Sosyal Medya Pazarlama: Nitelik & Nicelik

Nitelik ve nicelik kavramı son dönemlerde en sık kullanılan kavramlarından biri. Özellikle pazarlamanın sosyal medya tarafında birçok marka bu iki kavram arasındaki ayrımı yapamadığı için başarısızlığa sürükleniyor. Bu başarısızlığa sürüklenmenin temelinde ise ‘her mecrada var olmak‘ felsefesi yatıyor; yani niceliğin ön planda tutulması.

Bu durumu birkaç örnekle şekillendirmek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Herşeyden önce, markalar kendilerine sosyal medyada neden var olmak istediklerini sormalılar. Aldıkları yanıt satışları arttırmak ise hangi mecranın bu durumu daha kolay şekillendireceğini belirlemeleri ve buna göre strateji üretmeleri şart. Aldıkları yanıt müşteri ilişkilerini güçlendirmek veya müşterilere ait bilgilere ulaşmak ise  tercih edecekleri sosyal ağın daha farklı odaklarla belirlenmesi gerekiyor. Pinterest’in satışları arttırmada, Twitter’ın ise müşteri ilişkilerinde güçlü olduğu zaten malum. Diğer ağları katarak örnek sayısını çoğaltabiliriz ancak bu konuya çoğu insanın hakim olduğunu düşünerek derinliklere inmeyi düşünmüyorum.

Markaların kendilerine sorması gereken bir diğer soru ise ürettikleri ürün veya hizmetin durumu. ‘Durum‘ kavramının içinde kalite de olabilir, ürünün rekabetçi üstünlüğü de, fiyatı da, diğer birçok etken de… Örneğin yüksek fiyatlı (lüks) ürünler satıyorsunuz, müşterilerinizin alım gücü yüksek ve sosyal medya ile satışlarınızı arttırmak istiyorsunuz. Şirketiniz B2C şirketi ise Pinterest yerine başka ağlara yönelmek odak noktanızı kaybetmenize ve  efektifliği düşürmenize neden olacaktır. B2B için durumun değiştiğini ve Linkedin’in ön plana çıktığını da söylemekte fayda var. Aşağıdaki grafik bu durumu çok iyi açıklıyor.

Pazarlama taktiklerini uygulayacağınız  sosyal ağı belirlerken ürününüzün cinsi de önemli bir kriter. Pinterest kullanıcılarının refah seviyesi yüksek olabilir ama o ağdaki kullanıcıların hangi kategorideki ürünlere daha çok ilgi duyduğunu incelemekte fayda var. Örneğin Pinterest kullanıcılarının %22.8’i değerli aksesuarlara konsantre oluyor. Dolayısıyla bu kategoride üretim yapan bir firma için Pinterest, biçilmiş bir kaftan.

Müşterilerinize ait bilgilere ulaşmak ve bu verilerle stratejinizi belirlemek de önemli bir durum. Eğer amacınız buysa Facebook ile ilgilenmek en doğru seçim gibi duruyor. Müşterilerinizi demografik verilere göre segmente edebileceğiniz en doğru kaynak olan Facebook, insanların %55’inin  aldıkları ürünleri paylaşmayı tercih ettikleri bir platform. Doğru araçlar kullanıldığında bu veriler markalar için önemli faydalar getirebilir.

Yukarıda, ” Durum kavramının içinde kalite de olabilir, ürünün rekabetçi üstünlüğü de, fiyatı da…” demiştim. Şimdi de ürününüzün teknolojik bir ürün olduğunu varsayalım. Bu ürün kategorisinde Facebook, Twitter, Pinterest ve birçok ağ size yardımcı olabilir. Ancak Youtube’u gözden kaçırdığınızda bazı şeylerin ters gittiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu tür ürünlerde odağınızı Youtube’a kaydırmamanız durumunda hedef kitlenizin sadece %32’sine ulaşabiliyorsunuz; son istatistiklere göre insanların %68’i ürünü almadan önce ürünün videosunu görmek istiyor.

Kısaca…

Yukarıda birbirleri ile bağımsız  örnekler verdim. Rahatlıkla bu örnekleri çoğaltıp değiştirebiliriz. Örnek sayısını arttırdıkça, markaların reklamlarında gördüğünüz onlarca sosyal medya icon’unun imaj güçlendirme amaçlı olduğu sonucuna daha çok yaklaşıyoruz. ‘Ben her mecrada varım‘ demek belki kulağa hoş geliyor ama markaya bir faydası olmadıktan sonra hiçbir şey ifade etmiyor. Bu durum da her alanda olduğu gibi sosyal mecralarda da niteliğin ön plana çıktığını kanıtlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Facebook, Tinder’ı da Karşısına Alıyor

Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın, Cambridge Analytica isimli şirket 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesi son dönemde dünya çapında en çok konuşulan konulardan birisiydi.

