GlobalWebIndex‘in araştırması sosyal medyanın dünya üzerinde ne denli büyük bir güç olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmada dikkati çeken en önemli nokta Çin merkezli sosyal medya sitelerinin büyüklüğü.

Facebook 700 milyon aktif kullanıcıya dayandı

Aylık 690 milyon aktif kullanıcı ile zirvede bulunan Facebook’u, Google Plus ve Youtube takip ediyor. İlk 25 sosyal ağ içerisinde tam 9 sitesi bulunan Çin, nasıl büyük bir pazar olduğunu bu alanda da kanıtlıyor. İlk 25’in içerisinde sadece Ruslar için oluşturulmuş 2 sosyal ağ da bulunuyor.

graph1

Her 4 kişiden 1’i Google+ kullanıyor

Global internet kullanıcılarının yarısından çoğunun (%52) Facebook hesabı bulunmakta. İlk çıktığında yoğun eleştiri alan Google+ ise aradan geçen zamanda ağırlığını hissettirdi ve ikincilik koltuğuna oturdu. Google tarafından yapılan yeniliklerin kullanıcıları Google+ kullanmaya teşvik etmesi bu durumun en büyük nedeni. graph2

En çok gelişen ağ: Twitter

Son birkaç yıldır kullanıcı sayısını yüksek bir ivme ile arttıran Twitter, %40‘lık büyüme ile 2012’nin en çok büyüyen sosyal ağı oldu.

En çok küçülen sosyal ağ ise kullanıcılarının %60‘ını kaybeden Almanya menşeli MeinVZ.

graph3

Facebook geçtiğimiz yıl en çok Hollanda’da popüler oldu.

Geçtiğimiz yıl Hollanda’nın Facebook kullanımında %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Hollanda’yı 3 Uzak Doğu ülkesi takip ediyor: Güney Kore, Japonya ve Çin. Facebook’un anavatanı ABD ise listenin orta sıralarında yer alıyor.

Change-in-Facebook-Use-by-Country-GlobalWebIndex

Facebook’tan sıkıldık mı?

Facebook her ne kadar grafiklerde artıyor gibi dursa da kullanıcılar Facebook’tan sıkılmışa benziyor. Pew internetin yaptığı araştırmaya yanıt veren Facebook kullanıcıları, bu ağda geçirdikleri süreyi düşürme eğiliminde.

18-29 yaş aralığındaki kullanıcıların %38’i bu yıl Facebook’ta daha az süre geçirmek istediğini beyan ederken, daha fazla vakit harcayacağını söyleyenlerin oranı ise sadece %1’lerde kaldı. Diğer yaş grupları için aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz.

Time-spent-on-Facebook-Pew-Internet

Bir Cevap Yazın