Sosyal Medya Pazarlamasında Instagram’ın Gücü

Kevin Systrom ve Mike Krieger Stanford Üniversitesi'nde 2004 yılında tanışmamış olsalardı, bugün filtreleri ile meşhur olan Instagram'da arkadaşlarımızın özellikle yemek fotoğraflarına rastlamıyor olacaktık. 2010 yılında piyasaya sürdükleri uygulamaları ile dünyayı kasıp kavuran ikili şimdi Facebook çatısı altında hem milyon dolarlarını sayıyor hem de kariyerlerine son sürat devam ediyorlar.
Kevin Systrom ve Mike Krieger Stanford Üniversitesi’nde 2004 yılında tanışmamış olsalardı, bugün filtreleri ile meşhur olan Instagram’da arkadaşlarımızın özellikle yemek fotoğraflarına rastlamıyor olacaktık. 2010 yılında piyasaya sürdükleri uygulamaları ile dünyayı kasıp kavuran ikili şimdi Facebook çatısı altında kariyerlerine devam ediyor.

2013 yılında özellikle sosyal medyada birçok taş yerinden oynadı. Ancak bu taşların belki de en büyüğü Instagram’ın gücünü iyiden iyiye hissettirmesi oldu. Araştırmalara göre sosyal ağlar içerisinde Facebook’tan sonra en çok zaman geçirilen ağ olan Instagram’da kullanıcılar ayda  ortalama 133 milyon saat harcıyor. Harcanan saatleri, sosyal ağlara bölüştürdüğümüzde ise Instagram’ın, tüm sosyal ağlara girişin %13.5’ini ele geçirdiğini görüyoruz.

Peki sosyal ağlarda geçirilen sürelerde diğer sitelerin durumu ne? 

2004 yılında kurulan ve her ay 1 milyarın üzerinde aktif ziyaretçisi bulunan Facebook, bu alanda açık ara lider bir durumda. Pew‘in yapmış olduğu araştırmaya göre Kullanıcılar Facebook üzerinde ayda ortalama 1,9 milyar saat geçirirken, Twitter üzerinde  ise 88 milyon saat geçiriyor. Bu da Facebook ile Twitter arasında yaklaşık 20 katlık bir fark olduğunu gösteriyor.

Instagram ise 133 milyon saat ile Facebook ve Twitter’ın arasında yer tutuyor. Listede 4. ve 5. sırada ise Snapchat ve Whatsapp bulunuyor.

sosyal medya süre

Sosyal ağların kullanım sıklığına baktığımızda da Instagram’ın atağını görebiliyoruz. Pew’in araştırmasında, ABD’li kullanıcıların %63’ü günlük olarak Facebook’a giriş yaptığını belirtirken; Instagram’a günlük giriş yapan kullanıcıların yüzdesi 57’ye kadar yükselmiş durumda. Bu da Instagram’ın, Twitter’a (%46) göre %11 daha sadık bir kitlesinin bulunduğu anlamına geliyor.

w640

Bu yıl Instagram’ın sosyal ağlardaki rolünün iyiden iyiye artacağını göreceğiz. Özellikle mobildeki penetrasyonun %50’lerin üzerine çıkması, Instagram gibi mobil odaklı sosyal ağların yükselişine ivme kazandıracaktır. Markaların bu ivmeyi pazarlama stratejilerine ne ölçüde entegre edebileceklerini yıl içerisinde göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Yeni Nesilden Yeni Bir Kendini İfade Ediş Biçimi: GIF’ler

Günümüzde tüketimin ve iş gücünün büyük bir kısmını oluşturan genç neslin teknolojik gelişime olan yüksek adaptasyon gücünün, pazarlamacıları her zamankinden çok daha fazla yenilikçi düşünmeye teşvik ettiği bir gerçek.

Hızla değişen zevkleri ile her türlü mecra, uygulama veya iletişim formatı denemeye hazır haldeki bu grup tüketiciyle uzun süreli bir etkileşimde kalabilmenin tek yolu sosyal hayatlarına değer katmaktan geçiyor. Hal böyle olunca da içinde bulundukları durumu / ruh halini  son derece kısa, dikkat çekici ve eğlenceli bir şekilde anlatmayı başaran GIFler son dönemde gençler için yeni bir kendini ifade ediş biçimi yani günlük dilin doğal bir uzantısı haline geldi.

