Sosyal Medya; Daha Çok Takipçi Mi? 1

 

Şirketlerin sosyal meydayı efektif kullanmak istediklerini, sosyal medya ile atak yapmak istediklerini hepimiz zaten biliyoruz.

Çoğu şirket sosyal medya uzmanları transfer edebilme gayretinde ama bu konuyu önemsemeyip ‘ Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetebilirim.’ diyen firmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

Bu mentalitede sosyal medya kurgusu yapmaya çalışan şirketler bakış açılarını değiştirmedikleri sürece çürümeye mahkum gibi duruyor.

Örnegin Facebook’da hayran sayfası oluşturan ve özel ürün statüsünde otomobiller tasarlayan bir firmanın, yaptığı kampanya ile  200.000 hayran sayısına ulaştığını biliyoruz.İlk bakışta bu markanın sosyal medya yönetimi iyi gibi dursada sayfada demografik  analiz yaptığımızda hayranların ortalama yaşının 17 olduğu gözüküyor. Markanın ürettiği  otomobillerin ortalama  fiyatlarını göz önüne aldığımızda 17 yaşındaki bireyler için bu fiyatların uçuk bir anlam ifade ettiğini de anlamamız zor olmaz.

Şimdi bu şirket yapığı sosyal medya kampanyası ile başarıya ulaştımı diye soracaksınız.

Hayır.

Sadece facebook’da daha fazla takipçi çektiler.

Şirketlerin var oluş amacının kar elde etmek olduğunu düşünürsek , yapılan bu  sosyal medya kampanyası sadece kampanyayı yapan kişinin egosunu tatmin etmeye yaradı.

Tabi daha fazla kişi tarafından takip edilmek markanın bilinirliğini arttırmıştır ama ‘Special Product’ stratejisi ile ürün yapan bir firmanın daha fazla kişi ile haşır neşir olmasına da bilinirliğini arttırmasına da gerek duymayacağı açık bir olgudur. Markaların önemli gayelerinden birisi de efektifliktir. Sosyal medyada  kişi yoğunluğu ile efektiflik arasında negatif bir ilişki olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor ki bu olay da tam bunun göstergesi.

Sonuç olarak sosyal medyada sadece var olmak için  çaba sarfetmek, markaların sadece istatistiki verilerini yükseltiyor. ‘Ben kendi kendime de sosyal medyamı yönetirim’ düşüncesinden kopmak ,sosyal medyayı daha efektif kullanabilmek için atılması gereken ilk  adım olmalı.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. güzel bir yazı ancak eksik kalmış gibi..giriş güzel gelişmede güzel bir örnek vermişsin (niye marka vermediğini anlıyamadım mesela ben facebook kullanmıyorum ve bu olayı bilmiyorum bence yazılarında herkese hitap etmelisin) ama sonucu tam olarak göremedim kısa bir yazı olmus daha detaylı bir yazı olabilirdi..emeğine sağlık takipçinim haberin olsun ;)

Bir Cevap Yazın

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

Burger King, Mutsuz Wendy’s Müşterilerinin Tweet’lerini Kullanarak Reklam Yaptı 0

Fast food restoran zinciri Wendy’s, sosyal medya ile arası oldukça iyi olan bir marka. Öyle ki, marka geçtiğimiz aylarda Twitter’daki retweet rekorunun kırılmasıyla sonuçlanan bir Twitter kampanyası yapmıştı. Ancak markanın dünya çapında reklam yapmasını sağlayan bu mecra, şu sıralarda kendi aleyhine işleyen bir kampanyayla çalkalanıyor.

Wendy’s, müşterilerine sunduğu baharatlı tavuk parçaçıklarının satışını geçtiğimiz mart ayında sonlandırdı. Bunun üzerine de bazı Wendy’s müşterileri, bu durumla ilgili hayal kırıklarını ifade eden tweet’ler attılar. Burger King de Wendy’s müşterilerinin attığı bu tweetleri “sponsorlu tweet” haline getirdi. Burger King’in bunu yapmaktaki amacı ise satışa sunacağı “baharatlı tavuk parçacıkları”nın tanıtımını yapmaktı.

Burger King, bu tweet’leri bir reklam malzemesi olarak kullanarak hem baharatlı tavuk parçacıklarını seven Wendy’s müşterilerinin dikkatini çekti hem de Twitter’ın gücünü, ondan çok iyi bir şekilde faydalanan rakibine karşı kullanmış oldu.

Bununla birlikte Burger King, yeni baharatlı tavuk parçacıklarını tanıtmak için reklam tabelalarını da kullanıyor. Aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet’te yer alan görselde de görebileceğiniz gibi, yeni ürününü tanıtmak için rakibine karşı oldukça agresif bir reklam kampanyası yürüten Burger King, bir Wendy’s şubesinin karşısında yer alan bir reklam tabelasında yeni ürününü tanıtan bir reklama yer vermiş.

Ayrıca Burger King, bu reklam kampanyasıyla ilgili olarak resmi Facebook sayfasından da bir paylaşım yaptı. Burger King’in Wendy’s’e açık bir şekilde göndermede bulunduğu bu esprili Facebook paylaşımında, “adı Wendy olan ve New York’ta yaşayan kişilerin, 13 Ekim günü öğleden sonra belirli Burger King restoranlarına giderek kimlikleriyle birlikte ücretsiz olarak baharatlı tavuk parçacıklarından alabilecekleri” ifade ediliyor.

Bu reklam kampanyasında Wendy’s’i hedef alan Burger King, geçtiğimiz günlerde de “It” isimli korku filminin Almanya’daki galasında yaptığı reklam ile bir diğer rakibi McDonald’s‘ı hedef almıştı. Bu tarz akıl dolu ve sıra dışı reklamlar söz konusu olduğunda dünyaca ünlü fast food restoran zincirinin bu işte oldukça iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marka, bu yılın ilk aylarında da yanan restoranlarının fotoğraflarını kullanarak ilginç bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link