Reklam Kampanyanız için Doğru Mecra Hangisi?

Bu yazı konuk yazarımız ‘Ayça Tezcan’ tarafından kaleme alınmıştır.

 

Size yeni mecrayı vaat ediyorum!

Günümüz reklamcılığının yeni trendi alternatif mecra hanımlar ve beyler…

Gelişen pazar artık farklılaşmayı zorunlu kılıyor. Bizler de bu dalganın peşinde bilfiil takibi bir borç biliriz! Bu dalga bizi social media, event marketing, direct marketing, in-store, gerilla pazarlama, ‘’Viral bir kampanya olmasını istiyoruz.’’ gibi sayacağımız bir çok kelimeyle ve cümleyle karşı karşıya getirdi.

Peki neden alternatif mecra?

Bu soru bizi dönüp dolaşıp ‘Farklılaş Ya Da Öl’ noktasında buluşturuyor. Artık pastadan bir pay almak, tüketicilerin dikkatini çekmek, onları markayla buluşturmak yani ‘Ben buradayım!’ demek o kadar da kolay değil. İşte tam da bu noktada farklılaşmak tek çare olup çıkıyor. Ajans adamları farklılaşmayı ise alternatif mecrada buluyor. Hiçbir marka ‘Benim neden flashmobum yok?!’ diye ya da süs olsun diye metrobüste insanların tutundukları yerlere reklam koyup bu mecralara yönelmiyor. Markasını farklılaştırıp tüketicinin dikkatini çekmek istiyor. Tabi bu isteğin tüketicinin alımını beraberinde getirmesini umuyor.

Sosyal medya kampanyaları, viral kampanyalar… Çağın en güçlü ‘Farklılaş Ya Da Öl’ kampanyaları. Pazarda sivrilmek, markaların arasından sıyrılarak yükselmek isteniyor. Türkiye’de de bunun başarılı örneklerine mutlaka rastlıyoruz.

dddd

 

Aklıma gelen ilk örneklerden biri Arabam.com’un Caddebostan’daki başarılı işi oluyor. Vince bağlanmış Mini Cooper’a sahip olabilmek için defalarca arabam.com’u ziyaret etmek hiç de zahmetli bir iş değil aslında.

İnsanlar saatlerce Caddebostan Sahil’de vince bağlı Mini Cooper’ın başında bekleyerek ona sahip olmak için arabam.com’a defalarca tıkladılar ve aynı zamanda arabanın denize düşmesine engel oldular. Bu kampanyadan sonra araba mı alınacak? ‘O halde dur da şu arabam.com’a bir bakayım.’ Düşünceleri akla düştü.

 

Peki her viral, her gerilla ya da her sosyal medya kampanyası başarıyı kırmızı halıyla önümüze mi seriyor? Yazık ki hayır…

İyi bir reklam kampanyası ilk olarak reklamverenden iyi bir brief almakla başlıyor. Kreatif departmanın ve kampanyayı yürütecek ajans adamlarının kafalarında herhangi bir soru işareti kalmaması şart oluyor. Ve devamı kreatifcilerin eline kalıyor…

Başarılı bir sosyal medya kampanyası, yeni bir alternatif mecra uygulaması ya da herhangi bir reklam kampanyası sindirilmiş bir kreatif süreci kaçınılmaz kılıyor. Bu süreç iyi düşünülmüş bir süreç olmalı. Basit ve etkili olunması esastır.

Başarısız kampanyalara ne mi oluyor? Stratejik süreçleri doğuyor. Rakip markanın zayıf durumlarından fırsatçılık yaparak kendini öne çıkarma çabası bu kısımda ışıklarını yakıyor. -Artık markalar arası soğuk savaş resmen başladı…- Ancak strateji yeterli olmuyor. Strateji ve kreatif tarafı güçlü olan markalar bu savaştan başarıyla çıkıyorlar. Çağımızın pazarında yaratıcı olmayan marka ölmeye ve yok olmaya mahkum oluyor. Sonuç olarak;

-Yaz kızım, formül!

İYİ STRATEJİ, İYİ BRIEF, IYI KREATİF.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Airbnb, Trump’ın Pislik Yuvası Olarak Tanımladığı Ülkelerin Reklamını Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanlık koltuğuna oturduğundan beri, yaptığı birçok hamle hem kendi ülkesindeki hem de dünya çapındaki çok büyük bir kesim tarafından eleştirilen Donald Trump, zaman zaman da belli kesimlere yönelik olarak yaptığı aşağılayıcı yorumlarla dikkatleri üzerine çekiyor. Kendisinin bu kapsamda son olarak yaptığı açıklama da oldukça tepki topladı.

Donald Trump, iddia edildiğine göre geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da gerçekleştirilen bir toplantı sırasında Haiti, El Salvador ve bazı Afrika ülkelerini hafifletilmiş tabirle “pislik yuvası” olarak tanımladı. Doğal olarak bu açıklama, son günlerde medyada kendine fazlaca yer buldu ve birçok kişi, Donald Trump’ın bu açıklamasına tepki göstererek söz konusu ülkeleri savundu. İnsanların konaklama yeri bulmasına yardımcı olan bir online platform olan Airbnb de kritik bir hamleyle Amerika Birleşik Devletleri başkanının bu açıklamasını bir reklam kampanyasına dönüştürdü.

Fortune’un yaptığı habere göre Airbnb, Donald Trump’ın kötülediği bu ülkelerin reklamını yapmak için en az 100.000 dolar katkıda bulunacağına söz verdi. Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan Brian Chesky, resmi Twitter hesabından attığı tweet’lerle bu ülkelerin kendileri için olan önemine dikkat çekti ve dolaylı bir şekilde de olsa Trump’ın açıklamasını eleştirdi. Brian Chesky; Haiti, El Salvador ve Afrika’nın belli bölgelerinde yaklaşık olarak 75.000 ev sahibi bulunduğunu ve toplamda 2,7 milyon Airbnb kullanıcısının Haiti, El Salvador ve Afrika ülkelerinin “ziyaret etmeye yetecek kadar güzel” olduklarına karar verdiklerini vurguladı.

Airbnbn CEO’su, attığı tweet’lerden birinde bu ülkelerde bulunan 75.000 ev sahibinin toplamda 170 milyon dolar gelir elde ettiğini de belirtti.

Bununla birlikte Brian Chesky, söz konusu ülkelerin güzelliklerini ön plana çıkartmak için bu ülkelerden bazı manzaraların yer aldığı fotoğraflar paylaşmayı da ihmal etmedi.

Ayrıca Airbnb’nin resmi Instagram hesabı da aynı şekilde benzer şekilde bahsi geçen ülkelerin bazılarının fotoğraflarını paylaştı.

Bu, bir markanın, Donald Trump’ın açıklamasından faydalandığı ilk olay değil. Daha önce de fast food restoran zinciri KFC, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik olarak attığı bir tweet’i kullanarak McDonald’s’a göndermede bulunmuştu.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link