Gündemi değiştirmek adına mı, kullanıcılarının gönlünü yeniden kazanmak için mi bilinmez, Facebook kendi içinde bir çöpçatanlık uygulaması geliştiriyor. Facebook’un bu hamlesinin duyurulmasından sonra çöpçatanlık söz konusu olduğunda akla ilk gelen uygulama olan Tinder‘ın bağlı olduğu Match Group’un borsada işlem gören hisseleri yüzde 17’yi aşan oranda düşüş gösterdi.

Hürriyet’in haberine göre; Yeni özellik aracılığıyla Facebook kullanıcıları, mevcut profilleriyle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratabilecek. Bu özelliğin kullanımı tamamen isteğe başlı olacak ve oluşturulan profil kullanıcının arkadaşları tarafından görülemeyecek. Daha sonra Facebook algoritması kullanıcıya olası eş tavsiyelerinde bulunmaya başlayacak.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, “Bu özellik geçici ilişkiler değil, gerçek ve uzun ömürlü ilişkileri hayata geçirecek” dedi. Zuckerberg aynı zamanda, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini, kullanıcıların kişisel bilgilerinin tamamen güvende olacağını da taahhüt etti. Tabii Cambridge Analytica skandalından sonra kullanıcıların buna ne derece inanacakları şaibeli bir durum.

Facebook’un Instagram’ı satın aldıktan sonra Snapchat’in neredeyse tüm özelliklerini Instagram’a getirdiğini düşünürsek Tinder için hayati bir tehlike söz konusu olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz, çöpçatanlık konusunda Facebook’a güvenir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sosyal Medya Vergisi Olur mu? Uganda’da Artık Olacak

  • Uganda sosyal medya kullanımı için 23.6 milyon cep telefonu kullanıcısından vergi almak üzere olduğunu açıkladı.
  • Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija’a göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan Uganda’daki her cep telefonu abonesinden alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,027 $) olacak.
  • Benzer yazılar için; Fenomenlere Vergi Yolda 

Uganda Haziran’dan itibaren sosyal medyadaki dedikoduları önlemek için sosyal medya kullanıcılarını vergilendirmeye başlayacağını açıkladı. Uganda hükümeti bu uygulama sayesinde ülkenin gelirinin de artacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayından itibaren, cumhurbaşkanı Yoweri Museveni hükümeti, WhatsApp, Viber, Twitter ve Skype gibi hizmetleri kullanan cep telefonu abonelerinden günlük 200 Uganda şilini ($ 0.27) ücret talep etmek istiyor. Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija “ülkenin güvenliğini sağlamak ve elektrik hizmetlerini genişletmek için para arıyoruz, bu vergi sayesinde sosyal medyadan daha fazla yararlanabileceksiniz” dedi.

Kasaija’ya göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan Uganda’daki her cep telefonu abonesinden alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,027 $) olacak. Verginin nasıl tahsil edileceği net değil. Hükümetin bu kararda ısrarcı olması durumunda ülkedeki 23.6 milyon cep telefonu üzerinde kurulu olan uygulamaları izlemesi büyük bir problem demektir.

Uganda’nın daha önce seçimler sırasında sosyal medyaya erişimi engellemiş olması akıllara bu kararın politik olabileceği sorusunu getiriyor. Uganda hükümeti vatandaşlarını sosyal medya üzerinden yapılan söylemlerden olabildiğince uzak tutmaya ve sosyal medyanın kullanılması konusunda caydırmaya çalışıyormuş gibi de bir profil çiziyor.

Uganda yalnız değil

Sosyal medya vergisi Ugandaların ifade özgürlüğünü dolaylı bir şekilde ihlal ediyor. Başka bir Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’da imzalanan yasaya göre sosyal medya ve bloglar hakkında bazı yönetmelikler getirildi. Bu yönetmenliğe göre tüm çevrimiçi içerik oluşturucuların başlangıçta kayıt ve lisans ücretleri için yaklaşık 900 ABD doları ödeme yapması gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link