Sosyal Medyada Ücretli Taziye ve Samimiyet 0

Geçtiğimiz günlerde Turkcell tarafından Neşet Ertaş’ın ölümünden sonra insanların cep telefonuna yollanan: ‘ 3 gün boyunca sizi arayanları Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri Neredesin Sen ile karşılamak için Neşet yazıp bu mesajı cevaplandırabilirsiniz. (1 TL) ‘ mesajı kısa bir süre içinde sosyal medyayı çalkaladı. Bunun ardından Turkcell’in Twitter hesabından özür geldi. Bir mecrada yapılan hatanın özrünü başka bir mecradan vermek ne derece yeterliydi? Neyseki kısa bir süre içinde gönderilen SMS özrü de kullanıcılara ulaştı ve kriz daha fazla büyümeden kapandı.

Turkcell’in yaptığının aynısını geçen yıl Amy Winehouse’ın ölümünde Microsoft da yapmıştı ve sosyal medyada inanılmaz tepkiler almıştı. Bir süre sonra Microsoft da özür diledi ancak iş işten geçmişti bir kere.

Bu arada geçtiğimiz Kütahya depreminde ‘Her like için 50 kuruş yardım yapacağız’ sloganı ile bir anda eleştirilerin odak noktasına giren Onur Air’ın Neşet Ertaş’ın ölümünden sonra attığı twit de gözlerden kaçmadı ve tepki aldı: ‘Türk Halk Müziği bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu Neşet Ertaş Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti……‘ yazan Onur Air’ın sayesinde Markalar taziye mesajı vermeli mi? veya Markalar verdikleri taziye mesajlarında ne derece samimi? gibi sorular sorulmaya başlandı. Onur Air bu twiti ticari bir kazanç elde etmek amaçlı yapmadı ama insanların aklına ‘Onur Air şimdiye kadar Neşet Ertaş’ın yaşamında ne yaptı?’ sorusu gelmiyor değil.

İnsanları ve toplumları üzen konular hakkında markalar tarafından samimi olmayan mesajlar verilmesi, sosyal medya ile birlikte yoğun dikkat gerektiren bir durum haline geldi. İnsanların markadan beklediği en önemli şey olan ‘samimiyet‘ faktörünün sosyal medya ile daha ince bir sınıra ulaştığı aşikar. Hal böyle olunca bu tür riskli durumlarda sıcağı sıcağına mesajlar vermek yerine gözlemledikten sonra içerik üretmek daha akıllıca duruyor.

Bu tür durumlarda yapılabilecek en iyi şey ise markanın, durumdan herhangi bir kazancı olmadığını dolaylı yolla anlatmak veya mesajın içerisine saklamak gibi duruyor. Toplumun canını acıtan konularda işin içine ticaret girdiği andan itibaren kaybeden marka oluyor ve olmayada devam edecek.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayelerinde 24 Saat Zorunluluğu Kalkıyor 0

Hatırlarsanız daha önceki haftalarda Facebook Hikayeler özelliği için beklenilen başarıyı göstermediği için Instagram ile birleşme kararı aldığını artık Instagram Hikayelerinizi Facebook üzerinden de paylaşabileceğinizi duyurmuştuk.

Şimdi ise, Instagram’ın Android ve iOS mobil uygulamaları için yayınlanacak olan güncellemeyle son 24 saatteki içeriklerdeki paylaşım sınırı ortadan kalkıyor ve süre bir haftaya çıkıyor.

Dünya çapında 700 milyon civarı kullanıcısı bulunan Instagram’ın bilindiği gibi fotoğraf ve video paylaşmak için kullanılan bir uygulamad. Uygulamaya getirilen Hikaye özelliğinin kullanıcılar tarafından çok beğenildiği apaçık ortada ve bununla beraber pek çok kullanıcı fotoğraf paylaşmak yerine hikaye atmaya başladı. Bu kadar ilginin ardında Instagram hikayelerinde son 24 saat zorunluluğunun kaldırılması üzerine çalışmalara başladı.

24 saat zorunluluğu kalkıyor

Snapchat uygulamasında bulunan ve ardından Facebook’un sahibi olduğu Instagram’a da eklenen hikaye özelliği oldukça beğenildi ve kısa sürede Snapchat’i saf dışı bırakmayı başardı. Artık herkes gittiği yerlerden kendisinin ya da mekanın fotoğrafını çekerek hikaye olarak paylaşmaya başladı. Bilindiği üzere Instagram’dan hikaye atmak için çektiğiniz fotoğrafın son 24 saate ait olması gerekmekte. Yani siz 1 günü doldurduktan sonra fotoğrafı atamıyorsunuz çünkü uygulama size bu izni vermiyor. Bunun ardından Instagram sonunda merakla bekleyenler için müjdeyi duyurdu ve  büyük tepkilere yol açan bu kısıtlamayı sonunda kaldıracağını belirtti.

Bir hafta sınırı geliyor

Henüz ortada bir şey olmamakla beraber 24 saat sınırı olan hikaye paylaşımlarının son bir haftaya çekilmesi bekleniyor. Artık anlık olarak gittiğiniz yerlerden durum atmak istemiyor ve mekandan döndükten sonra hikaye paylaşmak istiyorsanız Instagram sizin galerinize bağlanıyor ve son 3 gün hatta 1 hafta içerisinde çekmiş olduğunuz resim ya da videoları ekrana getirebiliyor olacak.

Instagram Hikayelerinizi Facebook’ta da Paylaşabileceksiniz 0

Bilindiği üzere Instagram’dan sonra Facebook da Hikayeler özelliğini eklemişti fakat beklediği başarı oranını yakalayamamıştı. Bu özelliği daha aktif şekilde kullandırmak isteyen Facebook ise bu konuda bünyesinde bulundurduğu Instagram ile entegre bir yapı kurma kararı aldı.

Facebook, test aşamasından sonra kullanıcılarının Instagram hikayelerini isterlerse iki platfomda da paylaşabileceklerini açıkladı. Yani, Instagram’da oluşturduğunuz hikayeyi uygulamadan çıkmadan Facebook’ta da kolaylıkla yayınlayabileceksiniz.

Bu paylaşımlar Facebook’un Hikayeler kısmında, kullanıcı adının altında Instagram yazısıyla diğerlerinden ayırt edilecek. Söylentiler, bazı kullanıcıların özelliği şimdiden bu haliyle kullanmaya başladığı yönünde. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa, Facebook artık her özelliğin her platforma uymadığını, mecraya özel farklı projeler geliştirmesi gerektiğini düşünmeye başlar diye umut ediyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link