Her bir dakikada 72 saatlik video içeriğinin yüklendiği, Dünya’nın en çok kullanılan 2. arama motoru olan Youtube, sosyal medya kanalları içerisinde en çok tıklananlar arasında yer alıyor. Haliyle bu durum markaların iştahını kabartıyor. Özellikle teknoloji sektöründe yer alan markalar için çok önemli bir konumda bulunan Youtube, viral pazarlamanın da kalbi konumunda.

Peki markalarımız ne durumda? Dünya markaları ile aralarında izlenme sayısı olarak farklar var mı? Bu sorulara yanıt almadan önce Youtube’un son istatistiklerini görelim;

  • YouTube’a her dakika 60 saatlik, yani her saniye 1 saatlik video yükleniyor.
  • Her gün 4 milyardan fazla video izleniyor.
  • YouTube’u her ay 800 milyondan fazla farklı kullanıcı ziyaret ediyor.
  • YouTube’da her ay 3 milyar saatlik video izleniyor.
  • YouTube’a bir ayda yüklenen video, ABD’nin üç büyük yayın kuruluşunun 60 yılda oluşturduğundan fazla.
  • 2011’de, YouTube’da 1 trilyon’dan fazla izleme yapılmış. Bu, Dünya’da kişi başına yaklaşık 140 izleme anlamına geliyor.

Bu istatistikler Youtube’un ne denli geniş bir alana yayıldığının kanıtı. Peki Türkiye’de durum nasıl? Social Bakers’ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de  en çok izlenen 10 marka kanalının toplam izlenme sayısı 13.8 milyon. Markaların sıralanışları ise şu şekilde;

Bu istatistikler  Türkiye’de Youtube’un markalar tarafından efektif bir şekilde kullanılmadığının kanıtı. Bunun en önemli sebebi ise markaların viral pazarlamaya yeterince önem vermemeleri ya da bu alanda yeterli olamamaları. Geleneksel medya kanallarının sosyal medya kanallarına göre daha çok tercih edilmesi de bu durumun bir başka nedeni.

Ocak 2011 yılında açılan Samsung Türkiye kanalı şimdiye kadar Türkiye’de en çok izlenen marka kanalı konumunda. 2011 yılında açılmasına rağmen bu denli büyük bir başarıya imza atan Samsung Türkiye’nin Dijital Pazarlama Müdürü Ömer Suner bu başarıyı şöyle değerlendiriyor:

”Youtube sayfamız, geçtiğimiz günlerde 3 milyon izlenme sayısını da aşarak, Türkiye’nin en geniş kapsamlı video arşivi ile en çok izlenen kanalı oldu. Youtube sayfamızda yer verdiğimiz, ürün inceleme videoları, kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla çekilen detaylı ürün anlatım videoları, reklam videolarımız ve son zamanlarda başarı ile gerçekleştirdiğimiz lansmanlarımıza ait videolarımız ile önümüzdeki dönemde de mevcut başarımızı arttırarak sürdürmeyi istiyoruz.

Bu açıklamada Samsung’un kullanıcı deneyimini ön planda tutuyor olması dikkati çeken en önemli nokta. Markaların gerek Youtube’da gerekse diğer sosyal medya kanallarında kullanıcı deneyimini gözardı ettikleri bir gerçek. İstatistiklerin bu şekilde olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu buymuş gibi duruyor. Samsung bu durumun iyi çözümlemiş olacak ki 2011’de kurulmasına rağmen birincilik koltuğuna yerleşmiş durumda.

Dünya’da ise durum şu şekilde;

Görüldüğü gibi Dünya ile Türkiye arasında büyük bir uçurum mevcut. Bir gün oturup kendimize: ‘videolarımız neden yeteri kadar izlenmiyor? ‘sorusunu yöneltmemiz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın