2011 yılında kurulan Snapchat, kullanıcıların aralarında belli bir süre sonra silinen mesajlar ile iletişim kurmalarını sağlıyor. Kullanıcılar alıcının mesajlarını görmek için ne kadar süreleri olacağına karar verebiliyorlar ve gönderilen mesaj okunduktan sonra otomatik olarak kendini imha ediyor. Bu oldukça ilginç uygulama ABD’de o kadar popüler hale geldi ki üye 100 milyon kullanıcı her gün son kullanım tarihine sahip 350 milyondan fazla fotoğraf gönderiyorlar. 

Yakaladığı büyük popülarite sayesinde pek çok yatırımcının radarına giren uygulamaya kafayı takmış olan isim Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. Haziran ayında aldığı 60 milyon dolarlık yatırım ile değerini 800 milyon dolar seviyesine çıkaran Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayı sonlarında Facebook’un 1 milyar dolarlık teklifini reddetmiş ve şu anda bu tarz teklifler ile ilgilenmediklerini söylemişti.

snapchat_sidebyside

Facebook da yakın zamanda özellikle gençler arasında trend olan Snapchat’ten esinlenerek Poke adını verdiği bir uygulama çıkarmış ancak beklenilen ilgi sağlanamamıştı. Bu nedenle, Facebook kullanıcı sayısı gittikçe artan ve aldığı yatırımlar ile mali açıdan da güçlenen Snapchat’i alarak mesajlaşma servis ve uygulamalarına olan yatırımlarını artırmak istedi. Gençler arasında da popülerliği sorgulanan Facebook, bu satın alma ile eleştirilere karşılık vermeyi de planlıyor olabilir. Daha önce 1 milyar dolara bünyesine kattığı Instagram ile önemli adımlar atan Facebook, Snapchat konusunda hala vazgeçmiş değil.

Wall Street Journal’in haberine göre Snapchat dün itibariyle Facebook’tan tam 3 milyar dolar değerinde yeni bir teklif daha aldı. Ancak Snapchat CEO’su Evan Spiegel, 2014 yılına dek tekliflere kapalı olduklarını söyleyerek, Facebook’un 3 milyar dolarlık bu teklifini de reddetti. 1 Milyar dolarlık teklif sonrası WeChat’in sahibi olan Tencent şirketinin de Snapchat’in 200 milyon dolar civarında yeni bir tur yatırım ile değerini üçe dörde katlanacağı konuşulurken Facebook erken davranarak uygulamayı bünyesine katmak istese de, sanırım, Spiegel uygulamanın 2014 yılına kadar kazanacağı yeni özellikler ve kullanıcılar ile daha yüksek bir değerleme alacağını düşünüyor.

Bir Cevap Yazın