New York Borsası’ndaki ilk gününde hisse senedi değeri beklentilerin oldukça üzerine çıkan ve bu sayede borsadaki ilk gününde piyasa değeriyle Ferrari, Seagate, Hilton, Twitter ve American Airlines gibi şirketleri geride bırakan Snapchat’in sahibi olan Snap firması için işler hiç de iyi gitmiyor. Sosyal medya şirketinin 2016 yılında günlük aktif kullanıcı sayısı 158 milyon, cirosu ise 404 milyon dolardı ve 2017 yılında şirketin cirosunun 1 milyar doları bulması bekleniyordu. Ancak şirket, şu anda bu beklentilerin çok uzağında.

Snap’in bu yılın ilk çeyreğinde 2,2 milyar dolar zarar ettiğini açıklaması yetmezmiş gibi, Sensor Tower isimli şirket tarafından Snapchat’in yeni kullanıcı çekme oranındaki düşüşü gözler önüne seren bir rapor yayımlandı. Raporda yer alan verilere göre, Snapchat uygulamasının hem Android hem de iOS sürümünün indirme sayıları geçtiğimiz yılın nisan ayına göre %16 daha az. Geçtiğimiz yıl nisan ayında Snapchat uygulaması 25,2 milyon indirme sayısına ulaşırken bu nisan ayında bu rakam 21,1 milyonda kaldı.

Sensor Tower’ın hazırladığı rapora göre ise Snapchat’teki “hikayeler” özelliğini kendi platformuna entegre eden Instagram’ın geçtiğimiz yılın aynı döneminde indirme sayısı 26,1 milyon iken bu yıl aynı dönemde bu rakam 31 milyona yükseldi. Geçen yıl Instagram ile Snapchat arasındaki indirme sayısı farkı sadece 1 milyon civarındayken şu anda bu fark neredeyse 10 milyon civarında. İşin daha da kötüsü, rapora göre mayıs ayının ilk 10 gününde Snapchat’in indirme oranı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %28 gerilemiş durumda.

Bu olumsuz istatistikler, zaten Instagram ile rekabet etmekte zorlanan Snapchat için çanların çaldığının bir göstergesi olabilir. Sosyal medya şirketi, kısa sürede platformunda insanların ilgisini çekebilecek değişiklikler yapmadığı takdirde daha büyük bir krize doğru sürüklenebilir.

Bir Cevap Yazın