yaparsanız aranızdaki duvarlar yıkılabilir.

9. Gelen tebrikleri Retweet’leyin

Siz SMU’sunuz neden kendi başarınızı kendiniz anlatacaksınız ki? Bırakın onu sizin gözünüze girmek isteyen başkaları yapsın. Takipçileriniz de ‘İsmail abi neler yapıyor böyle’ desin.

10. Check-in’ler önemli

Check-in’ler dikkatli yapılmalı. İnsanların sizi görmek istediği yerlerde check-in yapın. Orada olup olmamanız önemli değil. Mühim olan orada olduğunuzu gösterebilmek. Check-in yapılan yer önemli bir hotel veya konferans merkezi olabilir. Halka açık yerlerde check-in yapmak ise ‘O artık bir Alex değil’ dedikodularını çıkartabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Twitter 2018’de Markalar ve Ajanslarla Nasıl İş Birliği Yapacak?

Twitter

Sosyal ağların hem gündem belirlemede hem de dijital pazarlamadaki gücü, artık göz ardı edilemez bir noktaya geldi. Her geçen yıl daha da artan Facebook, Twitter, Instagram ve hatta Linkedin reklam harcamaları, sosyal medya pazarlamasının artık pazarlama kavramıyla neredeyse eş anlamlı hâle geldiğinin habercisi gibi görünüyor. Fakat unutmayalım ki sosyal medya platformlarının barındırdığı kalabalık kitlelerin ticari kazanca dönüşmesini sağlayan iki ana unsur hâlâ markalar ve onların ajansları. En popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter da bunun farkında olmalı ki önemli bir terfi haberi vererek Twitter ABD Ajans Gelişim Baş Sorumlusu Stephanie Prager’in unvanını, Küresel Ajans Gelişim Baş Sorumlusu olarak güncellediğini duyurdu.

Bu gelişme çoğumuz için sıradan bir terfi haberi gibi görünebilir. Fakat aslında bu değişim, Twitter’ın bu yıl ajanslar ve markalarla yapacağı iş birliklerine ve bunları nasıl geliştirebileceğine dair bakış açısını da gösteriyor.

Kariyerinde birçok büyük çaplı medya ajansıyla çalışmış Prager şimdi WPP, Publicis, Interpublic Groupe, Omnicom ve Dentsu’nun da dahil olduğu, dev reklam ve medya satın alma ajansları ile Twitter arasındaki tüm ortaklıklardan sorumlu olacak. Prager yeni pozisyonu kapsamında, Twitter’ın iç yapısında bulunan ve küresel ajanslarla koordinasyonu sağlayan ekipleri denetleyecek ve onlara yol gösterecek. Bu pozisyonun, Prager’in gelişinden önce yalnızca uluslararası ekipler tarafından yürütüldüğünü de not edelim.

Yeni görev tanımını değerlendiren Stephanie Prager ise 2018’deki temel hedefinin, marka güvenliği gibi endişe duyulan konularda ajanslara ve markalara yardım etmek olduğunu ve odak noktalarının video içerik olduğunu belirtti. Youtube başta olmak üzere, video içerik platformlarına reklam veren markaların, reklamlarının uygun olmayan içerikler eşliğinde çıkmasından oldukça endişeli olduğunu göz önüne aldığımızda, Twitter’ın bu konuda güçlü bir iletişim köprüsü kurmak istemesi son derece anlaşılır görünüyor.

Stephanie Prager
Twitter Küresel Ajans Gelişim Baş Sorumlusu koltuğuna getirilen Stephanie Prager, platformun ajanslarla ilişkisi konusunda 2018 yılında yeni adımlar atılacağını söyledi.

Bu yönde getirilen önerilerden biri de, geçen yılın Ekim ayında Twitter tarafından tanıtılan ve şirketin marka strateji hizmeti için çalışan kurum içi bir kolu olan Fuel. Hizmet genel olarak, ajansların ve müşterilerin yaratıcı süreçlerini hızlandırmak için çabuk ve etkili cevaplar veren içerikler oluşturmayı amaçlıyor. Son dönemde Converse ve Macy’s gibi markalara reklam amaçlı, 6 saniyelik video içerik sunmasıyla dikkat çeken Fuel gömülü video, sohbet robotu (chatbot) ve otomatik cevap mekanizmasına dayanan kampanyalarda pazarlama ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.

