Sosyal Medya Geleneksel Medya’nın Dolduruşuna Mı Geldi ? 0

Geçtiğimiz hafta geleneksel medyanın önemli bir isminin vermiş olduğu bir konferansına katıldım. Biraz yeni medyanın biraz da sosyal medyanın konuşulduğu bu konferansta, zihnime demir atan birkaç nokta oldu. Bu yazımda bu noktaları sorgularken bir yandan da sosyal medyanın, konferansta iddia edildiği gibi sadece bir balondan mı oluştuğu sorusunun cevabını arayacağım.

Son dört beş yılın üzerinde en çok konuşulan konularından biri şüphesiz sosyal medya. Hala daha tam anlamıyla kurallarının oluşmadığı bu yeni medya düzenini tartışmak için on binlerce makale, binlerce organizasyon düzenlendi, hala daha da tam anlamıyla anlaşılabilmiş değil. Geleceğin medyası olacağına inandığım bu platformun, biraz daha zamana ihtiyacı olduğu ise su götürmez bir gerçek.

social-media_uprising

Bunun yanı sıra, kitlelere ulaşma ve onları etkileme noktasında, geleneksel medyanın hala daha açık ara lider olduğunu söyleyemek yanlış olmaz. En azından önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte teknolojinin gelişimiyle birlikte mobil ve internet kullanımının giderek artan bir ivmeye sahip olacağını öngörsek de, geleneksel medyanın gücüne erişmesi şimdilik zor görünüyor.

Buraya kadar sanırım sektörün büyük bir bölümüyle aynı fikirdeyim. Ancak ayrışma buradan sonra başlıyor. Size kendimden bir örnek vermek istiyorum. Ailemi ziyaret etmek için zaman zaman onların yanına gidiyorum ve sanırım çoğu evde olduğu gibi televizyonun karşısında vakit geçiriyoruz. En azından sohbet edilecekse de orada ediliyor. Sorun ise burada başlıyor, bir süre sonra geleneksel medyanın bana dayatmış olduğu içerikten sıkılmaya başlıyorum. Yeni medyanın enstrümanları sayesinde, yalnızca kendi istediğim içeriği izleme alışkanlığı ve rahatlığı, geleneksel medyanın size dayattığı ve tüketmek zorunda kaldığınız, onların seçmiş olduğu içeriği bir müddet sonra reddetme güdüsünü doğuruyor. Böyle bir içerik kaynağı, her ne kadar güçlü olursa olsun, böyle bir seçim özgürlüğünün ve rahatlığının karşısında nasıl ve ne kadar daha durabilir ki ?

Game-Of-Thrones-download

Konferansta bu soruya verilen cevap şuydu: özellikle prime time için hazırlanan içerikler, her yaş ve ilgi düzeyi için ilgi çekici düzeyde olacak ve her segment bu içeriği birlikte izleyebilecek, her segment kendine ait bir şeyler bulabilecek. Burada yine karşıma bir takım sorular çıkıyor. Yeni neslin televizyonla arasının pek iyi olmadığı aşikar. Hem araştırmalar hem de kendi gözlemlerimden de bu çıkarımı rahatlıkla yapabiliyorum.  Eğer bir dizi ya da film izlenecekse de bunu internetten izleme eğiliminde olduğu ve bu eğilimin de giderek arttığı su götürmez bir gerçek. Genç nüfusun en çok izlediği Türk yapımlardan biri olan Leyla ile Mecnun’un internet üzerinden izlenme rakamlarına bakarsak eğer, rakamlar da bu savımı destekler nitelikte.

Ayrıca iki üç önceki nesilin, yani ebebeynlerimin oluşturduğu kuşağın, bizden çok farklı ilgi alanları olduğu aşikar. Geldiğimiz noktada ailemle Game of Thrones yada Spartacus dizilerini birlikte izleyeceğimi ve ailemin bu dizileri izlemekten zevk alacağını düşünmenin de biraz hayalüstücülük olduğuna inanıyorum.

Anti-Mubarak Protesters Gather In Tahrir Square For "Day Of Departure" Demonstration

Konferansta aklıma takılan bir diğer nokta ise sosyal medyanın gücünün aslında geleneksel medyadan geldiği söylemi üzerineydi. Tahrir meydanında yaşanan devrimi hatırlayın. Milyonlarca insan Twitter üzerinden bir araya gelip, dünyanın ilk sosyal medya kaynaklı devrimine imza atmıştı. Peki ya İngiltere de 2011 yılında Twitter ve Facebook üzerinden organize olan grupların meydana getirdiği olaylar ? Tüm bu olayların sonrasında İngiliz hükümetinin sosyal iletişim ağlarını dönemsel süreçlerle kapatmayı tartışması ?

