Türkiye’deki Markalar Youtube’da Ne Durumda? 0

Her bir dakikada 72 saatlik video içeriğinin yüklendiği, Dünya’nın en çok kullanılan 2. arama motoru olan Youtube, sosyal medya kanalları içerisinde en çok tıklananlar arasında yer alıyor. Haliyle bu durum markaların iştahını kabartıyor. Özellikle teknoloji sektöründe yer alan markalar için çok önemli bir konumda bulunan Youtube, viral pazarlamanın da kalbi konumunda.

Peki markalarımız ne durumda? Dünya markaları ile aralarında izlenme sayısı olarak farklar var mı? Bu sorulara yanıt almadan önce Youtube’un son istatistiklerini görelim;

  • YouTube’a her dakika 60 saatlik, yani her saniye 1 saatlik video yükleniyor.
  • Her gün 4 milyardan fazla video izleniyor.
  • YouTube’u her ay 800 milyondan fazla farklı kullanıcı ziyaret ediyor.
  • YouTube’da her ay 3 milyar saatlik video izleniyor.
  • YouTube’a bir ayda yüklenen video, ABD’nin üç büyük yayın kuruluşunun 60 yılda oluşturduğundan fazla.
  • 2011’de, YouTube’da 1 trilyon’dan fazla izleme yapılmış. Bu, Dünya’da kişi başına yaklaşık 140 izleme anlamına geliyor.

Bu istatistikler Youtube’un ne denli geniş bir alana yayıldığının kanıtı. Peki Türkiye’de durum nasıl? Social Bakers’ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de  en çok izlenen 10 marka kanalının toplam izlenme sayısı 13.8 milyon. Markaların sıralanışları ise şu şekilde;

Bu istatistikler  Türkiye’de Youtube’un markalar tarafından efektif bir şekilde kullanılmadığının kanıtı. Bunun en önemli sebebi ise markaların viral pazarlamaya yeterince önem vermemeleri ya da bu alanda yeterli olamamaları. Geleneksel medya kanallarının sosyal medya kanallarına göre daha çok tercih edilmesi de bu durumun bir başka nedeni.

Ocak 2011 yılında açılan Samsung Türkiye kanalı şimdiye kadar Türkiye’de en çok izlenen marka kanalı konumunda. 2011 yılında açılmasına rağmen bu denli büyük bir başarıya imza atan Samsung Türkiye’nin Dijital Pazarlama Müdürü Ömer Suner bu başarıyı şöyle değerlendiriyor:

”Youtube sayfamız, geçtiğimiz günlerde 3 milyon izlenme sayısını da aşarak, Türkiye’nin en geniş kapsamlı video arşivi ile en çok izlenen kanalı oldu. Youtube sayfamızda yer verdiğimiz, ürün inceleme videoları, kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla çekilen detaylı ürün anlatım videoları, reklam videolarımız ve son zamanlarda başarı ile gerçekleştirdiğimiz lansmanlarımıza ait videolarımız ile önümüzdeki dönemde de mevcut başarımızı arttırarak sürdürmeyi istiyoruz.

Bu açıklamada Samsung’un kullanıcı deneyimini ön planda tutuyor olması dikkati çeken en önemli nokta. Markaların gerek Youtube’da gerekse diğer sosyal medya kanallarında kullanıcı deneyimini gözardı ettikleri bir gerçek. İstatistiklerin bu şekilde olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu buymuş gibi duruyor. Samsung bu durumun iyi çözümlemiş olacak ki 2011’de kurulmasına rağmen birincilik koltuğuna yerleşmiş durumda.

Dünya’da ise durum şu şekilde;

Görüldüğü gibi Dünya ile Türkiye arasında büyük bir uçurum mevcut. Bir gün oturup kendimize: ‘videolarımız neden yeteri kadar izlenmiyor? ‘sorusunu yöneltmemiz gerekiyor.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link