Sosyal Ağlar Ne Durumda? Facebook’tan Sıkıldık mı? 0

GlobalWebIndex‘in araştırması sosyal medyanın dünya üzerinde ne denli büyük bir güç olduğunu gözler önüne seriyor. Araştırmada dikkati çeken en önemli nokta Çin merkezli sosyal medya sitelerinin büyüklüğü.

Facebook 700 milyon aktif kullanıcıya dayandı

Aylık 690 milyon aktif kullanıcı ile zirvede bulunan Facebook’u, Google Plus ve Youtube takip ediyor. İlk 25 sosyal ağ içerisinde tam 9 sitesi bulunan Çin, nasıl büyük bir pazar olduğunu bu alanda da kanıtlıyor. İlk 25’in içerisinde sadece Ruslar için oluşturulmuş 2 sosyal ağ da bulunuyor.

graph1

Her 4 kişiden 1’i Google+ kullanıyor

Global internet kullanıcılarının yarısından çoğunun (%52) Facebook hesabı bulunmakta. İlk çıktığında yoğun eleştiri alan Google+ ise aradan geçen zamanda ağırlığını hissettirdi ve ikincilik koltuğuna oturdu. Google tarafından yapılan yeniliklerin kullanıcıları Google+ kullanmaya teşvik etmesi bu durumun en büyük nedeni. graph2

En çok gelişen ağ: Twitter

Son birkaç yıldır kullanıcı sayısını yüksek bir ivme ile arttıran Twitter, %40‘lık büyüme ile 2012’nin en çok büyüyen sosyal ağı oldu.

En çok küçülen sosyal ağ ise kullanıcılarının %60‘ını kaybeden Almanya menşeli MeinVZ.

graph3

Facebook geçtiğimiz yıl en çok Hollanda’da popüler oldu.

Geçtiğimiz yıl Hollanda’nın Facebook kullanımında %60’ın üzerinde bir artış yaşandı. Hollanda’yı 3 Uzak Doğu ülkesi takip ediyor: Güney Kore, Japonya ve Çin. Facebook’un anavatanı ABD ise listenin orta sıralarında yer alıyor.

Change-in-Facebook-Use-by-Country-GlobalWebIndex

Facebook’tan sıkıldık mı?

Facebook her ne kadar grafiklerde artıyor gibi dursa da kullanıcılar Facebook’tan sıkılmışa benziyor. Pew internetin yaptığı araştırmaya yanıt veren Facebook kullanıcıları, bu ağda geçirdikleri süreyi düşürme eğiliminde.

18-29 yaş aralığındaki kullanıcıların %38’i bu yıl Facebook’ta daha az süre geçirmek istediğini beyan ederken, daha fazla vakit harcayacağını söyleyenlerin oranı ise sadece %1’lerde kaldı. Diğer yaş grupları için aşağıdaki grafiğe bakabilirsiniz.

Time-spent-on-Facebook-Pew-Internet

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link