Snapchat, Facebook’un 3 Milyar Dolarlık Teklifini De Reddetti 0

2011 yılında kurulan Snapchat, kullanıcıların aralarında belli bir süre sonra silinen mesajlar ile iletişim kurmalarını sağlıyor. Kullanıcılar alıcının mesajlarını görmek için ne kadar süreleri olacağına karar verebiliyorlar ve gönderilen mesaj okunduktan sonra otomatik olarak kendini imha ediyor. Bu oldukça ilginç uygulama ABD’de o kadar popüler hale geldi ki üye 100 milyon kullanıcı her gün son kullanım tarihine sahip 350 milyondan fazla fotoğraf gönderiyorlar. 

Yakaladığı büyük popülarite sayesinde pek çok yatırımcının radarına giren uygulamaya kafayı takmış olan isim Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg. Haziran ayında aldığı 60 milyon dolarlık yatırım ile değerini 800 milyon dolar seviyesine çıkaran Snapchat, geçtiğimiz Ekim ayı sonlarında Facebook’un 1 milyar dolarlık teklifini reddetmiş ve şu anda bu tarz teklifler ile ilgilenmediklerini söylemişti.

snapchat_sidebyside

Facebook da yakın zamanda özellikle gençler arasında trend olan Snapchat’ten esinlenerek Poke adını verdiği bir uygulama çıkarmış ancak beklenilen ilgi sağlanamamıştı. Bu nedenle, Facebook kullanıcı sayısı gittikçe artan ve aldığı yatırımlar ile mali açıdan da güçlenen Snapchat’i alarak mesajlaşma servis ve uygulamalarına olan yatırımlarını artırmak istedi. Gençler arasında da popülerliği sorgulanan Facebook, bu satın alma ile eleştirilere karşılık vermeyi de planlıyor olabilir. Daha önce 1 milyar dolara bünyesine kattığı Instagram ile önemli adımlar atan Facebook, Snapchat konusunda hala vazgeçmiş değil.

Wall Street Journal’in haberine göre Snapchat dün itibariyle Facebook’tan tam 3 milyar dolar değerinde yeni bir teklif daha aldı. Ancak Snapchat CEO’su Evan Spiegel, 2014 yılına dek tekliflere kapalı olduklarını söyleyerek, Facebook’un 3 milyar dolarlık bu teklifini de reddetti. 1 Milyar dolarlık teklif sonrası WeChat’in sahibi olan Tencent şirketinin de Snapchat’in 200 milyon dolar civarında yeni bir tur yatırım ile değerini üçe dörde katlanacağı konuşulurken Facebook erken davranarak uygulamayı bünyesine katmak istese de, sanırım, Spiegel uygulamanın 2014 yılına kadar kazanacağı yeni özellikler ve kullanıcılar ile daha yüksek bir değerleme alacağını düşünüyor.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link