Sosyal Medyada Ücretli Taziye ve Samimiyet

Geçtiğimiz günlerde Turkcell tarafından Neşet Ertaş’ın ölümünden sonra insanların cep telefonuna yollanan: ‘ 3 gün boyunca sizi arayanları Neşet Ertaş’ın unutulmaz eseri Neredesin Sen ile karşılamak için Neşet yazıp bu mesajı cevaplandırabilirsiniz. (1 TL) ‘ mesajı kısa bir süre içinde sosyal medyayı çalkaladı. Bunun ardından Turkcell’in Twitter hesabından özür geldi. Bir mecrada yapılan hatanın özrünü başka bir mecradan vermek ne derece yeterliydi? Neyseki kısa bir süre içinde gönderilen SMS özrü de kullanıcılara ulaştı ve kriz daha fazla büyümeden kapandı.

Turkcell’in yaptığının aynısını geçen yıl Amy Winehouse’ın ölümünde Microsoft da yapmıştı ve sosyal medyada inanılmaz tepkiler almıştı. Bir süre sonra Microsoft da özür diledi ancak iş işten geçmişti bir kere.

Bu arada geçtiğimiz Kütahya depreminde ‘Her like için 50 kuruş yardım yapacağız’ sloganı ile bir anda eleştirilerin odak noktasına giren Onur Air’ın Neşet Ertaş’ın ölümünden sonra attığı twit de gözlerden kaçmadı ve tepki aldı: ‘Türk Halk Müziği bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu Neşet Ertaş Tedavi Gördüğü Hastanede Hayatını Kaybetti……‘ yazan Onur Air’ın sayesinde Markalar taziye mesajı vermeli mi? veya Markalar verdikleri taziye mesajlarında ne derece samimi? gibi sorular sorulmaya başlandı. Onur Air bu twiti ticari bir kazanç elde etmek amaçlı yapmadı ama insanların aklına ‘Onur Air şimdiye kadar Neşet Ertaş’ın yaşamında ne yaptı?’ sorusu gelmiyor değil.

İnsanları ve toplumları üzen konular hakkında markalar tarafından samimi olmayan mesajlar verilmesi, sosyal medya ile birlikte yoğun dikkat gerektiren bir durum haline geldi. İnsanların markadan beklediği en önemli şey olan ‘samimiyet‘ faktörünün sosyal medya ile daha ince bir sınıra ulaştığı aşikar. Hal böyle olunca bu tür riskli durumlarda sıcağı sıcağına mesajlar vermek yerine gözlemledikten sonra içerik üretmek daha akıllıca duruyor.

Bu tür durumlarda yapılabilecek en iyi şey ise markanın, durumdan herhangi bir kazancı olmadığını dolaylı yolla anlatmak veya mesajın içerisine saklamak gibi duruyor. Toplumun canını acıtan konularda işin içine ticaret girdiği andan itibaren kaybeden marka oluyor ve olmayada devam edecek.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Turkcell’in Yerli Arama Motoru Yaani’yi Konuştuk

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde, Turkcell’in yerli arama motoru Yaani ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Turkcell, Genel Müdür Kaan Terzioğlu’nun katılımıyla uzun süredir beklenen yerli arama motoru Yaani’yi tanıttı.

Konum tabanlı arama olanağı sunan Yaani arama motoru, şu anda sadece mobil uygulamadan hizmet veriyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday