Twitter’da aldığınız her retweet sizin için ulaşılacak yeni insanlar anlamına gelir. Genel olarak insanlar beğendikleri ve hoşlarına giden tweetleri retweetleselerde aslında olay sadece bundan ibaret değil. Mutlaka büyük bir oranda içeriğinizin kalitesi retweet alma sayınızı etkileyen faktördür. Fakat bazı detayların etkisi de hiç azımsanmayacak büyüklükte. Quick Sprout‘un analizleri çerçevesinde hazırladığı infografikte “Retweet Almanın Sanatı” anlatılmış.

İlk olarak RT alan tweetlerde uzunluğa dikkat edilmiş ve kullanıcıların kısa tweetleri RT etmeyi pekte tercih etmedikleri ortaya çıkmış. Aslında kullanıcılar ne çok uzun ne de çok kısa tweetleri RT ediyorlar. Linklerin yer aldığı tweetlerde ise, kullanıcılar linksiz olanları retweetlemeyi daha az tercih ediyorlar. Çünkü Twitter’da zaten oldukça az kelimelerle ifade ettiğiniz mesajınızı vereceğiniz bir linkle daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Kullanıcılarda RT ederken buna dikkat ediyorlar.

RT’ler ile zaman arasındaki uyuma bakarsak. En çok RT öğle 12 ile 2 arasında alınıyor. Haftalık bazda değerlendirildiğinde de Cuma günleri RT konusunda lider durumda. RT’in ABC’si ile ilgili detaylı bilgilere infografikten ulaşabilirsiniz.

90acad6411292ce2e80186ca86308bcb

Bir Cevap Yazın