Son bir kaç senedir dünyada Buzzfeed, ülkemizde de Onedio, Listelist gibi platformların kullanımı ile popülerliği artmaya başlayan GIF’ler, daha sonrasında markaların sosyal medya iletişimlerine video ve resim formatının yanı sıra eklenerek yaygınlaşmaya devam etti. Fakat GIFleri yeni nesil için kendini ifade ediş yöntemi olmaya bu denli yaklaştıran en büyük hamle Facebook Messenger’a ve Whatsapp’a emoji ekleme özelliğinin yanı sıra gif ekleme özelliğinin de entegre edilmesi oldu diyebiliriz.

Bugün geldiğimiz noktada, aylık ortalama 12 milyar GIF araması yapıldığını iddia eden Tenor, Giphy gibi GIF spesifik arama motorları Twitter’dan daha fazla kullanıcı miktarına sahip büyük sosyal mecralar haline geldiler. Birkaç gün önce anons edildiği üzere, her türlü aramada baskınlığını korumaya çalışan Google’ın artan GIF aramalarına kayıtsız kalmayarak Tenor’u satın alması ile de GIFler üzerinden hedeflenebilir ve etkili mood marketing’in hızlanması yakın gelecekte kaçınılmaz gözüküyor.

Amerika’da Dunkin’ Donuts, AT&T, Sprint, Nestle, Nissan ve KFC gibi markaların kullanmaya başladığı GIF marketing, markaların iletişimleri ile ilgili modlar / ruh halleri için GIF içerikleri yaratması ve bu GIFlerin yine ilgili aramalarda öne çıkarılması mekanizması ile çalışıyor. Ayrıca bu GIFler görüntülendiğinde değil, sadece paylaşıldığında reklamverene bütçelendiriliyor. Popüler dizi karakterlerinin GIFlerini oluşturmada Tenor ile yakından çalışan Netflix de sosyal mecralardaki otantik paylaşımlara sızmanın akıllıca bir yolunu herkesten önce çözmüş gibi.

Sessiz olmalarından ötürü pazarlama içeriklerinde değişik dil bariyerini de ortadan kaldıran GIFler, dünyada pek çok kültüre uygun ortak bir içerik/ifade havuzu oluşturuyor.

Markaların otantik, yaratıcı ve paylaşmaya değer nitelikte üretecekleri içeriklerle daha da zenginleşebilecek olan bu havuz, “ağızdan ağıza” pazarlamanın yanı sıra “mesajdan mesaja” pazarlama konseptini de çok yakında hayatımıza sokacağa benziyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Silicon Valley Dizisinin Facebook-Rusya Bağlantısına Yaptığı İnce Gönderme

Bildiğiniz gibi Cambridge Analytica skandalı nedeniyle, son günlerde Facebook‘un başı bir hayli ağrıyor. 50 milyona yakın kullanıcının verilerinin izinsiz olarak kullandığının ortaya çıktığı bu skandal nedeniyle adı kötüye çıkan Facebook, hem kullanıcılar hem de markalar tarafından darbe üstüne darbe yerken Silicon Valley isimli komedi dizisi de bütün bu hengame arasında, 2016’daki ABD başkanlık seçimleriyle alakalı olan ve bu zamana kadar çokça konuşulan Facebook – Rusya bağlantısına ince bir gönderme yapmayı ihmal etmedi.

Game of Thrones dizisinin de yayımlandığı televizyon kanalı HBO‘nun sevilen komedi dizilerinden olan Silicon Valley’in (Silikon Vadisi) beşinci sezonu birkaç gün önce başladı. Ancak dizinin yeni sezonunun açılış jeneriğine yeni eklenen bir detay, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Dizi, isminden de anlaşılabileceği üzere doğrudan Silikon Vadisi’yle alakalı olduğu için dizinin jeneriğinde Google, Tesla, YouTube ve Airbnb gibi birçok büyük teknoloji şirketinin logosu yer alıyor. Dizinin jeneriğinde logosuna yer verilen şirketlerde biri de Facebook. Ancak dizinin beşinci sezonu için yeniden düzenlenen açılış jeneriğinde, Facebook logosunda bir değişiklik yapılmış. Açılış jeneriğinde ilk olarak normal bir şekilde görüntülenen Facebook logosu, bir anda Rusça olarak görünmeye başlıyor.

Facebook logosunda yapılan bu değişikliğin sebebi, yukarıda da üstü kapalı şekilde belirttiğimiz üzere aylardır konuşulan; “Ruslar’ın 2016’daki ABD başkanlık seçimleri sırasında, Facebook üzerinde oy kullanacak olan ABD’li vatandaşları manipüle etmeye yönelik olarak paylaşımlar yaptıklarına” dair iddialar doğrultusunda bir gönderme yapmaktı. Teknoloji şirketleriyle alakalı bir komedi dizisinin de böyle bir durumu bir komedi malzemesine dönüştürmesi kadar doğal bir şey olamaz sanırım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link