Sosyal Medya İletişiminde Hangi Sektör Lider / Daha Hızlı Cevap Veriyor ?

Günlük hayatta markaların kullanıcılarıyla olan iletişimi sosyal medyanın çift yönlü iletişim konseptiyle birlikte zaman içinde değişime uğradı elbette. Mail attım, müşteri hizmetlerini aradım yarım saattir uğraşıyorum bir türlü ulaşamadım, bir tweet attım 10 dakika içinde onlar beni aradı söylemlerini mutlaka duymuşsunuzdur çevrenizde. Müşteriyi memnun etmenin giderek çok daha komplex ve zor bir hal aldığı günümüz koşullarında, markalar müşterilerinin olduğu her mecrada onları yakalamayı ve onları memnun etmeyi amaçlıyor. Tamda bu noktada Socialbakers tarafından oluşturulmuş bir kavram var: Sosyal adanmışlık ve cevap verme hızı. 

Hayatın olağan hızıyla aktığı günümüz koşullarında, müşterilerin oluşan sorunlarına çözüm üretmek, markaların yapmak zorunda olduğu başlıca görevlerinden biri. Artık hiçbir müşteri sorununun çözümü için günlerce beklemek istemiyor. Tam da bu noktada müşterisiyle hızlı iletişime geçen, oluşan sorunları rakiplerinden daha hızlı çözüme kavuşturan, bu alana yatırım yapan ve sonucunda kendine rekabetçi üstünlük yaratan markalar yarışta çok daha iyi bir pozisyon elde ediyor. Nestle’nin sosyal medyada kendileri hakkında yapılan yorumları takip etmek ve analiz etmek için kurduğu bir üst bile var.

Socialbakers tamda bu konu üzerine bir araştırma yayınladı. Hangi sektör müşterileriyle daha hızlı iletişime geçerken hangi sektör işleri biraz daha yavaştan alıyor. Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi müşterilerin sorularına cevap verme hızında 2012’nin hem ikinci çeyreği hemde üçüncü çeyreğinde ilk iki sırayı telekominikasyon ve havacılık sektörü paylaşıyor.

Kendi gözlemlerimden yola çıkarak rahatça söyleyebilirim ki bu grafik genel anlamda Türkiye içinde geçerli. Rekabetin ve rekabet tabanlı esnekliğin gayet yüksek olduğu telekominikasyon sektöründe, firmalar farklılaşmak adına müşterileriyle iyi ilişkiler kurmaya ve mevcut ilişkileri güçlendirmeye diğer sektörlerden çok daha fazla önem veriyor ve bu birincilik bir anlamda bu çabanın ürünü. Aynı durum havacılık sektörü içinde geçerli. Teknolojik gelişmelerle paralel olarak günlük yaşamda geçmişe nazaran çok daha sık kullanılmaya başlanan bu iki sektör, olması gerektiği gibi sosyal medyayı en etkin kullanan ilk iki sektör.

Markaların müşterilerin sorularına cevap verme hızına baktığımızda telekominikasyon sektörünü yine ilk sırada görüyoruz. Gelen sorulara 1.2 saat ortalamasıyla cevap veren telekominikasyon sektörünü, 2.2 saat ortalamasıyla giyim, 3.8 saat ortalamasıylada havacılık sektörü takip ediyor.

Markaların sosyal medya üzerinden gelen soruların %70’ine cevap vermemesi hatta %25’inin Facebook’ta kullanıcılarına duvarlarını kapatarak sosyal medyayı geleneksel medya mantığında kullanmak istemesi, sosyal medyayı aktif kullanan markaları rekabette hiç olmadığı kadar ileriye taşıyor. Markaların, kullanıcılarından sosyal medya üzerinden gelen talep ve isteklerine kulak tıkamaması, oluşan sorunları olabildiğince hızlı çözmeye odaklanması, markaların gelecekte var olma noktasında büyük önem arz ediyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Facebook, Tinder’ı da Karşısına Alıyor

Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın, Cambridge Analytica isimli şirket 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesi son dönemde dünya çapında en çok konuşulan konulardan birisiydi.