Geleneksel medyanın sosyal medyada hali hazırda var olan ateşi körüklediği bir gerçek. Ancak bu ateşin iddia edildiği gibi geleneksel medyayla var olduğu, geleneksel medya olmaksızın bu ateşin kısa sürede söneceği savına ise katılmıyorum. Hükümetlerin sosyal medyayı bir tehdit olarak gördüğü ve dönemsel kısıtlamalar getirmek için çalışmalar hazırladığı bir ortamda, sosyal medyanın gücünü küçümsemenin, gelen dalgaya karşı gözleri kapatmaktan farklı olmadığını düşünüyorum. İnsanların kendilerini yıllar sonra ilk defa bu kadar rahat ifade edebilme ve sözlerini topluluklara duyurma şansını bulduğu platformları kolay kolay terk etmeyeceğini, aksine daha sıkı sarılacağını düşünüyorum.

Toparlamak gerekirse, yeni medyanın geleceğin medyası olacağı yönünde derin inanışlara sahibim. Geleneksel medyanın, yeni medyanın içerik seçimi ve üretimindeki rahatlığı karşısında en azından kısa ve orta vadede olmasa da, uzun vadede dayanamayacağını düşünüyorum. Yeni medyanında henüz kurallarının oluşmadığı bir gerçek ve önümüzdeki dönemlerde, en azından orta vadede, köklü değişimlere uğrayacağını düşünüyorum. Bu değişikliklerle birlikte, yeni gelir kaynakları ve kaynak kullanımı konusunda oturmuş bir yeni medyanın, geleneksel medya karşısında çok daha güçlü olacağını ve tüm iletişim kanallarını yeniden şekillendireceğine inanıyorum. Son olarak geleneksel medyanın yine, mobilin ve teknolojinin önünde durabileceği ihtimaline pek sıcak bakmamakla birlikte, yeni nesille birlikte tüm iletişimin bu kanallara doğru akacağını düşünüyorum.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazarlamacılar İçin Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 0

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital platformların hayatımızı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seren raporun detaylarını ve HubSpot’un hazırlamış olduğu pazarlamacıların sosyal medya ile erişimlerini nasıl genişlettiğini gösteren istatistikleri sizler için paylaşıyoruz.

Facebook

 • İnternet kullanıcılarının % 72’si yetişkin kullanıcılardan oluşuyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Pazarlamacıların sadece % 45’i Facebook’ta yaptıkları iletişim çalışmalarının etkili ve sonuç verici olduğunu düşünüyor. (Social Media Examiner, 2015) – Fotoğraflı Facebook postları, fotoğraf içermeyenlerden 2 kat daha fazla etkileşim alıyor. (Buzzsumo, 2015)
 • Facebook kullanıcılarının %70’i günlük oturum açarken, %43’ü günde birkaç kez oturum açıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Facebook, sosyal medya trafiğinin, % 82’sini daha uzun postlara, % 84’ünü ise daha kısa haber makalelerine gönderiyor. (Pew Research Center, 2016)
 • Facebook ve Twitter kullanıcılarının % 63’ü her bir platformun, olaylar, arkadaşlar ve ailenin dışındaki konularda haberler için ek bir kaynak görevi gördüğünü söylüyor. (Pew Research Center, 2015)
 • İnsanların % 74’ü Facebook’u profesyonel amaçlı kullandıklarını söylüyor. (HubSpot, 2017) -Son iki yılda Facebook’taki içerik tüketimini % 57 oranında artış göstermiş bulunmakta.  (HubSpot, 2016)
 • İlginç bir içerik bulmak için insanların % 76’sı Facebook sayfalarını kullanıyor. (HubSpot, 2016) -Facebook,  1,13 milyar günlük aktif kullanıcısı olduğunu belirtiyor. (Statista, 2016)

Instagram

 • -Instagram’da, yüzleri gösteren fotoğraflar, yüzleri göstermeyen fotoğraflara kıyasla % 38 daha fazla etkileşim alıyor. (Georgia Institute of Technology, 2014)
 • -Yetişkinlerin % 28’i Instagram kullanıyor. (Pew Research Center, 2015) -Instagram kullanıcılarının % 59’u günlük olarak platformda olurken, %35’i ise günde birkaç kez ziyaret ediyor.  (Pew Research Center, 2015)
 • -Instagram’ın aylık 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. (Statista, 2016) -Instagram’da her gün 95 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşılıyor. (Instagram, 2016)

Linkedin

 • Yetişkinlerin % 25’i Linkedin kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • -Linkedin, 30-49 yaş grubunda kullanım oranlarının 18-29 yaş grubundakine göre daha yüksek olduğu tek önemli sosyal medya platformu. (Pew Research Center, 2015)
 • Üniversiteden mezun olan yetişkinlerin % 46’sı Linkedin kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Çalışan yetişkinlerin %32’si Linkedin kullanıcısı, bununla birlikte %14’lük diğer bir kesim çalışmayanlardan oluşuyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Son iki yılda Linkedin’deki içerik tüketimi % 21 arttı. (HubSpot, 2016)
 • Linkedin’in 450 milyon üyesi var, ancak her ay profesyonel olarak sosyal ağa yalnızca %25’lik bir çoğunluk katılıyor. (VentureBeat, 2016)

