Sosyal Medya; Daha Çok Takipçi Mi?

 

Şirketlerin sosyal meydayı efektif kullanmak istediklerini, sosyal medya ile atak yapmak istediklerini hepimiz zaten biliyoruz.

Çoğu şirket sosyal medya uzmanları transfer edebilme gayretinde ama bu konuyu önemsemeyip ‘ Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetebilirim.’ diyen firmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Bu mentalitede sosyal medya kurgusu yapmaya çalışan şirketler bakış açılarını değiştirmedikleri sürece çürümeye mahkum gibi duruyor.

Örnegin Facebook’da hayran sayfası oluşturan ve özel ürün statüsünde otomobiller tasarlayan bir firmanın, yaptığı kampanya ile  200.000 hayran sayısına ulaştığını biliyoruz.İlk bakışta bu markanın sosyal medya yönetimi iyi gibi dursada sayfada demografik  analiz yaptığımızda hayranların ortalama yaşının 17 olduğu gözüküyor. Markanın ürettiği  otomobillerin ortalama  fiyatlarını göz önüne aldığımızda 17 yaşındaki bireyler için bu fiyatların uçuk bir anlam ifade ettiğini de anlamamız zor olmaz.

Şimdi bu şirket yapığı sosyal medya kampanyası ile başarıya ulaştımı diye soracaksınız.

Hayır.

Sadece facebook’da daha fazla takipçi çektiler.

Şirketlerin var oluş amacının kar elde etmek olduğunu düşünürsek , yapılan bu  sosyal medya kampanyası sadece kampanyayı yapan kişinin egosunu tatmin etmeye yaradı.

Tabi daha fazla kişi tarafından takip edilmek markanın bilinirliğini arttırmıştır ama ‘Special Product’ stratejisi ile ürün yapan bir firmanın daha fazla kişi ile haşır neşir olmasına da bilinirliğini arttırmasına da gerek duymayacağı açık bir olgudur. Markaların önemli gayelerinden birisi de efektifliktir. Sosyal medyada  kişi yoğunluğu ile efektiflik arasında negatif bir ilişki olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor ki bu olay da tam bunun göstergesi.

Sonuç olarak sosyal medyada sadece var olmak için  çaba sarfetmek, markaların sadece istatistiki verilerini yükseltiyor. ‘Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetirim’ düşüncesinden kopmak ,sosyal medyayı daha efektif kullanabilmek için atılması gereken ilk  adım olmalı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. güzel bir yazı ancak eksik kalmış gibi..giriş güzel gelişmede güzel bir örnek vermişsin (niye marka vermediğini anlıyamadım mesela ben facebook kullanmıyorum ve bu olayı bilmiyorum bence yazılarında herkese hitap etmelisin) ama sonucu tam olarak göremedim kısa bir yazı olmus daha detaylı bir yazı olabilirdi..emeğine sağlık takipçinim haberin olsun ;)

Bir Cevap Yazın

Instagram’a “Bana Soru Sor” Özelliği Geldi

  • Instagram, beklenen özeliği “Bana Soru Sor” aktif hale getirdi. 
  • Kullanıcıların hikayeler bölümünde paylaştıkları içerikleri bana soru sor butonu üzerinden soru yöneltmeyi mümkün kılan yeni özelliğin, popüler sosyal ağ üzerindeki etkileşimi geliştirdi. 
  • İlgili yazı: Instagram, Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Getiriyor

Her geçen gün popülerliğini arttıran Instagram aylık 1 milyar kullanıcıya sahip. Fotoğraf ve video paylaşımlarının ardından hikayeler özelliğiyle üst seviyeye ulaşan Instagram, sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal medya platformu olarak biliniyor. Instagram, geçtiğimiz günlerde ilk olarak 1 dakikalık video paylaşım süresini aktifleştirmiş ardından ise IGTV’yi tanıtmıştı, 1 saati bulan videolarla YouTube’a rakip bir platform yaratmıştı.

Instagram geçtiğimiz haftalardan bu yana testlerini sürdürdüğü “Bana Soru Sor” özelliğini bugün itibari ile aktifleştirdi. Kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak bu yeni özellik sayesinde, bir kullanıcının hikaye bölümünde paylaştığı içerik üzerine direk mesaj atmak yerine özel soru kutusundan soru sormak artık mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp Daha Ne Kadar Bilgilendirici Olabilir Derken Gelen “Yönlendirildi” İbaresi

  • Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformu WhatsApp uygulamasıyla ilgili detay vermeye başladı.
  • WhatsApp kullanıcılarının yönlendirilen mesajlarının üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” ifadesi yer alacak. 
  • İlgili yazı: WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor!

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, geçtiğimiz aylarda mavi tik, görüntülü konuşma, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları, WhatsApp story ve metinle emoji arama özelliklerini getirmişti. WhatsApp dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamasının yanında global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor.

Uygulamadaki en büyük sorunlardan biri ise, hiç şüphesiz virüs gibi yayılan sahte bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. WhatsApp bu bağlamda yeni bir önem aldığını açıkladı.

WhatsApp kullanıcıları artık, başka bir kişi tarafından yazılmış mesajı  başka bir kişiye gönderdiği zaman mesajın üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” bilgisi yer alacak. WhatsApp’ın yeni sürümünde, eğer bir mesaj başka birinden size iletilmişse bu yazılar italik olarak görünecek.

Bu özellik sahte bilgilere maruz kalan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Yönelendirilen mesaj özelliği, öncelikli olarak 200 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısına sahip Hindistan ülkesinde aktif edilecek. İlk olarak Hindistan ülkesinde çıkmasının nedeni ise kullanıcı fazlalığından dolayı yanlış bilgilerin daha çabuk ve fazla bir şekilde yayılıyor olması.

Yeni özelliğin ülkemizde ne zaman aktif hale geleceği henüz belli değil.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link