Sosyal Medya İletişiminde Hangi Sektör Lider / Daha Hızlı Cevap Veriyor ? 0

Günlük hayatta markaların kullanıcılarıyla olan iletişimi sosyal medyanın çift yönlü iletişim konseptiyle birlikte zaman içinde değişime uğradı elbette. Mail attım, müşteri hizmetlerini aradım yarım saattir uğraşıyorum bir türlü ulaşamadım, bir tweet attım 10 dakika içinde onlar beni aradı söylemlerini mutlaka duymuşsunuzdur çevrenizde. Müşteriyi memnun etmenin giderek çok daha komplex ve zor bir hal aldığı günümüz koşullarında, markalar müşterilerinin olduğu her mecrada onları yakalamayı ve onları memnun etmeyi amaçlıyor. Tamda bu noktada Socialbakers tarafından oluşturulmuş bir kavram var: Sosyal adanmışlık ve cevap verme hızı. 

Hayatın olağan hızıyla aktığı günümüz koşullarında, müşterilerin oluşan sorunlarına çözüm üretmek, markaların yapmak zorunda olduğu başlıca görevlerinden biri. Artık hiçbir müşteri sorununun çözümü için günlerce beklemek istemiyor. Tam da bu noktada müşterisiyle hızlı iletişime geçen, oluşan sorunları rakiplerinden daha hızlı çözüme kavuşturan, bu alana yatırım yapan ve sonucunda kendine rekabetçi üstünlük yaratan markalar yarışta çok daha iyi bir pozisyon elde ediyor. Nestle’nin sosyal medyada kendileri hakkında yapılan yorumları takip etmek ve analiz etmek için kurduğu bir üst bile var.

Socialbakers tamda bu konu üzerine bir araştırma yayınladı. Hangi sektör müşterileriyle daha hızlı iletişime geçerken hangi sektör işleri biraz daha yavaştan alıyor. Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi müşterilerin sorularına cevap verme hızında 2012’nin hem ikinci çeyreği hemde üçüncü çeyreğinde ilk iki sırayı telekominikasyon ve havacılık sektörü paylaşıyor.

Kendi gözlemlerimden yola çıkarak rahatça söyleyebilirim ki bu grafik genel anlamda Türkiye içinde geçerli. Rekabetin ve rekabet tabanlı esnekliğin gayet yüksek olduğu telekominikasyon sektöründe, firmalar farklılaşmak adına müşterileriyle iyi ilişkiler kurmaya ve mevcut ilişkileri güçlendirmeye diğer sektörlerden çok daha fazla önem veriyor ve bu birincilik bir anlamda bu çabanın ürünü. Aynı durum havacılık sektörü içinde geçerli. Teknolojik gelişmelerle paralel olarak günlük yaşamda geçmişe nazaran çok daha sık kullanılmaya başlanan bu iki sektör, olması gerektiği gibi sosyal medyayı en etkin kullanan ilk iki sektör.

Markaların müşterilerin sorularına cevap verme hızına baktığımızda telekominikasyon sektörünü yine ilk sırada görüyoruz. Gelen sorulara 1.2 saat ortalamasıyla cevap veren telekominikasyon sektörünü, 2.2 saat ortalamasıyla giyim, 3.8 saat ortalamasıylada havacılık sektörü takip ediyor.

Markaların sosyal medya üzerinden gelen soruların %70’ine cevap vermemesi hatta %25’inin Facebook’ta kullanıcılarına duvarlarını kapatarak sosyal medyayı geleneksel medya mantığında kullanmak istemesi, sosyal medyayı aktif kullanan markaları rekabette hiç olmadığı kadar ileriye taşıyor. Markaların, kullanıcılarından sosyal medya üzerinden gelen talep ve isteklerine kulak tıkamaması, oluşan sorunları olabildiğince hızlı çözmeye odaklanması, markaların gelecekte var olma noktasında büyük önem arz ediyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link