Pinterest

 • Yetişkinlerin  %31’i Pinterest’i kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Pinterest’in aylık 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. (The New York Times, 2015)
 • Pinterest kullanıcılarının %71’i kadınlardan oluşuyor. (Search Engine Land, 2015)
 • Pinterest’teki insanların %45’i TV izlerken uygulamayı kullanıyor. (Pinterest, 2016)

Snapchat

 • Snapchat’in, günlük 150 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu belirtiliyor. (Statista, 2016)
 • Her saniye Snapchat’da 8.796 fotoğraf paylaşılıyor. (CEWE Photoworld, 2016)
 • Snapchat kullanıcılarının %52’si 25 yaşın altında. (Statista, 2016)
 • ABD’li internet kullanıcılarının % 30’u Snapchat’ı düzenli olarak kullanıyor. (eMarketer, 2015)

Twitter

 • Yetişkinlerin %23’ü Twitter kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Twitter kullanıcılarının %30’u 50 yaş altı, %11 ise 50 yaş ve üstü kullanıcılardan oluşuyor.  (Pew Research Center, 2015)
 • Twitter, sosyal sitelerdeki uzun makalelere yapılan göndermelerin %16’sını ve daha kısa haber makaleleri için ise %14’ünü oluşturuyor.  (Pew Research Center, 2016)
 • Twitter, ABD’de olduğu kadar uluslararası alanda da yaklaşık 4 kat fazla kullanıcıya sahip olduğunu belirtiyor. (Pew Research Center, 2016)
 • Son iki yılda, Twitter’daki içerik tüketiminin % 25 arttığı belirtiliyor.-Twitter 313 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşıyor.  (HubSpot, 2016)

Sosyal Medya Yönetimi

 • Pazarlamacının %88’i, sosyal medya faaliyetleri için yatırım getirilerini nasıl ölçtüğünü öğrenmek istiyor.  (Social Media Examiner, 2015)
 • Pazarlamacıların sadece %42’si sosyal medya faaliyetlerini ölçebildiğini söylüyor. (Social Media Examiner, 2015) -Pazarlamacının %92’si sosyal medyanın işlerinde önemli olduğunu söylüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • En az iki yıl boyunca sosyal medyayı aktif olarak kullanan pazarlamacıların yarısından fazlası, sosyal medyanın satışlarını artırmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Sosyal medya pazarlamasında haftada en az altı saat yatırım yapanların en az %61’inin arama motoru sıralamalarında üstlerde olduğu görülüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • 10 küçük işletme sahibi 6 kişi, sosyal medya faaliyetlerinden elde edilen ROI’yi takip edemiyor. (eMarketer, 2015)

Sosyal Medya Kullanımı

 • Pazarlamacıların %64’ü sosyal medyayı altı saat ya da daha fazla kullanırken, %41’i haftada 11 saat ya da daha fazla kullanıyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Pazarlamacıların yaklaşık %19’u her hafta sosyal medyada 20 saatten fazla zaman harcıyor.  (Social Media Examiner, 2015)
 • Tüm pazarlamacılardan %83’ü aktif olarak sosyal medya pazarlama girişimlerini sürdürüyor. (Aberdeen, 2016)
 • 2015 itibariyle, 65 yaş ve üstündeki kişilerin %35’i sosyal medyayı kullanıyor ve 2005’te bu oranın sadece %2 olduğu belirtiliyor. (Pew Research Center, 2015)
 • 2015 yılı itibariyle, genç yetişkinlerin %90’ı sosyal medya kullanmaktadır; buna karşılık 2005’te bu oran sadece %12’ydi. (Pew Research Center, 2015)
 • Dünyanın neredeyse üçte biri düzenli olarak sosyal ağ kullanıyor. (eMarketer, 2016)

Görsel İçerik

 • Görsel içerik, sosyal medyada diğer içerik türlerinden 40 kat daha fazla paylaşılabiliyor. (Buffer, 2014)
 • Sosyal medya paylaşımlarında 75-100 kelimeden oluşan imgeli makaleler, daha az imge içeren makalelere oranla daha fazla paylaşım alıyor. (Buzzsumo, 2015)
 • Çevrimiçi pazarlamacılar %71’i sosyal medya pazarlamasında görsel öğeleri kullanıyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Araştırmacılar, renkli görsellerin, içerikleri  %80 oranında okuma istekliliğini arttırdığını söylüyor. (Xerox, 2014)
 • Infografikler, sosyal medyada diğer herhangi bir içerik türünden 3 kat fazla seviliyor ve paylaşılıyor. (Mass Planner, 2015)

Bu veriler ve daha fazlası için Pazarlamasyon Akademi’nin gerçekleştireceği, dijital pazarlama konusunda sizi bir adım ileri götürecek Digital Excellence Program’ın indirimli kayıt dönemini kaçırmayın!

Digital Excellence Program

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link