Sosyal Medya İletişiminde Hangi Sektör Lider / Daha Hızlı Cevap Veriyor ?

Günlük hayatta markaların kullanıcılarıyla olan iletişimi sosyal medyanın çift yönlü iletişim konseptiyle birlikte zaman içinde değişime uğradı elbette. Mail attım, müşteri hizmetlerini aradım yarım saattir uğraşıyorum bir türlü ulaşamadım, bir tweet attım 10 dakika içinde onlar beni aradı söylemlerini mutlaka duymuşsunuzdur çevrenizde. Müşteriyi memnun etmenin giderek çok daha komplex ve zor bir hal aldığı günümüz koşullarında, markalar müşterilerinin olduğu her mecrada onları yakalamayı ve onları memnun etmeyi amaçlıyor. Tamda bu noktada Socialbakers tarafından oluşturulmuş bir kavram var: Sosyal adanmışlık ve cevap verme hızı. 

Hayatın olağan hızıyla aktığı günümüz koşullarında, müşterilerin oluşan sorunlarına çözüm üretmek, markaların yapmak zorunda olduğu başlıca görevlerinden biri. Artık hiçbir müşteri sorununun çözümü için günlerce beklemek istemiyor. Tam da bu noktada müşterisiyle hızlı iletişime geçen, oluşan sorunları rakiplerinden daha hızlı çözüme kavuşturan, bu alana yatırım yapan ve sonucunda kendine rekabetçi üstünlük yaratan markalar yarışta çok daha iyi bir pozisyon elde ediyor. Nestle’nin sosyal medyada kendileri hakkında yapılan yorumları takip etmek ve analiz etmek için kurduğu bir üst bile var.

Socialbakers tamda bu konu üzerine bir araştırma yayınladı. Hangi sektör müşterileriyle daha hızlı iletişime geçerken hangi sektör işleri biraz daha yavaştan alıyor. Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi müşterilerin sorularına cevap verme hızında 2012’nin hem ikinci çeyreği hemde üçüncü çeyreğinde ilk iki sırayı telekominikasyon ve havacılık sektörü paylaşıyor.

Kendi gözlemlerimden yola çıkarak rahatça söyleyebilirim ki bu grafik genel anlamda Türkiye içinde geçerli. Rekabetin ve rekabet tabanlı esnekliğin gayet yüksek olduğu telekominikasyon sektöründe, firmalar farklılaşmak adına müşterileriyle iyi ilişkiler kurmaya ve mevcut ilişkileri güçlendirmeye diğer sektörlerden çok daha fazla önem veriyor ve bu birincilik bir anlamda bu çabanın ürünü. Aynı durum havacılık sektörü içinde geçerli. Teknolojik gelişmelerle paralel olarak günlük yaşamda geçmişe nazaran çok daha sık kullanılmaya başlanan bu iki sektör, olması gerektiği gibi sosyal medyayı en etkin kullanan ilk iki sektör.

Markaların müşterilerin sorularına cevap verme hızına baktığımızda telekominikasyon sektörünü yine ilk sırada görüyoruz. Gelen sorulara 1.2 saat ortalamasıyla cevap veren telekominikasyon sektörünü, 2.2 saat ortalamasıyla giyim, 3.8 saat ortalamasıylada havacılık sektörü takip ediyor.

Markaların sosyal medya üzerinden gelen soruların %70’ine cevap vermemesi hatta %25’inin Facebook’ta kullanıcılarına duvarlarını kapatarak sosyal medyayı geleneksel medya mantığında kullanmak istemesi, sosyal medyayı aktif kullanan markaları rekabette hiç olmadığı kadar ileriye taşıyor. Markaların, kullanıcılarından sosyal medya üzerinden gelen talep ve isteklerine kulak tıkamaması, oluşan sorunları olabildiğince hızlı çözmeye odaklanması, markaların gelecekte var olma noktasında büyük önem arz ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Twitter 2018’de Markalar ve Ajanslarla Nasıl İş Birliği Yapacak?

