Sosyal Medya Uzmanının Yapması Gereken 10 Şey 0

.

Zamanında bir kavram vardi: ‘İnternet Uzmanlığı‘. İnternet Uzmanları, internetin ilk çıktığı yıllarda bilgisayar başında birkaç saat oturan, gerektiğinde sitemynet yapabilen kişilerin kendilerine verdiği bir sıfattı. Ancak  İnternet Uzmanlığı gibi kutsal bir sıfat sektörde fazla tutunamadı çünkü biraz(!) geniş bir kavramdı. Bu tutunamayışın ardından evrimleşme sürecine giren İnternet Uzmanlığı yerini SEO Uzmanlığına bıraktı. SEO uzmanları daha avantajlıydı çünkü İnternet Uzmanlarına göre daha spesifik bir alandaydılar.

2010’lu yıllardan itibaren de evrimleşmenin son ürünü olan Sosyal Medya Uzmanı çıktı karşımıza. Nam-ı diğer Social Media Specialist. Bu yazıda iyi bir sosyal medya uzmanının yapması gereken 10 şeyden bahsedeceğim.

1. Twitter BIO kısmına etkileyici şeyler yazın.

BIO kısmında ‘Sosyal Medya Uzmanı’ yazmak çoğu insana yeterli gelmiyor. Siz sosyal medya uzmanısınız yaratıcılığınızı konuşturun! İşte birkaç örnek:

  • Takip edildiğime dair bir his var içimde
  • Herkes sosyal medya uzmanı oldu artık
  • Your ego is my lego
  • Kendimi anlatmama 140 karakter yeter mi?

2. BIO kısmı Ingilizce olsun. BRIC ülkelerinin dilleri de revaçta.

Twitter çok önemli bir platform. Ancak sayıları yüzbinleri bulan sosyal medya uzmanı twitter kullanıcısının arasından sıyrılmak kolay olmuyor. İngilizce bilginizi göstermek şart. Dünyada adından sıkça bahsettiren BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinin dillerinde yazarsanız da tadından yenmez! İşte Sosyal Medya Uzmanı olduğunuzu belirten birkaç örnek  :

  • I am a Social Media Specialist (İngilizce)
  • especialista em mídia social (Portekizce)
  • 社交媒体专家 (Çince)
  • सामाजिक मीडिया विशेषज्ञ (Hintçe)

3.Takipçi satın alın

Bolluktan zarar gelmez. İnsanlar takipçi sayınızı gördüğünde ‘Vay bizim İsmail gerçekten Sosyal Medya Uzmanıymış’ desin.

4. Havalı olun

Pazartesi sendromlarınızı mutlaka kitlenizle paylaşın. İnsanlar sizin yoğun bir şahsiyet olduğunuzu bilsinler. Takipçilerinize sorular sorun, mümkünse film önerileri isteyin. İnsanlar size cevap verdikçe, iletişime geçtikçe gururlanacaklardır.

5. Sürekli eleştirin

Eleştirin ama çözüm üretmeyin. İnsanların çözüme ihtiyacı yok. Çözüm sunarsanız o konunun insanların gözünde bir değeri kalmaz; gizem ortadan kaybolur.

6. Facebook ve Twitter neyinize yetmiyor?

Herkes Facebook ve Twitter’ı kullanırken neden Branch’a üye olasınız ki? Facebook ve Twitter’da milyonlarca insan varken onbinlerle uğraşmak beyhude bir çabadan öteye geçmez. Facebook ve Twitter haricindeki ağların popülerliği arttığında tekrar düşünürsünüz nasıl olsa.

7. Kedi videosu

Olmazsa olmaz… Bu tür videolar paylaşmanız sizin sadece sektör odaklı olmadığınızı, günlük hayatta cool bir insan olduğunuzu gösterir. İnsanlar sizin de onlardan biri olduğunuzu düşünürler.

8.İnsanlara küçük sürprizler yapın

Ortada bir neden yokken takipçilerinizin hesabına girip birkaç gönderisini beğenin/favorileyin. İnsanlar böyle sürprizlere bayılırlar. Ancak bunu sürekli yaparsanız aranızdaki duvarlar yıkılabilir.

9. Gelen tebrikleri Retweet’leyin

Siz SMU’sunuz neden kendi başarınızı kendiniz anlatacaksınız ki? Bırakın onu sizin gözünüze girmek isteyen başkaları yapsın. Takipçileriniz de ‘İsmail abi neler yapıyor böyle’ desin.

10. Check-in’ler önemli

Check-in’ler dikkatli yapılmalı. İnsanların sizi görmek istediği yerlerde check-in yapın. Orada olup olmamanız önemli değil. Mühim olan orada olduğunuzu gösterebilmek. Check-in yapılan yer önemli bir hotel veya konferans merkezi olabilir. Halka açık yerlerde check-in yapmak ise ‘O artık bir Alex değil’ dedikodularını çıkartabilir.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link