‘PENTİ’ den Markalara, Siz Giderken Ben Dönüyordum Mesajı

1950 senesinde İstanbulda kurulup “Öğretmen çorabı yaparım ben!” diyen Penti, o günden bu güne pazarlama, reklam ve satış atmosferlerini olabildiğince inceleyerek ilerlemeye çalıştı. Bu süreç özellikle de eski markalar için zordur:

Kurumsallaşmak gerekir, ki buna hiç alışık olmayan bir satış mantığında büyüdüğü düşünülürse bu çok gerici bir süreçtir.

Ürün yelpazesini genişletmek önemlidir; ki bu da diğer markaları, rakipleri, rekabet şiddetini iyi analiz etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Penti günümüze dek her dönem içinde kendini yenilemeyi, geliştirmeyi başarmış ve tüm jenerasyonlara ayak uydurmuş kudretli bir marka örneğidir.

2007 senesinde internet sitesini açtığından, yani dijital satış akımına da ayak uydurduğundan beri Penti hızlı bir giriş yaptı. Döneme ve sosyal medyaya en hızlı uyum sağlayan markalardan biri oldu. CRM uygulamalarını sosyal medya üzerinden ustaca yürüttü. Sosyal kampanyalarına tüketiciyi dahil etmek için, sosyal medya uygulamalarıyla beraber tüm mağazalarını entegre etti. Rakipler arttı, kategori genişledi…

İşin içine iç çamaşırı, terlik, vs. de girmeye başladı. Penti uzun zamandır “öğretmen çorabı’’ olmaktan uzağa koşuşunu biraz daha ilerletti. Tabii bu noktada eklemek gerekir ki; Penti, Türkiye’de desenleri “cesur kadın’’ a giydirmeyi başaran da yegane örneklerdendir.

Yoğun bir şekilde tüketicisiyle aile olmaya çabalayan ve bunu her yükselen platform üzerinden başarıyla yürüten Penti, İtalyan rakiplerine de pek pabuç bırakmadı. Müşterisine daima dokundu; bacaklarınız harika dedi ve çorabın yükselen çağında en üst sıraya oynamaktan vazgeçmedi. Eh, ne de olsa kendi topraklarıydı! Burası onun çorabı ilk ürettiği yerdi; hiç kimseye yar etmemeliydi. Bence marka bilinirliğindeki %99’a varan konumu da bunu ne kadar doğru yürüttüğünün kanıtlarından.

penti-logo

Dijital medya üzerinden dokunuşlara sosyal medya platformlarında yapılan çeşitli yarışmalar eklendi. Ünlüler devreye girdi; ara ara frekanslarını çok yükseltti, güzel de oldu. Hatırlarsanız yakın zamana kadar Instagram’da da Hadise ile beraber bir fotoğraf yarışması süreci yürüttü. Geri dönüşleri olumluydu, parladı; kışın ortasında çoraplarla yeniden yıldızlaştı.

Bu arada ürün geliştirmedeki yaklaşımını da ayrıca başka bir yazı üzerinde tartışmak gerekir belki ama vurgulamakta fayda var. Topuklu ayakkabıda rahat etmeyen ayaklardan çabuk sökülen çoraplara kadar kadının her problemini inceleyerek bu problemlerin çözümü için ürünlerini geliştirdi. Bu da büyük bir markanın yapabileceği en doğru şeydir demek yanlış olmaz. Penti müşterisini sevdi, müşterisiyle bir olmayı seçti. Önce çekiciyim dedi, sonra cesaret veririm dedi; şimdi de tüm özel alanlarınızda sizinleyim, sizi güzel kılmaya devam ediyorum diyor.

Öğretmen çorabı topraklarına giren bütün rakiplerine aynı mesajı veriyor:

“Siz giderken, ben dönüyordum.”

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Uber’in 57 Milyon Kullanıcısının Bilgileri Çalındı

Uber geçen sene Ekim ayında gerçekleşen hacker saldırısını ve 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını henüz duyurdu. Uber’in yaptığı açıklamaya göre şirketin dünya genelinde 57 milyon kullanıcısının isim, mail ve telefon numarası bilgileri çalınmış. Açıklamada, ABD’de Uber üzerinden sürücülük yapan 600 bin kişinin isim ve ehliyet bilgilerinin de saldırıda ele geçirildiği aktarıldı.

