Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler 1

Türkiye’de birçok blogda bu tarz başlıklar görürsünüz. Kimisi yurtdışındaki bloglardan aldığı bilgiyi blogunda aynen veya kısmen yayınlayarak bu konuya değinirken kimisi de oradan buradan gördüğü, duyduğu kadarıyla “Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?” odaklı bir yazı hazırlıyor. Kolay okunsun diye midir bilmiyorum, ama maddeler halinde, örneğin “sosyal medya uzmanı olmak için 10 kural” gibi içeriklerle bu konu çabucak ve basitçe geçiştiriliyor.

Aslında daha evvel de söylemiştim. Sosyal medyada başarılı olmanın 10 kuralı, 7 şartı veya sosyal medyada başarılı olmak için 3 önemli detay gibi şeyler yok. Bunlara bel bağlamamanızı öneririm. Zira sosyal medyada başarılı olmak için sosyal medyayı bilmek, anlamak ve takip etmek gerekiyor. Lafın kısası sosyal medya uzmanı olmak için yapılması gerekenlerin başında sosyal medyayla iç içe olmak gerekiyor. “Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?”dan birkaç adım uzaklaşıp bununla yatay anlamda bağlantılı başka bir konuya değinmek istiyorum.

Şirketlerin, özellikle KOBİ’lerin sosyal medya, dijital pazarlama ya da dijital marka yönetimi konularına yaklaşımını hepimiz biliyoruz. Yeni nesil reklam mecraları KOBİ’lerin pek umurunda değil. Ne yazık ki yerli firmaların birçoğunda aynı anlayış var. Dijital pazarlamayı ve dijital mecraları gereksiz görüyorlar. Dolayısıyla bu konuda yatırım yapmayı daha doğrusu bütçe ayırmayı istemiyorlar. Bunun nedeni KOBİ’lerin bilgisizliği değil, KOBİ’lere daha önce hizmet vermiş olan iş bilmez, “uzman” kişilerdir.

Evet, “Nasıl sosyal medya uzmanı olunur?” sorusunu bir kenara bırakıp sosyal medya uzmanı olmadığı halde öyle davrananların meydana getirdiği problemlerin başında bu geliyor. İşten anlamayan ama anlıyormuş gibi yapanlar, en başta işletmeleri sosyal medyaya küstürüyorlar. Bu da beraberinde istihdama engel oluyor.

Tekrar konuya dönecek olursak bir konuda uzman olmanın şartları o konuda konuşabilmek, o konuyu yazabilmek, o konuda farklı uygulamalar ya da metotlar geliştirebilmektir. Öyle olmadığı halde kendisine “sosyal medya uzmanı” diyenlerin şirketlere sağladıkları yalnızca Google’dan görsel bulup bu görsellere “günaydın”, “iyi haftalar”, “iyi bayramlar” ya da “iyi seneler” yazmak gibi hiçbir anlamı, getirisi olmayan içerikler olunca, işletmeler de doğal olarak sosyal medyayı hiçbir faydası olmayan bir reklam modeli olarak görüyor. Sonuçta bu işi ya patron kendi oğluna / kızına yaptırıyor ya da şirketteki herhangi birine şirketin sosyal medya hesaplarını emanet ediyorlar.

İçten içe, “Hala böyle düşünen veya bu şekilde davranan firmalar var mı?” diyor olabilirsiniz. Hatta abarttığımı da düşünüyor olabilirsiniz. Hayır, abartmıyorum. Aksine az bile söylüyorum. Mesela ben ismini vermek istemediğim ama büyük sermayeli bir şirketin kurumsal iletişim müdürünün aslında bir rehber öğretmen olduğunu bile gördüm. Çok gülünç ama bir o kadar da acınası bir durum. Yazık… Evet, dijital reklamlara ayak direyen ve örneğin sosyal medyanın profesyonellere emanet edilip edilmemesinin bir öneminin olmadığını düşünen şirketler var.

Dijitale yapılan reklam yatırımlarından ve dijital reklam bütçelerinin geleneksel PR bütçesini geçtiğinden haberim var. Hatta her konferansta az da olsa buna değiniyorum. Bu konudaki istatistikleri elbette ki takip ediyorum. Lakin KOBİ’lerin dijital pazarlamaya bakışını yok sayıp, sırf büyük sermayeli şirketlerin dijitale ayırdıkları bütçelere odaklanırsak ve bununla yetinirsek kendimizi kandırmış oluruz. Aslında benim kaygım ve kazanmak istediğim kesim büyük sermayeli şirketler değil, KOBİ’ler ve KOBİ’lere danışmanlık yapacak olan uzmanlar. O yüzden meseleye detaylı şekilde ve eleştirel yaklaşıyorum.

