Sosyal Medya Uzmanının Yapması Gereken 10 Şey

.

Zamanında bir kavram vardi: ‘İnternet Uzmanlığı‘. İnternet Uzmanları, internetin ilk çıktığı yıllarda bilgisayar başında birkaç saat oturan, gerektiğinde sitemynet yapabilen kişilerin kendilerine verdiği bir sıfattı. Ancak  İnternet Uzmanlığı gibi kutsal bir sıfat sektörde fazla tutunamadı çünkü biraz(!) geniş bir kavramdı. Bu tutunamayışın ardından evrimleşme sürecine giren İnternet Uzmanlığı yerini SEO Uzmanlığına bıraktı. SEO uzmanları daha avantajlıydı çünkü İnternet Uzmanlarına göre daha spesifik bir alandaydılar.

2010’lu yıllardan itibaren de evrimleşmenin son ürünü olan Sosyal Medya Uzmanı çıktı karşımıza. Nam-ı diğer Social Media Specialist. Bu yazıda iyi bir sosyal medya uzmanının yapması gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

1. Twitter BIO kısmına etkileyici şeyler yazın.

BIO kısmında ‘Sosyal Medya Uzmanı’ yazmak çoğu insana yeterli gelmiyor. Siz sosyal medya uzmanısınız yaratıcılığınızı konuşturun! İşte birkaç örnek:

 • Takip edildiğime dair bir his var içimde
 • Herkes sosyal medya uzmanı oldu artık
 • Your ego is my lego
 • Kendimi anlatmama 140 karakter yeter mi?

2. BIO kısmı Ingilizce olsun. BRIC ülkelerinin dilleri de revaçta.

Twitter çok önemli bir platform. Ancak sayıları yüzbinleri bulan sosyal medya uzmanı twitter kullanıcısının arasından sıyrılmak kolay olmuyor. İngilizce bilginizi göstermek şart. Dünyada adından sıkça bahsettiren BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin dillerinde yazarsanız da tadından yenmez! İşte Sosyal Medya Uzmanı olduğunuzu belirten birkaç örnek  :

 • I am a Social Media Specialist (İngilizce)
 • especialista em mídia social (Portekizce)
 • 社交媒体专家 (Çince)
 • सामाजिक मीडिया विशेषज्ञ (Hintçe)

3.Takipçi satın alın

Bolluktan zarar gelmez. İnsanlar takipçi sayınızı gördüğünde ‘Vay bizim İsmail gerçekten Sosyal Medya Uzmanıymış’ desin.

4. Havalı olun

Pazartesi sendromlarınızı mutlaka kitlenizle paylaşın. İnsanlar sizin yoğun bir şahsiyet olduğunuzu bilsinler. Takipçilerinize sorular sorun, mümkünse film önerileri isteyin. İnsanlar size cevap verdikçe, iletişime geçtikçe gururlanacaklardır.

5. Sürekli eleştirin

Eleştirin ama çözüm üretmeyin. İnsanların çözüme ihtiyacı yok. Çözüm sunarsanız o konunun insanların gözünde bir değeri kalmaz; gizem ortadan kaybolur.

6. Facebook ve Twitter neyinize yetmiyor?

Herkes Facebook ve Twitter’ı kullanırken neden Branch’a üye olasınız ki? Facebook ve Twitter’da milyonlarca insan varken onbinlerle uğraşmak beyhude bir çabadan öteye geçmez. Facebook ve Twitter haricindeki ağların popülerliği arttığında tekrar düşünürsünüz nasıl olsa.

7. Kedi videosu

Olmazsa olmaz… Bu tür videolar paylaşmanız sizin sadece sektör odaklı olmadığınızı, günlük hayatta cool bir insan olduğunuzu gösterir. İnsanlar sizin de onlardan biri olduğunuzu düşünürler.

8.İnsanlara küçük sürprizler yapın

Ortada bir neden yokken takipçilerinizin hesabına girip birkaç gönderisini beğenin/favorileyin. İnsanlar böyle sürprizlere bayılırlar. Ancak bunu sürekli yaparsanız aranızdaki duvarlar yıkılabilir.

9. Gelen tebrikleri Retweet’leyin

Siz SMU’sunuz neden kendi başarınızı kendiniz anlatacaksınız ki? Bırakın onu sizin gözünüze girmek isteyen başkaları yapsın. Takipçileriniz de ‘İsmail abi neler yapıyor böyle’ desin.

10. Check-in’ler önemli

Check-in’ler dikkatli yapılmalı. İnsanların sizi görmek istediği yerlerde check-in yapın. Orada olup olmamanız önemli değil. Mühim olan orada olduğunuzu gösterebilmek. Check-in yapılan yer önemli bir hotel veya konferans merkezi olabilir. Halka açık yerlerde check-in yapmak ise ‘O artık bir Alex değil’ dedikodularını çıkartabilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

 • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
 • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
 • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
 • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link