Bunlardan daha ilginç olanı Uber’in saldırıyı düzenleyenlere para verdiği iddiası. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Uber’in bu saldırının ardından saldırganlara bilgileri silmeleri için 100 bin dolar verdiği öne sürülüyor.

Olayın şöyle geliştiği düşünülüyor. İki hacker, Uber yazılım mühendislerinin kullandığı özel bir GitHub kod sitesine erişti. Daha sonra şirketin hesaplarının planlandığı Amazon  hesabına girdi. Bu hesap sayesinde de sürücü ve müşteri bilgilerinin bulunduğu bir arşive erişebildiler. En sonunda da Uber’e e-posta göndererek para talep ettiler.

Uber kullanıcı bilgilerinin çalındığı açıklamasını bu kadar geciktirdiği için kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atmakla suçlanıyor. New York Eyalet Savcılığı şirket hakkında hemen soruşturma başlattı. Ardından başka eyaletler de soruşturma yaptıklarını doğruladılar.

Uber Üst Yöneticisi (CEO) Dara Khosrowshahi “Bunların hiçbiri olmamalıydı. Olanlar için bahane üretmeyeceğim. Geçmişi silemem ama her Uber çalışanı adına hatalarımızdan ders çıkaracağımızın sözünü verebilirim.” şeklinde bir açıklama yaptı. Olaylar yaşandığı sırada Dara Khosrowshahi’nin şimdiki görevinde olmadığını belirtmekte de fayda var.

Uber daha önce de pek çok sorunla karşılaşmıştı. Kurulduğundan beri rüşvet, yasa dışı yazılım gibi pek çok şeyle suçlanmasının dışında  yakın bir zamanda gerçekleştirilen bir saldırının zanlısının Uber şoförü olduğu da açığa çıkmıştı.

Fakat Uber yeni şeyler deneyen bir şirket. Uber Restoran veya sürücüsüz araçların ücretsiz tanıtımı gibi pek çok inovasyon ile de ismininden sıklıkla bahsettiriyor. Kısa zamanda oldukça büyüyen şirketin bu yaşananlar üzerine yeni stratejiler geliştirmesi ve kaybettiği güveni tekrar kazanması gerekecek gibi gözüküyor.

 

The North Face’den Çevreye Fayda Sağlayan Bere

Kaliforniya ve Nevada sınırında yer alan ve 25 seneden beri varlığını sürdüren bir koyun çiftliğinin yenilikçi teknolojisinden ilham alan Dünyanın en güçlü outdoor giyim markalarından birisi olan The North Face ürettiği yeni bere ile çevreye fayda sağlıyor.

Koyunların yetiştirilmesi sürecinde 4.000 metroton karbondioksitin dışarı salınımını engelleyen bir teknoloji kullanan Bare Çiftliği ve Fibershed ile yürüttükleri “Karbon Çiftliği” projesinde üretilen yünlerin bir ürünü olan yeni bere aslında üretim yapılırken doğaya verilen zararın farkında olunması gerektiğini hatırlatıyor.

The North Face’in finansörü olduğu Karbon Çiftliği projesi aslında üretim yapılan bölgenin boş bir arazi olmasındansa ağaçlandırılarak üretim esnasında atmosfere yayılan karbonu daha yayılmadan o bölgede tutarak dikilen ağaçlar yardımıyla emilimini sağlama prensibi ile çalışıyor. Böylelikle üretimde maksimum fayda sağlanırken çevreye verilen zararın minimuma indirgenmesi hedefleniyor.

The North Face’in bu projeye finansman olması aslında kendi tedarik zinciri yönetimi ve kendi ürünlerinin çevresel etkilerinin farkında olduğunu, aynı zamanda bunlar üzerine derinlemesine düşündüğü göstermesi açısından diğer markalara da ilham verici nitelikte. Çünkü özünü doğadan, doğa sporlarından alan bir marka tabii ki doğayı elinden geldiği kadar korumalı. Hepimizin yapması gerektiği gibi…

Belki de bu proje ile The North Face diğer markaların tedarik zincirlerini gözden geçirmeleri konusunda tekrar düşünmelerini ve modayı sürdürülebilir hale getirmek için daha fazla adım atılmasının tetikleyicisi olabilir, ne dersiniz?

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday