‘Selfie’ pozu dediğimiz kavramı artık hepimiz bilir konuma geldik. Fakat kavram haricinde değerlendirdiğimizde, detaylı olarak nedir bu Selfie?

Dünyanın dört bir yanında kullanılan İngilizce sözlüklerin basıldığı Oxford Üniversitesi Yayınevi, fotoğraf paylaşım sitesi Instagram  ve sosyal paylaşım sitesi Twitter üyelerinin sayısındaki artışa paralel, “selfie” sözcüğünün kullanımında büyük bir patlama olduğunu belirterek geçen yılın en popüler kelimesini  ‘Selfie’ olarak belirlemişti.

İlk kez 2002 yılında Avustralya’da düzenlenen çevrimiçi bir forum sırasında kullanılan selfie sözcüğü, iki yıl sonra fotoğraf paylaşım sitesi Flickr ile yaygınlaşmaya başladı ve durum ortada ki, bugün Oscar törenlerinin bile pozu olmaktan geri kalmamış durumda.

Selfiecity tarafından yürütülen ve Bangkok , Berlin, Moskova , New York ve Sao Paulo gibi dünyanın daha birçok merkezi incelenerek elde edilen verilere göre;

 Bugün #selfie hastagi ile Instagram’da 79 milyon resim mevcut.

1

Selfie pozlarının %61,6’sı kadınlar %36.7’si erkekler tarafından paylaşılıyor. Yaş grupları ise kadınlarda 23, erkeklerde ise 26 oranlarında seyrediyor.

yaş

Selfie pozlarının insanların ruh halleri üzerine etkisini de inceleyen araştırmaya göre, selfie paylaşımında bulunan insanların ruh halleri mutluluk endeksiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Erkeklerde 40 yaş ve üzerinde selfie paylaşım oranlarında artış görülüyor.

mood

3

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın