‘PENTİ’ den Markalara, Siz Giderken Ben Dönüyordum Mesajı

1950 senesinde İstanbulda kurulup “Öğretmen çorabı yaparım ben!” diyen Penti, o günden bu güne pazarlama, reklam ve satış atmosferlerini olabildiğince inceleyerek ilerlemeye çalıştı. Bu süreç özellikle de eski markalar için zordur:

Kurumsallaşmak gerekir, ki buna hiç alışık olmayan bir satış mantığında büyüdüğü düşünülürse bu çok gerici bir süreçtir.

Ürün yelpazesini genişletmek önemlidir; ki bu da diğer markaları, rakipleri, rekabet şiddetini iyi analiz etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Penti günümüze dek her dönem içinde kendini yenilemeyi, geliştirmeyi başarmış ve tüm jenerasyonlara ayak uydurmuş kudretli bir marka örneğidir.

2007 senesinde internet sitesini açtığından, yani dijital satış akımına da ayak uydurduğundan beri Penti hızlı bir giriş yaptı. Döneme ve sosyal medyaya en hızlı uyum sağlayan markalardan biri oldu. CRM uygulamalarını sosyal medya üzerinden ustaca yürüttü. Sosyal kampanyalarına tüketiciyi dahil etmek için, sosyal medya uygulamalarıyla beraber tüm mağazalarını entegre etti. Rakipler arttı, kategori genişledi…

İşin içine iç çamaşırı, terlik, vs. de girmeye başladı. Penti uzun zamandır “öğretmen çorabı’’ olmaktan uzağa koşuşunu biraz daha ilerletti. Tabii bu noktada eklemek gerekir ki; Penti, Türkiye’de desenleri “cesur kadın’’ a giydirmeyi başaran da yegane örneklerdendir.

Yoğun bir şekilde tüketicisiyle aile olmaya çabalayan ve bunu her yükselen platform üzerinden başarıyla yürüten Penti, İtalyan rakiplerine de pek pabuç bırakmadı. Müşterisine daima dokundu; bacaklarınız harika dedi ve çorabın yükselen çağında en üst sıraya oynamaktan vazgeçmedi. Eh, ne de olsa kendi topraklarıydı! Burası onun çorabı ilk ürettiği yerdi; hiç kimseye yar etmemeliydi. Bence marka bilinirliğindeki %99’a varan konumu da bunu ne kadar doğru yürüttüğünün kanıtlarından.

penti-logo

Dijital medya üzerinden dokunuşlara sosyal medya platformlarında yapılan çeşitli yarışmalar eklendi. Ünlüler devreye girdi; ara ara frekanslarını çok yükseltti, güzel de oldu. Hatırlarsanız yakın zamana kadar Instagram’da da Hadise ile beraber bir fotoğraf yarışması süreci yürüttü. Geri dönüşleri olumluydu, parladı; kışın ortasında çoraplarla yeniden yıldızlaştı.

Bu arada ürün geliştirmedeki yaklaşımını da ayrıca başka bir yazı üzerinde tartışmak gerekir belki ama vurgulamakta fayda var. Topuklu ayakkabıda rahat etmeyen ayaklardan çabuk sökülen çoraplara kadar kadının her problemini inceleyerek bu problemlerin çözümü için ürünlerini geliştirdi. Bu da büyük bir markanın yapabileceği en doğru şeydir demek yanlış olmaz. Penti müşterisini sevdi, müşterisiyle bir olmayı seçti. Önce çekiciyim dedi, sonra cesaret veririm dedi; şimdi de tüm özel alanlarınızda sizinleyim, sizi güzel kılmaya devam ediyorum diyor.

Öğretmen çorabı topraklarına giren bütün rakiplerine aynı mesajı veriyor:

“Siz giderken, ben dönüyordum.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Betty Crocker, Ürününe Müşteri Deneyimi Katarak Satışlarını Nasıl Yükseltti?

ABD merkezli gıda şirketi General Mills, 1950’li yıllarda ünlü Betty Crocker markası altında bir kek karışımı piyasaya sürdü. Bu kek karışımı, bütün kuru malzemeleri içinde barındırıyordu. Öyle ki, içinde toz haline getirilmiş süt ve yumurta bile bulunuyordu. Bu kek karışımını alanların yapması gereken sadece karışıma su eklemek ve bütün malzemeyi bir güzel karıştırdıktan sonra karışımı fırına vermekti.

Bu yenilikçi ürün, meşgul ev hanımlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyordu. General Mills, bu ürünün satacağından çok emindi. Ancak işler umdukları gibi gitmedi. Bu yeni ürün, birçok faydasına rağmen doğru düzgün satmadı. Hatta ikonik ve güvenilir Betty Crocker markası bile, ev hanımlarını bu ürünü benimseme konusunda ikna etmedi.

Bunun üzerine General Mills, bu beklenmedik durumun altında yatan nedeni anlamak için bir grup psikologu işe aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda psikologlar, Amerikalı ev hanımlarının bu pratik ürünü kullandıklarında kötü hissettikleri sonucuna ulaştılar.

Ürün, normal bir şekilde kek yapmaya göre çok daha az zaman ve emek harcayarak kek yapmaya imkan tanıyordu, ancak ev hanımları bu şekilde eşlerini ve konuklarını kandırmış olduklarını düşündüler. Aslında bu kek karışımıyla yapılan kekin tadı çok iyiydi ve insanlar, ev hanımlarının bu keki yapmak için çokça vakit harcadıklarını düşünüyorlardı. Ev hanımlarının hakkettiklerinden daha fazla takdir alması ise onların suçluluk hissetmelerine neden oldu ve sonuç olarak ürünü kullanmayı bıraktılar.

Ürünün satmamasının ardındaki neden anlaşıldıktan sonra, General Mills şirketi bu suçluluk psikolojisi sorununun üzerine eğilen bir dizi reklam kampanyası hazırladı. Bu reklam kampanyalarında, hazır kek karışımlarıyla mutfakta zamandan tasarruf etmenin, kadınlara aileleri için diğer değerli şeyleri yapmalarına imkan tanıdığına vurgu yapılıyordu. Kısacası reklamlar, böylesi yenilikçi bir ürünü kullanmanın ne kadar akıllıca olduğuna dikkat çekiyordu.

Bu reklam kampanyalarına rağmen, General Mills ürünü değiştirerek daha az pratik hale getirdi. Ev hanımlarının, yeni kek karışımına suyun yanı sıra gerçek yumurta katmaları gerekiyordu. Bu da karışımdan toz haline getirilmiş yumurtanın çıkartıldığı algısını oluşturdu. General Mills, ürünü yenilenmiş halini “Bir Yumurta Ekle” sloganıyla yeniden piyasaya sürdü ve bunun ardından Betty Crocker hazır kek karışımının satışları hızla yükseldi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link