Kevin Systrom ve Mike Krieger Stanford Üniversitesi'nde 2004 yılında tanışmamış olsalardı, bugün filtreleri ile meşhur olan Instagram'da arkadaşlarımızın özellikle yemek fotoğraflarına rastlamıyor olacaktık. 2010 yılında piyasaya sürdükleri uygulamaları ile dünyayı kasıp kavuran ikili şimdi Facebook çatısı altında hem milyon dolarlarını sayıyor hem de kariyerlerine son sürat devam ediyorlar.
Kevin Systrom ve Mike Krieger Stanford Üniversitesi’nde 2004 yılında tanışmamış olsalardı, bugün filtreleri ile meşhur olan Instagram’da arkadaşlarımızın özellikle yemek fotoğraflarına rastlamıyor olacaktık. 2010 yılında piyasaya sürdükleri uygulamaları ile dünyayı kasıp kavuran ikili şimdi Facebook çatısı altında kariyerlerine devam ediyor.

2013 yılında özellikle sosyal medyada birçok taş yerinden oynadı. Ancak bu taşların belki de en büyüğü Instagram’ın gücünü iyiden iyiye hissettirmesi oldu. Araştırmalara göre sosyal ağlar içerisinde Facebook’tan sonra en çok zaman geçirilen ağ olan Instagram’da kullanıcılar ayda  ortalama 133 milyon saat harcıyor. Harcanan saatleri, sosyal ağlara bölüştürdüğümüzde ise Instagram’ın, tüm sosyal ağlara girişin %13.5’ini ele geçirdiğini görüyoruz.

Peki sosyal ağlarda geçirilen sürelerde diğer sitelerin durumu ne? 

2004 yılında kurulan ve her ay 1 milyarın üzerinde aktif ziyaretçisi bulunan Facebook, bu alanda açık ara lider bir durumda. Pew‘in yapmış olduğu araştırmaya göre Kullanıcılar Facebook üzerinde ayda ortalama 1,9 milyar saat geçirirken, Twitter üzerinde  ise 88 milyon saat geçiriyor. Bu da Facebook ile Twitter arasında yaklaşık 20 katlık bir fark olduğunu gösteriyor.

Instagram ise 133 milyon saat ile Facebook ve Twitter’ın arasında yer tutuyor. Listede 4. ve 5. sırada ise Snapchat ve Whatsapp bulunuyor.

sosyal medya süre

Sosyal ağların kullanım sıklığına baktığımızda da Instagram’ın atağını görebiliyoruz. Pew’in araştırmasında, ABD’li kullanıcıların %63’ü günlük olarak Facebook’a giriş yaptığını belirtirken; Instagram’a günlük giriş yapan kullanıcıların yüzdesi 57’ye kadar yükselmiş durumda. Bu da Instagram’ın, Twitter’a (%46) göre %11 daha sadık bir kitlesinin bulunduğu anlamına geliyor.

w640

Bu yıl Instagram’ın sosyal ağlardaki rolünün iyiden iyiye artacağını göreceğiz. Özellikle mobildeki penetrasyonun %50’lerin üzerine çıkması, Instagram gibi mobil odaklı sosyal ağların yükselişine ivme kazandıracaktır. Markaların bu ivmeyi pazarlama stratejilerine ne ölçüde entegre edebileceklerini yıl içerisinde göreceğiz.

Bir Cevap Yazın