Twitter

Sosyal ağların hem gündem belirlemede hem de dijital pazarlamadaki gücü, artık göz ardı edilemez bir noktaya geldi. Her geçen yıl daha da artan Facebook, Twitter, Instagram ve hatta Linkedin reklam harcamaları, sosyal medya pazarlamasının artık pazarlama kavramıyla neredeyse eş anlamlı hâle geldiğinin habercisi gibi görünüyor. Fakat unutmayalım ki sosyal medya platformlarının barındırdığı kalabalık kitlelerin ticari kazanca dönüşmesini sağlayan iki ana unsur hâlâ markalar ve onların ajansları. En popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter da bunun farkında olmalı ki önemli bir terfi haberi vererek Twitter ABD Ajans Gelişim Baş Sorumlusu Stephanie Prager’in unvanını, Küresel Ajans Gelişim Baş Sorumlusu olarak güncellediğini duyurdu.

Bu gelişme çoğumuz için sıradan bir terfi haberi gibi görünebilir. Fakat aslında bu değişim, Twitter’ın bu yıl ajanslar ve markalarla yapacağı iş birliklerine ve bunları nasıl geliştirebileceğine dair bakış açısını da gösteriyor.

Kariyerinde birçok büyük çaplı medya ajansıyla çalışmış Prager şimdi WPP, Publicis, Interpublic Groupe, Omnicom ve Dentsu’nun da dahil olduğu, dev reklam ve medya satın alma ajansları ile Twitter arasındaki tüm ortaklıklardan sorumlu olacak. Prager yeni pozisyonu kapsamında, Twitter’ın iç yapısında bulunan ve küresel ajanslarla koordinasyonu sağlayan ekipleri denetleyecek ve onlara yol gösterecek. Bu pozisyonun, Prager’in gelişinden önce yalnızca uluslararası ekipler tarafından yürütüldüğünü de not edelim.

Yeni görev tanımını değerlendiren Stephanie Prager ise 2018’deki temel hedefinin, marka güvenliği gibi endişe duyulan konularda ajanslara ve markalara yardım etmek olduğunu ve odak noktalarının video içerik olduğunu belirtti. Youtube başta olmak üzere, video içerik platformlarına reklam veren markaların, reklamlarının uygun olmayan içerikler eşliğinde çıkmasından oldukça endişeli olduğunu göz önüne aldığımızda, Twitter’ın bu konuda güçlü bir iletişim köprüsü kurmak istemesi son derece anlaşılır görünüyor.

Stephanie Prager
Twitter Küresel Ajans Gelişim Baş Sorumlusu koltuğuna getirilen Stephanie Prager, platformun ajanslarla ilişkisi konusunda 2018 yılında yeni adımlar atılacağını söyledi.

Bu yönde getirilen önerilerden biri de, geçen yılın Ekim ayında Twitter tarafından tanıtılan ve şirketin marka strateji hizmeti için çalışan kurum içi bir kolu olan Fuel. Hizmet genel olarak, ajansların ve müşterilerin yaratıcı süreçlerini hızlandırmak için çabuk ve etkili cevaplar veren içerikler oluşturmayı amaçlıyor. Son dönemde Converse ve Macy’s gibi markalara reklam amaçlı, 6 saniyelik video içerik sunmasıyla dikkat çeken Fuel gömülü video, sohbet robotu (chatbot) ve otomatik cevap mekanizmasına dayanan kampanyalarda pazarlama ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.

Markalar ve Twitter arasındaki iş birliklerini ve deneyimlere daha fazla önem vereceğini de kaydeden Prager bu noktada, geçen yıl gerçekleştirilen ve tamamen Twitter doğrudan mesaj özelliği üzerinden yürütülen #WendysBracket kampanyasını örnek gösteriyor. Twitter olarak ajanslarla öteden beri özel bir ilişki yürüttüklerinin altını çizen Prager, yeni dönemde bu olumlu ilişkinin daha da derinleşmesi için çalışacaklarını vurguladı.

Bakalım önce MEC kurucu ortağı ve ardından MediaVest U.S. Başkan Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra, 2013 yılında Twitter kadrosuna katılan Stephanie Prager, yeni görevine gelir gelmez açıkladığı hedeflerine ulaşabilecek mi? Bunu zamanla göreceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link