Sosyal Ağlar Ne Durumda? Facebook’tan Sıkıldık mı?

GlobalWebIndex‘in araştırması sosyal medyanın dünya üzerinde ne denli büyük bir güç olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmada dikkati çeken en önemli nokta Çin merkezli sosyal medya sitelerinin büyüklüğü.

Facebook 700 milyon aktif kullanıcıya dayandı

Aylık 690 milyon aktif kullanıcı ile zirvede bulunan Facebook’u, Google Plus ve Youtube takip ediyor. İlk 25 sosyal ağ içerisinde tam 9 sitesi bulunan Çin, nasıl büyük bir pazar olduğunu bu alanda da kanıtlıyor. İlk 25’in içerisinde sadece Ruslar için oluşturulmuş 2 sosyal ağ da bulunuyor.

graph1

Her 4 kişiden 1’i Google+ kullanıyor

Global internet kullanıcılarının yarısından çoğunun (%52) Facebook hesabı bulunmakta. İlk çıktığında yoğun eleştiri alan Google+ ise aradan geçen zamanda ağırlığını hissettirdi ve ikincilik koltuğuna oturdu. Google tarafından yapılan yeniliklerin kullanıcıları Google+ kullanmaya teşvik etmesi bu durumun en büyük nedeni. graph2

En çok gelişen ağ: Twitter

Son birkaç yıldır kullanıcı sayısını yüksek bir ivme ile arttıran Twitter, %40‘lık büyüme ile 2012’nin en çok büyüyen sosyal ağı oldu.

En çok küçülen sosyal ağ ise kullanıcılarının %60‘ını kaybeden Almanya menşeli MeinVZ.

graph3

Facebook geçtiğimiz yıl en çok Hollanda’da popüler oldu.

Geçtiğimiz yıl Hollanda’nın Facebook kullanımında %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Hollanda’yı 3 Uzak Doğu ülkesi takip ediyor: Güney Kore, Japonya ve Çin. Facebook’un anavatanı ABD ise listenin orta sıralarında yer alıyor.

Change-in-Facebook-Use-by-Country-GlobalWebIndex

Facebook’tan sıkıldık mı?

Facebook her ne kadar grafiklerde artıyor gibi dursa da kullanıcılar Facebook’tan sıkılmışa benziyor. Pew internetin yaptığı araştırmaya yanıt veren Facebook kullanıcıları, bu ağda geçirdikleri süreyi düşürme eğiliminde.

18-29 yaş aralığındaki kullanıcıların %38’i bu yıl Facebook’ta daha az süre geçirmek istediğini beyan ederken, daha fazla vakit harcayacağını söyleyenlerin oranı ise sadece %1’lerde kaldı. Diğer yaş grupları için aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz.

Time-spent-on-Facebook-Pew-Internet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram’a “Bana Soru Sor” Özelliği Geldi

  • Instagram, beklenen özeliği “Bana Soru Sor” aktif hale getirdi. 
  • Kullanıcıların hikayeler bölümünde paylaştıkları içerikleri bana soru sor butonu üzerinden soru yöneltmeyi mümkün kılan yeni özelliğin, popüler sosyal ağ üzerindeki etkileşimi geliştirdi. 
  • İlgili yazı: Instagram, Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Getiriyor

Her geçen gün popülerliğini arttıran Instagram aylık 1 milyar kullanıcıya sahip. Fotoğraf ve video paylaşımlarının ardından hikayeler özelliğiyle üst seviyeye ulaşan Instagram, sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği sosyal medya platformu olarak biliniyor. Instagram, geçtiğimiz günlerde ilk olarak 1 dakikalık video paylaşım süresini aktifleştirmiş ardından ise IGTV’yi tanıtmıştı, 1 saati bulan videolarla YouTube’a rakip bir platform yaratmıştı.

Instagram geçtiğimiz haftalardan bu yana testlerini sürdürdüğü “Bana Soru Sor” özelliğini bugün itibari ile aktifleştirdi. Kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak bu yeni özellik sayesinde, bir kullanıcının hikaye bölümünde paylaştığı içerik üzerine direk mesaj atmak yerine özel soru kutusundan soru sormak artık mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp Daha Ne Kadar Bilgilendirici Olabilir Derken Gelen “Yönlendirildi” İbaresi

  • Dünyanın en çok tercih edilen sosyal medya platformu WhatsApp uygulamasıyla ilgili detay vermeye başladı.
  • WhatsApp kullanıcılarının yönlendirilen mesajlarının üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” ifadesi yer alacak. 
  • İlgili yazı: WhatsApp’a 3 Yeni Özellik Geliyor!

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan WhatsApp, geçtiğimiz aylarda mavi tik, görüntülü konuşma, grup sohbetlerinde sesli arama, dinamik saat çıkartmaları, WhatsApp story ve metinle emoji arama özelliklerini getirmişti. WhatsApp dünyanın en çok tercih edilen sohbet uygulamasının yanında global olarak tüm dünyanın aktif olarak her türlü bilgiyi aktardığı bir araç olmaya da devam ediyor.

Uygulamadaki en büyük sorunlardan biri ise, hiç şüphesiz virüs gibi yayılan sahte bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. WhatsApp bu bağlamda yeni bir önem aldığını açıkladı.

WhatsApp kullanıcıları artık, başka bir kişi tarafından yazılmış mesajı  başka bir kişiye gönderdiği zaman mesajın üst kısmında “forwarded” yani “yönlendirildi” bilgisi yer alacak. WhatsApp’ın yeni sürümünde, eğer bir mesaj başka birinden size iletilmişse bu yazılar italik olarak görünecek.

Bu özellik sahte bilgilere maruz kalan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Yönelendirilen mesaj özelliği, öncelikli olarak 200 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısına sahip Hindistan ülkesinde aktif edilecek. İlk olarak Hindistan ülkesinde çıkmasının nedeni ise kullanıcı fazlalığından dolayı yanlış bilgilerin daha çabuk ve fazla bir şekilde yayılıyor olması.

Yeni özelliğin ülkemizde ne zaman aktif hale geleceği henüz belli değil.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link