Şunu unutmamamız gerekiyor ki, KOBİ’lerin dijitale olan tavrını değiştirmezsek istihdamdaki sirkülasyonu da sağlayamayız. Kısacası söylemek istediğim öyle ya da böyle KOBİ’leri umursamak zorundayız.

KOBİ’leri ikna etmenin ilk yolu, çok ufak bütçelerle iyi bir müşteri kitlesine ulaşabileceklerini anlatmaktır. Gerçekten de bir KOBİ için markalaşmak hem çok kolay hem de zordur. KOBİ, markalaşmanın kolay olup olmayacağını büyük oranda kendisi belirler. Yeni medyaya, dijital pazarlamaya, yeni nesil reklam mecralarına direnç gösteren KOBİ zor markalaşır. Fakat dijitali içselleştirebilen ve bütçesine göre bir dijital ilerleme stratejisi hazırlayan / hazırlatan KOBİ için markalaşmak oldukça kolaydır.

Dijitalleşen dünyada her şey bu kadar kolaylaşmışken, daha fazla müşteriye ulaşmak mümkünken bunlara ayak diremek niye? Dijital pazarlamaya ayrılacak ufak bir bütçeyi kasada tutmak bir KOBİ’yi zenginleştirmez. Her şey bu denli ortadayken ve rekabette öne geçmenin fırsatı varken dijitale ve sosyal medyaya mesafeli olmaya değer mi? Bence değmez.

KOBİ’leri ikna etmek için uğraşırken biraz lafı uzattım farkındayım. Şimdi tekrardan kendini sosyal medya uzmanı zanneden ve KOBİ’lerin dijitale mesafeli olmasına sebep olan kişilere dönmek istiyorum. Küçük ya da büyük sermayeli olsun hiç fark etmez; kimse onlarca, yüzlerce kişinin ekmek yediği bir işletmenin, bir KOBİ’nin daha çok kazanma ihtimalini baltalamamalıdır. Diğer bir ifadeyle sosyal medya uzmanı olmadan kimse kendine sosyal medya uzmanıyım dememelidir.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmayan kişileri, sosyal medya uzmanı diye işe alan İK yöneticileri de en az sosyal medya uzmanı olmadığı halde sosyal medya uzmanıyım diyen kişiler kadar suçludur. O nedenle ben eğitimlerime özellikle bir İK’cı katıldığında daha çok mutlu oluyorum. Çünkü bu kişiler sosyal medya uzmanı olmak için değil sosyal medya uzmanını tanımak için bu eğitimi alıyorlar. Bir nevi mesleklerini daha iyi yapmak için zamanlarından ve bütçelerinden fedakârlık yapıyorlar ve sosyal medya eğitimlerine katılıyorlar. Keşke kendine sosyal medya uzmanıyım diyen ama hiçbir şey bilmeyen insanlar da biraz fedakârlık yapıp kendini bu alanda geliştirse…

Ben bunları anlattığımda “çözüm nedir?” diye soranlar oluyor. Çözüm kesinlikle herhangi bir kişi veya kurumdan sosyal medya eğitimi almak ve süslü sertifikaları CV’ye eklemek değildir. Şu kurs iyidir / kötüdür şeklinde bir kurs önerisi / uyarısı yapmayacağım. Kursları gereksiz gördüğümü de düşünmeyin.  Belirtmek istediğim bir şey var, o da bazı üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde akademisyenler tarafından verilen sosyal medya eğitimlerinin yeterli olamayacağıdır. Çünkü sosyal medya her an gelişen ve değişen bir mecradır. Akademisyenlerin birçoğu sosyal medyadan çok uzak. Dolayısıyla işin “nasıl”ı konusunda yeterli olamayabilirler.