Markalar ve Twitter arasındaki iş birliklerini ve deneyimlere daha fazla önem vereceğini de kaydeden Prager bu noktada, geçen yıl gerçekleştirilen ve tamamen Twitter doğrudan mesaj özelliği üzerinden yürütülen #WendysBracket kampanyasını örnek gösteriyor. Twitter olarak ajanslarla öteden beri özel bir ilişki yürüttüklerinin altını çizen Prager, yeni dönemde bu olumlu ilişkinin daha da derinleşmesi için çalışacaklarını vurguladı.

Bakalım önce MEC kurucu ortağı ve ardından MediaVest U.S. Başkan Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra, 2013 yılında Twitter kadrosuna katılan Stephanie Prager, yeni görevine gelir gelmez açıkladığı hedeflerine ulaşabilecek mi? Bunu zamanla göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Haber Akışı Büyük Değişime Hazırlanıyor

Sosyal ağların sayısı her geçen gün artsa da hem pazarlama ekipleri hem de ajanslar ve yayıncılar için Facebook, dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i de geride bırakan kullanıcı sayısıyla, hâlâ en popüler sosyal medya platformu durumunda. Bu yüzden ki Facebook’ta gerçekleştirilen her değişim, dolaylı veya doğrudan birçok kişiyi ilgilendiriyor.

Bu gelişmelerden biri de dün yaşandı. Facebook tarafından yapılan açıklamada, kullanıcıların arkadaş listesindeki kişilerle kuracağı anlamlı diyalogların sayısını artırmak için işletmeler, markalar ve medya organları tarafından yapılan paylaşımların geri plana itileceği belirtildi. Trafik oluşturmada Facebook sayfasına güvenen markaları üzen bu yenilikle birlikte, arkadaşlarınızdan veya ailenizden olan Facebook kişilerinizin yaptığı paylaşımlar, haber akışınızda öncelikli olarak gösterilecek.

Bu yenilikle birlikte, medya organlarından yapılan paylaşımları, artık örnekteki gibi üst sıralarda göremeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in dün yaptığı paylaşımda, bu önceliklendirmenin altında yatanın Facebook’u daha insan odaklı ve kullanıcıların kendilerini iyi hissettiği bir yer yapma hedefinin olduğu aktarıldı. Zuckerberg mesajında, şirketteki ürün ekiplerinden Facebook’taki sosyal etkileşimleri daha anlamlı hâle getirecek içeriklere odaklanmalarını istediğini yazdı.

Mark Zuckerberg bununla birlikte, yaşanacak değişimin Facebook’un temel ölçeklerine belli açılardan da olsa zarar verebileceğini de kabul etti ve kullanıcıların platformda geçireceği zamanın kalitesini artıracağını savunduğu yeni haber akışı düzeninin buna değeceğini sözlerine ekledi.

Facebook
Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg’in attığı bu adım, platformdaki marka ve yayıncı yoğunluğunu düşündüğümüzde son derece cesur bir yenilik sayılmalı.

Öte yandan söz konusu değişimin, Facebook’un 2016 yılındaki ABD Başkanlık Seçimleri’nde yanlış bilgilendirme ve yönlendirme amacıyla, çok sayıda yalan haberin yayılması amacıyla kullanılmasının da olabileceği söyleniyor. Facebook özellikle de seçim döneminde Rusya kaynaklı olduğu ortaya çıkan ve kimilerince seçim sonuçlarını etkilediği de söylenen asılsız haberlerin yayılımını yeterince engelleyemediğine dair sertçe eleştirilmişti.

Facebook’ta göreceğimiz bu yeniliğin, daha çok müşteriye ve okura ulaşmak adına Facebook’a güvenen marka ve yayıncıların, haber akışındaki görünürlüğünü azaltacağı kesin. Anlaşılan o ki Facebook yönetimi kullanıcıları memnun ederek kitlesini korumak ile platforma maddi kaynak sağlamaya hazır markalar ve yayıncıları kaybetmemek arasında, zor bir ikilem yaşıyor. Belki beri yandan da söylentiler doğruysa, 2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde yaşadığı güvenilirlik krizinden ağzı yandığından, şimdi yoğurdu üfleyerek yiyor.

Zuckerberg ve ekibinin, dengeyi sağlamak adına gelecekte hangi adımları atacağını bekleyip göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link