Twitter 2012 yılında daha yayın hayatına başlamadan Vine uygulamasını 30 milyon dolara satın almıştı. 25 dilde hizmet sunan Vine, Dünya’da ve Türkiye’de günlük hayatta kullanılan bir uygulama haline gelmişti. Ancak 6 saniyelik kısa videoların paylaşılmasını sağlayan popüler uygulama Vine artık yolun sonu geldi.

Vine uygulaması 17 Ocak itibarıyla tamamen değişti. Artık sosyal bir ağ olmaktan çıkıp, Vine Camera adlı bir video uygulamasına dönüştü.
“Uygulama, web sitesi ya da çektiğiniz Vine’lar bugün hiçbir yere gitmiyor. Onlara değer veriyoruz ve bu işi doğru bir şekilde yürüteceğiz. Vine’larınızı indirebileceksiniz. Siteyi açık tutacağız çünkü şimdiye kadar yapılan bütün Vine’lara ulaşılabilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede ya da uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan önce haberdar edileceksiniz. ” diyerek şirket, kullanıcılarına şimdiye kadar ürettikleri içerikleri uygulama üzerinden kendi cihazlarına indirebileceklerinin garantisini verdi. Yani videolarınız hiçbir yere gitmiyor!

Yeni uygulamadan biraz bahsetmek istiyorum. Kullanıcılarına sürekli tekrarlanan 6.5 saniyelik videolar ile kayıt yapma imkanı sunuyor. Bu videolar Twitter üzerinden paylaşılabiliyor ya da telefonlarımızın film rulosuna kaydedilebiliyor. Ancak hali hazırda Vine uygulamasıyla yapılabilen diğer şeyleri yenilenen uygulamayla yapmak asla mümkün değil.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde Twitter 103 milyon dolar zarar açıklayarak küçülmek istemiş ve yüzlerce çalışanıyla yollarını ayırmaya karar vermişti. Rapora bakınca hak vermemek mümkün olmuyor tabii ki!


Vine kullanıcı sayısının giderek yok olduğunu gösteren üzücü bir rapor

Zaman geçtikçe uygulamaya yüklenen 6 saniyelik videolar kullanıcılara yetmemeye başlayınca rakip uygulamalar Snapchat ve Instagram Vine kitlesini kendine çekmeye başladı. Hiç inkar etmeyelim, hepimizin gönülleri bu yeni uygulamalara kaydı. Sonuç olarak, Vine ile fenomen olmayı başaran pek çok isim de Vine’ın artık eskisi kadar popüler olmadığını fark edince hesaplarını Instagram ve Snapchat’e taşıdılar. Dünya genelinde süren bu akım Vine’ı günden güne eritti ve Twitter artık istediği kârı elde edemediği Vine uygulamasının fişini çekmiş oldu.

RIP Vine!

Bir Cevap Yazın