Sıradan bir Facebook kullanıcısı, sosyal medya eğitimi vermek konusunda yetkin değildir. Bu kişi akademisyen dahi olsa… Zira sektörde akademik bilgi aranmıyor. Sektörün ihtiyacı pratik bilgidir. Akademik bilgi işin “nedir”iyle ilgilenirken sektörel bilgi işin “nasıl”ına değinir. Şirketler, bir uzman istihdam edeceği zaman o uzmanın “nedir”leri bilip bilmediğiyle ilgilenmiyorlar. Firmaların markalaşması için sosyal medya önemli bir kanal ve bir sosyal medya uzmanı, işin “nasıl”ını bilmekle yükümlüdür.

Eğer kariyerinize sosyal medya uzmanı olarak devam etmek istiyorsanız bu işin eğitimini almalısınız. Konu hakkında akademik makaleleri de blog yazılarını da okumalısınız. İşin “nedir”ini hızlıca geçip işin “nasıl”ına odaklanmalısınız. “Nedir” odaklı kavramsal eğitimlere değil “nasıl” odaklı pratik eğitimlere daha çok vakit ayırmalısınız.

Sakın ha akademik bilgiyi küçümsediğimi düşünmeyin. Ben de akademik hayatın içerisindeyim. Ben sadece sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiye akademisyen olmak istiyormuş gibi davranılmasına ve bu odakta eğitim verilmesine karşıyım.

Bu yüzden illa bir üniversitenin sürekli eğitim merkezinden sertifika almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bir üniversitenin akademik anlamda çok başarılı olması o üniversitenin sürekli eğitim merkezindeki tüm eğitimlerin çok verimli olduğu anlamına gelmez.

Lafın kısası siz, siz olun bir üniversitede veya özel bir kursta sosyal medya eğitimi almadan önce eğitim kadrosunda sektörden birileri var mı diye kontrol edin. Belki bu yazıda sosyal medya uzmanı olmanın 5 altın kuralı, 3 olmazsa olmazı gibi detaylar yoktu ama bunlar yerine 1 önemli ayrıntı vardı. Onu da yazı boyunca okudunuz.

Ajans Paradise - Genel Müdür / Dijital Pazarlama & Sosyal Medya Uzmanı, Marka Yöneticisi, Yazar

1 Comment

  1. Sevgili kardeşim, yazının başlığıyla içeriği biraz farklı. Bir hevesle okumaya başladım fakat tamamen bir eleştiri yazısı okumuş oldum. Ülkemizde bir işin nasıl olmaması gerektiğini anlatmaya kalkarsak buna zaman yetmez. Biz nasıl olması gerektiğine odaklanalım bence. Bu arada ben de Beden Eğitimi öğretmeniğim ama ortaya çıkarttığım markalara talipliler sırada…:) Kolaylıklar dilerim

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Çocukları İnternette Tehlikeli İçeriklerden Korumak İçin Öneriler 0

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46.

Özellikle internet dünyasına yeni adım atan çocukları zararlı içeriklerden korumak oldukça önemli bir konu. Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46. Ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 19’u çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini kontrol altına alan yazılımlar kullanırken, bunların yüzde 15’i ise bir yazılım kullanmaktansa çocukların interneti nasıl güvenli kullanacaklarını kendi başlarına öğrenmelerinin daha iyi olacağı kanaatinde. Kaspersky Lab uzmanları bu şekilde düşünen çok sayıda aile olduğu söylüyor ve bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor:

  • Öncelikle bir antivirüs programı kullanın. Çocuğunuz internette oyun oynarken, iletişim kurarken ya da araştırma yaparken birçok riskli bağlantıya tıklayabilir.
  • İstenmeyen içeriklere erişimi kısıtlamak için belirli klavye/aygıt/uygulama mağazası ayarlarını ya da bir ebeveyn kontrolü yazılımı kullanın.
  • Çocuğunuzla virüsler, oltalama, siber zorbalık ve özellikle de zararlı URL’ler hakkında konuşun ve farkındalık kazanmasını sağlayın. İnternette karşılaştığı sıkıntıları sizinle paylaşmasının çok önemli olduğunu ve her zaman onun yanında olduğunuzu bilsin.
  • Sadece gerçekten tanıdığı kişilerle arkadaş olması gerektiğini anladığından emin olun. Tanınmış kişiler ya da topluluklara ait sayfalar bu konuda bir istisna olabilir.
  • Zaman zaman tüm çevrimiçi aktivitelerini ve hatta arkadaş listelerini dahi kontrol edebileceğiniz konusunda onu bilgilendirin. Bunu önden konuşun ki, zamanı geldiğinde bu onun için tatsız bir sürpriz olmasın.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link