Sosyal Medya Pazarlama: Nitelik & Nicelik 0

Nitelik ve nicelik kavramı son dönemlerde en sık kullanılan kavramlarından biri. Özellikle pazarlamanın sosyal medya tarafında birçok marka bu iki kavram arasındaki ayrımı yapamadığı için başarısızlığa sürükleniyor. Bu başarısızlığa sürüklenmenin temelinde ise ‘her mecrada var olmak‘ felsefesi yatıyor; yani niceliğin ön planda tutulması.

Bu durumu birkaç örnekle şekillendirmek konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Herşeyden önce, markalar kendilerine sosyal medyada neden var olmak istediklerini sormalılar. Aldıkları yanıt satışları arttırmak ise hangi mecranın bu durumu daha kolay şekillendireceğini belirlemeleri ve buna göre strateji üretmeleri şart. Aldıkları yanıt müşteri ilişkilerini güçlendirmek veya müşterilere ait bilgilere ulaşmak ise  tercih edecekleri sosyal ağın daha farklı odaklarla belirlenmesi gerekiyor. Pinterest’in satışları arttırmada, Twitter’ın ise müşteri ilişkilerinde güçlü olduğu zaten malum. Diğer ağları katarak örnek sayısını çoğaltabiliriz ancak bu konuya çoğu insanın hakim olduğunu düşünerek derinliklere inmeyi düşünmüyorum.

Markaların kendilerine sorması gereken bir diğer soru ise ürettikleri ürün veya hizmetin durumu. ‘Durum‘ kavramının içinde kalite de olabilir, ürünün rekabetçi üstünlüğü de, fiyatı da, diğer birçok etken de… Örneğin yüksek fiyatlı (lüks) ürünler satıyorsunuz, müşterilerinizin alım gücü yüksek ve sosyal medya ile satışlarınızı arttırmak istiyorsunuz. Şirketiniz B2C şirketi ise Pinterest yerine başka ağlara yönelmek odak noktanızı kaybetmenize ve  efektifliği düşürmenize neden olacaktır. B2B için durumun değiştiğini ve Linkedin’in ön plana çıktığını da söylemekte fayda var. Aşağıdaki grafik bu durumu çok iyi açıklıyor.

Pazarlama taktiklerini uygulayacağınız  sosyal ağı belirlerken ürününüzün cinsi de önemli bir kriter. Pinterest kullanıcılarının refah seviyesi yüksek olabilir ama o ağdaki kullanıcıların hangi kategorideki ürünlere daha çok ilgi duyduğunu incelemekte fayda var. Örneğin Pinterest kullanıcılarının %22.8’i değerli aksesuarlara konsantre oluyor. Dolayısıyla bu kategoride üretim yapan bir firma için Pinterest, biçilmiş bir kaftan.

Müşterilerinize ait bilgilere ulaşmak ve bu verilerle stratejinizi belirlemek de önemli bir durum. Eğer amacınız buysa Facebook ile ilgilenmek en doğru seçim gibi duruyor. Müşterilerinizi demografik verilere göre segmente edebileceğiniz en doğru kaynak olan Facebook, insanların %55’inin  aldıkları ürünleri paylaşmayı tercih ettikleri bir platform. Doğru araçlar kullanıldığında bu veriler markalar için önemli faydalar getirebilir.

Yukarıda, ” Durum kavramının içinde kalite de olabilir, ürünün rekabetçi üstünlüğü de, fiyatı da…” demiştim. Şimdi de ürününüzün teknolojik bir ürün olduğunu varsayalım. Bu ürün kategorisinde Facebook, Twitter, Pinterest ve birçok ağ size yardımcı olabilir. Ancak Youtube’u gözden kaçırdığınızda bazı şeylerin ters gittiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu tür ürünlerde odağınızı Youtube’a kaydırmamanız durumunda hedef kitlenizin sadece %32’sine ulaşabiliyorsunuz; son istatistiklere göre insanların %68’i ürünü almadan önce ürünün videosunu görmek istiyor.

Kısaca…

Yukarıda birbirleri ile bağımsız  örnekler verdim. Rahatlıkla bu örnekleri çoğaltıp değiştirebiliriz. Örnek sayısını arttırdıkça, markaların reklamlarında gördüğünüz onlarca sosyal medya icon’unun imaj güçlendirme amaçlı olduğu sonucuna daha çok yaklaşıyoruz. ‘Ben her mecrada varım‘ demek belki kulağa hoş geliyor ama markaya bir faydası olmadıktan sonra hiçbir şey ifade etmiyor. Bu durum da her alanda olduğu gibi sosyal mecralarda da niteliğin ön plana çıktığını kanıtlıyor.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Çocukları İnternette Tehlikeli İçeriklerden Korumak İçin Öneriler 0

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46.

Özellikle internet dünyasına yeni adım atan çocukları zararlı içeriklerden korumak oldukça önemli bir konu. Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46. Ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 19’u çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini kontrol altına alan yazılımlar kullanırken, bunların yüzde 15’i ise bir yazılım kullanmaktansa çocukların interneti nasıl güvenli kullanacaklarını kendi başlarına öğrenmelerinin daha iyi olacağı kanaatinde. Kaspersky Lab uzmanları bu şekilde düşünen çok sayıda aile olduğu söylüyor ve bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor:

  • Öncelikle bir antivirüs programı kullanın. Çocuğunuz internette oyun oynarken, iletişim kurarken ya da araştırma yaparken birçok riskli bağlantıya tıklayabilir.
  • İstenmeyen içeriklere erişimi kısıtlamak için belirli klavye/aygıt/uygulama mağazası ayarlarını ya da bir ebeveyn kontrolü yazılımı kullanın.
  • Çocuğunuzla virüsler, oltalama, siber zorbalık ve özellikle de zararlı URL’ler hakkında konuşun ve farkındalık kazanmasını sağlayın. İnternette karşılaştığı sıkıntıları sizinle paylaşmasının çok önemli olduğunu ve her zaman onun yanında olduğunuzu bilsin.
  • Sadece gerçekten tanıdığı kişilerle arkadaş olması gerektiğini anladığından emin olun. Tanınmış kişiler ya da topluluklara ait sayfalar bu konuda bir istisna olabilir.
  • Zaman zaman tüm çevrimiçi aktivitelerini ve hatta arkadaş listelerini dahi kontrol edebileceğiniz konusunda onu bilgilendirin. Bunu önden konuşun ki, zamanı geldiğinde bu onun için tatsız bir sürpriz olmasın.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link