Şirketlerin sosyal meydayı efektif kullanmak istediklerini, sosyal medya ile atak yapmak istediklerini hepimiz zaten biliyoruz.

Çoğu şirket sosyal medya uzmanları transfer edebilme gayretinde ama bu konuyu önemsemeyip ‘ Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetebilirim.’ diyen firmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Bu mentalitede sosyal medya kurgusu yapmaya çalışan şirketler bakış açılarını değiştirmedikleri sürece çürümeye mahkum gibi duruyor.

Örnegin Facebook’da hayran sayfası oluşturan ve özel ürün statüsünde otomobiller tasarlayan bir firmanın, yaptığı kampanya ile  200.000 hayran sayısına ulaştığını biliyoruz.İlk bakışta bu markanın sosyal medya yönetimi iyi gibi dursada sayfada demografik  analiz yaptığımızda hayranların ortalama yaşının 17 olduğu gözüküyor. Markanın ürettiği  otomobillerin ortalama  fiyatlarını göz önüne aldığımızda 17 yaşındaki bireyler için bu fiyatların uçuk bir anlam ifade ettiğini de anlamamız zor olmaz.

Şimdi bu şirket yapığı sosyal medya kampanyası ile başarıya ulaştımı diye soracaksınız.

Hayır.

Sadece facebook’da daha fazla takipçi çektiler.

Şirketlerin var oluş amacının kar elde etmek olduğunu düşünürsek , yapılan bu  sosyal medya kampanyası sadece kampanyayı yapan kişinin egosunu tatmin etmeye yaradı.

Tabi daha fazla kişi tarafından takip edilmek markanın bilinirliğini arttırmıştır ama ‘Special Product’ stratejisi ile ürün yapan bir firmanın daha fazla kişi ile haşır neşir olmasına da bilinirliğini arttırmasına da gerek duymayacağı açık bir olgudur. Markaların önemli gayelerinden birisi de efektifliktir. Sosyal medyada  kişi yoğunluğu ile efektiflik arasında negatif bir ilişki olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor ki bu olay da tam bunun göstergesi.

Sonuç olarak sosyal medyada sadece var olmak için  çaba sarfetmek, markaların sadece istatistiki verilerini yükseltiyor. ‘Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetirim’ düşüncesinden kopmak ,sosyal medyayı daha efektif kullanabilmek için atılması gereken ilk  adım olmalı.

1 YORUM

  1. güzel bir yazı ancak eksik kalmış gibi..giriş güzel gelişmede güzel bir örnek vermişsin (niye marka vermediğini anlıyamadım mesela ben facebook kullanmıyorum ve bu olayı bilmiyorum bence yazılarında herkese hitap etmelisin) ama sonucu tam olarak göremedim kısa bir yazı olmus daha detaylı bir yazı olabilirdi..emeğine sağlık takipçinim haberin olsun ;)

Bir Cevap Yazın