Reklam Kampanyanız için Doğru Mecra Hangisi? 0

Bu yazı konuk yazarımız ‘Ayça Tezcan’ tarafından kaleme alınmıştır.

 

Size yeni mecrayı vaat ediyorum!

Günümüz reklamcılığının yeni trendi alternatif mecra hanımlar ve beyler…

Gelişen pazar artık farklılaşmayı zorunlu kılıyor. Bizler de bu dalganın peşinde bilfiil takibi bir borç biliriz! Bu dalga bizi social media, event marketing, direct marketing, in-store, gerilla pazarlama, ‘’Viral bir kampanya olmasını istiyoruz.’’ gibi sayacağımız bir çok kelimeyle ve cümleyle karşı karşıya getirdi.

Peki neden alternatif mecra?

Bu soru bizi dönüp dolaşıp ‘Farklılaş Ya Da Öl’ noktasında buluşturuyor. Artık pastadan bir pay almak, tüketicilerin dikkatini çekmek, onları markayla buluşturmak yani ‘Ben buradayım!’ demek o kadar da kolay değil. İşte tam da bu noktada farklılaşmak tek çare olup çıkıyor. Ajans adamları farklılaşmayı ise alternatif mecrada buluyor. Hiçbir marka ‘Benim neden flashmobum yok?!’ diye ya da süs olsun diye metrobüste insanların tutundukları yerlere reklam koyup bu mecralara yönelmiyor. Markasını farklılaştırıp tüketicinin dikkatini çekmek istiyor. Tabi bu isteğin tüketicinin alımını beraberinde getirmesini umuyor.

Sosyal medya kampanyaları, viral kampanyalar… Çağın en güçlü ‘Farklılaş Ya Da Öl’ kampanyaları. Pazarda sivrilmek, markaların arasından sıyrılarak yükselmek isteniyor. Türkiye’de de bunun başarılı örneklerine mutlaka rastlıyoruz.

dddd

 

Aklıma gelen ilk örneklerden biri Arabam.com’un Caddebostan’daki başarılı işi oluyor. Vince bağlanmış Mini Cooper’a sahip olabilmek için defalarca arabam.com’u ziyaret etmek hiç de zahmetli bir iş değil aslında.

İnsanlar saatlerce Caddebostan Sahil’de vince bağlı Mini Cooper’ın başında bekleyerek ona sahip olmak için arabam.com’a defalarca tıkladılar ve aynı zamanda arabanın denize düşmesine engel oldular. Bu kampanyadan sonra araba mı alınacak? ‘O halde dur da şu arabam.com’a bir bakayım.’ Düşünceleri akla düştü.

 

Peki her viral, her gerilla ya da her sosyal medya kampanyası başarıyı kırmızı halıyla önümüze mi seriyor? Yazık ki hayır…

İyi bir reklam kampanyası ilk olarak reklamverenden iyi bir brief almakla başlıyor. Kreatif departmanın ve kampanyayı yürütecek ajans adamlarının kafalarında herhangi bir soru işareti kalmaması şart oluyor. Ve devamı kreatifcilerin eline kalıyor…

Başarılı bir sosyal medya kampanyası, yeni bir alternatif mecra uygulaması ya da herhangi bir reklam kampanyası sindirilmiş bir kreatif süreci kaçınılmaz kılıyor. Bu süreç iyi düşünülmüş bir süreç olmalı. Basit ve etkili olunması esastır.

Başarısız kampanyalara ne mi oluyor? Stratejik süreçleri doğuyor. Rakip markanın zayıf durumlarından fırsatçılık yaparak kendini öne çıkarma çabası bu kısımda ışıklarını yakıyor. -Artık markalar arası soğuk savaş resmen başladı…- Ancak strateji yeterli olmuyor. Strateji ve kreatif tarafı güçlü olan markalar bu savaştan başarıyla çıkıyorlar. Çağımızın pazarında yaratıcı olmayan marka ölmeye ve yok olmaya mahkum oluyor. Sonuç olarak;

-Yaz kızım, formül!

İYİ STRATEJİ, İYİ BRIEF, IYI KREATİF.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link