Gündemi değiştirmek adına mı, kullanıcılarının gönlünü yeniden kazanmak için mi bilinmez, Facebook kendi içinde bir çöpçatanlık uygulaması geliştiriyor. Facebook’un bu hamlesinin duyurulmasından sonra çöpçatanlık söz konusu olduğunda akla ilk gelen uygulama olan Tinder‘ın bağlı olduğu Match Group’un borsada işlem gören hisseleri yüzde 17’yi aşan oranda düşüş gösterdi.

Hürriyet’in haberine göre; Yeni özellik aracılığıyla Facebook kullanıcıları, mevcut profilleriyle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratabilecek. Bu özelliğin kullanımı tamamen isteğe başlı olacak ve oluşturulan profil kullanıcının arkadaşları tarafından görülemeyecek. Daha sonra Facebook algoritması kullanıcıya olası eş tavsiyelerinde bulunmaya başlayacak.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, “Bu özellik geçici ilişkiler değil, gerçek ve uzun ömürlü ilişkileri hayata geçirecek” dedi. Zuckerberg aynı zamanda, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini, kullanıcıların kişisel bilgilerinin tamamen güvende olacağını da taahhüt etti. Tabii Cambridge Analytica skandalından sonra kullanıcıların buna ne derece inanacakları şaibeli bir durum.

Facebook’un Instagram’ı satın aldıktan sonra Snapchat’in neredeyse tüm özelliklerini Instagram’a getirdiğini düşünürsek Tinder için hayati bir tehlike söz konusu olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz, çöpçatanlık konusunda Facebook’a güvenir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sosyal Medya Vergisi Olur mu? Uganda’da Artık Olacak

  • Uganda sosyal medya kullanımı için 23.6 milyon cep telefonu kullanıcısından vergi almak üzere olduğunu açıkladı.
  • Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija’a göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan Uganda’daki her cep telefonu abonesinden alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,027 $) olacak.
  • Benzer yazılar için; Fenomenlere Vergi Yolda 

Uganda Haziran’dan itibaren sosyal medyadaki dedikoduları önlemek için sosyal medya kullanıcılarını vergilendirmeye başlayacağını açıkladı. Uganda hükümeti bu uygulama sayesinde ülkenin gelirinin de artacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

Temmuz ayından itibaren, cumhurbaşkanı Yoweri Museveni hükümeti, WhatsApp, Viber, Twitter ve Skype gibi hizmetleri kullanan cep telefonu abonelerinden günlük 200 Uganda şilini ($ 0.27) ücret talep etmek istiyor. Uganda Maliye Bakanı Matia Kasaija “ülkenin güvenliğini sağlamak ve elektrik hizmetlerini genişletmek için para arıyoruz, bu vergi sayesinde sosyal medyadan daha fazla yararlanabileceksiniz” dedi.

Kasaija’ya göre WhatsApp, Twitter ve Facebook gibi platformları kullanan Uganda’daki her cep telefonu abonesinden alınacak sosyal medya vergisi günde 200 Uganda şilini (yaklaşık 0,027 $) olacak. Verginin nasıl tahsil edileceği net değil. Hükümetin bu kararda ısrarcı olması durumunda ülkedeki 23.6 milyon cep telefonu üzerinde kurulu olan uygulamaları izlemesi büyük bir problem demektir.

Uganda’nın daha önce seçimler sırasında sosyal medyaya erişimi engellemiş olması akıllara bu kararın politik olabileceği sorusunu getiriyor. Uganda hükümeti vatandaşlarını sosyal medya üzerinden yapılan söylemlerden olabildiğince uzak tutmaya ve sosyal medyanın kullanılması konusunda caydırmaya çalışıyormuş gibi de bir profil çiziyor.

Uganda yalnız değil

Sosyal medya vergisi Ugandaların ifade özgürlüğünü dolaylı bir şekilde ihlal ediyor. Başka bir Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’da imzalanan yasaya göre sosyal medya ve bloglar hakkında bazı yönetmelikler getirildi. Bu yönetmenliğe göre tüm çevrimiçi içerik oluşturucuların başlangıçta kayıt ve lisans ücretleri için yaklaşık 900 ABD doları ödeme yapması gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link